EN

Polska Nieśmiały inwestycyjny optymizm

Rynek inwestycyjny i finansowy
Największym wyzwaniem na rynku inwestycyjnym w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi – wskazują eksperci Avison Young. 

Jak podkreśla autorka opracowania "Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce. Raport Q1 2024", Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska (research and data manager w Avison Young), niektórzy chcieli sprzedawać po cenach sprzed pandemii, podczas gdy inni, w związku z obecną sytuację rynkową, szukali rabatów. Ta rozbieżność często opóźniała finalizację wielu transakcji. Mimo impasu, transakcje musiały jednak być realizowane.

Eksperci Avison Young wskazują, że aktualnie obie strony transakcji dojrzały do większych kompromisów cenowych. Chociaż czas odegrał swoją rolę, polski rynek jeszcze nie jest świadkiem znaczących obniżek, jakie mają już miejsce w innych krajach europejskich. To potwierdza silną i stabilną pozycję Polski na międzynarodowej arenie nieruchomości. I kwartał 2024 roku zakończył się łącznym wolumenem inwestycyjnym w wysokości 364 mln euro, co jest najsłabszym wynikiem dla I kwartału w ostatnich latach. Co ciekawe, 25 proc. zainwestowanego kapitału pochodzi od polskich inwestorów.

Sektor magazynowy pozostaje liderem, odpowiadając za 38 proc. całkowitego wolumenu inwestycji. Niezmiennie, zdecydowana większość transakcji biurowych miała miejsce w Warszawie, podczas gdy inwestycje handlowe były zdominowane przez parki handlowe. Rynek odnotował również dwie transakcje w Warszawie w sektorze mieszkaniowym, a dwa hotele zostały sprzedane w miastach turystycznych nad morzem. W I kwartale 2024 roku rynek utrzymał umiarkowaną płynność, a oportunistyczny charakter sprzedawanych aktywów zadecydował o niskim wolumenie inwestycji.

W sektorze magazynowym rozbieżność między oczekiwaniami cenowymi sprzedających i kupujących jest szczególnie widoczna. Chociaż transakcje są realizowane, ich skala jest ograniczona.

Wydaje się, że inwestorzy potrzebują więcej czasu, aby dostosować swoje oczekiwania cenowe. Zauważalny jest także brak dużych graczy zdolnych do realizacji większych transakcji przekraczających 100 mln euro – zauważa Bartłomiej Krzyżak, senior director, Investment w Avison Young.

W I kwartale 2024 roku w sektorze magazynowym zawarto sześć transakcji o łącznej wartości 138 mln euro. Największą odnotowaną transakcją, nie tylko w sektorze magazynowym, ale na całym rynku inwestycyjnym, było nabycie portfela dwóch warszawskich West Parks przez Hillwood od DWS. Transakcja ta odpowiadała za 40 proc. wolumenu inwestycji w sektorze.

W ocenie Avison Young, stabilizacja sytuacji gospodarczej w Polsce w 2024 roku pozwoli na zwiększenie aktywności inwestorów. Rynek zmierza w kierunku konsensusu cenowego, który jest oczekiwany przez wszystkich uczestników rynku. Dostosowanie oczekiwań dotyczących zwrotów z inwestycji do dynamiki zmieniających się poziomów czynszów, kosztów finansowania i wycen nieruchomości może zaowocować wyższymi wolumenami w nadchodzących kwartałach.

Choć nadal istnieje apetyt na aktywa biurowe, rynek jest mocno selektywny, inwestorzy poszukują okazji, a realizacja transakcji trwa dłużej. Jak zauważają eksperci Avison Young, w 2023 roku widoczny był gwałtowny wzrost liczby transakcji w Warszawie, natomiast obecnie można obserwować rosnące zainteresowanie inwestorów również aktywami w miastach regionalnych – o czym świadczą trwające negocjacje.

Niemniej jednak to warszawskie nieruchomości biurowe były na celowniku inwestorów na początku roku. Pięć z siedmiu nabytych biurowców w Warszawie zlokalizowanych jest poza centrum miasta, w rejonie Służewca, Żwirki i Wigury oraz w zachodniej strefie biurowej. Całkowity wolumen inwestycji biurowych wyniósł 107 mln euro i został zrealizowany aktywami typu value-add czy oportunistycznymi, co wskazuje na rosnący trend w kierunku przebudowy budynków na nowe funkcje, w szczególności mieszkaniowe. Trend ten podkreślają również dwie akwizycje z planami zmiany funkcji na cele mieszkaniowe i PBSA – Curtis Plaza i Lipowy Office Park C&D. Jedyna transakcja na rynkach regionalnych miała miejsce we Wrocławiu (Krakowska 98), a doradcy Avison Young reprezentowali w niej kupującego.

Zauważalny jest brak kapitału typu core. Najbardziej aktywni są inwestorzy typu value-add i oportunistyczni, którzy ostrożnie podchodzą do projektów i szukają okazji bez przepłacania za aktywa. Zespół Avison Young dysponuje kilkoma atrakcyjnymi nieruchomościami biurowymi dostępnymi na sprzedaż i aktywnie poszukuje kapitału zainteresowanego takimi aktywami – komentuje Marcin Purgal, senior director, Investment w Avison Young.

Avison Young ocenia, że kluczem do ożywienia sektora biurowego będzie prawdopodobnie obniżka stóp procentowych, która spowoduje powrót transakcji na większą skalę.

Sektor handlowy, w szczególności segment parków handlowych i obiektów typu convenience, pozostaje jednym z głównych punktów dyskusji inwestycyjnych na rynku nieruchomości. W 2023 roku parki handlowe i obiekty typu convenience stanowiły 56 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego sektora, odpowiadając również za około połowę wszystkich transakcji (całkowity wolumen sektora handlowego w I kwartale 2024 roku wyniósł 60 mln euro). Od I kwartału 2024 roku w Polsce zawarto już cztery transakcje z takimi aktywami, ze znacznym udziałem Avison Young w charakterze doradcy sprzedających. Co więcej, w najbliższej przyszłości planowane jest sfinalizowanie kolejnych projektów. Najbardziej aktywnym nabywcą był polski Terg, który rozwija sieć parków handlowych Aura Park.

Co ciekawe, trzy z czterech sprzedanych parków handlowych przekraczają 5 tys. mkw. powierzchni i są nowymi inwestycjami (mniej niż dwa lata na rynku), co potwierdza zauważalny zwrot w kierunku większych projektów. Obecnie w budowie lub rozbudowie znajduje się 37 większych parków handlowych (GLA > 5 tys. mkw.), w tym sześć o powierzchni przekraczającej 20 tys. mkw. Poza parkami handlowymi, które stanowiły 81 proc. wolumenu inwestycji handlowych w I kwartale 2024 roku, dwie pozostałe transakcje dotyczyły Galerii Sandecja w Nowym Sączu przejętej przez Focus Estate Fund oraz Tesco w Górze Kalwarii przeznaczonego do przebudowy i zmiany funkcji.

Parki handlowe są nadal postrzegane jako bezpieczna opcja inwestycyjna, często oferująca bardziej opłacalny punkt wejścia, przy średniej wartości transakcji wynoszącej zazwyczaj od 5 do 15 mln euro. Co należy podkreślić, pomimo wyzwań takich jak pandemia Covid-19, wojna na Ukrainie i inflacja, sektor handlowy z największą łatwością dostosował ceny do oczekiwań nabywców – komentuje Artur Czuba, associate director, Investment w Avison Young

W sektorze PRS Avison Young wskazuje trend w kierunku rozwoju nowych modeli współpracy pomiędzy inwestorami, deweloperami i właścicielami nieruchomości. Rynek aktywnie poszukuje alternatywnych rozwiązań i struktur transakcyjnych ułatwiających inwestowanie. W związku z tym powstają nowe platformy, typu PRS lub domów studenckich, a także wzrasta liczba projektów typu joint-venture. Te wspólne wysiłki pozwalają podmiotom dzielić koszty inwestycji, zwiększając w ten sposób płynność i umożliwiając realizację dodatkowych projektów lub zwiększać skalę.

W I kwartale 2024 roku na rynku PRS zamknięto tylko dwie transakcje, obie w Warszawie. Jedna z nich dotyczyła nabycia przez NREP od YIT Development projektu co-livingowego Noli Mokotów zlokalizowanego na Służewcu. Ponadto Van Der Vorm nabył cały budynek mieszkalny na Pradze. W perspektywie II kwartału 2024 roku Avison Young spodziewa się zamknięcia kolejnych dwóch transakcji, z kupującym Heimstaden Bostad. Zespół Doradztwa Technicznego Avison Young nadzoruje dla tego inwestora postępy w budowie projektu Wschodu Słońca, który dostarczy ponad 400 lokali PRS i będzie jedną z największych inwestycji PRS zaplanowanych na 2024 rok.

W 2024 roku sektor prywatnego najmu w Polsce obchodzi 10-lecie od inauguracyjnej transakcji w 2014 roku, zainicjowanej przez Fundusz Mieszkań na Wynajem w Poznaniu. Choć rynek PRS w Polsce wciąż znajduje się w początkowej fazie rozwoju w porównaniu do innych krajów w Europie Zachodniej, jest niezwykle dynamiczny. Zakładając, że wszystkie projekty, które mają zostać ukończone w 2024 roku, zostaną sfinalizowane zgodnie z planem, rynek doświadczy pięciokrotnego wzrostu w ciągu pięciu lat.

Jak wskazują eksperci Avison Young, rynki regionalne są obecnie odpowiedzialne za ponad połowę istniejących zasobów, a także inwestycji w budowie. Co więcej, zainteresowanie widać także w mniejszych ośrodkach, takich jak Lublin, gdzie obecnie niemal 400 mieszkań w formule PRS jest w trakcie budowy.

Avison Young wskazuje, że nieśmiały, umiarkowany optymizm był zauważalny w nastrojach na tegorocznych targach MIPIM. Dużo mówiło się o Polsce w kontekście stabilnego, silnego ekonomicznie rynku, zapewniającego dobre warunki do inwestowania w nieruchomości. W efekcie eksperci agencji spodziewają się w tym roku wejścia na polski rynek kolejnych nowych graczy.

Na podstawie naszych własnych projektów i rozmów z innymi uczestnikami rynku obserwujemy, że wiele nieruchomości z różnych sektorów znajduje się obecnie w fazie ofertowania, due diligence, a nawet finalizacji. Nie są to jednak projekty o dużej skali czy spektakularnym charakterze; niemniej jednak, wraz z poprawą warunków rynkowych, spodziewamy się pojawienia się takich projektów. Mimo to pozostajemy optymistami co do liczby transakcji i mamy nadzieję, że wolumen inwestycji w 2024 roku przekroczy ten z 2023 roku, sygnalizując wzrost w kolejnych latach. Niemniej jednak oczekuje się, że powrót do pełnej płynności obserwowanej w poprzednich latach zajmie trochę czasu – ocenia Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska.

Rynek oczekuje obecnie na potencjalny spadek stóp procentowych, spodziewany w II połowie roku. Oznaczałoby to powrót bardziej przystępnego finansowania i prawdopodobnie stymulowałoby zwiększoną aktywność inwestorów. Obecnie głównym problemem nie jest dostępność kapitału, ale jego koszt.

Dopóki stopy procentowe nie zaczną spadać, rynek nie będzie działał z pełną wydajnością. Jednak gdy stopy spadną, możemy spodziewać się gwałtownego wzrostu aktywności zakupowej. Dlatego też ci, którzy będą dobrze przygotowani, dokładnie przeanalizują rynek i zidentyfikują atrakcyjne aktywa, będą w stanie wykorzystać tę okazję. Bycie lepiej przygotowanym do szybkiego składania ofert i finalizowania transakcji będzie kluczowe dla uzyskania przewagi nad konkurencją – podsumowuje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska.

Ostatnie nowości

ESG

Polska Odpowiedzialna i zrównoważona

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Biedronka wylicza w swoim "Raporcie Zrównoważonego Rozwoju", że w 2023 roku udało się jej przekazać do odzysku ponad 90 proc. wytworzonych odpadów, sześciokrotnie zwiększyć liczbę sklepów z panelami fotowoltaicznymi i wesprzeć ponad 650 organizacji pomocowych.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Infrastruktura

Polska W drodze do Hrebennego

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Budimex podpisał umowę na budowę odcinka nr 3 drogi ekspresowej S17 na trasie Piaski – Hrebenne. Wartość kontraktu to 781 mln zł netto.

Zasoby ludzkie

Świat Sztuczna inteligencja i praca stacjonarna

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Aż 84 proc. prezesów największych firm w Polsce i 83 proc. liderów na świecie planuje pełny powrót do pracy stacjonarnej w ciągu najbliższych trzech lat – wynika z raportu "KPMG CEO Outlook 2024".

Style i wnętrza

Polska Szampan w biurze

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Firma Moët Hennessy Polska wynajęła prawie 500 mkw. w warszawskim budynku Metropolitan. We wnętrzach wykreowano atmosferę prestiżowego showroomu.

Rynek mieszkaniowy

Polska Czas podsumowań w Ronsonie

schedule 11 października 2024
Opr./edited by JC

Ronson Development przeanalizował swoją działalność w III kwartale 2024. W tym okresie firma zakontraktowała sprzedaż 130, a dostarczyła 73 mieszkania.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Panattoni sprzedaje w Warszawie

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Panattoni sfinalizowało sprzedaż City Logistics Warsaw IV, warszawskiego kompleksu logistycznego o powierzchni 39 tys. mkw. Nabywcą jest międzynarodowy podmiot specjalizujący się w inwestycjach w nieruchomości. Wartość transakcji to 53,5 mln euro.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Accor sprzedaje dwa hotele

schedule 11 października 2024
Opr./edited by AKL

Firma Accor sprzedała dwa hotele: Mercure Posejdon Gdańsk i krakowski Ibis - dowiedziała się redakcja "Eurobuildu". Wartość transakcji nie została ujawniona. Sprzedający podaje, że w przybliżeniu wartość obu inwestycji włącznie z zakupem nieruchomości wyniesie ponad 500 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rozrywka i biznes na 46 piętrze

schedule 11 października 2024
Opr./edited by MR

Na 46. piętrze Varso Tower wkrótce otwarta zostanie przestrzeń Varso 46. Z tej niezwykłej perspektywy będzie można podziwiać panoramę Warszawy, w tym Pałac Kultury i Nauki.

Eurobuild FM

Warszawa / Monachium Co słychać w Monachium? Część 2

schedule 11 października 2024
Eurobuild CEE

Kolejna część Eurobuild FM z targów Expo Real 2024. Dziś REITy, czyli gorący temat dla polskiego rynku! Zapraszamy!

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kappahl ponownie w Wola Parku

schedule 11 października 2024
Opr./edited by ANZ

Kappahl ponownie otworzył po modernizacji swój salon w centrum handlowym Wola Park w Warszawie. Piąty sklep marki w stolicy zajmuje powierzchnię blisko 1 tys. mkw. i jest obecnie największą placówką sieci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dla wielbicieli anime

schedule 11 października 2024
Opr./edited by ANZ

W galerii Focus Mall w Zielonej Górze otwarto salon Satori, marki stworzonej z myślą o entuzjastach japońskich komiksów manga, filmów anime oraz muzyki K-Pop. To trzeci, po Solaris Center i CH Platan punkt tej marki w centrach handlowych Nepi Rockcastle w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Słynna porcelana teraz w Sosnowcu

schedule 11 października 2024
Opr./edited by ANZ

Polska Grupa Porcelanowa, zrzeszająca znanych producentów polskiej porcelany, dołączyła do grona najemców Designer Outlet Sosnowiec.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Logistyka przy warszawskiej obwodnicy

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

Deka Trans przedłuża umowę najmu 8,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w BGO Parku Warsaw Konotopa I pod Warszawą.

Architektura i urbanistyka

Polska Nowa koncepcja Lilium Tower

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

Pracownia APA Wojciechowski podzieliła się wizualizacjami planowanego w Warszawie wieżowca, Lilium Tower. Pierwotnie projekt przygotowywała Zaha Hadid, a plany inwestycyjne związane z tą lokalizacją sięgają co najmniej 10 lat wstecz.

Hotele

Polska Duży pałac w Małej Wsi

schedule 10 października 2024
Opr./edited by ANZ

W Małej Wsi pod Warszawą rozpoczęła się budowa Viculus Palace Hotel. Czterogwiazdkowy hotel będzie oferował 170 pokoi i 20 apartamentów. Przyjęcie pierwszych gości planowane jest na lato 2026 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkają w Dolinie

schedule 10 października 2024
Opr./edited by JC

Spravia wybuduje na północy Krakowa osiedle Dolina Prądnika. W dwóch budynkach powstanie 128 mieszkań od jedno- do czteropokojowych.

ESG

Polska Centrum danych ogrzeje Poznań

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów danych Beyond.pl zlokalizowanych w Poznaniu.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry ZenGarden prawie pełen

schedule 10 października 2024
Opr./edited by JC

Biurowiec ZenGarden w Budapeszcie jest niemal całkowicie wynajęty. Obiekt należący do ConvergenCE dysponuje niemal 9 tys. mkw. przestrzeni biurowej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Bez własnego gniazdka

schedule 10 października 2024
Opr./edited by MR

Jak wskazuje raport CBRE „Konwersje – gdy dotychczasowa funkcja przestaje wystarczać” przeszkodą w rozwoju rynku mieszkaniowego jest przede wszystkim niska dostępność gruntów. Rozwiązaniem może być przekształcanie istniejących budynków w obiekty mieszkalne.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 11 października 2024

Panattoni sprzedaje w Warszawie

Panattoni sfinalizowało sprzedaż City Logistics Warsaw IV, warszawskiego kompleksu logistycznego o powierzchni 39 tys. mkw. Nabywcą jest międzynarodowy podmiot specjalizujący się w inwestycjach w nieruchomości. Wartość transakcji to 53,5 mln euro.

schedule 11 października 2024

Accor sprzedaje dwa hotele

Firma Accor sprzedała dwa hotele: Mercure Posejdon Gdańsk i krakowski Ibis - dowiedziała się redakcja "Eurobuildu". Wartość transakcji nie została ujawniona. Sprzedający podaje, że w przybliżeniu wartość obu inwestycji włącznie z zakupem nieruchomości wyniesie ponad 500 mln zł.

schedule 10 października 2024

MLP emituje na zielono

MLP Group zakończyło pierwszą ofertę zielonych obligacji uprzywilejowanych o wartości 300 mln euro (około 1,3 mld zł).

schedule 09 października 2024

Park Szczecin VI z zielonym finansowaniem

Accolade uzyskał 29,5 mln euro netto finansowania od BNP Paribas Bank Polska na realizację parku przemysłowego Park Szczecin VI, zlokalizowanego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Dunikowo. Obiekt będzie miał ponad 54 tys. mkw. powierzchni. 

schedule 07 października 2024

Adgar ma kredyt na rozwój

Adgar Poland otrzymał przedłużenie finansowania kredytowego na kwotę ponad 100 mln euro. Środki od Santander Bank Polska mają wspomóc realizację planów rozwoju spółki.

schedule 04 października 2024

Fundusz inwestuje w domy opieki

Spółka Deutsche Wohnen sprzedała portfel domów opieki obejmujących 26 lokalizacji funkcjonujących pod marką Katharinenhof. Nabywcą nieruchomości jest fundusz zarządzany przez Civitas Investment Management. Cena transakcji wyniosła ponad 300 mln euro.

schedule 04 października 2024

Sprawna administracja w Łodzi, Lublinie i Gdańsku

W ramach XIV edycji Rankingu Miast Polski Związek Firm Deweloperskich po raz kolejny docenił samorządy, które nie tylko dbają o szybkość procedur administracyjnych, ale również o jasne warunki inwestowania.

schedule 03 października 2024

Galardia należy do Future

Stage Capital sprzedało centrum handlowe Galardia w Starachowicach. Nowym właścicielem została firma Future Real Estate.

schedule 03 października 2024

Newport Logistic Fund III zbierze najwięcej

Newport Logistics Fund uruchamia trzeci paneuropejski fundusz logistyczny, który zamierza zebrać 300 mln euro.

schedule 02 października 2024

LCP Properties ma finansowanie

LCP Properties, deweloper należący do grupy M Core,  zamknął proces finansowania dla położonego na warszawskim Wilanowie M Parku Plac Vogla, pozyskując 9,5 mln euro od banku ING.

schedule 01 października 2024

Garbe i Logicenters przejęły dawną bazę lotniczą

Spółka Garbe i jej partner joint venture Logicenters, platforma zarządzająca nieruchomościami logistycznymi firmy Nrep, nabyły działkę o powierzchni 20 tys. mkw. Na poprzemysłowym terenie powstanie centrum logistyczne o łącznej powierzchni około 11,6 tys. mkw. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na II kwartał 2025 roku, a wartość inwestycji wyniesie około 17 mln euro.

schedule 30 września 2024

Magnolia warta miliony

Nepi Rockcastle kupiło od Union Investment wrocławskie CH Magnolia Park. Powierzchnia obiektu wynosi 100 tys. mkw., a wartość transakcji wyniosła 373 mln euro.

schedule 27 września 2024

Mota-Engil CE należy do Węgrów

Zakończył się proces przejęcia 100 proc. udziałów spółki Mota-Engil Central Europe. Transakcja została zawarta pomiędzy dotychczasowym właścicielem – grupą Mota-Engil – oraz węgierską firmą Duna Aszfalt.

schedule 25 września 2024

Polska potrzebuje REIT-ów

Regulacje prawne dotyczące REIT-ów zostały wprowadzone już w ponad 40 krajach na całym świecie. Eksperci podkreślają, że doświadczenia różnych krajów dowodzą, że ten model inwestycyjny ma zdolność do dostosowania się do lokalnych uwarunkowań prawnych.

schedule 25 września 2024

Skyliner II z finansowaniem

Karimpol Polska otrzymał finansowanie na kwotę 50 mln euro od Banku Pekao na realizację II fazy inwestycji Skyliner przy Rondzie Daszyńskiego. To kolejna współpraca pomiędzy inwestorem a bankiem, który sfinansował też budowę pierwszej wieży kompleksu.

schedule 25 września 2024

Zastrzyk kapitału dla ECE

ECE Real Estate Partners pozyskało około 100 mln euro kapitału dla funduszu ECE Progressive Growth Fund, który inwestuje w centra handlowe w Europie.

schedule 24 września 2024

Panattoni uruchamia fundusz o wartości 600 mln euro

Panattoni dywersyfikuje działalność uruchamiając europejski fundusz logistyczny o wartości 600 mln euro. Celem jest inwestowanie w nowoczesne, zrównoważone i dochodowe nieruchomości logistyczne.

schedule 23 września 2024

Kupili w Pradze i zaczynają budować

Czeski fundusz Reico Čs Nemovitostni kupił od spółki Finep projekt mieszkaniowy w Pradze. Inwestycja, która dostarczy na rynek 170 mieszkań na wynajem, ma już pozwolenie na budowę. 

schedule 23 września 2024

Żabka wskoczy na Giełdę

Grupa Żabka ogłasza zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej oraz notowania akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

schedule 18 września 2024

Kolejny Smart Park sprzedany

Smart Park Poland sprzedał park handlowy w Sycowie (woj. dolnośląskie) grupie Saller. Powierzchnia obiektu wynosi 8 tys. mkw.

Wydanie 10 (292) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie