EN

Europa Środkowo-Wschodnia Ożywienie najwcześniej latem

Rynek inwestycyjny i finansowy
Jak prognozuje Colliers, region Europy Środkowo-Wschodniej odnotuje w 2024 roku trzykrotny wzrost PKB. Motorem wzrostu mają pozostać parki handlowe, a mniejsza podaż nowych powierzchni biurowych pomoże w wypełnieniu pustostanów.

Korzystna dynamika rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej jest efektem kilku czynników: od poprawiającej się sytuacji zewnętrznej (strefa euro również ma odnotować odbicie), przez malejącą inflację i stopy procentowe w porównaniu z poziomami z lat 2021-2023, po silny napływ kapitału na inwestycje.

Warto zauważyć, że perspektywy długoterminowe wyglądają jeszcze lepiej. Zgodnie z prognozami MFW2, do 2028 roku kraje Europy Środkowo-Wschodniej, jeśli miałyby być traktowane jako jedna gospodarka, byłyby jedną z 10 największych gospodarek na świecie – tłumaczy Silviu Pop, dyrektor Colliersa ds. badań w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Rumunii.

Inwazja Rosji na Ukrainę oraz przetasowania w stosunkach między Chinami a krajami zachodnimi są powodem do niepokoju i niepewności. W związku z tymi wydarzeniami zmienia się także sytuacja innych krajów, zwłaszcza tych średniej wielkości. Polska i Rumunia są jedynymi państwami z regionu CEE-6, które pasują do tego zestawienia pod względem wielkości, przy czym pozostają zakorzenione w zachodniej strefie wpływów. Położenie geograficzne regionu sprawia jednocześnie, że ma on o wiele większe znaczenie w kontekście zmieniających się stosunków międzynarodowych, co w dłuższej perspektywie powinno być dla niego korzystne. Duże znaczenie dla równowagi geopolitycznej mają wybory, które odbędą się w 2024, nie tylko w niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, lecz także w głównych gospodarkach świata, takich jak USA, Indie i Wielka Brytania.

Jak przypomina Colliers, z punktu widzenia gospodarek zachodnich Europa Środkowo-Wschodnia nadal zapewnia atrakcyjne możliwości reshoringu (przenoszenia produkcji z powrotem do kraju macierzystego) i nearshoringu (przenoszenia produkcji do państw sąsiednich), zważywszy na dużą różnicę między produktywnością a kosztami pracy we wszystkich krajach regionu. Zmiany w tym zakresie już zachodzą, a cała Europa Środkowo-Wschodnia odnotowuje, także w 2023, solidny poziom nakładów inwestycyjnych w gospodarce, znacznie powyżej średniej z poprzedniego cyklu. Co więcej, w 2023 roku Czechy, Polska i Rumunia zanotowały rekordowe poziomy akumulacji kapitału brutto. Jak wskazują eksperci Colliersa, wszystko to wskazuje na optymistyczne perspektywy średnioterminowe – dużą liczbę nowych miejsc pracy prowadzącą do wzrostów płac i rosnącej siły nabywczej. Pozytywne oznaki powinny być widoczne już w tym roku.

Spadek inflacji i lepsze perspektywy gospodarcze z pewnością będą w centrum uwagi wielu deweloperów i inwestorów analizujących kraje Europy Środkowo-Wschodniej w poszukiwaniu miejsca na nowe projekty handlowe. W porównaniu z Europą Zachodnią dostępność nowoczesnych obiektów w regionie CEE jest mniejsza, więc zasadne nie jest pytanie „czy”, a raczej „kiedy” ta różnica zostanie zniwelowana. Parki handlowe pozostają motorem napędowym rynku w Europie Środkowo-Wschodniej, ponieważ koszty ich budowy są mniejsze. Takie projekty są też możliwe do realizacji w mniejszych miastach. Spadek inflacji powinien sprzyjać konsumentom pod względem siły nabywczej. Wciąż rozwijać się będą również dyskonty.

Mimo że na horyzoncie widoczna jest perspektywa obniżenia stóp procentowych, to wciąż trzeba mieć na uwadze, że przez wiele następnych lat kredyty pozostaną znacznie droższe niż w latach 2021-2022. Co więcej, w ciągu ostatniego półtora roku wartość kapitału stale spadała, w związku z czym wielu inwestorów czeka na lepszą okazję do zakupu, a sprzedający wolą raczej trzymać swoje aktywa, jeśli to tylko możliwe.

Dlatego też, przynajmniej w I połowie 2024, spodziewamy się kolejnego słabego okresu dla inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. Mimo to w drugiej części roku powinniśmy zaobserwować pewne nieśmiałe oznaki ożywienia, pod warunkiem, że stopy procentowe w strefie euro i USA spadną, aktywność gospodarcza utrzyma się na przyzwoitym poziomie, a refinansowanie wymusi sprzedaż – zastrzegają eksperci Colliersa.

W większości krajów regionu 2024 rok prawdopodobnie przyniesie gwałtowne spowolnienie podaży nowych biur. W niektórych miastach, np. w stolicach Słowacji i Rumunii, nie powstaną niemal żadne znaczące projekty biurowe. Na razie jest to nadal rynek napędzany w dużej mierze przez najemców, ponieważ wskaźniki pustostanów w stolicach państw Europy Środkowo-Wschodniej (z wyjątkiem Pragi) pozostają dwucyfrowe. Spowolnienie podaży pomoże w zapełnieniu wolnych powierzchni, szczególnie tych w nowoczesnych biurach zgodnych z wymogami ESG, i być może stopniowo przechyli równowagę w kierunku neutralnego rynku do końca 2024 roku.

Wraz z normalizacją kosztów budowy i, w niektórych przypadkach, wzrostem wskaźnika pustostanów od 2022 lub 2023 roku eksperci Colliersa przewidują stabilizację lub przynajmniej wolniejszy wzrost stawek czynszów w Europie Środkowo-Wschodniej. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano bezprecedensowy wzrost czynszów, co zmniejsza ogólną atrakcyjność obszaru. Biorąc jednak pod uwagę dużą lukę między płacami a produktywnością, można przypuszczać, że region nadal będzie prezentował się znacznie lepiej niż jego zachodnioeuropejskie odpowiedniki.

Najemcy, wynajmujący i inwestorzy we wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej w coraz większym stopniu koncentrują się na jakości budynków. Przepaść między przestarzałymi a nowoczesnymi, wydajnymi budynkami staje się coraz większa pod względem wielu czynników: od czynszów, przez atrakcyjność dla najemców i wskaźniki obłożenia, po wartości kapitałowe – wylicza Dominika Jędrak, dyrektorka działu doradztwa i badań rynku w Colliersie.

Może to być bodziec do modernizacji starszych budynków, które w efekcie renowacji mogą odzyskać atrakcyjność w oczach najemców. Jednakże zmiany te nadchodzą w złym momencie cyklu gospodarczego, biorąc pod uwagę wysokie stopy procentowe. Wprowadzenie proekologicznych rozwiązań może okazać się także istotne w kontekście finansowania. Banki muszą bowiem uwzględniać nie tylko wartość samego budynku, lecz także to, czy jest on efektywny i gotowy na wyzwania przyszłości.

Specjaliści podkreślają także, że na znaczeniu będzie zyskiwać sztuczna inteligencja. Podczas gdy do tej pory debata wokół AI skupiała się głównie na możliwościach w zakresie uczenia maszynowego, obecnie wkraczamy w sferę zastosowania jej w praktyce. Technologie, takie jak multimodalna sztuczna inteligencja, która może znacznie zwiększyć produktywność, stają się rzeczywistością, podczas gdy inteligentne rozwiązania biurowe, które poprawiają relacje między najemcą a wynajmującym, dojrzewają. Wszystkie te czynniki powinny sprzyjać rozwojowi hybrydowego modelu pracy na rynku biurowym. Przedwczesne jednak okazały się prognozy o końcu modelu stacjonarnej pracy biurowej, gdyż jak zaznaczają eksperci Colliersa – i nie dotyczy to tylko Europy Środkowo-Wschodniej, lecz całego świata – większość firm nadal potrzebuje swoich pracowników w trybie stacjonarnym.

Przystępność cenowa nowych mieszkań może wahać się od całkiem przyzwoitej, w miastach takich jak Bukareszt i Sofia, do bardzo atrakcyjnej w Pradze i Bratysławie. O ile spadek stóp procentowych powinien zwiększyć podaż, o tyle wyzwaniem w regionie pozostają różne kwestie regulacyjne oraz przeszkody legislacyjne (zwłaszcza powolny proces wydawania pozwoleń), co może opóźnić poprawę. W takich warunkach w niektórych częściach Europy Środkowo-Wschodniej popularność powinien nadal zyskiwać segment PRS. Jednak w przypadku Polski i Węgier pewne wyzwania w tym sektorze wynikają z ryzyka walutowego. W krajach, w których obowiązuje euro lub w miarę stabilny system walutowy, jest to albo całkowicie lub prawie nieistotne.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Biedronka na święta

schedule 04 października 2024
Opr./edited by ANZ

Biedronka będzie nowym operatorem spożywczym w wałbrzyskim centrum handlowym Galerii Victoria. Otwarcie sklepu zaplanowano na grudzień.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Europa Lepsza perspektywa dla logistyki

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Rynek najmu obiektów logistycznych w Europie utrzymał się na dobrym poziomie, pomimo słabego wzrostu gospodarczego, który zgodnie z przewidywaniami ma ulec poprawie na koniec 2024 roku – wskazują autorzy raportu BNP Paribas Real Estate.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowa siedziba Hexe Capital nad Odrą

schedule 04 października 2024
Opr./edited by ANZ

Wrocławski kompleks Quorum należący do grupy Cavatina zyskał kolejnego najemcę z sektora IT. Do wchodzącego w jego skład budynku Quorum D przeniesie się grupa Hexe Capital, która zajmie tam około 720 mkw. powierzchni na czwartym piętrze.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Fundusz inwestuje w domy opieki

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Spółka Deutsche Wohnen sprzedała portfel domów opieki obejmujących 26 lokalizacji funkcjonujących pod marką Katharinenhof. Nabywcą nieruchomości jest fundusz zarządzany przez Civitas Investment Management. Cena transakcji wyniosła ponad 300 mln euro.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dobry czas na PRS

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Na koniec I połowy 2024 roku zasoby gotowych lokali PRS w Polsce liczyły ponad 19 tys. jednostek, co stanowi 32-procentowy wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy – wynika wynika z raportu “Najem instytucjonalny – sprzyjające otoczenie dla nowych transakcji” opracowanego przez PwC Polska.

ESG

Polska Różowa Skrzyneczka od Aldi

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Aldi podjęło współpracę z Fundacją Różowa Skrzyneczka, przekazując 12 tysięcy podpasek marki własnej Satessa. Działanie ma na celu wsparcie dziewcząt i młodych kobiet w szkołach, gdzie wciąż brakuje dostępu do środków higieny menstruacyjnej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska CTPark Warsaw West gotowy

schedule 04 października 2024
Opr./edited by ANZ

CTP uzyskało pozwolenie na użytkowanie budynków Wars02 i Wars05 o łącznej powierzchni 110 tys. mkw. Obiekty wchodzą w skład kompleksu CTPark Warsaw West. Przestrzeń zajmie Grupa Raben, która w podwarszawskich Wiskitkach uruchomi swój 36 oddział w kraju.

Infrastruktura

Polska Chcą kopać w Wesołej

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Siedem firm zgłosiło się w przetargu na budowę tunelu w Wesołej pod linią kolejową nr 2 Warszawa Zachodnia-Terespol. Oferty wahają się od 90,7 do 149,4 mln zł.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Sprawna administracja w Łodzi, Lublinie i Gdańsku

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

W ramach XIV edycji Rankingu Miast Polski Związek Firm Deweloperskich po raz kolejny docenił samorządy, które nie tylko dbają o szybkość procedur administracyjnych, ale również o jasne warunki inwestowania.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hiszpanie planują dalszą ekspansję

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Kamalion do końca 2024 roku chce zwiększyć liczbę sklepów w Polsce do ponad 20 lokalizacji. Marka jest też na etapie finalizacji pierwszych umów najmu na rok 2025.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Terranova w Gemini Park Tarnów

schedule 04 października 2024
Opr./edited by ANZ

Tiberius Polska, spółka będąca częścią międzynarodowej grupy Teddy, do której należą marki Terranova, Calliope i Rinascimento, podpisała pięcioletnią umowę najmu z Gemini Park Tarnów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dm od Śląska po Mazowsze

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Drogeria dm otworzyła swój pierwszy sklep w Warszawie, a także w Kiełczewie w woj. wielkopolskim. W Opolu powstała z kolei druga drogeria sieci. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska InPost wybrał MDC2 Kraków Południe

schedule 04 października 2024
Opr./edited by ANZ

Polska firma kurierska InPost wynajęła 11 tys. mkw. w MDC2 Park Kraków South. Projekt powstanie w formule BTS.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przestrzenie do pracy w 2025 roku

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Biura stają się miejscem spotkań, budowania relacji, ducha zespołu i atmosfery w firmie. Przestrzenią, która dzięki odpowiedniej aranżacji, sprzyja integracji zespołowej – podkreślają eksperci Walter Herz w raporcie „25 trendów, które zmienią Twoje biuro w 2025 roku”.

Rynek mieszkaniowy

Polska Novisa ma dom w Sulejówku

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Osiedle Słoneczne, nowa inwestycja firmy Novisa Development, powstaje w Sulejówku. Składa się z 82 dwukondygnacyjnych domów w zabudowie szeregowej o powierzchni od 69 do 79 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Galardia należy do Future

schedule 03 października 2024
Opr./edited by MR

Stage Capital sprzedało centrum handlowe Galardia w Starachowicach. Nowym właścicielem została firma Future Real Estate.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Za chwilę rusza Kwartał Dworcowa

schedule 03 października 2024
Opr./edited by JC

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się rewitalizacja katowickiego Kwartału Dworcowa. Inwestycja grupy Epione, realizowana według projektu Konior Studio, zakłada remont kilkunastu zabytkowych kamienic i wzbogacenie ich o nowe funkcje użytkowe.

Rynek mieszkaniowy

Słowacja Metropolis na finiszu

schedule 03 października 2024
Opr./edited by JC

Czeska grupa Mint finalizuje budowę projektu mieszkaniowego Metropolis w Bratysławie. Inwestycja obejmuje niemal 300 apartamentów premium.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Weszli na plac budowy Przystanku Karkonosze

schedule 03 października 2024
Opr./edited by MR

W Miłkowie na przedmieściach Karpacza ruszyła budowa Przystanku Karkonosze. Redkom Development, realizujący park handlowy, zapowiedział oddanie obiektu na przełomie II i III kwartału 2025 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zajmą trzecie piętro w Saskim

schedule 03 października 2024
Opr./edited by MR

Firma GN Poland wynajmie ponad 2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Saski Crescent w Warszawie. Nowa siedziba firmy zajmie całe trzecie piętro obiektu.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 04 października 2024

Fundusz inwestuje w domy opieki

Spółka Deutsche Wohnen sprzedała portfel domów opieki obejmujących 26 lokalizacji funkcjonujących pod marką Katharinenhof. Nabywcą nieruchomości jest fundusz zarządzany przez Civitas Investment Management. Cena transakcji wyniosła ponad 300 mln euro.

schedule 04 października 2024

Sprawna administracja w Łodzi, Lublinie i Gdańsku

W ramach XIV edycji Rankingu Miast Polski Związek Firm Deweloperskich po raz kolejny docenił samorządy, które nie tylko dbają o szybkość procedur administracyjnych, ale również o jasne warunki inwestowania.

schedule 03 października 2024

Galardia należy do Future

Stage Capital sprzedało centrum handlowe Galardia w Starachowicach. Nowym właścicielem została firma Future Real Estate.

schedule 03 października 2024

Newport Logistic Fund III zbierze najwięcej

Newport Logistics Fund uruchamia trzeci paneuropejski fundusz logistyczny, który zamierza zebrać 300 mln euro.

schedule 02 października 2024

LCP Properties ma finansowanie

LCP Properties, deweloper należący do grupy M Core,  zamknął proces finansowania dla położonego na warszawskim Wilanowie M Parku Plac Vogla, pozyskując 9,5 mln euro od banku ING.

schedule 01 października 2024

Garbe i Logicenters przejęły dawną bazę lotniczą

Spółka Garbe i jej partner joint venture Logicenters, platforma zarządzająca nieruchomościami logistycznymi firmy Nrep, nabyły działkę o powierzchni 20 tys. mkw. Na poprzemysłowym terenie powstanie centrum logistyczne o łącznej powierzchni około 11,6 tys. mkw. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na II kwartał 2025 roku, a wartość inwestycji wyniesie około 17 mln euro.

schedule 30 września 2024

Magnolia warta miliony

Nepi Rockcastle kupiło od Union Investment wrocławskie CH Magnolia Park. Powierzchnia obiektu wynosi 100 tys. mkw., a wartość transakcji wyniosła 373 mln euro.

schedule 27 września 2024

Mota-Engil CE należy do Węgrów

Zakończył się proces przejęcia 100 proc. udziałów spółki Mota-Engil Central Europe. Transakcja została zawarta pomiędzy dotychczasowym właścicielem – grupą Mota-Engil – oraz węgierską firmą Duna Aszfalt.

schedule 25 września 2024

Polska potrzebuje REIT-ów

Regulacje prawne dotyczące REIT-ów zostały wprowadzone już w ponad 40 krajach na całym świecie. Eksperci podkreślają, że doświadczenia różnych krajów dowodzą, że ten model inwestycyjny ma zdolność do dostosowania się do lokalnych uwarunkowań prawnych.

schedule 25 września 2024

Skyliner II z finansowaniem

Karimpol Polska otrzymał finansowanie na kwotę 50 mln euro od Banku Pekao na realizację II fazy inwestycji Skyliner przy Rondzie Daszyńskiego. To kolejna współpraca pomiędzy inwestorem a bankiem, który sfinansował też budowę pierwszej wieży kompleksu.

schedule 25 września 2024

Zastrzyk kapitału dla ECE

ECE Real Estate Partners pozyskało około 100 mln euro kapitału dla funduszu ECE Progressive Growth Fund, który inwestuje w centra handlowe w Europie.

schedule 24 września 2024

Panattoni uruchamia fundusz o wartości 600 mln euro

Panattoni dywersyfikuje działalność uruchamiając europejski fundusz logistyczny o wartości 600 mln euro. Celem jest inwestowanie w nowoczesne, zrównoważone i dochodowe nieruchomości logistyczne.

schedule 23 września 2024

Kupili w Pradze i zaczynają budować

Czeski fundusz Reico Čs Nemovitostni kupił od spółki Finep projekt mieszkaniowy w Pradze. Inwestycja, która dostarczy na rynek 170 mieszkań na wynajem, ma już pozwolenie na budowę. 

schedule 23 września 2024

Żabka wskoczy na Giełdę

Grupa Żabka ogłasza zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej oraz notowania akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

schedule 18 września 2024

Kolejny Smart Park sprzedany

Smart Park Poland sprzedał park handlowy w Sycowie (woj. dolnośląskie) grupie Saller. Powierzchnia obiektu wynosi 8 tys. mkw.

schedule 17 września 2024

Inwestorzy mogą odetchnąć

JLL oraz iO Partners przeprowadzili analizę trendów na rynku inwestycyjnym w Polsce, porównując je z wynikami innych krajów z regionu CEE. Pierwsze przykłady wzmożonej aktywności inwestorów można było zaobserwować już w I połowie 2024, a na horyzoncie widać kolejne znaczące transakcje.

schedule 17 września 2024

Nepi chce kupić Magnolię

Nepi Rockcastle prowadzi negocjacje w sprawie nabycia wrocławskiego centrum handlowego Magnolia Park od Union Investment Real Estate.

schedule 12 września 2024

Citylink sprzedaje grunt w Łodzi

CL Property, polski deweloper specjalizujący się w wielofunkcyjnych powierzchniach przemysłowo-logistycznych, poinformował o transakcji z DSV dotyczącej projektu Citylink Łódź. Na nieruchomości o powierzchni 5,7 ha zlokalizowanej przy ul. Zakładowej powstanie nowe centrum logistyczne DSV.

schedule 12 września 2024

Ożywienie w biurach i handlu

Jak podaje JLL, w I połowie 2024 polski rynek inwestycyjny odnotował znaczny wzrost aktywności. Pomimo utrzymujących się wyzwań związanych z kosztami kapitału, odnotowano powrót dużych transakcji, co sugeruje potencjalny koniec fazy spowolnienia.

schedule 11 września 2024

Setki milionów na zieloną transformację

Grenevia zawarła umowę kredytową z konsorcjum banków na kwotę 850 mln zł. Środki zapewnią finansowanie zielonej transformacji grupy i zastąpią aktualne bankowe źródła finansowania oraz obligacje o łącznej wartości około 930 mln zł.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie