EN

Polska Budowlanka boi się VR

Budownictwo
Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i społecznej nowoczesne technologie mogą znacząco przyczynić się do wdrożenia nowych standardów zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym. Istniejące rozwiązania już teraz umożliwiają firmom znaczącą redukcję ilości odpadów, ograniczanie śladu węglowego budów czy optymalizację zużycia materiałów. Pozwalają także na zbieranie i zarządzanie danymi środowiskowymi na placach budowy. Kluczowe dla współczesnego budownictwa procesy digitalizacji i analizy danych implementowane są w ramach cyfrowych platform wspólnego środowiska pracy – Common Data Environment. Zapewniają one inżynierom narzędzia do zarządzania procesem budowy, a kierownikom projektu – do koordynacji inwestycji.

Jak wynika z danych Colliersa, przedstawionych w dodatku „Technologia a ESG na placu budowy”, firmy budowlane doceniają CDE przede wszystkim za możliwość sprawnego podejmowania decyzji, bezpieczeństwo przechowywania danych, elektroniczny obieg dokumentów, jasną komunikację oraz oszczędność czasu na pracę administracyjną. Mimo tych zalet zaledwie 32,4 proc. firm budowlanych wdrożyło do tej pory platformę CDE lub podobny system elektronicznego zarządzania informacją. 33,8 proc. firm nadal nie używa takich narzędzi, a 23,9 proc. jest w trakcie ich wdrażania.

Innymi rozwiązaniami, które powoli wkraczają na place budowy, jest wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (VR i AR). Wykorzystanie kamer działających w polu widzenia 360° pozwala na dokładne śledzenie postępów budowy i identyfikację potencjalnych przyczyn problemów w przyszłości. Mimo to dane wskazują, że jedynie 35,2 proc. firm budowlanych korzysta z tych technologii na budowie, podczas gdy 53,5 proc. wciąż nie wykorzystuje ani VR, ani AR. Jak natomiast wynika z raportu, mają one również potencjał jako narzędzia szkoleniowe i prewencyjne. Mogą być wykorzystywane do symulacji niebezpiecznych robót w procesie szkoleń nowych pracowników, przygotowania ich do obsługi ciężkich maszyn czy w celu szkoleń z zakresu ewakuacji i bezpieczeństwa. Wykorzystanie AR ma również wymiar proekologiczny – umożliwia ograniczenie wpływu budownictwa na środowisko poprzez minimalizację odpadów i optymalizację zużycia surowców.

Rozszerzona rzeczywistość rewolucjonizuje też sposób wizualizacji i realizacji projektów. Integrując technologię AR z modelami BIM, firmy mogą nałożyć cyfrowy obraz konstrukcji bezpośrednio na rzeczywiste otoczenie budowy, co umożliwia nie tylko bardziej efektywną koordynację prac, ale również ograniczenie potencjalnych błędów wykonawczych. Dzięki AR realizacja projektu staje się bardziej interaktywna i precyzyjna, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza przy skomplikowanych elementach konstrukcji i instalacji, gdzie ryzyko kolizji jest największe – tłumaczy Edyta Chromiec, associate director, ESG strategic advisory w Colliersie.

Coraz śmielej w branży budowlanej zaznacza swoją obecność BIM. Staje się nie tylko narzędziem do zarządzania projektami, ale także gwarantem bezpieczeństwa ludzi pracujących na placu budowy. Pomimo rosnącego zainteresowania i oczywistych korzyści płynących z wykorzystania tego rozwiązania, ponad połowa respondentów (53,4 proc.) wskazuje, że projektowanie w ich firmie nie odbywa się w technologii BIM. Jak na razie to narzedzie częściej stosowane jest w sektorze biurowym i przy budowie kompleksów wielofunkcyjnych, gdzie odpowiednio 63,6 proc. i 57,1 proc. respondentów zadeklarowało, że większość inwestycji realizuje z wykorzystaniem tej technologii. W sektorze mieszkaniowym natomiast tylko 10 proc. przedstawicieli firm z tego segmentu twierdzi, że ich firma buduje wg projektu wykonanego w technologii BIM.

Rozwój technologii pozwala także na wykorzystanie modeli 4D i 5D, umożliwiających zintegrowane podejście do planowania i monitorowania postępu prac, a także do kontroli budżetu. Dzięki nim można w czasie rzeczywistym symulować różne scenariusze budowlane, uwzględniając wiele zmiennych, takich jak dostępność zasobów ludzkich, sprzętu oraz logistyki, a także czynniki środowiskowe. Oznacza to nie tylko optymalizację procesów budowlanych, ale może też przyczynić się do znaczących oszczędności czasu, środków oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Innowacje dosięgnęły już także ciężkiego sprzętu. Telematyka budowlana otwiera nowe możliwości w zakresie zarządzania flotą maszyn, monitorowania ich efektywności i – co kluczowe – kontroli emisji. To technologia, która agreguje dane dotyczące lokalizacji, prędkości, diagnostyki silnika, spalania, wydzielonych emisji, a także kodów usterek i godzin pracy silnika. Informacje te są przesyłane za pośrednictwem GPS i mogą być wykorzystywane do analizy wydajności i działania sprzętu budowlanego. Wykonawcy przewidują, że wykorzystanie systemów telematycznych może zrewolucjonizować transport wewnętrzny i funkcjonowanie ciężkiego sprzętu na budowie. Mimo tych perspektyw statystyki pokazują, że większość firm budowlanych jeszcze nie wdrożyła tych systemów – 67,3 proc. respondentów z sektora budowlanego informuje, że nie spotkało się z wykorzystaniem systemów telematycznych w zarządzaniu flotą maszyn budowlanych. Tylko 32,7 proc. badanych potwierdza ich użycie, co sugeruje znaczną przestrzeń do popularyzacji i adaptacji tych rozwiązań.

Polski sektor wykonawczo-budowlany jest na dobrej drodze do osiągnięcia nowej jakości w zarządzaniu projektami budowlanymi. Wykorzystanie nowych technologii i strategii, które skupiają się na efektywności, bezpieczeństwie oraz aspektach środowiskowych, pokazuje zaangażowanie branży w budowanie przyszłości, która jest nie tylko bardziej wydajna, ale także bardziej zrównoważona. Wdrażanie innowacji takich jak BIM, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy telematyka, choć wiąże się z wyzwaniami, przynosi równocześnie wiele korzyści. Przedsiębiorstwa, które najskuteczniej i najszybciej wdrożą innowacje i zrównoważone praktyki, staną się niekwestionowanymi liderami w przekształcaniu polskiego krajobrazu branży budowlanej – podsumowuje Edyta Chromiec.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska J.W. Construction buduje z drewna na Białołęce

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

J.W. Construction startuje ze sprzedażą inwestycji na warszawskiej Białołęce. Zielony Lewandów to osiedle realizowane w technologii szkieletowej, które po ukończeniu zaoferuje 40 mieszkań wykończonych pod klucz.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Tajwańczycy wybierają Łódź

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Pochodząca z Tajwanu firma Univacco Europe podpisała umowę najmu na blisko 5 tys. mkw. w parku logistycznym Hillwood Łódź Chocianowice. Tym samym łódzka inwestycja Hillwooda została wynajęta w 100 proc.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Rozrywka i prawo za zieloną fasadą

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Kompleks biurowy Afi Karlín zyskał nowych najemców - kancelarię prawną Wolf Theiss i firmę medialno-rozrywkową Sky CP Limited.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Guess ma nowe showroomy na Powiślu

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Guess Poland zdecydowała się przedłużyć najem w Elektrowni Powiśle, a także dokonać ekspansji na większą powierzchnię. Amerykański gigant modowy zajął łącznie ponad 1,7 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie na warszawskim Powiślu. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska TGF ma biuro w Krakowie

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Toll Global Forwarding, globalny operator logistyczny wywodzący się z Australii, wynajął nieco ponad 300 mkw. powierzchni w budynku Edison w należącym do GTC krakowskim kompleksie biurowym Korona.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Po raz ostatni w Nowej Hucie

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Panattoni rozpoczęło ostatni etap budowy parku miejskiego City Logistics Kraków I w Nowej Hucie. W ramach rozbudowy powstanie 11,3 tys. mkw. nowej powierzchni, a cały park osiągnie swoją docelową wielkość – 36,5 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pożegnanie ze Słonecznym Miasteczkiem

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Develia rozpoczęła przedsprzedaż ostatniego, XV etapu osiedla Słoneczne Miasteczko w Krakowie. W trzech budynkach powstanie łącznie 186 mieszkań oraz dwa lokale usługowe.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Redkom komercjalizuje w Bydgoszczy

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

W miejscu centrum handlowego Glinki w Bydgoszczy powstanie nowy park handlowy. Redkom Development zrealizuje projekt przewidziany na 16 tys. mkw. GLA i około 25 punktów handlowo-usługowych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Akademik na Górze Gellerta

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Forestay i Recorde Asset Management uruchamiają nowy akademik w Budapeszcie. Móricz Student Living, łączący funkcję domu studenckiego, jesienią przyjmie pierwszych lokatorów, głównie studentów z zagranicy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Nowy wymiar projektowania fabryk

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Trwa rozbudowa zakładu producenta wody mineralnej Nałęczów Zdrój. Obiekt powiększy się o dodatkowe 4 tys. mkw. Za projekt rozbudowy odpowiada Arup, międzynarodowa firma specjalizująca się w zrównoważonym projektowaniu.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wzgórze Hoplity            

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Euro Styl z grupy Dom Development rozpoczął sprzedaż mieszkań w drugim i ostatnim etapie osiedla Wzgórza Hoplity - inwestycji mieszkaniowo-usługowej zlokalizowanej w Gdańsku, u zbiegu ulic Kartuskiej i Myśliwskiej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kreatywny e-commerce w Atlasie

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

Displate przedłużyło umowę najmu w wieżowcu Atlas Tower w centrum Warszawy. Firma korzysta z biura o powierzchni 1,7 tys. mkw. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Koniec budowy na Wzgórzu Bernadowo

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

BPI Real Estate Poland zakończyło budowę inwestycji Bernadovo. Projekt powstaje blisko centrum Gdyni i Sopotu, ale jeszcze bliżej natury, w otoczeniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kion zostaje w Bonarce

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Spółka Kion Business Services Polska przedłużyła umowę najmu w krakowskim kompleksie biurowym Bonarka for Business. Kion zajmuje łącznie 3,9 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynkach E i F.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Wysyłka od LPP spod Bukaresztu

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

LPP Logistics uruchomiło w Rumunii drugi magazyn do obsługi e-commerce. Obiekt o powierzchni 40 tys. mkw. to już drugie fulfillment center zarządzane przez LPP Logistics w tym kraju. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Sto procent Skylinera

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

Karimpol Polska podpisał umowę najmu na ostatnią wolną przestrzeń biurową w warszawskim biurowcu Skyliner. Najemca, deweloper energii odnawialnej, zajmie w budynku około 1,5 tys. mkw., czyli całe siódme piętro. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Najemcy wolą renegocjace

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

Liczba wynajętej powierzchni biurowej w Warszawie w I połowie roku wyniosła ponad 316 tys. mkw. Mimo stabilnego popytu najemcy ostrożnie podchodzą do relokacji, częściej wybierając renegocjacje kończących się umów – podają eksperci Knight Franka.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska RTV Euro AGD po raz pierwszy w Skarżysku

schedule 23 lipca 2024
Opr./edited by MR

W parku handlowym Vendo Park II otwarty zostanie pierwszy w Skarżysku-Kamiennej salon sieci RTV Euro AGD.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Psary w gotowości

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by MR

III etap DL Invest Parku Psary, obejmujący ponad 120 tys. mkw., jest już gotowy. DL Invest Group PM zrealizowało tę fazę inwestycji jako generalny wykonawca we współpracy z Dekpol Budownictwo.

Grunty inwestycyjne

Polska Rośnie bank ziemi Develii

schedule 22 lipca 2024
Opr./edited by MR

Develia kupiła w I półroczu 2024 roku grunty na ponad 3,2 tys. mieszkań. Inwestycje będą realizowane w Warszawie, Trójmieście i we Wrocławiu. Grupa weszła w posiadanie ponad 172 tys. mkw. powierzchni użytkowej.  

Najnowsze w Budownictwo

schedule 18 lipca 2024

Będą budować w Antarktyce

Konsorcjum firm Dekpol Budownictwo i Andrewex Construction zostało wybrane jako wykonawca konstrukcji budynku głównego stacji im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.

schedule 12 lipca 2024

Cieplej w lubelskim akademiku

Blisko 20 mln zł brutto otrzyma spółka z grupy Erbud za kompleksową modernizację termiczną Domu Studenckiego nr 4 Politechniki Lubelskiej. Prace zostaną przeprowadzone w formule "zaprojektuj i wybuduj".

schedule 01 lipca 2024

Konserwatyści i innowatorzy na budowie

Niemal 80 proc. respondentów z polskiej branży budowlanej uważa, że nowe technologie w ich firmach i zespołach wprowadza się trudno lub bardzo trudno – wynika z raportu ThinkCo „Budownictwo 5.0. Innowacyjne materiały i technologie”.

schedule 27 czerwca 2024

Wybudują dla Hiltona w Warszawie

TFG Development wybrało Porr na generalnego wykonawcę hotelu Canopy by Hilton Warsaw. Otwarcie obiektu zaplanowane jest na połowę 2026 roku

schedule 27 czerwca 2024

Fotowoltaika w Kiekrzu

ML System zawarła ze spółką EW Kiekrz umowę dotyczącą budowy Elektrowni Fotowoltaicznej Kiekrz w woj. wielkopolskim o łącznej mocy 44,48 MWp. Wartość kontraktu wynosi 61,6 mln zł netto. 

schedule 07 czerwca 2024

Mniej upadłości, więcej restrukturyzacji

W 2023 roku upadłość ogłosiły 52 przedsiębiorstwa z branży budowlanej. To o 10 mniej niż w 2022 roku – wynika z raportu przygotowanego przez firmę MGBI. 

schedule 22 maja 2024

Nieefektywna branża budowlana

Produktywność w sektorze budownictwa jest niższa niż w 1995 roku, choć w całej gospodarce UE zwiększyła się w tym okresie o 40 proc. Jednocześnie trendowi temu towarzyszy brak rąk do pracy - oceniają autorzy raportu badawczego przygotowanego przez PlanRadar.

schedule 06 maja 2024

Barometr branży nieruchomości

Najnowsze badanie Berlin Hyp Trendbarometer wskazuje, że branża nieruchomości w Niemczech adaptuje się do zmienionych warunków. Sektor chce m.in. wykorzystywać transformację energetyczną. Jednocześnie oczekuje większego wsparcia ze strony polityków.

schedule 29 kwietnia 2024

Dworcowa będzie jak nowa

W katowickim Śródmieściu startuje inwestycja Kwartał Dworcowa. Projekt obejmie m.in. rewitalizację zabytkowych kamienic, znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego.

schedule 18 kwietnia 2024

Wmurowali kamień pod cyberpoligon

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

schedule 17 kwietnia 2024

Wybudują Południk 17

Archicom wybrał w przetargu generalnego wykonawcę wrocławskiego osiedla Południk 17. Prace budowlane zrealizuje Budimex. Kontrakt opiewa na kwotę sięgającą 140 mln zł.

schedule 17 kwietnia 2024

Nowe mury dla Baumitu

Firma Baumit kupiła działkę pod budowę kolejnej fabryki. Zakład produkcyjny o powierzchni 5 tys. mkw. powstanie w woj. opolskim.

schedule 02 kwietnia 2024

Wyremontowali w Poznaniu

Miasto Poznań zakończyło modernizację budynku przy placu Bernardyńskim. Prace objęły remont elewacji, wydzielenie nowych mieszkań i aranżację terenu zewnętrznego.

schedule 29 marca 2024

Erbud stawia na fotowoltaikę

Rok 2023 w grupie Erbud stał pod znakiem rosnących zysków z OZE i usług dla przemysłu. EBIT segmentu OZE wzrósł o 255 proc. r-d-r, a usług dla przemysłu o +85 proc. r-d-r. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku grupa podpisała łącznie kontrakty na kwotę prawie 1 mld zł.

schedule 26 marca 2024

Dwie inwestycje, jeden wykonawca

Cordia Polska i Q Hotel jako generalnego wykonawcę swoich inwestycji przy ul. Haffnera w Sopocie wybrały firmę Bauhaus. Prace na dwóch placach budowy już wystartowały.

schedule 15 marca 2024

Mirbud wybuduje fabrykę Izery

Mirbud został generalnym wykonawcą fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Spółka podpisała list intencyjny z zamawiającym, czyli spółką ElectroMobility Poland,

schedule 29 lutego 2024

Budowlanka boi się VR

Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

schedule 13 lutego 2024

Szpitalna jak nowa

Narożna kamienica Szpitalna, stojąca u zbiegu pl. Zamkowego i Międzymurza Piotra Biegańskiego w Warszawie, przeszła generalny remont konserwatorski dwóch elewacji.

schedule 13 lutego 2024

Wyremontowali w Łodzi

Prace rewitalizacyjne w łódzkiej kamienicy przy ul. Mielczarskiego 22 dobiegają końca. Oprócz samego budynku metamorfozę przeszło też podwórko, na którym zaaranżowano strefę wypoczynkowo-rekreacyjną.

schedule 07 lutego 2024

Kubatura, drogi i materiały budowlane

Warbud i Eurovia stworzyły nową grupę budowlaną na polskim rynku – holding Vinci Construction Polska.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie