Polska Zielona energia napędza Auchan
ESGEnergia pochodzić będzie z polskich farm fotowoltaicznych firmy GoldenPeaks Capital, z którą sieć zawarła 12-letnią umowę zakupu energii (PPA), a także z własnych instalacji fotowoltaicznych Auchan, realizowanych we współpracy z firmą Helexia. Obie inwestycje pozwolą ograniczyć emisję CO2 o 88 tys. ton w skali roku.
Sklepy Auchan w Polsce w 100 proc. zaopatrywane są w energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, nabywaną u autoryzowanych dostawców wraz z gwarantującym jej pochodzenie certyfikatami. Najnowsze inwestycje w energię fotowoltaiczną służyć mają osiągnięciu niezależności energetycznej Auchan i zapewnieniu stałego, stabilnego cenowo dostępu do zielonej energii i optymalizacji jej kosztów.
Dywersyfikacja i rozbudowa portfela źródeł odnawialnej energii ma dla nas strategiczne znaczenie. Inwestycje podjęte przez nas w ostatnim czasie są kluczowe z punktu widzenia efektywnej realizacji naszych planów w zakresie dekarbonizacji. Wpisują się też w długofalową strategię Auchan w skali globalnej, która zakłada ograniczenie emisji CO2 o 46 proc. do 2030 roku (w stosunku do roku 2019). Przewidujemy, że już w 2025 roku zagwarantowany właśnie łączny wolumen 139 GWh rocznie pokryje 65 proc. zapotrzebowania energetycznego wszystkich naszych sklepów w Polsce. W planach mamy uzupełnienie tego pakietu energią wiatrową, o czym będziemy informować w stosownym czasie – zapowiada Alexandre Saussard, dyrektor generalny Auchan Polska.
Pula dostępnej dla sklepów energii odnawialnej powiększy się rocznie o kolejne 23,5 GWh dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na dachach i parkingach 22 sklepów Auchan o łącznej mocy 24,8 MW. Instalacje pozwolą zapobiec emisji około 15 tys. ton CO2 rocznie.
Jeszcze w 2024 roku oddana zostanie do użytku przy Auchan w Rumii pierwsza na polskim rynku detalicznym ekologiczna wiata parkingowa typu carport - zasilana energią z modułów fotowoltaicznych, o mocy ponad 200 MWh rocznie, z miejscami dla około 100 samochodów i ładowarkami o mocy 44 do 330 kWh. Z ich wykorzystaniem czystą energią będzie mogło równocześnie ładować sześć samochodów elektrycznych (AC i DC). Klienci będą mogli wykorzystywać energię elektryczną produkowaną na panelach carportu lub (w razie niepogody i w nocy) energię z sieci. Projekt realizowany jest z firmą Galposter.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...