EN

Polska/Czechy/Węgry Sztuczna inteligencja na co dzień

Technologie
W Polsce prawie 30 proc. pracowników branży nieruchomości korzysta już z AI, a 38 proc. z nich używa jej codziennie - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową Drees & Sommer.

Badanie Drees & Sommer, które objęły Polskę, Czechy i Węgry, analizuje główne trendy w cyfryzacji, koncentrując się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji i ogólnym postrzeganiu cyfryzacji w branży nieruchomości i budownictwa.

60 proc. specjalistów z branży nieruchomości i budownictwa na wszystkich trzech rynkach wyraziło silne pragnienie nauczenia się, jak korzystać ze sztucznej inteligencji w miejscu pracy, co w ocenie ekspertów Drees & Sommer wskazuje na wysoką motywację do rozwijania umiejętności cyfrowych w tym sektorze.

W porównaniu z całym regionem CEE, polscy pracownicy sektora nieruchomości są najbardziej aktywnymi użytkownikami AI z najwyższymi dziennymi wskaźnikami użytkowania. Oczekuje się, że ten trend się utrzyma, ponieważ mamy również wysoką motywację do nauki i rozwoju w tej dziedzinie. Z drugiej strony, Polska ma wyższy odsetek pracowników, którzy nie ufają sztucznej inteligencji, około 17 proc., co podkreśla znaczenie weryfikacji danych na naszym rynku - komentuje Jan Grymin, divisional director/prokurent Drees & Sommer Polska.

Bariery we wdrażaniu

Łącznie 30 proc. polskich pracowników zgłosiło aktywne korzystanie ze sztucznej inteligencji, głównie codziennie oraz co tydzień (w obu przypadkach 38 proc.), co stanowi wyższy wskaźnik w porównaniu z Czechami i Węgrami. Najbardziej aktywnymi użytkownikami są osoby poniżej 30 roku życia (40 proc.) oraz managerowie wyższego i najwyższego szczebla. Wśród czeskich pracowników około 27 proc. to aktywni użytkownicy sztucznej inteligencji, przy czym ponad połowa korzysta z niej tylko raz w tygodniu. Węgry pozostają nieco w tyle z 22 proc. aktywnych użytkowników AI.

Polscy pracownicy wymieniali jako główne bariery we wdrażaniu AI niewystarczającą świadomość dostępnych narzędzi i rozwiązań odpowiednich dla ich pracy i firmy (26 proc.), następnie niewystarczające szkolenia zapewniane przez firmę (18 proc.), brak zaufania (17 proc.) i brak czasu (14 proc.). Na Węgrzech nieufność do sztucznej inteligencji jest podobna (15 proc.), ale w Czechach jest niższa i wynosi 9 proc. Co pozytywne, tylko 6 proc. pracowników we wszystkich trzech krajach stwierdziło, że nie rozumie AI, a tylko 4 proc. zgłosiło złe doświadczenia z nią związane.

Obecne i przyszłe zastosowania sztucznej inteligencji

Polscy pracownicy sektora real estate wykorzystują sztuczną inteligencję przede wszystkim do raportowania (35 proc.), zarządzania dokumentami i planowania (32 proc.), analizowania dużych ilości danych i automatyzacji procesów (25 proc.), a także gromadzenia danych i analizy lokalizacji (oba po 23 proc.). Inne zastosowania obejmują opracowywanie nowych produktów i usług oraz obniżanie kosztów operacyjnych (oba 14 proc.), inteligentne projektowanie przestrzeni, wycenę i finanse (oba 11 proc.) oraz administrację budynków i księgowość (9 proc.). Węgry przodują w gromadzeniu danych, gdzie ponad 50 proc. pracowników wykorzystuje sztuczną inteligencję do tego celu, co jest również najczęstszym działaniem AI dla czeskich pracowników.

Patrząc w przyszłość, polscy pracownicy, przy odpowiednim wsparciu, chcą wykorzystywać sztuczną inteligencję głównie do lepszego gromadzenia danych (32 proc.), planowania, zarządzania dokumentami i raportowania (wszystkie 27 proc.), a następnie automatyzacji procesów (21 proc.). Inne przyszłe zastosowania obejmują poprawę analizy dużych ilości danych (19 proc.), analizę lokalizacji, redukcję kosztów operacyjnych, opracowywanie nowych produktów i usług oraz wycenę i finanse (wszystkie 12 proc.), inteligentne projektowanie przestrzeni i efektywność energetyczną (oba 9 proc.) oraz administrowanie budynkami (7 proc.).

Brak informacji o działaniach promujących AI w firmach

Ponad 50 proc. polskich pracowników sektora nieruchomości stwierdziło, że ich firma albo nie promuje działań związanych ze sztuczną inteligencją, albo nie są o nich informowani. Najczęstszą metodą promowania innowacji AI przez polskie firmy jest udział w wydarzeniach branżowych (14 proc.), a następnie szkolenia pracowników, tworzenie systemów motywacyjnych dla innowacyjnych pomysłów i projektów oraz współpraca z zewnętrznymi organizacjami badawczymi i start-upami (wszystkie 11 proc.). Współpraca ze start-upami jest bardziej powszechna w Polsce niż w pozostałych analizowanych dwóch krajach. Czescy pracownicy są jeszcze mniej poinformowani o inicjatywach swoich firm w zakresie sztucznej inteligencji (60 proc.). Z drugiej strony, na Węgrzech pracownicy w tym obszarze otrzymują lepsze wsparcie szkoleniowe (15 proc.).

Nie tylko sztuczna inteligencja

Łącznie 43 proc. respondentów na wszystkich trzech rynkach używa, obok AI, innych narzędzi cyfrowych. W Polsce najczęściej używanymi narzędziami cyfrowymi po AI są: oprogramowanie do zarządzania dokumentami (16 proc.), chmura obliczeniowa (10 proc.), oprogramowanie do zarządzania projektami i narzędzia analityki biznesowej (9 proc.). Na Węgrzech prawie 30 proc. pracowników korzysta z chmury obliczeniowej, podczas gdy w Czechach coraz większe znaczenie ma Internet Rzeczy – the Internet of Things (10 proc.).

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji staje się jeszcze bardziej oczywiste, że magia dzieje się na przecięciu różnych technologii. Ale nie tylko konwergencja technologii, lecz także przyspieszenie rozwoju - każda technologia napędza wzrost innych - dodaje Hanna Huber, head of Innovation Managemennt, Drees & Sommer.

Pozytywna ocena poziomu cyfryzacji

Polacy najbardziej pozytywnie oceniają poziom cyfryzacji w sektorze nieruchomości i budownictwa. Około 40 proc. ocenia ten poziom jako dobry, 17 proc. jako bardzo dobry, a 26 proc. jako wystarczający. Tylko 13 proc. polskich pracowników uważa, że poziom cyfryzacji jest niski, a 2 proc. postrzega go jako krytyczny. Czesi są najmniej pozytywni pod tym względem, 27 proc. wskazało poziom cyfryzacji w tym sektorze jako słaby, a 5 proc. jako krytyczny, podczas gdy 41 proc. uważa, że poziom jest dobry lub bardzo dobry, a 25 proc. wystarczający. Na Węgrzech ponad 46 proc. uważa, że poziom cyfryzacji jest dobry lub bardzo dobry, a 26 proc. wystarczający, przy czym 20 proc. uważa go za słaby.

Największe wyzwanie, największa szansa

Główne wyzwania na wszystkich trzech rynkach to: brak umiejętności cyfrowych wśród pracowników (44 proc.), niewystarczające inwestycje w narzędzia, systemy i procesy cyfrowe (35 proc.), brak świadomości korzyści i możliwości związanych z cyfryzacją (34 proc.), obawy związane z bezpieczeństwem i ochroną danych (30 proc.) oraz niewystarczające zarządzanie firmy w celu promowania cyfryzacji (21 proc.).

W Polsce największe możliwości cyfryzacji są postrzegane jako zwiększona wydajność i obniżone koszty operacyjne (57 proc.), lepsza jakość usług (44 proc.), zwiększona przejrzystość dzięki dokumentom cyfrowym (35 proc.), optymalizacja procesów (30 proc.) i zwiększona atrakcyjność pracodawcy dla młodych specjalistów (20 proc.). W Czechach optymalizacja procesów jest postrzegana jako większa szansa na cyfryzację, podczas gdy na Węgrzech pracownicy są bardziej przekonani o potencjale poprawy jakości usług.

Badanie rynku zostało przeprowadzone przez agencję Stem/Mark w sierpniu i wrześniu 2024 roku w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Reprezentatywna próba obejmowała 313 respondentów z każdego rynku (łącznie 939) aktywnie pracujących w sektorze nieruchomości i budownictwa na różnych stanowiskach i statusach zawodowych.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Murapol buduje w Katowicach

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Murapol rozpoczyna w Katowicach realizację nowej inwestycji wielorodzinnej. Osiedle Murapol Corfa powstanie na zielonych Wzgórzach Chorzowskich w pobliżu al. Wojciecha Korfantego na terenie Wełnowca. W ramach inwestycji, w dwóch budynkach zaplanowano 196 mieszkań i jeden lokal usługowy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Towarowa22 nabiera tempa

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Powstający w biznesowym centrum Warszawy budynek Office House wkracza w ostatnią fazę realizacji. Dobiega właśnie końca montaż energooszczędnej elewacji, a wewnątrz biurowca trwają już prace wykończeniowe. Zakończenie budowy planowane jest wiosną 2025 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Develia rusza z Rokokową

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Develia rozpoczęła realizację inwestycji Rokokowa Vita. Projekt zlokalizowany jest na warszawskich Młocinach.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Infor zostaje w klimacie Retro

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Infor, oferująca rozwiązania w dziedzinie biznesowego oprogramowania w chmurze przedłużyła umowę najmu we wrocławskim biurowcu Retro Office House należącym do Globalworth.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nest uwił gniazdo w Łodzi

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców biurowca Teal dołączyła firma Nest Leasing. Spółka zajmie w łódzkim kompleksie Off Piotrkowska Center blisko 250 mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wille na Lirników

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Matexi Polska rozpoczyna budowę inwestycji na Podgórzu Duchackim w Krakowie. Wille wielorodzinne na osiedlu Takt Lirników łącznie pomieszczą setkę mieszkań.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Garbe na sto procent

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Wszystkie parki przemysłowe Garbe w regionie CEE zostały wynajęte. Zwolnioną niedawno powierzchnię 10 tys. mkw. w Garbe Parku Senec na Słowacji zajęła już firma logistyczna Würth International Trading.

Rynek mieszkaniowy

Polska TBS buduje w stolicy

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

W ramach warszawskiego programu polityki mieszkaniowej powstaje kolejny budynek. Blok przy ul. Rudnickiego, na którym zawisła wiecha, zaoferuje 178 mieszkań.

Technologie

Polska/Czechy/Węgry Sztuczna inteligencja na co dzień

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by MR

W Polsce prawie 30 proc. pracowników branży nieruchomości korzysta już z AI, a 38 proc. z nich używa jej codziennie - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową Drees & Sommer.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nie tylko ramen

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Kimsu to nowy punkt na gastronomicznej mapie Manufaktury. Lokal specjalizujący się w kuchni japońskiej, o powierzchni około 190 mkw. znajduje się na rynku Manufaktury pomiędzy Tajska Restauracją Hot Spoon a Seafood.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Jubileuszowy M Park w Pionkach

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

LCP Properties, należący do międzynarodowej grupy M Core, oficjalnie otworzył M Park Pionki, 50. park handlowy pod marką M Park w Polsce. Jest to zarazem trzynasty M Park w województwie mazowieckim. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rossmann rozwija się z MMG

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Master Management Group zwiększa obecność drogerii Rossmann w swoich centrach. Marka m.in. zaprosiła klientów do nowo otwartej drogerii w centrum handlowym Brama Mazur w Ełku

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po urodę do Galerii Madison

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców gdańskiej Galerii Madison dołączyły trzy nowe marki z branży health & beauty. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kamień pod Panoramą

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Kościelnej Wsi powstaje kompleks usługowo-handlowy Panorama Park II. Pod koniec listopada odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę obiektu.

Zarządzanie nieruchomościami

Niemcy Zamek dla ECE Marketplaces

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Deka Immobilien powierzyła zarządzanie i komercjalizację centrum handlowym „das Schloss” w Berlinie firmie ECE Marketplaces. Współpraca wejdzie w życie od stycznia 2025 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Apteka i siłka w biurowcu

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Biurowiec Roztyly Plaza w Pradze zyskał dwóch nowych najemców. Najemcy budynku i inni klienci mogą korzystać z apteki Serpiente oraz centrum fitness z sauną i solarium Max Fitness.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sphinx w Łubnej

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Oferta gastronomiczna parku handlowego Big Łubna powiększyła się o restaurację sieci Sphinx. Lokal o powierzchni blisko 400 mkw. powstał obok placu zabaw oraz strefy rekreacyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w bydgoskim Focusie

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców CH Focus w Bydgoszczy dołączył Kantor Promes oraz Top Secret. Łącznie marki zajmują w obiekcie prawie 160 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galeria Olimpia z nowymi umowami

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Zarządzana przez EPP Galeria Olimpia wzmacnia ofertę modową, gastronomiczną i beauty. W centrum handlowym już niedługo zadebiutuje pierwszy w Bełchatowie sklep Rituals, salon sieci New Yorker powiększy powierzchnię, pojawi się także herbaciarnia Crazy Bubble. Łącznie podpisane umowy obejmują ok. 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ruszy budowa w Jaworze

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Smart Park w Jaworze uzyskał pozwolenia na budowę. Inwestor, Smart Park Poland rozpocznie prace w I kwartale 2025 roku.

Najnowsze w Technologie

schedule 02 grudnia 2024

Sztuczna inteligencja na co dzień

W Polsce prawie 30 proc. pracowników branży nieruchomości korzysta już z AI, a 38 proc. z nich używa jej codziennie - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową Drees & Sommer.

schedule 20 listopada 2024

Ruukki sięga po stal z odzysku

Ruukki wprowadza na rynek produkty LowCarbon. Płyty warstwowe i okładziny elewacyjne wykonane ze stali SSAB Zero przeznaczone są dla zrównoważonego budownictwa.

schedule 18 listopada 2024

Cement z recyklingu

Holcim Polska wprowadza na rynek pierwszy cement w Polsce, który zawiera materiał mineralny z recyklingu betonu pochodzącego z rozbiórek budowlanych.

schedule 07 listopada 2024

Analiza akustyki i mapy hałasu

SoundPlan, firma programistyczna i inżynieryjna działająca w dziedzinach ochrony przed hałasem, mapowania hałasu oraz akustyki pomieszczeń, wprowadziła na rynek najnowszą wersję swojego oprogramowania do analizy hałasu w pomieszczeniach i w środowisku – SoundPlanNoise 9.1.

schedule 09 października 2024

Sztuczna inteligencja pomoże menedżerom

Zespół Morai stworzył platformę do eksperymentów sztucznej inteligencji. Laketool to narzędzie umożliwiające szybką weryfikację pomysłów biznesowych i przetwarzanie ich na modele predykcyjne AI.

schedule 08 października 2024

Drooms stoi na czatach

Drooms, dostawca wirtualnych pokoi danych, wprowadza narzędzie Drooms Chat. Rozwiązanie to pozwoli użytkownikom na centralne zarządzanie komunikacją dotyczącą transakcji i due diligence.

schedule 27 września 2024

Humanoid kompletuje zamówienia

Humanoid opracowany przez Reflex Robotics będzie trzecim robotem pracującym w magazynie GXO Logistics pod Atlantą.

