Polska Przez Flow popłynie Wstęga Kobro
Rynek mieszkaniowyFlow powstaje na terenie 2 ha w Nowym Centrum Łodzi. Wraz ze startem budowy drugiego budynku inwestycji ruszyła także sprzedaż mieszkań o metrażach od blisko 30 mkw. do 90 mkw. 66 proc. oferty to mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe. Mieszkańcy nowego budynku będą mieli do dyspozycji dwupoziomowy podziemny parking ze stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych oraz możliwością wypożyczenia ekologicznego pojazdu. Na terenie całej inwestycji jak i tego etapu zaplanowano lokale usługowe, w tym sklepy, restauracje oraz kawiarnie. Budynek będzie miał łącznie 11 kondygnacji, w tym dwie podziemne. W ramach nowego etapu przewidziano też stworzenie klubu mieszkańca i strefy coworkingowej. Zakończenie tej fazy inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku.
Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego – znacznie większego i zróżnicowanego pod względem architektury i funkcji budynku. Sukces sprzedaży I etapu inwestycji dodał nam wiatru w żagle i jest dla nas potwierdzeniem, że Flow ze swoją ofertą idealnie wpisze się w tkankę Nowego Centrum Łodzi. Będzie miejscem, które przyczynia się do dobrostanu zarówno swoich mieszkańców, jak i wszystkich łodzian, a także turystów – przekonuje Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicomu.
Wyróżniającym się elementem II etapu Flow będzie zielony dziedziniec zagospodarowany na przestrzeń rekreacyjną i piknikową z miejscami do odpoczynku i relaksu, hamakami, ławkami z możliwością ładowania urządzeń elektrycznych, stolikami, ogródkami społecznymi oraz miejscem na seanse kina letniego. Dziedziniec spełni też rolę zewnętrznej przestrzeni dla klubu mieszkańca oraz strefy coworkingowej. Na przebiegającym obok woonerfie powstanie Archicom Share, czyli osiedlowy punkt mobilności, w którym mieszkańcy skorzystają z udostępnionych pojazdów dwukołowych.
Prywatność ogródków lokatorskich i atrakcyjność wnętrza dziedzińca zapewnią ukształtowanie terenu, krzewy oraz roślinność zimozielona tworząca naturalną barierę również w okresie chłodów i mrozów. Dobór gatunkowy uwzględnia także byliny kwitnące w różnych okresach w ciągu roku, rośliny o dekoracyjnych liściach, trawy ozdobne oraz pnącza – wylicza Michał Lah z pracowni PiG Architekci.
W ramach II etapu inwestycji Flow rozpocznie się także realizacja Wstęgi Kobro, która przebiegać będzie przez całą długość zaplanowanego woonerfu i docelowo połączy dwie przestrzenie – Plac Władysława Strzemińskiego oraz planowany Rynek Kobro. Wstęga nawiąże do płynnej formy wykorzystywanej w twórczości Katarzyny Kobro, a zastosowana w projekcie żółta barwa wkomponuje się kolorystycznie w całość przestrzeni oraz zieleń. Z poziomu nawierzchni Wstęga będzie „płynąć” przez całą inwestycję, podnosząc się i zmieniając swoją funkcję, stając się ławką, stolikiem czy stojakiem rowerowym. Znajdzie się tu też mała scena, zaaranżowana we współpracy z lokalnymi artystami.
W ramach inwestycji Flow wybudowanych zostanie pięć budynków, w których łącznie Archicom odda do użytku około 1,25 tys. mieszkań. W bezpośrednim sąsiedztwie planowanego Rynku Kobro powstanie park kieszonkowy. Odpowiednio dobrana roślinność pozwoli retencjonować deszczówkę, wpłynie na regulację temperatury oraz dodatkowo wyciszy przestrzeń. Teren Flow zostanie wyłączony z ruchu samochodowego, a kompleks będzie otwarty na miasto i przyjazny dla pieszych oraz rowerzystów. Inwestorem łódzkiego przedsięwzięcia jest firma Archicom, należąca do grupy Echo Investment, a za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PiG Architekci. Finalne zakończenie prac zaplanowane jest do końca 2028 roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...