Polska/Świat AI przejmuje nieruchomości
TechnologieDzięki postępowi technologicznemu i rosnącym wymaganiom klientów, regulacjom prawnym i potrzebie coraz szybszego reagowania na zachodzące w gospodarce zmiany, rynek nieruchomości komercyjnych zaczyna być pod wielkim wpływem rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Nowoczesne rozwiązania technologiczne stają się i będą się stawać kluczowe na każdym etapie – od planowania inwestycji, budowania, weryfikacji najemcy do zarządzania nieruchomościami i ich zasobami energetycznymi, a nawet inwestowania.
Jak można przeczytać w raporcie BNP Paribas Real Estate Poland, spośród wielu trendów obserwowanych w nieruchomościach komercyjnych, to właśnie szeroko rozumiane rozwiązania rynku proptech z wykorzystaniem sztucznej inteligencji całkowicie zrewolucjonizują funkcjonowanie branży w następnych latach. Property technology odnosi się do wykorzystania technik i technologii IT we wszystkich obszarach związanych z cyklem życia nieruchomości. Koncentruje się na zmianie tradycyjnych modeli biznesowych i usprawnianiu jakości i wydajności funkcjonujących procesów. W 2022 roku globalna wartość rynku proptech wynosiła już 30,16 mld dolarów, a prognozuje się, że w latach 2023-2032 roczna stopa wzrostu może wzrosnąć do 16 proc.
Jak pokazują autorzy raportu, liczba rozwiązań opartych na AI i możliwych do wykorzystania w nieruchomościach komercyjnych jest ogromna. Już teraz rynek nieruchomości biurowych korzysta z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.
W mojej ocenie to rynek biurowy będzie jednym z głównych beneficjentów rozwoju AI – podkreśla Adam Jakubowski, dyrektor operacyjny, Dział Zarządzania Nieruchomościami, BNP Paribas Real Estate Polska.
Przewidywanie trendów i zarządzanie nieruchomością
Rynek nieruchomości komercyjnych to struktura wielowymiarowa. Zakup gruntu, budowa, zarządzanie, wynajem i sprzedaż budynku to jedynie fasada, za którą kryje się szereg procesów, bez których rynek nie mógłby sprawnie funkcjonować. Już na poziomie inwestycji niezbędne są analizy rynkowe i finansowe. Rozwiązania oparte o AI będą pomagać w przewidywaniu trendów rynkowych, identyfikowaniu potencjalnych możliwości inwestycyjnych czy popytu na określone typy nieruchomości komercyjnych.
Unowocześnione zostaną także procesy operacyjne zarządzania nieruchomością. Sztuczna inteligencja pomoże zarządzać obiektami poprzez monitorowanie systemów i poszczególnych części budynku w czasie rzeczywistym. Przewidzi konieczność konserwacji systemów, poprawi efektywność energetyczną i bezpieczeństwo budynku, zredefiniuje powierzchnię biurową oraz zwiększy komfort najemców.
Rozwiązania oparte na AI pozwalają także zbierać i analizować preferencje użytkowników dotyczące temperatury, oświetlenia oraz innych warunków pracy. Ponadto systemy te monitorują jakość powietrza, poziomu hałasu i inne czynniki środowiskowe, aby zapewnić optymalne warunki pracy. Przykładowo: mogą automatycznie regulować wentylację lub uruchamiać systemy filtracji powietrza w przypadku wykrycia zanieczyszczeń. AI może też optymalnie planować harmonogramy konserwacji, minimalizując przestoje i maksymalizując dostępność systemów – wyjaśnia Adam Jakubowski.
Przykładów takich rozwiązań pojawia się coraz więcej. W Stanach Zjednoczonych firma Kastle Systems dostarcza informacje na temat rzeczywistego wykorzystania budynków przez pracowników biurowych. Z kolei HoxtonAI pomaga właścicielom i zarządcom obiektów handlowych w zbieraniu i analizowaniu danych dotyczących poziomu odwiedzalności centrów handlowych. Na naszym podwórku firma Redd zbiera i przetwarza dane z rynku nieruchomości komercyjnych, które mogą stanowić podstawę do tworzenia systemów predykcyjnych opartych o sztuczną inteligencję. Źródłem „paliwa” dla sztucznej inteligencji są również dane pochodzące z zaawansowanych, wyposażonych w nowoczesne czujniki systemów zarządzania budynkowego (BMS).
AI, czyli konkretne korzyści dla portfela i planety
Jak podkreślają autorzy raportu BNP Paribas Real Estate Poland, rozwiązania AI przyniosą największe korzyści w zakresie zarządzania energią. Istnieją systemy, które pozwalają na monitorowanie, analizę i optymalizację zużycia energii w budynku. Zbieranie danych przekłada się również na korzyści środowiskowe. Już w 2016 roku należąca do Google firma DeepMind na bazie zaawansowanych algorytmów zaprojektowała system, który pozwolił gigantowi z Kalifornii na zredukowanie aż o 40 proc. ilości energii zużywanej przez swoje centra danych. Z kolei na początku tego roku firma BrainBox AI stworzyła inteligentnego asystenta zarządzania budynkami – Artificial Responsive Intelligent Assistant (ARIA), który w czasie rzeczywistym może dokonywać niezbędnych korekt w celu zmniejszenia zużycia energii. Firma twierdzi, że optymalizacja zarządzania operacjami budynku zmniejszy o 25 proc. koszty zużycia energii i o 40 proc/ emisję gazów cieplarnianych.
AI może także pomóc w raportowaniu niefinansowym, zgodnym z dyrektywą CSRD. Wyzwaniem w tym obszarze jest obecnie opracowanie modelu pozyskiwania i weryfikowania informacji, strukturyzowania raportów ESG oraz ich ocena. Jakość i aktualność danych środowiskowych będzie w znacznym stopniu zależeć od wdrożonych i częściowo opartych o AI systemów.
Sztuczna inteligencja na warszawskim podwórku
Dla rynku nieruchomości sztuczna inteligencja to już nie jedynie hasło, ale coraz częściej rzeczywistość. Zespół BNP Paribas Real Estate Poland stworzył model predykcyjny zmian absorbcji i wskaźnika pustostanów, wykorzystując inteligentne algorytmy uczenia maszynowego. Jednym z pionierów jest także deweloper budynków biurowych Ghelamco. W nowych realizacjach sztuczna inteligencja jest obecna już od początku cyklu nieruchomości. Przykładem jest system zastosowany w powstającym przy ul. Grzybowskiej w Warszawie biurowcu The Bridge, wykorzystujący robota przemysłowego do wiercenia otworów i montażu licznych i wymagających dużej precyzji elementów mocujących w szybach windowych.
Obecnie w budynku Warsaw Unit testowane są nowe rozwiązania oparte na technologii AI dla szerszego zakresu zarządzania obiektu z poziomu BMS. Do tych testów podchodzimy ostrożnie i z rozwagą, w pierwszej kolejności mając na względzie bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Z optymizmem patrzymy na potencjalne możliwości optymalizacji emisji CO2 oraz kosztów eksploatacyjnych, co realnie przełoży się na oszczędności dla najemców, a jednocześnie istotnie zredukuje wpływ naszej działalności na środowisko. Docelowo podobne rozwiązania planujemy wdrożyć w The Bridge – podkreśla Jarosław Fiutowski, deputy technical director, Ghelamco.
Firma wykorzystuje również nowoczesne systemy monitorowania otoczenia i rozpoznawania twarzy. Zastosowany system zapobiega nieuprawnionemu naruszeniu strefy budowy, monitorując ogrodzenie placu budowy po obwodzie, a w razie potrzeby, informując odpowiednie służby. The Bridge zostanie ponadto wyposażony w kamery CCTV i systemy AI umożliwiające detekcję pozostawionych w częściach wspólnych rzeczy (np. pakunków), stwarzających potencjalne zagrożenie terrorystyczne.
Optymizm w magazynach jest najwyższy od lat
Optymizm w magazynach jest najwyższy od lat
CBRE
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyl ...
Decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0 proc." powinna zostać podjęta dużo wcześniej
Decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0 proc." powinna zostać podjęta dużo wcześniej
PZFD
Osoby szukające mieszkań, liczące na to, że państwo wypracuje mechanizm wsparcia w sytuacji rekordowo wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych, zbyt długo utrzymywane byli w ...
Podatek od nieruchomości – czy właściciele centrów handlowych i najemcy zapłacą więcej?
Podatek od nieruchomości – czy właściciele centrów handlowych i najemcy zapłacą więcej?
Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy
W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nowelizacja ta wprowadzić ma istotne zmiany w kwestii podatku od nieruchomości. Za ...