schedule 26 września 2024

Butelki zwrotne w aplikacji

Grupa kapitałowa Comp, jako integrator rozwiązań systemu kaucyjnego, wesprze detalistów, a także sieci sklepów poprzez nowe narzędzie technologiczne przeznaczone do kompleksowej obsługi systemu kaucyjnego.

schedule 25 września 2024

Wirtualna droga do szkoły

Firma Arup wykorzystała technologię VR, żeby wskazać wyzwania związane z projektowaniem bezpiecznych i przyjaznych dla dzieci ulic w Warszawie.

schedule 13 września 2024

Wirtualne spacery po luksusie

Firma Bright Spaces nawiązała współpracę z BHB Properties. Klienci dewelopera będą mogli odbywać wirtualne spacery po apartamentach premium w inwestycji BHB Avenue w Bukareszcie.

schedule 12 września 2024

Nowe imię Velisa

Velis Real Estate Tech oficjalnie zmienia nazwę na Singu, przyjmując tytuł swojego produktu do zarządzania nieruchomościami. Rebranding ma na celu zarówno odświeżenie wizerunku firmy, jak i ujednolicenie jej działalności.

schedule 04 września 2024

Inkluzywna budka z asystentem

Hushoffice wprowadza dwa nowe pody akustyczne do pracy i spotkań, w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi – hushFree.Access.M oraz hushFree.Access.L.

schedule 02 lipca 2024

Drugie życie mebla biurowego

Na rynku pojawił się Rebench – polska platforma technologii cyrkularnej, która umożliwia zarządzanie sprzedażą i zakupem używanych mebli z budynków komercyjnych. Startup zwyciężył PropTech Innovation Challenge CEE 2024 organizowany przez Urban Land Institute Europe i będzie reprezentował region CEE w konkursie ogólnoeuropejskim.

schedule 21 czerwca 2024

Apollo będzie dźwigać, przenosić i skanować

GXO razem z firmą Apptronik rozpoczęło prace badawczo-rozwojowe nad zastosowaniem w swoich magazynach humanoidalnego robota Apollo.

schedule 11 czerwca 2024

Bezemisyjny generator prądu na placu budowy

Skanska wykorzystała pilotażowo generator zasilany wodorem na placu budowy Skanski w Göteborgu w Szwecji. Urządzenie HyFlex firmy Hitachi Energy stanowi krok w kierunku elektryfikacji oraz dekarbonizacji przemysłu budowlanego.

schedule 21 maja 2024

Sztuczna inteligencja w wentylacji

Nepi Rockcastle podpisało umowę z estońską firmą R8 na wdrożenie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji w centrach handlowych należących do Nepi w Polsce. Technologia zapewni zoptymalizowany proces zarządzania systemami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi i grzewczymi.

schedule 24 kwietnia 2024

Fasada w stylu skandynawskim

Aluprof wprowadza nową fasadę słupowo-ryglową MB-MM50N. Rozwiązanie o wysokiej izolacyjności termicznej i minimalistycznej stylistyce powstało z myślą o Skandynawii.

schedule 12 kwietnia 2024

Przez węgiel do OZE

Rafako i Energotherm pracują nad wprowadzeniem na rynek nowej technologii zwiększającej elastyczność bloków energetycznych bazujących na węglu. Rozwiązanie powinno być gotowe w II półroczu 2024 roku.

schedule 11 kwietnia 2024

Cyfrowe spacery po wrocławskim biurowcu

Centrum Orląt we Wrocławiu będzie miało swojego cyfrowego bliźniaka. Należący do Adventum Group Budynek biurowy będzie można oglądać i wynajmować za pośrednictwem platformy internetowej Bright Spaces.

schedule 10 kwietnia 2024

Pod szklaną parasolką

W czasach coraz bardziej dotkliwych zjawisk pogodowych, dachy solarne stają się coraz popularniejsze. Szwajcarski system firmy Megasol, odporny m.in. na silny wiatr i deszcz, posiada również certyfikat piątej klasy ochrony przed gradobiciem.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia