Polska Postulaty dla nowego rządu
Eurobuild CEEPropozycje Crido zostały podzielone zostały na cztery kluczowe obszary: rozwój inwestycji krajowych i zagranicznych, wsparcie dla polskiego biznesu i obywateli, transformacja energetyczna oraz tworzenie przyjaznego prawa. Przedstawione postulaty są wskazane jako strategiczne z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości oraz inwestycji w Polsce.
Jesteśmy pewni, że realizacja nawet części z nich znacząco poprawi otoczenie, w jakim funkcjonują polskie firmy, wpływając tym samym na pozytywny wizerunek Polski, zarówno wśród krajowych, jak i zagranicznych inwestorów oraz firm rodzimych - przekonują eksperci.
Wśród wskazanych przez Crido obszarów jest m.in. alokacja środków z Krajowego Planu Odbudowy do przedsiębiorców. Jak podkreślają eksperci, w obecnym brzmieniu KPO dla przedsiębiorstw udostępnione zostanie maksymalnie około 20 proc. z całości dostępnych środków; Crido postuluje zwiększenie tego udziału do około 1/3. Eksperci argumentują, że wobec opóźnień w zakresie uruchomienia KPO i konieczności wydatkowania całego budżetu do sierpnia 2026 roku, nierealna jest realizacja dużych inwestycji samorządowych czy inwestycji infrastrukturalnych wymagających długotrwałego procesu administracyjnego, co może spowodować konieczność zwrotu znacznej części środków. Przedsiębiorstwa natomiast są w stanie efektywnie wykorzystać finansowanie.
Kolejnym ważnym obszarem, dotyczącym branży nieruchomości, jest stworzenie ram prawnych dla rozwoju w Polsce PRS. Brak kompleksowej regulacji powoduje szereg problemów dla inwestorów, urzędników i użytkowników lokali powstałych w tego typu inwestycjach z uwagi na niejasność przepisów i istniejące w nich luki. Eksperci Crido wskazują na potrzebę regulacji prawnej inwestycji PRS zarówno od strony przepisów planowania przestrzennego, prawa budowlanego oraz podatkowego oraz kwestii dotyczącej wydawania zaświadczeń o samodzielności lokali powstałych w tego rodzaju inwestycjach.
Crido przypomina również o wprowadzeniu REIT-ów. Jak wskazują eksperci, aktualna sytuacja, czyli nieobecność uregulowanego systemu REIT w Polsce, prowadzi do ograniczenia dla inwestorów indywidualnych w dostępie do inwestycji w nieruchomości na dużą skalę,
trudności w pozyskiwaniu kapitału zewnętrznego na inwestycje w nieruchomości przez spółki, a także braku możliwości skorzystania z preferencji podatkowych, co wpływa na rentowność inwestycji. Ustawa o REIT-ach umożliwiłaby tworzenie funduszy inwestycyjnych poprzez które byłoby możliwe inwestowanie w nieruchomości komercyjne.
Wśród postulatów dla nowego rządu Crido umieściło również m.in. znoszenie barier dla dalszego rozwoju OZE, zmiany w obszarze opodatkowania podatkiem od nieruchomości i zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych. Wszystkie postulaty można przeczytać na stronie Crido.
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Axi Immo
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy planistycznej, uchwalonej 24 września 2023, polski rynek nieruchomości staje przed znaczącymi zmianami, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki de ...