Polska Neutralny host dla 5G
TechnologiePierwsze testy zakładają uruchomienie sygnału w paśmie 2100 MHz, natomiast system jest już w pełni gotowy do przenoszenia sygnału 5G w paśmie 3,6 GHz. Jak podkreślają przedstawiciele spółek, dzięki centralizacji i wykorzystaniu tzw. BTS Hotelu, projekt definiuje nowy standard w korzystaniu z usług telekomunikacyjnych w środowisku wewnętrznym.
Z początkiem 2024 roku i wejściem 5G na częstotliwościach 3400-3800 MHz, Polska wkroczy w nową erę łączności bezprzewodowej. To nie tylko przełom technologiczny, ale także szansa na dynamiczny rozwój miast, Internetu rzeczy (IoT) i innych zaawansowanych technologii. Wdrożenie 5G to szybsze dane i większa przepustowość, ale przede wszystkim otwarcie drzwi do nieskończonych możliwości innowacji i cyfrowej transformacji. Zważywszy na charakterystykę tej częstotliwości, wzmocnienie wewnątrzbudynkowe staje się koniecznością, aby uzyskać dostęp do 5G, a co za tym idzie pełny user experience dla klientów - przekonują przedstawiciele spółek.
System aktywnego DAS jest kluczowy dla pełnego wykorzystania potencjału 5G w budynkach. Gwarantuje nie tylko wyższą jakość i stabilność sygnału, ale także stanowi odpowiedź na wyzwania związane z ograniczeniami przenikania sygnałów przez ich struktury. Dzięki temu użytkownicy wewnątrz obiektów będą mogli cieszyć się tym samym szybkim i niezawodnym dostępem do sieci, co na zewnątrz.
Wykorzystanie istniejącej w budynku infrastruktury światłowodowej sprawia, że wdrożenie aktywnego DAS staje się bardzo łatwe i szybkie. Administratorem takiego systemu może zostać Neutralny Host, do którego ta infrastruktura należy. Ma on wówczas możliwość udostępnienia zasobów współdzielonego systemu każdemu operatorowi GSM.
Neutralny Host dla pokrycia wewnątrzbudynkowego (tzw. NHIB – Neutral Host in Building) to model wzorowany na doświadczeniach z innych krajów. Przewagą tego rozwiązania jest brak konieczności instalacji stacji bazowych operatorów GSM wewnątrz obiektów. Jego założeniem jest budowa tzw. BTS Hoteli centralizujących infrastrukturę wszystkich operatorów GSM. Następnie dystrybucja sygnału do budynków odbywa się za pośrednictwem systemu zapewnianego przez Neutral Hosta, który składa się z urządzeń aktywnego DAS pracującego na sieci światłowodowej - wyjaśniają przedstawiciele spółek.
Wykorzystanie takiego rozwiązania pozwala dostarczyć sygnał w krótkim czasie w dowolne miejsce na budynku zlokalizowanym w promieniu do około 15 km od centralnego punktu (BTS Hotelu). Szczególną cechą tego systemu jest to, że może on przenosić sygnały wszystkich technologii i wszystkich operatorów GSM jednocześnie.
StarNet Telecom we współpracy z firmą Vector Solutions zaangażowany jest w prace pilotażowe i dostosowanie rozwiązań technologicznych do konkretnych potrzeb i specyfikacji polskiego rynku, w szczególności do wymagań operatorów sieci komórkowej. Celem tych testów jest umożliwienie operatorom GSM współdzielenia systemu DAS, co przełoży się na redukcję kosztów inwestycyjnych i operacyjnych oraz podniesie jakość usług dla użytkowników końcowych. Dzięki takiemu podejściu możliwe będzie wprowadzenie sygnału 5G na częstotliwości 3600 MHz do obiektów komercyjnych w krótkim czasie, bez konieczności modernizacji stacji bazowych operatorów GSM.
Model neutralnego hosta wewnątrzbudynkowego to także korzyści dla operatorów sieci komórkowych, którzy wykorzystując to rozwiązanie eliminują potrzebę budowania i inwestowania we własną infrastrukturę w budynkach. Obniżają wydatki związane z jej utrzymaniem, podnoszą wydajność kosztową, a także mogą skorzystać z gotowych rozwiązań w obszarze sieci, co znacząco skraca czas na wdrożenie tego systemu. To także oszczędność miejsca i energii, ponieważ założeniem jest instalacja sprzętu operatorów w centralnym punkcie, co minimalizuje zarówno koszty, jak również ma pozytywny wpływ na środowisko.
Wdrożenie sieci 5G w budynkach komercyjnych w modelu Neutral Host in Building byłby nie tylko technologicznym przełomem, ale i znaczącym krokiem w dostosowywaniu infrastruktury do wymagań nowoczesnego biznesu. Wierzymy, że wzmocnienie sygnału GSM w modelu neutralnego hosta wewnątrzbudynkowego, będzie rozwiązaniem, które pozwoli szybko wdrożyć 5G na paśmie C dla najbardziej wymagających najemców bez potrzeby dokonywania kosztownych prac modernizacyjnych związanych z koniecznością przebudowy obecnych instalacji. Rozwiązanie to mogłoby być też odpowiedzią na zapewnienie sygnału GSM w budynkach, w których nie udało się wzmocnić sygnału wszystkimi operatorami, których oczekują najemcy – mówi Przemysław Pawłowski, dyrektor zarządzający w firmie StarNet Telecom.
Vector Solutions jako partner technologiczny wspiera StarNet Telecom w projektowaniu, dostarczaniu i wdrażaniu systemu aktywnego DAS. Pierwsze testy rozwiązania zostały przeprowadzone w warszawskiej restauracji Orzo w Centrum Praskim Koneser. W testowaniu wdrożenia projekt wsparła firma Notel, która była odpowiedzialna za przeprowadzenie pomiarów przed wdrożeniem oraz po zakończeniu instalacji, aby uzyskać jawne wyniki różnicy w zasięgu sieci operatorskich, biorących udział w testach – Play oraz Orange. Wyniki potwierdziły wysoki wzrost siły sygnału, demonstrując znaczną poprawę warunków działania sieci wewnątrz budynku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...