EN

Polska Budowlanka boi się VR

Budownictwo
Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i społecznej nowoczesne technologie mogą znacząco przyczynić się do wdrożenia nowych standardów zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym. Istniejące rozwiązania już teraz umożliwiają firmom znaczącą redukcję ilości odpadów, ograniczanie śladu węglowego budów czy optymalizację zużycia materiałów. Pozwalają także na zbieranie i zarządzanie danymi środowiskowymi na placach budowy. Kluczowe dla współczesnego budownictwa procesy digitalizacji i analizy danych implementowane są w ramach cyfrowych platform wspólnego środowiska pracy – Common Data Environment. Zapewniają one inżynierom narzędzia do zarządzania procesem budowy, a kierownikom projektu – do koordynacji inwestycji.

Jak wynika z danych Colliersa, przedstawionych w dodatku „Technologia a ESG na placu budowy”, firmy budowlane doceniają CDE przede wszystkim za możliwość sprawnego podejmowania decyzji, bezpieczeństwo przechowywania danych, elektroniczny obieg dokumentów, jasną komunikację oraz oszczędność czasu na pracę administracyjną. Mimo tych zalet zaledwie 32,4 proc. firm budowlanych wdrożyło do tej pory platformę CDE lub podobny system elektronicznego zarządzania informacją. 33,8 proc. firm nadal nie używa takich narzędzi, a 23,9 proc. jest w trakcie ich wdrażania.

Innymi rozwiązaniami, które powoli wkraczają na place budowy, jest wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (VR i AR). Wykorzystanie kamer działających w polu widzenia 360° pozwala na dokładne śledzenie postępów budowy i identyfikację potencjalnych przyczyn problemów w przyszłości. Mimo to dane wskazują, że jedynie 35,2 proc. firm budowlanych korzysta z tych technologii na budowie, podczas gdy 53,5 proc. wciąż nie wykorzystuje ani VR, ani AR. Jak natomiast wynika z raportu, mają one również potencjał jako narzędzia szkoleniowe i prewencyjne. Mogą być wykorzystywane do symulacji niebezpiecznych robót w procesie szkoleń nowych pracowników, przygotowania ich do obsługi ciężkich maszyn czy w celu szkoleń z zakresu ewakuacji i bezpieczeństwa. Wykorzystanie AR ma również wymiar proekologiczny – umożliwia ograniczenie wpływu budownictwa na środowisko poprzez minimalizację odpadów i optymalizację zużycia surowców.

Rozszerzona rzeczywistość rewolucjonizuje też sposób wizualizacji i realizacji projektów. Integrując technologię AR z modelami BIM, firmy mogą nałożyć cyfrowy obraz konstrukcji bezpośrednio na rzeczywiste otoczenie budowy, co umożliwia nie tylko bardziej efektywną koordynację prac, ale również ograniczenie potencjalnych błędów wykonawczych. Dzięki AR realizacja projektu staje się bardziej interaktywna i precyzyjna, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza przy skomplikowanych elementach konstrukcji i instalacji, gdzie ryzyko kolizji jest największe – tłumaczy Edyta Chromiec, associate director, ESG strategic advisory w Colliersie.

Coraz śmielej w branży budowlanej zaznacza swoją obecność BIM. Staje się nie tylko narzędziem do zarządzania projektami, ale także gwarantem bezpieczeństwa ludzi pracujących na placu budowy. Pomimo rosnącego zainteresowania i oczywistych korzyści płynących z wykorzystania tego rozwiązania, ponad połowa respondentów (53,4 proc.) wskazuje, że projektowanie w ich firmie nie odbywa się w technologii BIM. Jak na razie to narzedzie częściej stosowane jest w sektorze biurowym i przy budowie kompleksów wielofunkcyjnych, gdzie odpowiednio 63,6 proc. i 57,1 proc. respondentów zadeklarowało, że większość inwestycji realizuje z wykorzystaniem tej technologii. W sektorze mieszkaniowym natomiast tylko 10 proc. przedstawicieli firm z tego segmentu twierdzi, że ich firma buduje wg projektu wykonanego w technologii BIM.

Rozwój technologii pozwala także na wykorzystanie modeli 4D i 5D, umożliwiających zintegrowane podejście do planowania i monitorowania postępu prac, a także do kontroli budżetu. Dzięki nim można w czasie rzeczywistym symulować różne scenariusze budowlane, uwzględniając wiele zmiennych, takich jak dostępność zasobów ludzkich, sprzętu oraz logistyki, a także czynniki środowiskowe. Oznacza to nie tylko optymalizację procesów budowlanych, ale może też przyczynić się do znaczących oszczędności czasu, środków oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Innowacje dosięgnęły już także ciężkiego sprzętu. Telematyka budowlana otwiera nowe możliwości w zakresie zarządzania flotą maszyn, monitorowania ich efektywności i – co kluczowe – kontroli emisji. To technologia, która agreguje dane dotyczące lokalizacji, prędkości, diagnostyki silnika, spalania, wydzielonych emisji, a także kodów usterek i godzin pracy silnika. Informacje te są przesyłane za pośrednictwem GPS i mogą być wykorzystywane do analizy wydajności i działania sprzętu budowlanego. Wykonawcy przewidują, że wykorzystanie systemów telematycznych może zrewolucjonizować transport wewnętrzny i funkcjonowanie ciężkiego sprzętu na budowie. Mimo tych perspektyw statystyki pokazują, że większość firm budowlanych jeszcze nie wdrożyła tych systemów – 67,3 proc. respondentów z sektora budowlanego informuje, że nie spotkało się z wykorzystaniem systemów telematycznych w zarządzaniu flotą maszyn budowlanych. Tylko 32,7 proc. badanych potwierdza ich użycie, co sugeruje znaczną przestrzeń do popularyzacji i adaptacji tych rozwiązań.

Polski sektor wykonawczo-budowlany jest na dobrej drodze do osiągnięcia nowej jakości w zarządzaniu projektami budowlanymi. Wykorzystanie nowych technologii i strategii, które skupiają się na efektywności, bezpieczeństwie oraz aspektach środowiskowych, pokazuje zaangażowanie branży w budowanie przyszłości, która jest nie tylko bardziej wydajna, ale także bardziej zrównoważona. Wdrażanie innowacji takich jak BIM, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy telematyka, choć wiąże się z wyzwaniami, przynosi równocześnie wiele korzyści. Przedsiębiorstwa, które najskuteczniej i najszybciej wdrożą innowacje i zrównoważone praktyki, staną się niekwestionowanymi liderami w przekształcaniu polskiego krajobrazu branży budowlanej – podsumowuje Edyta Chromiec.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Biedronka na święta

schedule 04 października 2024
Opr./edited by ANZ

Biedronka będzie nowym operatorem spożywczym w wałbrzyskim centrum handlowym Galerii Victoria. Otwarcie sklepu zaplanowano na grudzień.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Europa Lepsza perspektywa dla logistyki

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Rynek najmu obiektów logistycznych w Europie utrzymał się na dobrym poziomie, pomimo słabego wzrostu gospodarczego, który zgodnie z przewidywaniami ma ulec poprawie na koniec 2024 roku – wskazują autorzy raportu BNP Paribas Real Estate.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowa siedziba Hexe Capital nad Odrą

schedule 04 października 2024
Opr./edited by ANZ

Wrocławski kompleks Quorum należący do grupy Cavatina zyskał kolejnego najemcę z sektora IT. Do wchodzącego w jego skład budynku Quorum D przeniesie się grupa Hexe Capital, która zajmie tam około 720 mkw. powierzchni na czwartym piętrze.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Fundusz inwestuje w domy opieki

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Spółka Deutsche Wohnen sprzedała portfel domów opieki obejmujących 26 lokalizacji funkcjonujących pod marką Katharinenhof. Nabywcą nieruchomości jest fundusz zarządzany przez Civitas Investment Management. Cena transakcji wyniosła ponad 300 mln euro.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dobry czas na PRS

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Na koniec I połowy 2024 roku zasoby gotowych lokali PRS w Polsce liczyły ponad 19 tys. jednostek, co stanowi 32-procentowy wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy – wynika wynika z raportu “Najem instytucjonalny – sprzyjające otoczenie dla nowych transakcji” opracowanego przez PwC Polska.

ESG

Polska Różowa Skrzyneczka od Aldi

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Aldi podjęło współpracę z Fundacją Różowa Skrzyneczka, przekazując 12 tysięcy podpasek marki własnej Satessa. Działanie ma na celu wsparcie dziewcząt i młodych kobiet w szkołach, gdzie wciąż brakuje dostępu do środków higieny menstruacyjnej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska CTPark Warsaw West gotowy

schedule 04 października 2024
Opr./edited by ANZ

CTP uzyskało pozwolenie na użytkowanie budynków Wars02 i Wars05 o łącznej powierzchni 110 tys. mkw. Obiekty wchodzą w skład kompleksu CTPark Warsaw West. Przestrzeń zajmie Grupa Raben, która w podwarszawskich Wiskitkach uruchomi swój 36 oddział w kraju.

Infrastruktura

Polska Chcą kopać w Wesołej

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Siedem firm zgłosiło się w przetargu na budowę tunelu w Wesołej pod linią kolejową nr 2 Warszawa Zachodnia-Terespol. Oferty wahają się od 90,7 do 149,4 mln zł.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Sprawna administracja w Łodzi, Lublinie i Gdańsku

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

W ramach XIV edycji Rankingu Miast Polski Związek Firm Deweloperskich po raz kolejny docenił samorządy, które nie tylko dbają o szybkość procedur administracyjnych, ale również o jasne warunki inwestowania.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hiszpanie planują dalszą ekspansję

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Kamalion do końca 2024 roku chce zwiększyć liczbę sklepów w Polsce do ponad 20 lokalizacji. Marka jest też na etapie finalizacji pierwszych umów najmu na rok 2025.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Terranova w Gemini Park Tarnów

schedule 04 października 2024
Opr./edited by ANZ

Tiberius Polska, spółka będąca częścią międzynarodowej grupy Teddy, do której należą marki Terranova, Calliope i Rinascimento, podpisała pięcioletnią umowę najmu z Gemini Park Tarnów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dm od Śląska po Mazowsze

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Drogeria dm otworzyła swój pierwszy sklep w Warszawie, a także w Kiełczewie w woj. wielkopolskim. W Opolu powstała z kolei druga drogeria sieci. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska InPost wybrał MDC2 Kraków Południe

schedule 04 października 2024
Opr./edited by ANZ

Polska firma kurierska InPost wynajęła 11 tys. mkw. w MDC2 Park Kraków South. Projekt powstanie w formule BTS.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przestrzenie do pracy w 2025 roku

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Biura stają się miejscem spotkań, budowania relacji, ducha zespołu i atmosfery w firmie. Przestrzenią, która dzięki odpowiedniej aranżacji, sprzyja integracji zespołowej – podkreślają eksperci Walter Herz w raporcie „25 trendów, które zmienią Twoje biuro w 2025 roku”.

Rynek mieszkaniowy

Polska Novisa ma dom w Sulejówku

schedule 04 października 2024
Opr./edited by MR

Osiedle Słoneczne, nowa inwestycja firmy Novisa Development, powstaje w Sulejówku. Składa się z 82 dwukondygnacyjnych domów w zabudowie szeregowej o powierzchni od 69 do 79 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Galardia należy do Future

schedule 03 października 2024
Opr./edited by MR

Stage Capital sprzedało centrum handlowe Galardia w Starachowicach. Nowym właścicielem została firma Future Real Estate.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Za chwilę rusza Kwartał Dworcowa

schedule 03 października 2024
Opr./edited by JC

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się rewitalizacja katowickiego Kwartału Dworcowa. Inwestycja grupy Epione, realizowana według projektu Konior Studio, zakłada remont kilkunastu zabytkowych kamienic i wzbogacenie ich o nowe funkcje użytkowe.

Rynek mieszkaniowy

Słowacja Metropolis na finiszu

schedule 03 października 2024
Opr./edited by JC

Czeska grupa Mint finalizuje budowę projektu mieszkaniowego Metropolis w Bratysławie. Inwestycja obejmuje niemal 300 apartamentów premium.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Weszli na plac budowy Przystanku Karkonosze

schedule 03 października 2024
Opr./edited by MR

W Miłkowie na przedmieściach Karpacza ruszyła budowa Przystanku Karkonosze. Redkom Development, realizujący park handlowy, zapowiedział oddanie obiektu na przełomie II i III kwartału 2025 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zajmą trzecie piętro w Saskim

schedule 03 października 2024
Opr./edited by MR

Firma GN Poland wynajmie ponad 2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Saski Crescent w Warszawie. Nowa siedziba firmy zajmie całe trzecie piętro obiektu.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 02 września 2024

Strabag wybuduje The Arc

Strabag został wybrany generalnym wykonawcą The Arc, budynku biurowego w Bukareszcie. Inwestorem projektu jest PPF Real Estate.

schedule 27 sierpnia 2024

Erbud wraca na Politechnikę

Politechnika Lubelska powierzyła spółce Erbud International modernizację infrastruktury Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej. To piąta współpraca między tymi instytucjami.

schedule 26 lipca 2024

Postulaty branży budowlanej

Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

schedule 18 lipca 2024

Będą budować w Antarktyce

Konsorcjum firm Dekpol Budownictwo i Andrewex Construction zostało wybrane jako wykonawca konstrukcji budynku głównego stacji im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.

schedule 12 lipca 2024

Cieplej w lubelskim akademiku

Blisko 20 mln zł brutto otrzyma spółka z grupy Erbud za kompleksową modernizację termiczną Domu Studenckiego nr 4 Politechniki Lubelskiej. Prace zostaną przeprowadzone w formule "zaprojektuj i wybuduj".

schedule 01 lipca 2024

Konserwatyści i innowatorzy na budowie

Niemal 80 proc. respondentów z polskiej branży budowlanej uważa, że nowe technologie w ich firmach i zespołach wprowadza się trudno lub bardzo trudno – wynika z raportu ThinkCo „Budownictwo 5.0. Innowacyjne materiały i technologie”.

schedule 27 czerwca 2024

Wybudują dla Hiltona w Warszawie

TFG Development wybrało Porr na generalnego wykonawcę hotelu Canopy by Hilton Warsaw. Otwarcie obiektu zaplanowane jest na połowę 2026 roku

schedule 27 czerwca 2024

Fotowoltaika w Kiekrzu

ML System zawarła ze spółką EW Kiekrz umowę dotyczącą budowy Elektrowni Fotowoltaicznej Kiekrz w woj. wielkopolskim o łącznej mocy 44,48 MWp. Wartość kontraktu wynosi 61,6 mln zł netto. 

schedule 07 czerwca 2024

Mniej upadłości, więcej restrukturyzacji

W 2023 roku upadłość ogłosiły 52 przedsiębiorstwa z branży budowlanej. To o 10 mniej niż w 2022 roku – wynika z raportu przygotowanego przez firmę MGBI. 

schedule 22 maja 2024

Nieefektywna branża budowlana

Produktywność w sektorze budownictwa jest niższa niż w 1995 roku, choć w całej gospodarce UE zwiększyła się w tym okresie o 40 proc. Jednocześnie trendowi temu towarzyszy brak rąk do pracy - oceniają autorzy raportu badawczego przygotowanego przez PlanRadar.

schedule 06 maja 2024

Barometr branży nieruchomości

Najnowsze badanie Berlin Hyp Trendbarometer wskazuje, że branża nieruchomości w Niemczech adaptuje się do zmienionych warunków. Sektor chce m.in. wykorzystywać transformację energetyczną. Jednocześnie oczekuje większego wsparcia ze strony polityków.

schedule 29 kwietnia 2024

Dworcowa będzie jak nowa

W katowickim Śródmieściu startuje inwestycja Kwartał Dworcowa. Projekt obejmie m.in. rewitalizację zabytkowych kamienic, znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego.

schedule 18 kwietnia 2024

Wmurowali kamień pod cyberpoligon

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

schedule 17 kwietnia 2024

Wybudują Południk 17

Archicom wybrał w przetargu generalnego wykonawcę wrocławskiego osiedla Południk 17. Prace budowlane zrealizuje Budimex. Kontrakt opiewa na kwotę sięgającą 140 mln zł.

schedule 17 kwietnia 2024

Nowe mury dla Baumitu

Firma Baumit kupiła działkę pod budowę kolejnej fabryki. Zakład produkcyjny o powierzchni 5 tys. mkw. powstanie w woj. opolskim.

schedule 02 kwietnia 2024

Wyremontowali w Poznaniu

Miasto Poznań zakończyło modernizację budynku przy placu Bernardyńskim. Prace objęły remont elewacji, wydzielenie nowych mieszkań i aranżację terenu zewnętrznego.

schedule 29 marca 2024

Erbud stawia na fotowoltaikę

Rok 2023 w grupie Erbud stał pod znakiem rosnących zysków z OZE i usług dla przemysłu. EBIT segmentu OZE wzrósł o 255 proc. r-d-r, a usług dla przemysłu o +85 proc. r-d-r. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku grupa podpisała łącznie kontrakty na kwotę prawie 1 mld zł.

schedule 26 marca 2024

Dwie inwestycje, jeden wykonawca

Cordia Polska i Q Hotel jako generalnego wykonawcę swoich inwestycji przy ul. Haffnera w Sopocie wybrały firmę Bauhaus. Prace na dwóch placach budowy już wystartowały.

schedule 15 marca 2024

Mirbud wybuduje fabrykę Izery

Mirbud został generalnym wykonawcą fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Spółka podpisała list intencyjny z zamawiającym, czyli spółką ElectroMobility Poland,

schedule 29 lutego 2024

Budowlanka boi się VR

Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie