Świat Sztuczna inteligencja, prawdziwe zmiany

Technologie
W najnowszym raporcie „AI for Future Cities: Urban Planning and Design” eksperci firmy Arup opisali najważniejsze możliwości i wyzwania związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w projektowaniu urbanistycznym.
Czytasz ten materiał, ponieważ objęty jest darmowym limitem. Kup pełny dostęp!

AI już teraz wspiera projektantów i planistów w analizach danych, generowaniu obrazów czy symulacji wydajności. Chociaż obecnie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są ograniczone do konkretnych zadań, szybko się rozwijają, umożliwiając rozwiązywanie coraz bardziej złożonych problemów w miastach. Według raportu, obecnie najistotniejsze jest zwiększenie przejrzystości i inkluzywności danych dostarczanych AI oraz pogłębienie wiedzy społeczeństwa i specjalistów na temat tego, jak działa sztuczna inteligencja.

Branża od lat poszukuje generatywnych modeli sztucznej inteligencji, aby umożliwić planistom i projektantom jeszcze szybsze i wydajniejsze stawianie czoła wyzwaniom miejskim. Rozwój narzędzi opartych na AI obecnie przyśpiesza, a połączenie ich z rosnącą dostępnością danych dostarczanych w czasie rzeczywistym pozwala nam odkrywać coraz bardziej nowatorskie rozwiązania, które zmieniają proces planowania w miastach. W naszym najnowszym raporcie postanowiliśmy pokazać, jak duży jest potencjał tego obszaru w projektowaniu urbanistycznym – mówi Stefan Obłąkowski, environmental team leader, Arup.

Według ekspertów rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji przede wszystkim będą coraz bardziej ułatwiały projektowanie oparte na danych. AI ma potencjał do budowy pamięci, która aktywnie łączy przeszłe doświadczenia z obecnymi wyzwaniami projektowymi. Dzięki temu narzędzia mogą jednocześnie prognozować i budować samodoskonalący się system wiedzy w czasie rzeczywistym. Autorzy raportu zauważają, że taka funkcjonalność może radykalnie zmienić sposób, w jaki miasta są projektowane, umożliwiając m.in. wykorzystanie solidniejszych dowodów, szczególnie w kontekście odporności miast i ich zdolności do adaptacji. Systemy miejskie oparte na sztucznej inteligencji mogą gromadzić dane związane z hałasem, jakością powietrza, terenami zielonymi i interakcjami społecznym. Odpowiednie zarządzanie nimi mogłoby umożliwić stworzenie m.in. „miast dobrobytu”, w których AI aktywnie dostosowuje się do fizycznego i psychicznego samopoczucia mieszkańców oraz wspiera w tworzeniu bardziej zrównoważonych, różnorodnych biologicznie środowisk.

Inną ważną funkcjonalnością, którą oferują narzędzia oparte na AI, jest integracja wielkoskalowych zbiorów danych z symulacjami w czasie rzeczywistym. Według ekspertów z firmy Arup, takie działanie sztucznej inteligencji można wykorzystać, aby zwiększać zaangażowanie interesariuszy w procesy decyzyjne w miastach. Dzięki możliwości automatycznego tworzenia obrazu przez AI, obywatele, inwestorzy i władze miejskie mogą szybciej i bardziej szczegółowo zobaczyć, jak miejsce będzie wyglądało zgodnie z bieżącymi pomysłami nanoszonymi na tworzony projekt.

Sztuczna inteligencja zmienia funkcjonowanie większości sektorów i nie inaczej jest w urbanistyce. W tym przypadku możliwości, które oferuje AI, będą jednak szeroko wpływać na wszystkich mieszkańców miast, ponieważ to właśnie analiza dostępnych danych i algorytmy sztucznej inteligencji będą wspierały podejmowanie decyzji dotyczących kształtowania rozwoju. Aby tego rodzaju narzędzia były bezpieczne i wnosiły rzeczywistą wartość, konieczne jest zadbanie o ich odpowiedni rozwój – mówi Agnieszka Tatarczak, digital team leader, Arup.

Niedopatrzenia w rozwoju narzędzi do projektowania mogą mieć znaczące konsekwencje dla miast. Autorzy raportu zauważają, że jednym z najważniejszych wyzwań jest odpowiedzialne zarządzanie dostarczanymi danymi. Systemy przetwarzają ogromne ilości informacji, ale generowane wyniki zależą od danych, na których zostały przeszkolone i do których mają dostęp. Nieodpowiednie zarządzanie nimi może pogłębić uprzedzenia, stereotypy i nierówności w miastach.

W projektowaniu urbanistycznym, pomimo zastosowania AI, nadal niezbędny będzie udział człowieka. Systemy sztucznej inteligencji mogą przetwarzać dane wizualne i przestrzenne dotyczące obszaru, ale mają ograniczenia w zrozumieniu społecznych i kulturowych cech miejsc oraz społeczności. Rolą projektanta zawsze będzie zestawienie z wynikami AI własnego doświadczenia, zrozumienia miejsca, kontekstu i różnorodności – mówi Katarzyna Solarek, senior sustainability consultant, Arup.

Innym istotnym problemem, na który zwracają uwagę eksperci, jest kwesta odpowiedzialności za wyniki wygenerowane przez AI. Złożoność modeli sztucznej inteligencji często uniemożliwia zrozumienie, w jaki sposób i dlaczego doszły one do konkretnych rozwiązań. W związku z tym narzędzia mogą utrudniać przejrzystość dyskusji na temat odpowiedzialności za wydajność tego, co jest budowane. Autorzy raportu zauważają także, że rozwijające się wykorzystania sztucznej inteligencji powodują gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Wywiera to presję na sieci energetyczne i zmusza centra danych do przeniesienia się do miast, w których przestrzeń jest bardzo cenna. Dodatkowo istotna jest kwestia zasobności danych do analiz i ich jakość, a także kwestie związane z własnością i prywatnością.

Arup, działając w dziedzinie zrównoważonej inżynierii, pełni rolę doradcy technicznego, zapewniającego wsparcie w całym procesie inwestycyjnym – od koncepcji, przez realizację, aż po oddanie obiektu. Firma uczestniczyła w projektach w ponad 140 krajach, w obszarach takich jak m.in. lotnictwo, energetyka, nieruchomości, przemysł i technologia.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni zadba o urodę

schedule 08 maja 2025
Opr./edited by JC

Bielenda, polski producent kosmetyków, uruchomi nowe centrum dystrybucyjne w Panattoni Parku Zgierz II. W ramach umowy firma wynajęła 10,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej wraz z zapleczem socjalno-biurowym.

Technologie

Świat Sztuczna inteligencja, prawdziwe zmiany

schedule 08 maja 2025
Opr./edited by JC

W najnowszym raporcie „AI for Future Cities: Urban Planning and Design” eksperci firmy Arup opisali najważniejsze możliwości i wyzwania związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w projektowaniu urbanistycznym.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi lokatorzy w Prime

schedule 08 maja 2025
Opr./edited by JC

Kancelaria prawna KKLW dołączyła do grona najemców biurowca Prime w Warszawie. W obiekcie zarządzanym przez fundusz HIH Real Estate swoją siedzibę będzie miała również firma Versuni.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Hillwood z milionami

schedule 08 maja 2025
Opr./edited by JC

Spółki Hillwood Polska oraz Bank Pekao sfinalizowały transakcję dotyczącą finansowania II etapu parku logistycznego Hillwood Łódź Górna. Wartość zawartej umowy wynosi 17 mln euro.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Jasno na Prostej

schedule 08 maja 2025
Opr./edited by JC

CPI Property Group rozpoczyna pierwszy projekt deweloperski w Warszawie. Biurowiec LightOn stanie przy ul. Prostej 69, tuż przy wejściu do stacji metra Rondo Daszyńskiego.

Hotele

Polska Nocleg i śniadanie w Kaliszu

schedule 08 maja 2025
Opr./edited by JC

Otwarto B&B Hotel Kalisz Centrum. Obiekt zlokalizowany jest przy ul. Parczewskiego i oferuje ponad setkę pokoi.

Style i wnętrza

Polska Na konferencję do Q22

schedule 08 maja 2025
Opr./edited by JC

W budynku Q22 otwarto centrum konferencyjnę i strefę lounge. Za projekt przestrzeni odpowiadała pracownia Massive Design, a funkcję project managera pełniła firma Savills.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Wielka pożyczka dla Noho

schedule 08 maja 2025
Opr./edited by JC

Banki BNP Paribas, mBank oraz Santander udzieliły spółce Noho Warszawa kredytu w wysokości 760 mln zł na sfinansowanie Noho One, kompleksu mieszkaniowego w centrum stolicy.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Knight Frank rządzi w Krakowie

schedule 08 maja 2025
Opr./edited by JC

Knight Frank został agentem wyłącznym krakowskiego biurowca Stella. Obiekt jest w trakcie budowy, a oddanie go do użytkowania planowane jest na III kwartał 2025 roku.

Style i wnętrza

Polska Regus 2.0

schedule 07 maja 2025
Opr./edited by ANZ

Neo Świat przebudował biuro firmy Regus w warszawskim wieżowcu Warsaw Financial Center. Modernizację przeprowadzono w systemie design&build.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska T-Park obok Kauflandu

schedule 07 maja 2025
Opr./edited by ANZ

W Radzyniu Podlaskim rozpoczęła się budowa nowego obiektu handlowego pod szyldem T-Park. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Brak pustostanów na Podlasiu

schedule 07 maja 2025
Opr./edited by JC

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce za I kwartał 2025 roku. Źródłem informacji są firmy Axi Immo, BNP Paribas Real Estate Poland, CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska i Savills.

Technologie

Polska 5G na piątkę

schedule 07 maja 2025
Opr./edited by JC

Food hall w Hali Koszyki posłużył jako hub technologiczny, w ramach którego przeprowadzono testy wzmocnienia wewnątrzbudynkowego sygnału 5G. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu DAS Connect.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Selekcja w bankach

schedule 07 maja 2025
Opr./edited by JC

Cushman & Wakefield podsumował aktywność inwestorów na rynku nieruchomości biurowych w I kwartale tego roku. W sektorze podpisano w tym czasie w umowy o wartości 164 mln euro.

ESG

Polska Rośnie rynek certyfikowanego budownictwa

schedule 07 maja 2025
Opr./edited by ANZ

Raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Zrównoważone certyfikowane budynki 2025” analizuje aktualny stan certyfikacji budynków w Polsce. Po raz kolejny widać rosnące zainteresowanie zrównoważonymi rozwiązaniami w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Powiało optymizmem

schedule 07 maja 2025
Opr./edited by JC

Jak podaje Avison Young, w 2024 roku zaobserwowano powrót do stabilizacji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Całkowity wolumen transakcji przekroczył dwukrotność wyniku z 2023.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Aldi otwiera kolejne centrum

schedule 07 maja 2025
Opr./edited by JC

W CTParku Warsaw Emilianów powstaje trzecie centrum dystrybucyjne sieci Aldi. Magazyn o powierzchni 43 tys. mkw. zostanie oddany do użytku w I kwartale 2026 roku

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska City Point zbiera miliony

schedule 07 maja 2025
Opr./edited by JC

Spółka joint venture pomiędzy Partners Group i Peakside Capital Advisors zawarła nowe partnerstwo z mBankiem w związku z budową City Point Okęcie. W ramach umowy udzielono finansowania deweloperskiego, inwestycyjnego oraz VAT na łączną kwotę ponad 15 mln euro.

ESG

Polska Nowa strategia Colliersa

schedule 07 maja 2025
Opr./edited by JC

Colliers ogłosił wdrożenie lokalnej strategii zrównoważonego rozwoju. Zbudowano ją na trzech komplementarnych filarach: wewnętrznej transformacji organizacji, wsparciu klientów w zielonej transformacji oraz aktywnym promowaniu idei zrównoważonego rozwoju na rynku nieruchomości.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska CCC buduje w Polkowicach

schedule 06 maja 2025
Opr./edited by ANZ

WPIP Construction zbuduje dla Grupy CCC centrum dystrybucyjno-magazynowe w Polkowicach. W ramach inwestycji powstanie obiekt logistyczny o powierzchni 26,6 tys. mkw. oraz część biurowa o powierzchni 4,8 tys. mkw. Kontrakt obejmuje generalne wykonawstwo w ramach I fazy realizacji obiektu.

Najnowsze w Technologie

schedule 08 maja 2025

Sztuczna inteligencja, prawdziwe zmiany

W najnowszym raporcie „AI for Future Cities: Urban Planning and Design” eksperci firmy Arup opisali najważniejsze możliwości i wyzwania związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w projektowaniu urbanistycznym.

schedule 07 maja 2025

5G na piątkę

Food hall w Hali Koszyki posłużył jako hub technologiczny, w ramach którego przeprowadzono testy wzmocnienia wewnątrzbudynkowego sygnału 5G. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu DAS Connect.

schedule 21 marca 2025

Ślad węglowy a ręczniki papierowe

Firma Pakar Service we współpracy z Optima Solutions opracowała narzędzie pozwalające w czasie rzeczywistym monitorować i analizować ślad węglowy generowany przez usługi utrzymania czystości.

schedule 10 marca 2025

Mecalux na czatach

MecaluxSoftware Solutions wyposażył system zarządzania magazynem Easy WMS w generatywną sztuczną inteligencję, aby usprawnić komunikację i przepływ informacji. Zmiany dotyczą 1,1 tys. magazynów w 36 krajach.

schedule 16 stycznia 2025

Bez gotówki i bezpiecznie

Badania przeprowadzane przez firmę Adyen wskazują, jaką rolę w transformacji handlu odgrywają rozwijające się metody płatności.

schedule 13 stycznia 2025

Arup inwestuje w inżynierię przyszłości

Firma Arup stworzyła InForm – narzędzie do generatywnego projektowania. Ułatwia ono podejmowanie decyzji dotyczących m.in. kształtu budynku czy wykorzystanych materiałów.

schedule 18 grudnia 2024

AI przejmuje nieruchomości

Sztuczna inteligencja znacznie zmieni rynek nieruchomości komercyjnych – prognozują autorzy raportu „Sztuczna inteligencja w nieruchomościach komercyjnych” BNP Paribas Real Estate Poland.

schedule 17 grudnia 2024

Monitorowanie i raportowanie

Platforma BMSCare pozwala zbierać, monitorować i przetwarzać dane pochodzące z systemów automatyki budynkowej, a także z systemów wspierających obsługę nieruchomości. Pozyskane informacje wspierają niefinansowe raportowanie ESG.

schedule 06 grudnia 2024

Mapowanie placu budowy

Na place budów wchodzi opracowana przez PlanRadar funkcja SiteView, która umożliwia dokumentowania prac budowlanych dzięki precyzyjnemu mapowaniu obrazu na planach 2D i analizę zmian w czasie.

schedule 02 grudnia 2024

Sztuczna inteligencja na co dzień

W Polsce prawie 30 proc. pracowników branży nieruchomości korzysta już z AI, a 38 proc. z nich używa jej codziennie - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową Drees & Sommer.

schedule 20 listopada 2024

Ruukki sięga po stal z odzysku

Ruukki wprowadza na rynek produkty LowCarbon. Płyty warstwowe i okładziny elewacyjne wykonane ze stali SSAB Zero przeznaczone są dla zrównoważonego budownictwa.

schedule 18 listopada 2024

Cement z recyklingu

Holcim Polska wprowadza na rynek pierwszy cement w Polsce, który zawiera materiał mineralny z recyklingu betonu pochodzącego z rozbiórek budowlanych.

schedule 07 listopada 2024

Analiza akustyki i mapy hałasu

SoundPlan, firma programistyczna i inżynieryjna działająca w dziedzinach ochrony przed hałasem, mapowania hałasu oraz akustyki pomieszczeń, wprowadziła na rynek najnowszą wersję swojego oprogramowania do analizy hałasu w pomieszczeniach i w środowisku – SoundPlanNoise 9.1.

schedule 09 października 2024

Sztuczna inteligencja pomoże menedżerom

Zespół Morai stworzył platformę do eksperymentów sztucznej inteligencji. Laketool to narzędzie umożliwiające szybką weryfikację pomysłów biznesowych i przetwarzanie ich na modele predykcyjne AI.

schedule 08 października 2024

Drooms stoi na czatach

Drooms, dostawca wirtualnych pokoi danych, wprowadza narzędzie Drooms Chat. Rozwiązanie to pozwoli użytkownikom na centralne zarządzanie komunikacją dotyczącą transakcji i due diligence.

schedule 27 września 2024

Humanoid kompletuje zamówienia

Humanoid opracowany przez Reflex Robotics będzie trzecim robotem pracującym w magazynie GXO Logistics pod Atlantą.

schedule 26 września 2024

Butelki zwrotne w aplikacji

Grupa kapitałowa Comp, jako integrator rozwiązań systemu kaucyjnego, wesprze detalistów, a także sieci sklepów poprzez nowe narzędzie technologiczne przeznaczone do kompleksowej obsługi systemu kaucyjnego.

schedule 25 września 2024

Wirtualna droga do szkoły

Firma Arup wykorzystała technologię VR, żeby wskazać wyzwania związane z projektowaniem bezpiecznych i przyjaznych dla dzieci ulic w Warszawie.

schedule 13 września 2024

Wirtualne spacery po luksusie

Firma Bright Spaces nawiązała współpracę z BHB Properties. Klienci dewelopera będą mogli odbywać wirtualne spacery po apartamentach premium w inwestycji BHB Avenue w Bukareszcie.

schedule 12 września 2024

Nowe imię Velisa

Velis Real Estate Tech oficjalnie zmienia nazwę na Singu, przyjmując tytuł swojego produktu do zarządzania nieruchomościami. Rebranding ma na celu zarówno odświeżenie wizerunku firmy, jak i ujednolicenie jej działalności.

Czytaj wersję flipbook

Wydanie 4 (297) kwiecień 2025

Ostatnie komentarze

Kategorie

Twoje zamówienie
Twoje dane
Ilość kont dostępowych
Każde konto zapewnia niezależy dostęp na jednym urządzeniu. Dodatkowe konta dostępowe będziesz mógł utworzyć w ustawieniach konta.
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Net price
Kont dostępowych #
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Bezpiecze płatności zapewnia

Nie przegap najnowszego wydania