EN

Europa Środkowo-Wschodnia Ożywienie najwcześniej latem

Rynek inwestycyjny i finansowy
Jak prognozuje Colliers, region Europy Środkowo-Wschodniej odnotuje w 2024 roku trzykrotny wzrost PKB. Motorem wzrostu mają pozostać parki handlowe, a mniejsza podaż nowych powierzchni biurowych pomoże w wypełnieniu pustostanów.

Korzystna dynamika rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej jest efektem kilku czynników: od poprawiającej się sytuacji zewnętrznej (strefa euro również ma odnotować odbicie), przez malejącą inflację i stopy procentowe w porównaniu z poziomami z lat 2021-2023, po silny napływ kapitału na inwestycje.

Warto zauważyć, że perspektywy długoterminowe wyglądają jeszcze lepiej. Zgodnie z prognozami MFW2, do 2028 roku kraje Europy Środkowo-Wschodniej, jeśli miałyby być traktowane jako jedna gospodarka, byłyby jedną z 10 największych gospodarek na świecie – tłumaczy Silviu Pop, dyrektor Colliersa ds. badań w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Rumunii.

Inwazja Rosji na Ukrainę oraz przetasowania w stosunkach między Chinami a krajami zachodnimi są powodem do niepokoju i niepewności. W związku z tymi wydarzeniami zmienia się także sytuacja innych krajów, zwłaszcza tych średniej wielkości. Polska i Rumunia są jedynymi państwami z regionu CEE-6, które pasują do tego zestawienia pod względem wielkości, przy czym pozostają zakorzenione w zachodniej strefie wpływów. Położenie geograficzne regionu sprawia jednocześnie, że ma on o wiele większe znaczenie w kontekście zmieniających się stosunków międzynarodowych, co w dłuższej perspektywie powinno być dla niego korzystne. Duże znaczenie dla równowagi geopolitycznej mają wybory, które odbędą się w 2024, nie tylko w niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, lecz także w głównych gospodarkach świata, takich jak USA, Indie i Wielka Brytania.

Jak przypomina Colliers, z punktu widzenia gospodarek zachodnich Europa Środkowo-Wschodnia nadal zapewnia atrakcyjne możliwości reshoringu (przenoszenia produkcji z powrotem do kraju macierzystego) i nearshoringu (przenoszenia produkcji do państw sąsiednich), zważywszy na dużą różnicę między produktywnością a kosztami pracy we wszystkich krajach regionu. Zmiany w tym zakresie już zachodzą, a cała Europa Środkowo-Wschodnia odnotowuje, także w 2023, solidny poziom nakładów inwestycyjnych w gospodarce, znacznie powyżej średniej z poprzedniego cyklu. Co więcej, w 2023 roku Czechy, Polska i Rumunia zanotowały rekordowe poziomy akumulacji kapitału brutto. Jak wskazują eksperci Colliersa, wszystko to wskazuje na optymistyczne perspektywy średnioterminowe – dużą liczbę nowych miejsc pracy prowadzącą do wzrostów płac i rosnącej siły nabywczej. Pozytywne oznaki powinny być widoczne już w tym roku.

Spadek inflacji i lepsze perspektywy gospodarcze z pewnością będą w centrum uwagi wielu deweloperów i inwestorów analizujących kraje Europy Środkowo-Wschodniej w poszukiwaniu miejsca na nowe projekty handlowe. W porównaniu z Europą Zachodnią dostępność nowoczesnych obiektów w regionie CEE jest mniejsza, więc zasadne nie jest pytanie „czy”, a raczej „kiedy” ta różnica zostanie zniwelowana. Parki handlowe pozostają motorem napędowym rynku w Europie Środkowo-Wschodniej, ponieważ koszty ich budowy są mniejsze. Takie projekty są też możliwe do realizacji w mniejszych miastach. Spadek inflacji powinien sprzyjać konsumentom pod względem siły nabywczej. Wciąż rozwijać się będą również dyskonty.

Mimo że na horyzoncie widoczna jest perspektywa obniżenia stóp procentowych, to wciąż trzeba mieć na uwadze, że przez wiele następnych lat kredyty pozostaną znacznie droższe niż w latach 2021-2022. Co więcej, w ciągu ostatniego półtora roku wartość kapitału stale spadała, w związku z czym wielu inwestorów czeka na lepszą okazję do zakupu, a sprzedający wolą raczej trzymać swoje aktywa, jeśli to tylko możliwe.

Dlatego też, przynajmniej w I połowie 2024, spodziewamy się kolejnego słabego okresu dla inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. Mimo to w drugiej części roku powinniśmy zaobserwować pewne nieśmiałe oznaki ożywienia, pod warunkiem, że stopy procentowe w strefie euro i USA spadną, aktywność gospodarcza utrzyma się na przyzwoitym poziomie, a refinansowanie wymusi sprzedaż – zastrzegają eksperci Colliersa.

W większości krajów regionu 2024 rok prawdopodobnie przyniesie gwałtowne spowolnienie podaży nowych biur. W niektórych miastach, np. w stolicach Słowacji i Rumunii, nie powstaną niemal żadne znaczące projekty biurowe. Na razie jest to nadal rynek napędzany w dużej mierze przez najemców, ponieważ wskaźniki pustostanów w stolicach państw Europy Środkowo-Wschodniej (z wyjątkiem Pragi) pozostają dwucyfrowe. Spowolnienie podaży pomoże w zapełnieniu wolnych powierzchni, szczególnie tych w nowoczesnych biurach zgodnych z wymogami ESG, i być może stopniowo przechyli równowagę w kierunku neutralnego rynku do końca 2024 roku.

Wraz z normalizacją kosztów budowy i, w niektórych przypadkach, wzrostem wskaźnika pustostanów od 2022 lub 2023 roku eksperci Colliersa przewidują stabilizację lub przynajmniej wolniejszy wzrost stawek czynszów w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano bezprecedensowy wzrost czynszów, co zmniejsza ogólną atrakcyjność obszaru. Biorąc jednak pod uwagę dużą lukę między płacami a produktywnością, można przypuszczać, że region nadal będzie prezentował się znacznie lepiej niż jego zachodnioeuropejskie odpowiedniki.

Najemcy, wynajmujący i inwestorzy we wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej w coraz większym stopniu koncentrują się na jakości budynków. Przepaść między przestarzałymi a nowoczesnymi, wydajnymi budynkami staje się coraz większa pod względem wielu czynników: od czynszów, przez atrakcyjność dla najemców i wskaźniki obłożenia, po wartości kapitałowe – wylicza Dominika Jędrak, dyrektorka działu doradztwa i badań rynku w Colliersie.

Może to być bodziec do modernizacji starszych budynków, które w efekcie renowacji mogą odzyskać atrakcyjność w oczach najemców. Jednakże zmiany te nadchodzą w złym momencie cyklu gospodarczego, biorąc pod uwagę wysokie stopy procentowe. Wprowadzenie proekologicznych rozwiązań może okazać się także istotne w kontekście finansowania. Banki muszą bowiem uwzględniać nie tylko wartość samego budynku, lecz także to, czy jest on efektywny i gotowy na wyzwania przyszłości.

Specjaliści podkreślają także, że na znaczeniu będzie zyskiwać sztuczna inteligencja. Podczas gdy do tej pory debata wokół AI skupiała się głównie na możliwościach w zakresie uczenia maszynowego, obecnie wkraczamy w sferę zastosowania jej w praktyce. Technologie, takie jak multimodalna sztuczna inteligencja, która może znacznie zwiększyć produktywność, stają się rzeczywistością, podczas gdy inteligentne rozwiązania biurowe, które poprawiają relacje między najemcą a wynajmującym, dojrzewają. Wszystkie te czynniki powinny sprzyjać rozwojowi hybrydowego modelu pracy na rynku biurowym. Przedwczesne jednak okazały się prognozy o końcu modelu stacjonarnej pracy biurowej, gdyż jak zaznaczają eksperci Colliersa – i nie dotyczy to tylko Europy Środkowo-Wschodniej, lecz całego świata – większość firm nadal potrzebuje swoich pracowników w trybie stacjonarnym.

Przystępność cenowa nowych mieszkań może wahać się od całkiem przyzwoitej, w miastach takich jak Bukareszt i Sofia, do bardzo atrakcyjnej w Pradze i Bratysławie. O ile spadek stóp procentowych powinien zwiększyć podaż, o tyle wyzwaniem w regionie pozostają różne kwestie regulacyjne oraz przeszkody legislacyjne (zwłaszcza powolny proces wydawania pozwoleń), co może opóźnić poprawę. W takich warunkach w niektórych częściach Europy Środkowo-Wschodniej popularność powinien nadal zyskiwać segment PRS. Jednak w przypadku Polski i Węgier pewne wyzwania w tym sektorze wynikają z ryzyka walutowego. W krajach, w których obowiązuje euro lub w miarę stabilny system walutowy, jest to albo całkowicie lub prawie nieistotne.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa fasada i nowi najmcy

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Do najemców należącego do EPP Pasażu Grunwaldzkiego dołączyło siedem nowych marek, a dwie kolejne przedłużyły współpracę.  Łączna powierzchnia objęta umowami najmu to niemal 2,9 tys. mkw. Wrocławskie centrum handlowe zakończyło również modernizację fasady.

ESG

Polska Bardzo dobrze na Morenie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Budynek mieszkaniowy realizowany przez Unidevelopment na ul. Kusocińskiego na gdańskiej Morenie uzyskał certyfikat BREEAM z oceną Very Good. Analizie poddano m.in. elementy związane z ekologią i wpływem na komfort życia przyszłych mieszkańców. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Stabilizacja i transakcje portfelowe

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Polski rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku zachował stabilność – oceniają w swojej analizie eksperci Axi Immo.

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi4Rent przy Parku Zachodnim

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Resi4Rent rozbudowuje swoją ofertę mieszkań w abonamencie we Wrocławiu. Dzięki najnowszej inwestycji – Resi4Rent Wrocław Park Zachodni - oferta firmy w mieście zwiększyła się o 20 proc.  

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MCP wybiera Newtona

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości wprowadzi się do należącego do GTC kompleksu Korona w Krakowie. MCP zajmie ponad 3 tys. mkw. w budynku Newton. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Instytut Głuchoniemych rozpoczyna modernizację

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawarł umowę na modernizację Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. Prace obejmą zarówno budynek przy placu Trzech Krzyży 4/6, jak i teren wokół niego. Inwestycja pozwoli zapewnić podopiecznym ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polska nasyca się powierzchnią handlową

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield „Trends Radar. Rynek nieruchomości od stabilizacji do optymizmu”, polski rynek zajął w 2024 roku drugie miejsce w Europie pod względem wielkości oddanej do użytku powierzchni handlowej i ustąpił miejsca jedynie Francji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przybyło biur we Wrocławiu

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Nowa podaż na rynku biurowym we Wrocławiu w pierwszych III kwartałach 2024 roku należała do najwyższej spośród głównych miast regionalnych - podaje Knight Frank.

Rynek mieszkaniowy

Polska Błonia w Rumi

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl z grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży kolejny etap Osiedla przy Błoniach w Rumi Janowo. W trzech nowych budynkach powstanie łącznie około 170 mieszkań z planowanym terminem odbioru w IV kwartale 2026 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Biurowiec i hala dla Fey

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Dobiegła końca rozbudowa zakładu produkcyjnego firmy Fey, producenta łóżek i materaców. Generalnym wykonawcą inwestycji, która polegała na budowie biurowca oraz hali produkcyjnej, było WPIP Construction.

Rynek mieszkaniowy

Polska Towarowa22 kusi luksusem

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Budowa miastotwórczego projektu Towarowa22, realizowanego w Warszawie przez Archicom, Echo Investment i AFI Europe, nabiera tempa. Dobiega końca budowa biurowca Office Housa, rozpoczęła się również realizacja budynku apartamentowego M7.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska M Park Mrągowo skomercjalizowany

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

LCP Properties, inwestor i deweloper będący częścią międzynarodowej grupy M Core, we współpracy z Green Hills Investment zakończył komercjalizację M Parku w Mrągowie. Dzięki umowom z Half Price oraz Diverse projekt jest w 100 proc. wynajęty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Aura w Garwolinie

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Garwolinie został otwarty nowy park handlowy. Obiekt o powierzcni 11 tys. mkw. zrealizowała firma PKB Inwest Budowa. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cztery sklepy w czterech miastach

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W listopadzie RTV Euro AGD otworzy cztery nowe sklepy w czterech miastach: Wrocławiu, Mikołowie, Bydgoszczy i Szczecinie. Tym samym sieć posiadać będzie 341 salonów sprzedaży w 229 miastach w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kamienice i buk na Jesionowej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w nowej inwestycji Develii Jesionowa Vita we Wrzeszczu w Gdańsku. Deweloper wprowadził do sprzedaży 77 mieszkań w dwóch budynkach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska TK Maxx zajmie dwa tysiące metrów

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Ferio Konin zostanie otwarty sklep TK Maxx. Marka zajmie 2 tys. mkw. powierzchni w rozbudowywanej części centrum handlowego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przejmują klucze na Bernardyńskiej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Pierwsi właściciele mieszkań Bernardyńska 4 we Wrocławiu odebrali klucze do swoich mieszkań. Wkrótce uruchomione zostaną także pierwsze lokale usługowe znajdujące się w realizowanej przez Toscom inwestycji.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Parki i galerie handlowe mają się dobrze

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z danymi BNP Paribas Real Estate rynek nieruchomości handlowych w Polsce w III kwartale 2024 roku urósł o kolejne 116 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać w Stoczni

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka Stocznia Cesarska Development otrzymała pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych na terenie historycznej części terenów postoczniowych w Gdańsku. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. 

Technologie

Świat Ruukki sięga po stal z odzysku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruukki wprowadza na rynek produkty LowCarbon. Płyty warstwowe i okładziny elewacyjne wykonane ze stali SSAB Zero przeznaczone są dla zrównoważonego budownictwa.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 20 listopada 2024

Patrizia żegna się z Oval Office

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

schedule 20 listopada 2024

Park w Sulechowie ma finansowanie

Panattoni uzyskało kredyt w wysokości 75 mln euro od Citibank (London Branch). Środki przeznaczone są na sfinansowanie inwestycji Panattoni Park Sulechów III.

schedule 18 listopada 2024

Czeski fundusz na dużych zakupach

Czeski Fundusz Mieszkaniowy (Fond Českého Bydlení) sfinalizował zakup dwóch budynków mieszkalnych zlokalizowanych w Berounie i Chomutovie. Transakcja powiększyła portfolio spółki o 313 wynajętych lokali.

schedule 18 listopada 2024

Zainwestują więcej w sektor mieszkaniowy

Europejscy inwestorzy planują znacząco zwiększyć swoje zaangażowanie w sektor mieszkaniowy – wynika z nowego raportu opublikowanego przez firmę doradczą Knight Frank.

schedule 14 listopada 2024

Pierwszy taki kredyt

Panattoni uzyskało pionierski zielony kredyt od Berlin Hyp o wartości ponad 74 mln euro. Uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na realizację centrum logistycznego w Bydgoszczy dla firmy e-commerce.

schedule 13 listopada 2024

Vantage ma 100 milionów euro na inwestycje w Polsce

Polskie spółki zależne Vantage Development uzyskały 100 mln euro pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Należący do TAG Immobilien deweloper i operator wykorzysta pozyskane środki na rozwój inwestycji PRS w Polsce.

schedule 06 listopada 2024

Immofinanz pożycza 180 milionów euro

Immofinanz podpisał umowę zielonej pożyczki w wysokości 180 mln euro z bankami Helaba, pbb Deutsche Pfandbriefbank i Berlin Hyp. Kredyt zastępuje wcześniejszą umowę, które wygasała w styczniu 2025 roku. Zabezpieczeniem jest biurowiec myhive Warsaw Spire.

schedule 06 listopada 2024

Warszawa awansuje w rankingu

Warszawa umacnia się na pozycji lidera Europy Środkowej, deklasując Pragę i Budapeszt – wynika z najnowszego raportu PwC i Urban Land Institute, "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025".

schedule 05 listopada 2024

Nowe przepisy i nowe definicje

Wraz z początkiem 2025 roku rynek czekają zmiany w podatku od nieruchomości. Oznacza to wiele zmian dla właścicieli i zarządców obiektów komercyjnych, w związku z czym eksperci Cushman & Wakefield rekomendują jak najszybsze rozpoczęcie audytów.

schedule 04 listopada 2024

Magazyn w Dunikowie ma finansowanie

Panattoni pozyskał finansowanie na realizację centrum dystrybucyjnego dla firmy z branży handlowej. Kredytu w wysokości 36,5 mln euro udzielił BNP Paribas.

schedule 04 listopada 2024

Zdecydowane ożywienie w inwestycjach

Wraz z 30 sfinalizowanymi transakcjami, III kwartał 2024 roku przyniósł wyraźne ożywienie na polskim rynku. Na koniec września wartość rynku inwestycyjnego osiągnęła 2,7 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 60 proc. rok do roku – podaje Avison Young.

schedule 31 października 2024

Warimpex wycofuje się z Rosji

Warimpex Finanz- und Beteiligungs sprzedał swój ostatni projekt w Rosji, Airportcity St. Petersburg. Tym samym firma nie jest już aktywna na rynku rosyjskim.

schedule 30 października 2024

Revetas sprzedaje na warszawskim Służewcu

Grupa Revetas sprzedała kompleks biurowy Trinity One w Warszawie na rzecz Longvilliers. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. 

schedule 30 października 2024

Śmiałe spojrzenie w przyszłość

Jak wynika z globalnego raportu “2025 Commercial Real Estate Outlook”, przygotowanego przez Deloitte, po dwóch latach niepewności sektor nieruchomości komercyjnych ponownie przejawia optymizm. 60 proc. menadżerów z branży przewiduje, że wzrost przychodów ich firm przekroczy 5 proc. rocznie.

schedule 30 października 2024

Refinansowanie pod Pruszkowem

Bank BNP Paribas udzielił MLP Group finansowania w łącznej wysokości 21,5 mln euro. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na refinansowanie budowy obiektu magazynowego o powierzchni 34,6 tys. m kw., w centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 29 października 2024

Stołeczny projekt PRS sprzedany

Cavare, spółka z grupy Cavatina, sprzedała platformie LifeSpot projekt przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Transakcja opiewa na niemal 59 mln zł.

schedule 28 października 2024

OUP porządkuje portfolio

One United Properties w ciągu ostatnich 18 miesięcy sprzedało nieruchomości o wartości 52,4 mln euro, m.in. budynki biurowe One Herăstrău Office i One North Gate 2. Łączna powierzchnia sprzedanych aktywów wynosi około 21 tys. mkw. 

schedule 28 października 2024

Prawie miliard w biurach

Jak podaje CBRE, wzrost aktywności inwestorów spowodował ożywienie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wartość inwestycji od początku tego roku sięgnęła 2,6 mld euro, co jest wynikiem o 25 proc. wyższym niż odnotowany w całym 2023.

schedule 28 października 2024

Orlen stawia na OZE

Należąca do grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 sfinalizowała z firmą EDP Renewables Polska zakup dwóch farm fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w województwie łódzkim.

schedule 25 października 2024

Arche będzie budować na wschodzie Polski

W październiku 2024 pokoje w nowo budowanym hotelu Arche w dzielnicy Czyżyny w Krakowie zostały wyprzedane inwestorom Arche w ofercie “off market” w ciągu tygodnia. Deweloper ma plany na kolejne obiekty, m.in. na wschodzie Polski.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia