Polska Zielona energia napędza Auchan
ESGEnergia pochodzić będzie z polskich farm fotowoltaicznych firmy GoldenPeaks Capital, z którą sieć zawarła 12-letnią umowę zakupu energii (PPA), a także z własnych instalacji fotowoltaicznych Auchan, realizowanych we współpracy z firmą Helexia. Obie inwestycje pozwolą ograniczyć emisję CO2 o 88 tys. ton w skali roku.
Sklepy Auchan w Polsce w 100 proc. zaopatrywane są w energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, nabywaną u autoryzowanych dostawców wraz z gwarantującym jej pochodzenie certyfikatami. Najnowsze inwestycje w energię fotowoltaiczną służyć mają osiągnięciu niezależności energetycznej Auchan i zapewnieniu stałego, stabilnego cenowo dostępu do zielonej energii i optymalizacji jej kosztów.
Dywersyfikacja i rozbudowa portfela źródeł odnawialnej energii ma dla nas strategiczne znaczenie. Inwestycje podjęte przez nas w ostatnim czasie są kluczowe z punktu widzenia efektywnej realizacji naszych planów w zakresie dekarbonizacji. Wpisują się też w długofalową strategię Auchan w skali globalnej, która zakłada ograniczenie emisji CO2 o 46 proc. do 2030 roku (w stosunku do roku 2019). Przewidujemy, że już w 2025 roku zagwarantowany właśnie łączny wolumen 139 GWh rocznie pokryje 65 proc. zapotrzebowania energetycznego wszystkich naszych sklepów w Polsce. W planach mamy uzupełnienie tego pakietu energią wiatrową, o czym będziemy informować w stosownym czasie – zapowiada Alexandre Saussard, dyrektor generalny Auchan Polska.
Pula dostępnej dla sklepów energii odnawialnej powiększy się rocznie o kolejne 23,5 GWh dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na dachach i parkingach 22 sklepów Auchan o łącznej mocy 24,8 MW. Instalacje pozwolą zapobiec emisji około 15 tys. ton CO2 rocznie.
Jeszcze w 2024 roku oddana zostanie do użytku przy Auchan w Rumii pierwsza na polskim rynku detalicznym ekologiczna wiata parkingowa typu carport - zasilana energią z modułów fotowoltaicznych, o mocy ponad 200 MWh rocznie, z miejscami dla około 100 samochodów i ładowarkami o mocy 44 do 330 kWh. Z ich wykorzystaniem czystą energią będzie mogło równocześnie ładować sześć samochodów elektrycznych (AC i DC). Klienci będą mogli wykorzystywać energię elektryczną produkowaną na panelach carportu lub (w razie niepogody i w nocy) energię z sieci. Projekt realizowany jest z firmą Galposter.
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...
AI na rynku nieruchomości: czy przełom jest bliski?
AI na rynku nieruchomości: czy przełom jest bliski?
PM Projekt
Rosnące zapotrzebowanie na efektywność energetyczną wymusza poszukiwanie rozwiązań, które są precyzyjnie dopasowane do potrzeb danej inwestycji. Rozwiązania AI znacząco w tym pomag ...