EN

Polska Budowlanka boi się VR

Budownictwo
Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i społecznej nowoczesne technologie mogą znacząco przyczynić się do wdrożenia nowych standardów zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym. Istniejące rozwiązania już teraz umożliwiają firmom znaczącą redukcję ilości odpadów, ograniczanie śladu węglowego budów czy optymalizację zużycia materiałów. Pozwalają także na zbieranie i zarządzanie danymi środowiskowymi na placach budowy. Kluczowe dla współczesnego budownictwa procesy digitalizacji i analizy danych implementowane są w ramach cyfrowych platform wspólnego środowiska pracy – Common Data Environment. Zapewniają one inżynierom narzędzia do zarządzania procesem budowy, a kierownikom projektu – do koordynacji inwestycji.

Jak wynika z danych Colliersa, przedstawionych w dodatku „Technologia a ESG na placu budowy”, firmy budowlane doceniają CDE przede wszystkim za możliwość sprawnego podejmowania decyzji, bezpieczeństwo przechowywania danych, elektroniczny obieg dokumentów, jasną komunikację oraz oszczędność czasu na pracę administracyjną. Mimo tych zalet zaledwie 32,4 proc. firm budowlanych wdrożyło do tej pory platformę CDE lub podobny system elektronicznego zarządzania informacją. 33,8 proc. firm nadal nie używa takich narzędzi, a 23,9 proc. jest w trakcie ich wdrażania.

Innymi rozwiązaniami, które powoli wkraczają na place budowy, jest wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (VR i AR). Wykorzystanie kamer działających w polu widzenia 360° pozwala na dokładne śledzenie postępów budowy i identyfikację potencjalnych przyczyn problemów w przyszłości. Mimo to dane wskazują, że jedynie 35,2 proc. firm budowlanych korzysta z tych technologii na budowie, podczas gdy 53,5 proc. wciąż nie wykorzystuje ani VR, ani AR. Jak natomiast wynika z raportu, mają one również potencjał jako narzędzia szkoleniowe i prewencyjne. Mogą być wykorzystywane do symulacji niebezpiecznych robót w procesie szkoleń nowych pracowników, przygotowania ich do obsługi ciężkich maszyn czy w celu szkoleń z zakresu ewakuacji i bezpieczeństwa. Wykorzystanie AR ma również wymiar proekologiczny – umożliwia ograniczenie wpływu budownictwa na środowisko poprzez minimalizację odpadów i optymalizację zużycia surowców.

Rozszerzona rzeczywistość rewolucjonizuje też sposób wizualizacji i realizacji projektów. Integrując technologię AR z modelami BIM, firmy mogą nałożyć cyfrowy obraz konstrukcji bezpośrednio na rzeczywiste otoczenie budowy, co umożliwia nie tylko bardziej efektywną koordynację prac, ale również ograniczenie potencjalnych błędów wykonawczych. Dzięki AR realizacja projektu staje się bardziej interaktywna i precyzyjna, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza przy skomplikowanych elementach konstrukcji i instalacji, gdzie ryzyko kolizji jest największe – tłumaczy Edyta Chromiec, associate director, ESG strategic advisory w Colliersie.

Coraz śmielej w branży budowlanej zaznacza swoją obecność BIM. Staje się nie tylko narzędziem do zarządzania projektami, ale także gwarantem bezpieczeństwa ludzi pracujących na placu budowy. Pomimo rosnącego zainteresowania i oczywistych korzyści płynących z wykorzystania tego rozwiązania, ponad połowa respondentów (53,4 proc.) wskazuje, że projektowanie w ich firmie nie odbywa się w technologii BIM. Jak na razie to narzedzie częściej stosowane jest w sektorze biurowym i przy budowie kompleksów wielofunkcyjnych, gdzie odpowiednio 63,6 proc. i 57,1 proc. respondentów zadeklarowało, że większość inwestycji realizuje z wykorzystaniem tej technologii. W sektorze mieszkaniowym natomiast tylko 10 proc. przedstawicieli firm z tego segmentu twierdzi, że ich firma buduje wg projektu wykonanego w technologii BIM.

Rozwój technologii pozwala także na wykorzystanie modeli 4D i 5D, umożliwiających zintegrowane podejście do planowania i monitorowania postępu prac, a także do kontroli budżetu. Dzięki nim można w czasie rzeczywistym symulować różne scenariusze budowlane, uwzględniając wiele zmiennych, takich jak dostępność zasobów ludzkich, sprzętu oraz logistyki, a także czynniki środowiskowe. Oznacza to nie tylko optymalizację procesów budowlanych, ale może też przyczynić się do znaczących oszczędności czasu, środków oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Innowacje dosięgnęły już także ciężkiego sprzętu. Telematyka budowlana otwiera nowe możliwości w zakresie zarządzania flotą maszyn, monitorowania ich efektywności i – co kluczowe – kontroli emisji. To technologia, która agreguje dane dotyczące lokalizacji, prędkości, diagnostyki silnika, spalania, wydzielonych emisji, a także kodów usterek i godzin pracy silnika. Informacje te są przesyłane za pośrednictwem GPS i mogą być wykorzystywane do analizy wydajności i działania sprzętu budowlanego. Wykonawcy przewidują, że wykorzystanie systemów telematycznych może zrewolucjonizować transport wewnętrzny i funkcjonowanie ciężkiego sprzętu na budowie. Mimo tych perspektyw statystyki pokazują, że większość firm budowlanych jeszcze nie wdrożyła tych systemów – 67,3 proc. respondentów z sektora budowlanego informuje, że nie spotkało się z wykorzystaniem systemów telematycznych w zarządzaniu flotą maszyn budowlanych. Tylko 32,7 proc. badanych potwierdza ich użycie, co sugeruje znaczną przestrzeń do popularyzacji i adaptacji tych rozwiązań.

Polski sektor wykonawczo-budowlany jest na dobrej drodze do osiągnięcia nowej jakości w zarządzaniu projektami budowlanymi. Wykorzystanie nowych technologii i strategii, które skupiają się na efektywności, bezpieczeństwie oraz aspektach środowiskowych, pokazuje zaangażowanie branży w budowanie przyszłości, która jest nie tylko bardziej wydajna, ale także bardziej zrównoważona. Wdrażanie innowacji takich jak BIM, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy telematyka, choć wiąże się z wyzwaniami, przynosi równocześnie wiele korzyści. Przedsiębiorstwa, które najskuteczniej i najszybciej wdrożą innowacje i zrównoważone praktyki, staną się niekwestionowanymi liderami w przekształcaniu polskiego krajobrazu branży budowlanej – podsumowuje Edyta Chromiec.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Panattoni Park Voerde zmienia właściciela

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży w Niemczech. Spółka Clarion Partners Europe nabyła centrum logistyczne w pobliżu Duisburga za 75 mln euro.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Niskoemisyjny cykl życia u MDC²

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Analiza cyklu życia przeprowadzona przez PM Services wykazała, że MDC² Park Łódź South redukuje ilość wbudowanego węgla o 49 proc. w porównaniu do średniej krajowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Intermarché lubi Zieloną Górę

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć supermarketów spożywczych Intermarché otworzyła drugi punkt sprzedaży w Zielonej Górze. Właścicielem sklepu jest Marcin Rusiniak. Sieć zapowiada kolejne otwarcie w mieście jeszcze w maju tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama jest Smart w Grójcu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła swój 103. sklep w Polsce. Placówka w kompaktowym koncepcie Smart mieści się w centrum handlowym Dekada, przy ul. Armii Krajowej w Grójcu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rzut oka na Supersam

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W katowickim Supersamie swój salon otworzy Kodano Optyk. W jego asortymencie klienci znajdą okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne oraz soczewki kontaktowe.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska House w Koronie

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców wrocławskiego centrum handlowego Korona dołączyła marka House. Oferta sieci skierowana jest głównie do młodzieży i obejmuje odzież, obuwie i akcesoria.

ESG

Polska Siłownia dla mózgu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ingka Centres otwiera w zarządzanych przez siebie centrach nowe, interaktywne przestrzenie ‒ Umysłową Siłkę. Siłka oferuje różnorodne aktywności poprawiające sprawność umysłową, by efektywniej przetwarzać i zapamiętywać informacje.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowa mapa Krakowa

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie na koniec 2023 roku wynosiły 1,75 mln mkw., z czego 1,45 mln mkw. to budynki klasy A, 288 tys. mkw. budynków klasy B oraz 10 tys. mkw. budynków klasy C - wynika z raportu Brookfield Partners ,,Office Market Pulse”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Biurowiec wśród zieleni

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Passerinvest oddała do użytku biurowiec Roztyly Plaza. Obiekt znajduje się w dzielnicy Praga 11, tuż obok stacji metra Roztyly C. To pierwszy nowo otwarty budynek biurowy w Pradze w 2024 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Więcej pustostanów we Wrocławiu

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu na koniec 2023 roku wynosiły 1,49 mln mkw., z czego 1,15 mln mkw. to budynki klasy A, 331 tys. mkw. – budynki klasy B, a 12 tys. mkw. to obiekty klasy C.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Estonia Fundusz z mniejszym portfelem

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

East Capital Real Estate sfinalizował sprzedaż dwóch nieruchomości z portfela funduszu East Capital Baltic Property - budynku produkcyjnego w Maardu i obiektu handlowego Jewe Mööblimaja w Jõhvi.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne miasto na Karuzeli

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Karuzela Świebodzin powitała pierwszych klientów. Na łącznej powierzchni 15 tys. mkw. znajduje się blisko 20 sklepów, w większości należących do sieci debiutujących w mieście.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Reymont w Przystani

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Archicom rozpoczyna sprzedaż I etapu inwestycji Przystań Reymonta. Osiedle powstaje blisko centrum Wrocławia, nad brzegiem Odry i z widokiem na tereny zielone.

ESG

Polska Kreo sięga po BREEAM Outstanding

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Kreo, krakowski projekt Ghelamco, uzyskał certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding. Biurowiec ma również precertyfikat WELL i Green Building Standard, jest także w procesie certyfikacji Smart Score, Wired Score oraz „Obiekt bez barier”.

Budownictwo

Polska Wmurowali kamień pod cyberpoligon

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Słodko w Manufakturze

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców w łódzkiej Manufakturze dołączyła sieć Candy Pop, oferująca słodycze, napoje i przekąski z całego świata. To czwarty w Polsce i pierwszy w łódzkim regionie sklep marki.

Grunty inwestycyjne

Niemcy Kupili działkę do pary

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate kupiło kolejną działkę w niemieckim Rüdenhausen. Hamburski deweloper planuje na tym terenie budowę centrum logistycznego o łącznej powierzchni około 19,2 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Mieszkania, biura i hotele

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

One United Properties przedstawiło swoją strategię na najbliższe lata. W planach do 2030 roku jest potrojenie oferty mieszkaniowej, rozwijanie działalności w sektorze komercyjnym i budowa hoteli w Bukareszcie we współpracy z globalnymi markami.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 18 kwietnia 2024

Wmurowali kamień pod cyberpoligon

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

schedule 17 kwietnia 2024

Wybudują Południk 17

Archicom wybrał w przetargu generalnego wykonawcę wrocławskiego osiedla Południk 17. Prace budowlane zrealizuje Budimex. Kontrakt opiewa na kwotę sięgającą 140 mln zł.

schedule 17 kwietnia 2024

Nowe mury dla Baumitu

Firma Baumit kupiła działkę pod budowę kolejnej fabryki. Zakład produkcyjny o powierzchni 5 tys. mkw. powstanie w woj. opolskim.

schedule 02 kwietnia 2024

Wyremontowali w Poznaniu

Miasto Poznań zakończyło modernizację budynku przy placu Bernardyńskim. Prace objęły remont elewacji, wydzielenie nowych mieszkań i aranżację terenu zewnętrznego.

schedule 29 marca 2024

Erbud stawia na fotowoltaikę

Rok 2023 w grupie Erbud stał pod znakiem rosnących zysków z OZE i usług dla przemysłu. EBIT segmentu OZE wzrósł o 255 proc. r-d-r, a usług dla przemysłu o +85 proc. r-d-r. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku grupa podpisała łącznie kontrakty na kwotę prawie 1 mld zł.

schedule 26 marca 2024

Dwie inwestycje, jeden wykonawca

Cordia Polska i Q Hotel jako generalnego wykonawcę swoich inwestycji przy ul. Haffnera w Sopocie wybrały firmę Bauhaus. Prace na dwóch placach budowy już wystartowały.

schedule 15 marca 2024

Mirbud wybuduje fabrykę Izery

Mirbud został generalnym wykonawcą fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Spółka podpisała list intencyjny z zamawiającym, czyli spółką ElectroMobility Poland,

schedule 29 lutego 2024

Budowlanka boi się VR

Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

schedule 13 lutego 2024

Szpitalna jak nowa

Narożna kamienica Szpitalna, stojąca u zbiegu pl. Zamkowego i Międzymurza Piotra Biegańskiego w Warszawie, przeszła generalny remont konserwatorski dwóch elewacji.

schedule 13 lutego 2024

Wyremontowali w Łodzi

Prace rewitalizacyjne w łódzkiej kamienicy przy ul. Mielczarskiego 22 dobiegają końca. Oprócz samego budynku metamorfozę przeszło też podwórko, na którym zaaranżowano strefę wypoczynkowo-rekreacyjną.

schedule 07 lutego 2024

Kubatura, drogi i materiały budowlane

Warbud i Eurovia stworzyły nową grupę budowlaną na polskim rynku – holding Vinci Construction Polska.

schedule 01 lutego 2024

Zrównoważone rozwiązania pod nowym szyldem

Lafarge Cement zmienia nazwę na Holcim Polska. Firma od 2015 roku jest częścią grupy Holcim, funkcjonującej wcześniej pod nazwą LafargeHolcim. 

schedule 26 stycznia 2024

Zachodnia dla czytelników

Zakończył się dwuletni remont łódzkiej kamienicy przy ul. Zachodniej 76. W budynku zostanie otwarta biblioteka Secesja.

schedule 23 stycznia 2024

Motyl do remontu

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna przebudowę kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21. Ma tam powstać ogólnodostępna przestrzeń, w szczególności przeznaczona dla osób zainteresowanych nauką, kulturą i sztuką.

schedule 17 stycznia 2024

W budownictwie przychody rosną

Jak wynika z raportu "Firmy budowlane w Polsce 2023-2028” autorstwa firmy Spectis, łączne przychody 40 wiodących grup budowlanych w 2023 roku wyniosły 67 mld zł. Ta wartość stanowiła 30 proc. przychodów całego sektora średnich i dużych firm.

schedule 11 stycznia 2024

Mniej konsolidacji, więcej dywersyfikacji

Bardzo dynamiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2023 roku skłaniała deweloperów do szybkiego reagowania. Jednak mimo poprawy sytuacji i dużych możliwości firmy deweloperskie pozostały ostrożne w swoich decyzjach biznesowych – wskazuje raport przygotowany przez Spectis.

schedule 10 stycznia 2024

Deweloperzy zmieniają sektory

Co czwarty środkowoeuropejski deweloper deklaruje, że w 2024 roku skoncentruje działalność w nowym sektorze rynku  – wynika z raportu "Real Estate Confidence Survey for Central Europe 2024", przygotowanego przez Deloitte.

schedule 09 stycznia 2024

Kiedyś biuro, dziś mieszkanie

Jak zauważa kancelaria Wolf Theiss, w USA czy Europie Zachodniej projektów związanych z zamianą powierzchni biurowych na mieszkaniowe jest coraz więcej. W Polsce to nadal nieliczne, odosobnione przypadki.

schedule 08 stycznia 2024

Perspektywiczne moduły

Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce to już blisko 5 mld zł – wynika z raportu firmy badawczej Spectis „Budownictwo modułowe w Polsce 2024-2029”. Pomimo przejściowego spowolnienia, perspektywy dla budownictwa modułowego do 2029 roku pozostają bardzo obiecujące.

schedule 03 stycznia 2024

Erbud stawia na serwis

Grupa Erbud sfinalizowała akwizycję spółki CKTiS z Płocka, poszerzając tym samym swój segment usług dla przemysłu.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie