EN

Polska W handlówce coraz lepiej

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Cushman & Wakefield podsumował sytuację na polskim rynku nieruchomości handlowych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że otwarcie 2024 roku może napawać optymizmem.

Jak zauważają eksperci Cushmana, pod względem nowej podaży kolejne miesiące mogą być zbliżone lub nawet lepsze w porównaniu do ubiegłego roku. Polskim rynkiem niezmiennie interesują się też nowe marki, co znajduje odzwierciedlenie w kilku debiutach. Do kolejnych wejść mogą zachęcić coraz lepsze wyniki po stronie sprzedaży detalicznej, rosnąca odwiedzalność centrów handlowych, a także wyższe obroty, na które negatywny wpływ przestała mieć inflacja.

W I kwartale 2024 roku oddano do użytku 82 tys. mkw. GLA powierzchni handlowej. Dokonano w tym czasie otwarć sześciu nowych parków handlowych. Jednym z nich był koszaliński Oto Park o powierzchni 38 tys. mkw. Powierzchnia pozostałych parków nie przekroczyła natomiast 8 tys. mkw., a pięć obiektów przeszło rozbudowy, dostarczając na rynek łącznie około 12 tys. mkw. powierzchni. Zakończono również przebudowę parku handlowego Wysocki w Białymstoku oraz modernizację Galerii Sieradzkiej.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wynoszą obecnie około 16,3 mln mkw. Prognozy dotyczące 2024 roku są dobre, gdyż analizując obiekty w budowie możemy spodziewać się, że wyniki podaży będą zbliżone lub nawet lepsze niż w 2023. Centra handlowe stanowią jedynie 18 proc. powierzchni w budowie, a dominującym formatem pozostają niezmiennie parki handlowe z 76 proc. udziału – komentuje Ewa Derlatka-Chilewicz, head of Research, Cushman & Wakefield.

Na koniec I kwartału 2024 roku w budowie pozostawało około 400 tys. mkw. GLA powierzchni handlowej, z czego w ramach otwarć nowych obiektów na rynek trafi około 310 tys. mkw., zaś pozostałe 90 tys. to rozbudowy i przebudowy. Wśród największych obiektów, których budowa trwa, można wymienić centrum handlowe Nowa Sukcesja w Łodzi (35 tys. mkw.), park handlowy Silwana w Gorzowie Wielkopolskim (26 tys. mkw.) oraz park handlowy Big Ostróda (25 tys. mkw.).

W I kwartale 2024 w Polsce zadebiutowało pięć nowych marek planujących rozwój w kierunku sieci handlowych: Jack & Jones, House of Diamond, Kamalion, Made by Society oraz Hesburger. Jednocześnie zarejestrowano jedno wyjście z polskiego rynku holenderskiej marki Hunkemöller. Według wskaźnika publikowanego przez GUS sprzedaż detaliczna w cenach stałych w I kwartale 2024 uległa znaczącej poprawie – jej wzrost wyniósł w styczniu 3 proc., a w lutym aż 6,1 proc.

Analiza sprzedaży detalicznej w lutym 2024 wykazała, że tylko dwie kategorie spośród ośmiu wyróżnionych odnotowały spadki. Niestety dotyczyły one tekstyliów, odzieży i obuwia, czyli produktów szczególnie ważnych z punktu widzenia centrów handlowych, gdzie sprzedaż spadła aż o 21,5 proc. w skali roku. Na minusie była także kategoria meble, RTV i AGD, gdzie spadek wyniósł 5,2 proc. Najwyższe wzrosty zanotowały pojazdy samochodowe, motocykle i ich części – 26,6 proc., oraz kategoria “pozostałe” – skok o 23 proc. Udział e-handlu w sprzedaży detalicznej wyniósł w lutym 8,6 proc., co porównując rok do roku oznacza niemal ten sam poziom. Kategorie handlowe z najwyższym udziałem w sprzedaży internetowej to multimedia, sektor mody oraz meble, RTV i AGD – komentuje Ewelina Staruch, analityczka rynku, Cushman & Wakefield.

