EN

Polska Ostrożny optymizm inwestycyjny

Rynek inwestycyjny i finansowy
W 2023 roku zarówno polski, jak i zagraniczne rynki inwestycyjne charakteryzowała osłabiona aktywność inwestorów. Mimo wszystko perspektywy na nadchodzące miesiące są umiarkowanie optymistyczne – oceniają eksperci firmy Colliers.

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez firmę Colliers, w porównaniu do roku 2022 łączna wartość i liczba transakcji we wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce spadła o 3,8 mld euro, z około 5,8 mld euro w 2022 roku do około 2 mld euro w roku 2023. Wartość inwestycji na polskim rynku zmniejszyła się, podobnie jak w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, EMEA, Ameryki Północnej oraz Azji.

Jak wskazuje Colliers, przy trendzie spadkowym we wszystkich klasach aktywów miało miejsce ustalanie nowego poziomu cen. Biorąc pod uwagę brak płynności i transakcji referencyjnych, rynek jest pod tym względem rozchwiany. Stopy kapitalizacji wzrosły o około 100 p.b. dla najlepszych aktywów nieruchomościowych w porównaniu do poziomów z końca 2022 roku.

Większość uznanych zagranicznych inwestorów opóźniło decyzje zakupowe, oczekując na stabilizację cen oraz poprawę nastrojów rynkowych. Stwarzało to wyjątkową okazję dla nabywców z regionu (CEE, kraje bałtyckie, Bliski Wschód) do konkurowania o produkty typu „prime” po niższych cenach. Szacuje się, że około 23 proc. zainwestowanego kapitału na polskim rynku (około 400 mln euro) pochodziło ze Szwecji, kolejne 340 mln euro zainwestowali inwestorzy amerykańscy.

Odnotowano znaczący spadek aktywności inwestorów w sektorze biurowym, w tym brak transakcji inwestycyjnych na rynku biurowym w miastach regionalnych, natomiast pomimo zwrotu zainteresowania największych międzynarodowych graczy instytucjonalnych w stronę rynków zachodnich w oczekiwaniu na przeceny, sektor logistyczny nadal przyciągał kupujących – podaje Piotr Mirowski, senior partner, Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Colliers.

W trakcie realizacji znajduje się obecnie szereg transakcji biurowych i logistycznych, które mogą zostać sfinalizowane w nadchodzących kwartałach. Dodatkowo, eksperci Colliersa przewidują, że będzie rosło zainteresowanie aktywami handlowymi.

Rynek nieruchomości stoi przed wyzwaniami związanymi z ustalaniem nowych poziomów cenowych ze względu na brak płynności i transakcji referencyjnych w ostatnich miesiącach. Wciąż prowadzi to do dużej rozbieżności między cenami kupna i sprzedaży, co często wpływa także na brak finalizacji transakcji – zaznacza Piotr Mirowski.

Perspektywy na 2024 rok są ostrożnie optymistyczne.

Na rynku obserwujemy rosnącą liczbę potencjalnych transakcji z uwagi na zmniejszenie dystansu cenowego pomiędzy sprzedającymi a kupującymi, a rysujące się perspektywy obniżki stóp procentowych, powinny działać stabilizująco i zachęcić do powrotu graczy, którzy czekali na większą klarowność odnośnie polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Kluczowym czynnikiem napędzającym potencjalny wzrost wolumenu inwestycji będzie niższy koszt finansowania i jego dostępność – uważa Piotr Mirowski.

W 2024 roku wygasają kredyty zaciągane na zakup nieruchomości komercyjnych w rekordowym 2019 roku, co oznaczać będzie wysoką aktywność w obszarze refinansowania. Będzie to okres intensywnych negocjacji między właścicielami a bankami. To także czas zapadalności emitowanych przez deweloperów lub inwestorów obligacji komercyjnych o istotnej wartości i niskim kuponie. Jeśli będą oni chcieli refinansować dług nowymi emisjami, będą zmuszeni zaoferować wyższe stopy zwrotu niż poprzednio. Proces refinansowania może przekładać się na pojawienie się ciekawych aktywów na sprzedaż.

Brak aktywności inwestorów typu core o niskiej skłonności do ryzyka prawdopodobnie tylko w ograniczonym stopniu ma szansę na zmianę w 2024 roku, aczkolwiek eksperci Colliers spodziewają się pierwszych istotnych transakcji, które będą punktem odniesienia dla szerszego rynku. Dominować będą podmioty typu value add i opportunistic, poszukujące dwucyfrowych stóp zwrotu z inwestycji, które będą chciały wykorzystać sytuacje płynnościową i nabyć nieruchomości z potencjałem wzrostu. Stopniowo będą powracały fundusze typu core+, kupujące aktywa instytucjonalnej jakości, generujące nieco wyższą stopę zwrotu.

Część inwestorów, w poszukiwaniu bardziej atrakcyjnych stóp zwrotu, zwróciło się w stronę lokowania kapitału w strategie dłużne (private debt) i alternatywne formy finansowania nieruchomości, takie jak preferred equity czy mezzanine finance. W związku ze spadkiem wartości aktywów i potrzebami kapitałowymi wynikającymi z refinansowań, na rynku mogą się również pojawić ciekawe okazje do przejęcia portfeli lub całych platform inwestycyjnych.

Eksperci Colliers zauważają, że sektorowe preferencje inwestorów pozostaną bez większych zmian.

Na czele listy, podobnie jak miało to miejsce do tej pory, znajdują się nieruchomości przemysłowo-magazynowe, które oferują kombinację stabilnego dochodu i potencjału wzrostu czynszów, przy wartościach kapitałowych znacznie niższych niż w Europie Zachodniej. W sektorze powierzchni handlowych, popyt powróci na supermarkety spożywcze i parki handlowe. Większej niż w 2023 roku liczby transakcji spodziewamy się w sektorze biurowym, co będzie spowodowane zauważalnymi przecenami, jak również pozytywnymi czynnikami przemawiającymi za tym rynkiem, w tym stopniowo spadającymi stopami pustostanów, jak również ograniczoną liczbą nowych projektów w budowie – podsumowuje szef Działu Doradztwa Inwestycyjnego, Colliers.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Redkom rusza z budową w Bielsku-Białej

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Redkom Development rozpoczął budowę parku handlowego w Bielsku-Białej. Nowy obiekt powstanie w miejscu hipermarketu Tesco, przy ul. Warszawskiej.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przyjazny Projekt Góraszka

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Wielofunkcyjna inwestycja Projekt Góraszka, realizowana przez zespół Nhood Services Poland, otrzymała certyfikat BREEAM Communities. Dokument potwierdza, że planowana inwestycja pozytywnie wpłynie na środowisko i lokalną społeczność, realizując założenia zrównoważonego rozwoju. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowy Cluster na Siennej

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Cluster Offices, polski operator biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, ogłosił plany otwarcia nowej lokalizacji przy ul. Siennej 75 w Warszawie. Przestrzeń ma być udostępniona w lipcu tego roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Podwójny BREEAM dla Acciony

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-City otrzymało certyfikat BREEAM Interim na poziomie Very Good. To kolejna po Blanco inwestycja firmy Acciona z takim wyróżnieniem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe The Shire w połowie wynajęte

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim biurowcu Warsaw Spire C została otwarta przestrzeń The Shire – Beyond Coworking. 40 proc. z 1,5 tys. mkw. powierzchni The Shire zostało wynajęte jeszcze przed otwarciem. 

Grunty inwestycyjne

Polska Rośnie bank ziemi CTP

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

CTP powiększyło polski bank ziemi o blisko pół miliona mkw. Firma zakupiła tereny inwestycyjne w czterech strategicznych lokalizacjach, dające możliwość wybudowania w krótkim terminie około 200 tys. mkw. powierzchni najmu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska REIT-y na warszawskiej giełdzie

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Na warszawskiej GPW zadebiutował polski fundusz inwestujący w REIT-y. Mount Globalnego Rynku Nieruchomości FIZ jest zarządzany przez Mount TFI.

ESG

Polska Czerwona wieża, zielony certyfikat

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Łódzki budynek Red Tower otrzymał certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Very Good. Biurowiec należący do Warimpexu oferuje 11,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Develia buduje w Trójmieście

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Develia rozpoczęła budowę kolejnych etapów trzech projektów mieszkaniowych w Gdańsku. W siedmiu budynkach powstanie łącznie 400 lokali.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Buty i hantle w Pionkach

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

LCP Properties sfinalizowało dwie kolejne umowy dla M Parku Pionki. Do grona najemców obiektu dołączyły marki CCC i Xtreme Fitness.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni jedzie na Śląsk

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Panattoni rozpoczyna budowę nowego parku przemysłowego w Będzinie. Pierwsza faza inwestycji już ruszyła i zostanie ukończona we wrześniu – etap przewiduje realizację hali o powierzchni 27,5 tys. mkw. w formule spekulacyjnej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kolejne firmy stawiają na Diunę

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do najemców warszawskiej Diuny dołączyły dwie kolejne firmy. Intrum zajęło w kompleksie przy ul. Taśmowej blisko 370 mkw., a Carrier Chłodnictwo około 500 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Stabilizacja w świecie fuzji i przejęć

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Spółki małe i średniej wielkości mogą stać się głównym celem przejęć inwestorów w najbliższym czasie ze względu na coraz bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne i utrzymujące się wysokie stopy procentowe – uważają prawnicy kancelarii Baker McKenzie.

Rynek mieszkaniowy

Niemcy Będą modernizować mieszkania w kamienicach

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

RQI Immobilien i Denkmalboutique założyły spółkę joint venture. Celem współpracy jest inwestowanie w wymagające renowacji historyczne budynki, które będą pełnić funkcję mieszkalną. Planowana wartość inwestycji na lata 2024-2025 to 50 mln euro.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Panattoni Park Voerde zmienia właściciela

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży w Niemczech. Spółka Clarion Partners Europe nabyła centrum logistyczne w pobliżu Duisburga za 75 mln euro.

ESG

Polska Niskoemisyjny cykl życia u MDC²

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Analiza cyklu życia przeprowadzona przez PM Services wykazała, że MDC² Park Łódź South redukuje ilość wbudowanego węgla o 49 proc. w porównaniu do średniej krajowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Intermarché lubi Zieloną Górę

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć supermarketów spożywczych Intermarché otworzyła drugi punkt sprzedaży w Zielonej Górze. Właścicielem sklepu jest Marcin Rusiniak. Sieć zapowiada kolejne otwarcie w mieście jeszcze w maju tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama jest Smart w Grójcu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła swój 103. sklep w Polsce. Placówka w kompaktowym koncepcie Smart mieści się w centrum handlowym Dekada, przy ul. Armii Krajowej w Grójcu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rzut oka na Supersam

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W katowickim Supersamie swój salon otworzy Kodano Optyk. W jego asortymencie klienci znajdą okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne oraz soczewki kontaktowe.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 22 kwietnia 2024

REIT-y na warszawskiej giełdzie

Na warszawskiej GPW zadebiutował polski fundusz inwestujący w REIT-y. Mount Globalnego Rynku Nieruchomości FIZ jest zarządzany przez Mount TFI.

schedule 22 kwietnia 2024

Stabilizacja w świecie fuzji i przejęć

Spółki małe i średniej wielkości mogą stać się głównym celem przejęć inwestorów w najbliższym czasie ze względu na coraz bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne i utrzymujące się wysokie stopy procentowe – uważają prawnicy kancelarii Baker McKenzie.

schedule 19 kwietnia 2024

Panattoni Park Voerde zmienia właściciela

Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży w Niemczech. Spółka Clarion Partners Europe nabyła centrum logistyczne w pobliżu Duisburga za 75 mln euro.

schedule 18 kwietnia 2024

Fundusz z mniejszym portfelem

East Capital Real Estate sfinalizował sprzedaż dwóch nieruchomości z portfela funduszu East Capital Baltic Property - budynku produkcyjnego w Maardu i obiektu handlowego Jewe Mööblimaja w Jõhvi.

schedule 18 kwietnia 2024

Mieszkania, biura i hotele

One United Properties przedstawiło swoją strategię na najbliższe lata. W planach do 2030 roku jest potrojenie oferty mieszkaniowej, rozwijanie działalności w sektorze komercyjnym i budowa hoteli w Bukareszcie we współpracy z globalnymi markami.

schedule 18 kwietnia 2024

Półtora miliarda euro na przejęcia w Polsce

Baltisse i Straco Real Estate przejmują pakiet większościowy w firmie deweloperskiej Speedwell i wchodzą na rynek nieruchomości w Polsce. W najbliższych latach Speedwell chce wydać na przejęcia w Polsce co najmniej 1,5 mld euro. 

schedule 17 kwietnia 2024

Katowice z potencjałem biznesowym

Ponad połowa badanych pracowników z Katowic stwierdza, że ich firma w ciągu trzech najbliższych lat będzie inwestowała w rozwój kapitału ludzkiego – wynika z raportu BEAS. Katowice to nie tylko około 280 tys. mieszkańców, ale też serce Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

schedule 17 kwietnia 2024

Inwestują prywatne miliardy

Według globalnego raportu "The Wealth Report" firmy Knight Frank, w 2023 roku prywatni inwestorzy trzeci rok z rzędu pozostali najaktywniejszymi nabywcami globalnych nieruchomości komercyjnych.

schedule 16 kwietnia 2024

Glinianka zmienia właściciela

Park handlowy Glinianka został sprzedany izraelskiej spółce CEE-Big Europe. Podwarszawski obiekt należał do tej pory do Redkom Development.

schedule 11 kwietnia 2024

Zielone miliony dla Olivii Star

Olivia Star otrzymała kredyt Green Loan, od trzech dotychczasowych kredytodawców – konsorcjum tworzone przez Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska i Bank Millennium.

schedule 10 kwietnia 2024

Kąpiel i zakupy w Europie Centralnej

Mitiska REIM sprzedała działki o powierzchni 6,7 ha firmie Momentum Leisure. Teren zostanie wykorzystany pod budowę parku rozrywki i aquaparku. Inwestycja będzie częścią centrum handlowego Europa Centralna i poszerzy jego ofertę 

schedule 09 kwietnia 2024

Laury dla Wrocławia

Wrocław zajął drugie miejsce w najnowszym rankingu potencjału inwestycyjnego polskich miast BEAS. Stolica Dolnego Śląska uzyskała w badaniu ocenę 7,9/10.

schedule 08 kwietnia 2024

Miliard z kawałkiem na centra danych

Atman zawarł umowę na finansowanie rozbudowy obiektów centrów danych na kwotę 1,35 mld zł. Kredyt przeznaczony jest głównie na budowę nowego kampusu Waw-3 w Duchnicach pod Warszawą, ale także na rozbudowę istniejących obiektów kolokacyjnych firmy.

schedule 08 kwietnia 2024

Dodatkowy kredyt dla Hillwooda

Hillwood podwyższył kredyt w Banku Millennium do 29 mln euro na realizację budowy II fazy projektu Park Hillwood Zgierz I.

schedule 03 kwietnia 2024

Grójecka 5 kupiona i przechrzczona

Solida Capital kupiła biurowiec Grójecka 5 w Warszawie. Budynek ma około 11,5 tys. mkw. powierzchni najmu. W planach jest modernizacja obiektu i jego repozycjonowanie pod nową nazwą G5 Prime Offices.

schedule 03 kwietnia 2024

Zielony kredyt dla Galerii Młociny

EPP i Echo Investment pozyskały 145,2 mln euro kredytu na refinansowanie Galerii Młociny w Warszawie. Jako organizatorzy nowej linii kredytowej działały Erste Bank Group, Rand Merchant Bank, oddział FirstRand Bank Limited oraz Santander Bank Polska.

schedule 03 kwietnia 2024

Kredyt dla Dobrzykowic

Hillwood Polska podpisał z mBankiem umowę kredytową o wartości ponad 28,40 mln euro na budowę hali magazynowej w Dobrzykowicach pod Wrocławiem. Budynek będzie częścią projektu Hillwood Wrocław East realizowanego wspólnie z LCube.

schedule 03 kwietnia 2024

Alior włączył światło

Panattoni uzyskało finansowanie na realizację fabryki dla firmy Trilux w Świdniku. Kredytu w wysokości 18,3 mln euro udzielił Alior Bank. 

schedule 03 kwietnia 2024

CPI sprzedaje udziały w hotelach

Grupa CPI Property sprzedała 50 proc. udziałów w spółce zależnej, która jest właścicielem ośmiu nieruchomości hotelowych w Czechach, firmie Best Hotel Properties z siedzibą w Bratysławie. Firmy podpisały również umowę joint venture na dalsze zarządzanie hotelami.

schedule 03 kwietnia 2024

WDP przejmuje Expo Market Doraly

ARA Europe i rumuński inwestor Gheorghe Iaciu sprzedali centrum handlowe Expo Market Doraly w Afumați na północno-wschodnich obrzeżach Bukaresztu. Nabywcą jest belgijska grupa WDP. Kwoty transakcji nie ujawniono.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie