Polska Inwestorzy wierzą w PRS
Rynek mieszkaniowyObecnie lokale na wynajem instytucjonalny stanowią 1 proc. zasobu mieszkaniowego w sześciu największych miastach w Polsce. Rozwojowi rynku sprzyjają rosnące potrzeby mieszkaniowe Polaków. Jak wskazują eksperci CBRE, liczba gospodarstw domowych w największych miejscowościach w kraju w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie średnio o 1,7 proc., a w Warszawie nawet o 3,2 proc. Silne podstawy wzrostu mają także sektory domów studenckich i mieszkań dla seniorów.
Mimo niekorzystnych prognoz demograficznych dla Polski, sytuacja największych miast w kraju będzie sprzyjać rosnącemu popytowi na mieszkania. Kształtować go będzie zwiększająca się liczba gospodarstw domowych i większa mobilność Polaków. Tymczasem w ostatnich latach dostępność mieszkań w kraju jest ograniczona, co wynika m.in. z dynamicznego wzrostu ich cen, często dwucyfrowego w ujęciu rok do roku. Te podwyżki były w dużej mierze usprawiedliwione kosztami budowy. Nakłady potrzebne do wybudowania 1 mkw. budynku wielorodzinnego w ciągu ostatnich siedmiu lat urosły o ponad połowę. Szacujemy, że inflacja kosztów budowy w tym roku znacząco wyhamuje, jednak w Warszawie wciąż będzie sięgać 5 proc. Dostępność mieszkań na własność zmniejsza także wyższe oprocentowanie kredytów, utrzymujące się na poziomach nienotowanych od 2009 roku – tłumaczy Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE.
Zapotrzebowanie na mieszkania w największych miejscowościach w Polsce poza Łodzią, a więc w takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Trójmiasto, Poznań i Szczecin, będzie rosło. Liczba gospodarstw domowych w tych miastach w 2028 roku będzie większa przeciętnie o 1,7 proc. Liderem wzrostu zostanie stolica, w której zwiększy się o nawet 3,2 proc.
Obecnie polski rynek mieszkaniowy zdominowany jest przez prywatnych właścicieli. W całym kraju jedynie 12,8 proc. ludności mieszka w wynajętych mieszkaniach. Jednak eksperci CBRE oceniają, że może się to zmienić. Ceny mieszkań pozostają wysokie. Na przykład w Warszawie na koniec 2023 roku średnia cena nowych lokali dostępnych do sprzedaży wyniosła około 16,9 tys. zł/mkw. (dane Rednet Property Group), i była o 19,8 proc. wyższa niż rok wcześniej, przy inflacji wynoszącej w grudniu 2023 roku 6,3 proc. Na mniejszą dostępność mieszkań wpływa także oprocentowanie kredytów, które w 2024 roku pozostanie na podwyższonym poziomie. W wielu lokalizacjach może to zwiększać atrakcyjność najmu. Tym bardziej, że po wzroście opłat za wynajem związanym z napływem uchodźców z Ukrainy w 2022 roku, obecnie sytuacja jest już znacznie bardziej zrównoważona. Dostępność cenową mieszkań dla indywidualnych właścicieli mogą zwiększać rządowe programy dopłat, jednak nie wpłyną one znacząco na popularność rynku najmu.
Duży potencjał do wzrostu dla sektora instytucjonalnego wynajmu mają w Polsce także domy studenckie i mieszkania dla seniorów. W związku z rosnącą liczbą studentów i mniejszą dostępnością mieszkań na rynku najmu, popyt na akademiki pozostaje wysoki. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się prywatne nowoczesne obiekty. Sektor domów dla seniorów w naszym kraju dopiero raczkuje, ale sprzyjają mu czynniki demograficzne, w tym fakt, że nasze społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w Europie.
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...