Statystyki potwiedzają, że klienci chętnie odwiedzają centra handlowe i dużo w nich wydają. Odwiedzalność w centrach i parkach handlowych w badanym okresie wyniosła średnio około 420 tys. klientów w przeliczeniu na jeden obiekt.

To lepszy wynik niż w poprzednich latach, bo w porównaniu do 2023 roku zaobserwowano 17,1 proc. wzrost liczby odwiedzających, zaś w zestawieniu z 2022 rokiem wzrost ten wyniósł 5,5 proc. Najlepszym miesiącem pod względem liczby klientów był marzec, gdzie średnia liczba osób odwiedzających obiekty handlowe wyniosła około 455 tys. osób – dodaje Ewelina Staruch.

Analizując wpływy finansowe najemców centrów handlowych w I kwartale 2024 można zauważyć, że po uśrednieniu są one dosyć zbliżone do zeszłorocznych.

W styczniu średnie obroty centrów sięgnęły aż 972 zł netto/mkw., co wskazuje na nominalny wzrost o 4,3 proc. w skali roku. Luty był nieco gorszy, gdyż odnotowano obroty na poziomie 849 zł netto/mkw. Co ważne, inflacja przestała powodować, że obroty w ujęciu realnym są na kilkuprocentowym minusie. Ponadto nastroje konsumenckie nie pogorszyły się w stosunku do poprzednich miesięcy, a to dobry prognostyk dla całego rynku handlowego – podkreśla Ewelina Staruch.

We wszystkich trzech badanych formatach handlowych, czyli galeriach, parkach i na ulicach handlowych, zaobserwowano wzrosty średnich czynszów rok do roku.

Porównanie I do II kwartału 2023 wykazało, że w parkach handlowych czynsze zwiększyły się najbardziej, czyli o 13,5 proc., podczas gdy dynamika czynszów w centrach i na ulicach handlowych ukształtowała się na poziomie około 11 proc. rok do roku. Powyższa analiza dotyczy obiektów z grupy prime, czyli tych o najmocniejszej pozycji na lokalnym rynku. Relatywnie wysokie wzrosty czynszów na początku 2024 roku wynikają z corocznych indeksacji, za którymi idą wyższe stawki w nowych umowach – wyjaśnia Paulina Bauer, head of Retail Asset Services, Cushman & Wakefield.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Ciąg dalszy Syntezy na Morenie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl rozpoczął sprzedaż mieszkań w kolejnych dwóch budynkach osiedla Synteza na Morenie w Gdańsku. W ofercie jest ponad 140 mieszkań z terminem odbioru w III kwartale 2026 roku.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Była dyskusja, będzie raport

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Okam zakończył dialog o I etapie planowanej inwestycji F.S.O. Park. W sześciu spotkaniach wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ekspansja Sfinksa

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Grupa Sfinks Polska w nadchodzących tygodniach otworzy pięć nowych restauracji. Będą to lokale pod szyldami Sphinx i The Burgers. Nowe restauracje ruszą w Rzeszowie, Poznaniu i podpoznańskich Komornikach, a także w Gorzowie Wielkopolskim i w Jarocinie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kraftowo w Browarach

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

W Browarach Warszawskich otworzył się nowy craft bar Veselka. Koncept gastronomiczno-rozrywkowy uzupełni ofertę gastronomiczną Browarów Warszawskich. Pierwszy lokal Veselka powstał Odessie w Ukrainie, warszawski jest drugą lokalizacją marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Maxima zbada wzrok w Rybniku

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Salon Optyczny Maxima wynajął powierzchnię w DL Shopping Rybnik.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dobrze im w Północnej

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Od początku roku dziewięciu wieloletnich najemców Galerii Północnej w Warszawie przedłużyło umowy najmu w obiekcie. Łącznie podpisane aneksy opiewają na ponad 1,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Venezia w Piasecznie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W Designer Outlet Warszawa, po kilkuletniej przerwie, ponownie pojawił się salon marki Venezia. Sklep otwarty w nowym koncepcie zajął lokal o powierzchni ponad 200 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Cargus otwiera oddział w Sybinie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

CTP rozszerza swoją współpracę z rumuńską firmą kurierską Cargus,  która otworzyła swoją nową placówkę w parku logistycznym w Sybinie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza trzeci etap Osiedla Poematu

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Atal wprowadza do sprzedaży trzeci etap osiedla Poematu w warszawskiej dzielnicy Wawer. W ramach inwestycji powstanie 166 mieszkań o metrażach od 29 do 120 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina w złotówkach albo euro

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

KNF zatwierdziła prospekt nowego programu emisji obligacji Cavatina Holding, co pozwala spółce wyemitować obligacje o łącznej wartości do 150 mln zł (lub równowartość tej kwoty w EUR).

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Kredyt na fotoelektrownie

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Photon Energy Group pozyskało 15 mln euro wielotranszowego finansowania z EBOR. Fundusze ostaną wykorzystane m.in. na budowę sześciu elektrowni fotowoltaicznych w Rumunii o łącznej mocy 29 MWp.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Modernizują w Alejach Jerozolimskich

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Potrójnie w Zielonej Górze

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Łódź w centrum uwagi

schedule 17 maja 2024
Opr./edited by MR

Woj. łódzkie to od lat atrakcyjna lokalizacja dla deweloperów ze względu na strategiczne położenie i rozwiniętą infrastrukturę drogową – lokalny rynek oceniają eksperci Axi Immo w publikacji „W centrum uwagi. Analiza rynku magazynowo–produkcyjnego w województwie łódzkim.”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska UBC II znowu będzie nowoczesny

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żabka gotowa na sezon

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

Infrastruktura

Polska Domkną obwodnicę Sanoka

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

GDDKiA podpisała umowę z firmą Budimex na budowę II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. Wartość kontraktu to 152,3 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Branża nieruchomości za biurkiem

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowi w wieży

schedule 16 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 17 maja 2024

Ekspansja Sfinksa

Grupa Sfinks Polska w nadchodzących tygodniach otworzy pięć nowych restauracji. Będą to lokale pod szyldami Sphinx i The Burgers. Nowe restauracje ruszą w Rzeszowie, Poznaniu i podpoznańskich Komornikach, a także w Gorzowie Wielkopolskim i w Jarocinie.

schedule 17 maja 2024

Kraftowo w Browarach

W Browarach Warszawskich otworzył się nowy craft bar Veselka. Koncept gastronomiczno-rozrywkowy uzupełni ofertę gastronomiczną Browarów Warszawskich. Pierwszy lokal Veselka powstał Odessie w Ukrainie, warszawski jest drugą lokalizacją marki.

schedule 17 maja 2024

Maxima zbada wzrok w Rybniku

Salon Optyczny Maxima wynajął powierzchnię w DL Shopping Rybnik.

schedule 17 maja 2024

Dobrze im w Północnej

Od początku roku dziewięciu wieloletnich najemców Galerii Północnej w Warszawie przedłużyło umowy najmu w obiekcie. Łącznie podpisane aneksy opiewają na ponad 1,6 tys. mkw.

schedule 17 maja 2024

Venezia w Piasecznie

W Designer Outlet Warszawa, po kilkuletniej przerwie, ponownie pojawił się salon marki Venezia. Sklep otwarty w nowym koncepcie zajął lokal o powierzchni ponad 200 mkw.

schedule 17 maja 2024

Potrójnie w Zielonej Górze

Intermarché otworzyło swój trzeci supermarket w Zielonej Górze. Placówka ma ponad 1,2 tys. mkw. powierzchni. 

schedule 16 maja 2024

Żabka gotowa na sezon

Żabka w miejscowościach turystycznych uruchomi latem ponad 140 sklepów sezonowych, czyli o blisko 20 proc. więcej niż w 2023 roku. Pierwsze z nich już zostały otwarte.

schedule 14 maja 2024

Pierwszy Michael Kors na Pomorzu

Marka odzieżowa Michael Kors otworzyła swój salon w Designer Outlet Gdańsk. Nowo otwarty sklep zajął lokal o powierzchni ponad 270 mkw.

schedule 14 maja 2024

BIG Poland rozbudowuje w Andrychowie

Park handlowy BIG Andrychów zwiększy powierzchnię o dodatkowe 1,5 tys. mkw. Zakończenie prac i otwarcie nowej części handlowej planowane jest jeszcze w 2024 roku.

schedule 13 maja 2024

Koszalin idzie na zakupy do Oto Parku

Oto Park w Koszalinie został oficjalnie otwarty. W parku handlowym o powierzchni 38 tys. mkw. znajduje się supermarket Lidl, hipermarket budowlany Leroy Merlin, salon meblowy sieci Agata oraz 30 sklepów. 

schedule 13 maja 2024

Był pożar, będzie odbudowa

W ostatni weekend, w niedzielę nad ranem zaczął się pożar warszawskiego centrum handlowego Marywilska 44 Spłonęło sześć hal targowych. Właściciel, spółka Mirbud, ogłosił decyzję o odbudowie.

schedule 13 maja 2024

Cappucino w Diunie

Sieć Green Caffè Nero dołączyła do grona najemców kompleksu biurowego Diuna. Kawiarnia zajmie w warszawskim obiekcie 200 mkw. powierzchni.

schedule 13 maja 2024

Rośnie sprzedaż i powierzchnia

Inwestycje w obiekty handlowe w Polsce koncentrują się na parkach handlowych w małych miastach. W I kwartale 2024 roku na rynku przybyło 86,5 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego 96 proc. w postaci parków – wynika z najnowszego raportu CBRE.

schedule 10 maja 2024

4F będzie mieć przystanek w Karkonoszach

W parku handlowym Przystanek Karkonosze otworzy się sklep 4F. Obiekt jest najnowszą inwestycją Redkom Development i powstaje w Miłkowie, na przedmieściach Karpacza. 

schedule 10 maja 2024

Rodzinnie w wydaniu premium

W Magnolia Parku we Wrocławiu otworzył się multibrandowy salon z modą premium. Sklep Pauloadriani znajduje się na pierwszym piętrze centrum handlowego.

schedule 10 maja 2024

Kobieco w Gemini Park Bielsko-Biała

Do grona najemców Gemini Park Bielsko-Biała dołączyła marka Esotiq, a dwie inne marki bieliźniarskie, Triumph i Aren, wróciły w nowej odsłonie.

schedule 10 maja 2024

Bricomarché chce być na podium

Bricomarché uruchomiło w kwietniu sześć nowych placówek w różnych regionach kraju. Tym samym, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 roku sieć zrealizowała prawie 70 proc. całorocznego planu otwarć. Marka ma ambicję, by zająć trzecie miejsce na rynku DIY w Polsce.

schedule 10 maja 2024

Drifting i outfit w Rzeszowie

Na wiosnę w CH Plaza Rzeszów pojawił się sklep dla sportowców Fit&Train i driftingowy tor kartingowy Crazy Carts. Otworzono również odnowiony salon Martes Sport.

schedule 09 maja 2024

Galeria Twierdza Kłodzko się rozrasta

EPP rozpoczyna rozbudowę parku handlowego przy Galerii Twierdza Kłodzko. Nowa część kompleksu zaoferuje powierzchnię blisko 4,2 tys. mkw. Otwarcie nowego obiektu zaplanowano na II kwartał 2025 roku.

schedule 09 maja 2024

Castorama po setce

Castorama otworzyła w Pile swój 104. market budowlany. Nowy sklep przy ul. Bydgoskiej 135 to prawie 8 tys. mkw. powierzchni handlowej.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie