EN

Polska Nieśmiały inwestycyjny optymizm

Rynek inwestycyjny i finansowy
Największym wyzwaniem na rynku inwestycyjnym w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi – wskazują eksperci Avison Young. 

Jak podkreśla autorka opracowania "Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce. Raport Q1 2024", Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska (research and data manager w Avison Young), niektórzy chcieli sprzedawać po cenach sprzed pandemii, podczas gdy inni, w związku z obecną sytuację rynkową, szukali rabatów. Ta rozbieżność często opóźniała finalizację wielu transakcji. Mimo impasu, transakcje musiały jednak być realizowane.

Eksperci Avison Young wskazują, że aktualnie obie strony transakcji dojrzały do większych kompromisów cenowych. Chociaż czas odegrał swoją rolę, polski rynek jeszcze nie jest świadkiem znaczących obniżek, jakie mają już miejsce w innych krajach europejskich. To potwierdza silną i stabilną pozycję Polski na międzynarodowej arenie nieruchomości. I kwartał 2024 roku zakończył się łącznym wolumenem inwestycyjnym w wysokości 364 mln euro, co jest najsłabszym wynikiem dla I kwartału w ostatnich latach. Co ciekawe, 25 proc. zainwestowanego kapitału pochodzi od polskich inwestorów.

Sektor magazynowy pozostaje liderem, odpowiadając za 38 proc. całkowitego wolumenu inwestycji. Niezmiennie, zdecydowana większość transakcji biurowych miała miejsce w Warszawie, podczas gdy inwestycje handlowe były zdominowane przez parki handlowe. Rynek odnotował również dwie transakcje w Warszawie w sektorze mieszkaniowym, a dwa hotele zostały sprzedane w miastach turystycznych nad morzem. W I kwartale 2024 roku rynek utrzymał umiarkowaną płynność, a oportunistyczny charakter sprzedawanych aktywów zadecydował o niskim wolumenie inwestycji.

W sektorze magazynowym rozbieżność między oczekiwaniami cenowymi sprzedających i kupujących jest szczególnie widoczna. Chociaż transakcje są realizowane, ich skala jest ograniczona.

Wydaje się, że inwestorzy potrzebują więcej czasu, aby dostosować swoje oczekiwania cenowe. Zauważalny jest także brak dużych graczy zdolnych do realizacji większych transakcji przekraczających 100 mln euro – zauważa Bartłomiej Krzyżak, senior director, Investment w Avison Young.

W I kwartale 2024 roku w sektorze magazynowym zawarto sześć transakcji o łącznej wartości 138 mln euro. Największą odnotowaną transakcją, nie tylko w sektorze magazynowym, ale na całym rynku inwestycyjnym, było nabycie portfela dwóch warszawskich West Parks przez Hillwood od DWS. Transakcja ta odpowiadała za 40 proc. wolumenu inwestycji w sektorze.

W ocenie Avison Young, stabilizacja sytuacji gospodarczej w Polsce w 2024 roku pozwoli na zwiększenie aktywności inwestorów. Rynek zmierza w kierunku konsensusu cenowego, który jest oczekiwany przez wszystkich uczestników rynku. Dostosowanie oczekiwań dotyczących zwrotów z inwestycji do dynamiki zmieniających się poziomów czynszów, kosztów finansowania i wycen nieruchomości może zaowocować wyższymi wolumenami w nadchodzących kwartałach.

Choć nadal istnieje apetyt na aktywa biurowe, rynek jest mocno selektywny, inwestorzy poszukują okazji, a realizacja transakcji trwa dłużej. Jak zauważają eksperci Avison Young, w 2023 roku widoczny był gwałtowny wzrost liczby transakcji w Warszawie, natomiast obecnie można obserwować rosnące zainteresowanie inwestorów również aktywami w miastach regionalnych – o czym świadczą trwające negocjacje.

Niemniej jednak to warszawskie nieruchomości biurowe były na celowniku inwestorów na początku roku. Pięć z siedmiu nabytych biurowców w Warszawie zlokalizowanych jest poza centrum miasta, w rejonie Służewca, Żwirki i Wigury oraz w zachodniej strefie biurowej. Całkowity wolumen inwestycji biurowych wyniósł 107 mln euro i został zrealizowany aktywami typu value-add czy oportunistycznymi, co wskazuje na rosnący trend w kierunku przebudowy budynków na nowe funkcje, w szczególności mieszkaniowe. Trend ten podkreślają również dwie akwizycje z planami zmiany funkcji na cele mieszkaniowe i PBSA – Curtis Plaza i Lipowy Office Park C&D. Jedyna transakcja na rynkach regionalnych miała miejsce we Wrocławiu (Krakowska 98), a doradcy Avison Young reprezentowali w niej kupującego.

Zauważalny jest brak kapitału typu core. Najbardziej aktywni są inwestorzy typu value-add i oportunistyczni, którzy ostrożnie podchodzą do projektów i szukają okazji bez przepłacania za aktywa. Zespół Avison Young dysponuje kilkoma atrakcyjnymi nieruchomościami biurowymi dostępnymi na sprzedaż i aktywnie poszukuje kapitału zainteresowanego takimi aktywami – komentuje Marcin Purgal, senior director, Investment w Avison Young.

Avison Young ocenia, że kluczem do ożywienia sektora biurowego będzie prawdopodobnie obniżka stóp procentowych, która spowoduje powrót transakcji na większą skalę.

Sektor handlowy, w szczególności segment parków handlowych i obiektów typu convenience, pozostaje jednym z głównych punktów dyskusji inwestycyjnych na rynku nieruchomości. W 2023 roku parki handlowe i obiekty typu convenience stanowiły 56 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego sektora, odpowiadając również za około połowę wszystkich transakcji (całkowity wolumen sektora handlowego w I kwartale 2024 roku wyniósł 60 mln euro). Od I kwartału 2024 roku w Polsce zawarto już cztery transakcje z takimi aktywami, ze znacznym udziałem Avison Young w charakterze doradcy sprzedających. Co więcej, w najbliższej przyszłości planowane jest sfinalizowanie kolejnych projektów. Najbardziej aktywnym nabywcą był polski Terg, który rozwija sieć parków handlowych Aura Park.

Co ciekawe, trzy z czterech sprzedanych parków handlowych przekraczają 5 tys. mkw. powierzchni i są nowymi inwestycjami (mniej niż dwa lata na rynku), co potwierdza zauważalny zwrot w kierunku większych projektów. Obecnie w budowie lub rozbudowie znajduje się 37 większych parków handlowych (GLA > 5 tys. mkw.), w tym sześć o powierzchni przekraczającej 20 tys. mkw. Poza parkami handlowymi, które stanowiły 81 proc. wolumenu inwestycji handlowych w I kwartale 2024 roku, dwie pozostałe transakcje dotyczyły Galerii Sandecja w Nowym Sączu przejętej przez Focus Estate Fund oraz Tesco w Górze Kalwarii przeznaczonego do przebudowy i zmiany funkcji.

Parki handlowe są nadal postrzegane jako bezpieczna opcja inwestycyjna, często oferująca bardziej opłacalny punkt wejścia, przy średniej wartości transakcji wynoszącej zazwyczaj od 5 do 15 mln euro. Co należy podkreślić, pomimo wyzwań takich jak pandemia Covid-19, wojna na Ukrainie i inflacja, sektor handlowy z największą łatwością dostosował ceny do oczekiwań nabywców – komentuje Artur Czuba, associate director, Investment w Avison Young

W sektorze PRS Avison Young wskazuje trend w kierunku rozwoju nowych modeli współpracy pomiędzy inwestorami, deweloperami i właścicielami nieruchomości. Rynek aktywnie poszukuje alternatywnych rozwiązań i struktur transakcyjnych ułatwiających inwestowanie. W związku z tym powstają nowe platformy, typu PRS lub domów studenckich, a także wzrasta liczba projektów typu joint-venture. Te wspólne wysiłki pozwalają podmiotom dzielić koszty inwestycji, zwiększając w ten sposób płynność i umożliwiając realizację dodatkowych projektów lub zwiększać skalę.

W I kwartale 2024 roku na rynku PRS zamknięto tylko dwie transakcje, obie w Warszawie. Jedna z nich dotyczyła nabycia przez NREP od YIT Development projektu co-livingowego Noli Mokotów zlokalizowanego na Służewcu. Ponadto Van Der Vorm nabył cały budynek mieszkalny na Pradze. W perspektywie II kwartału 2024 roku Avison Young spodziewa się zamknięcia kolejnych dwóch transakcji, z kupującym Heimstaden Bostad. Zespół Doradztwa Technicznego Avison Young nadzoruje dla tego inwestora postępy w budowie projektu Wschodu Słońca, który dostarczy ponad 400 lokali PRS i będzie jedną z największych inwestycji PRS zaplanowanych na 2024 rok.

W 2024 roku sektor prywatnego najmu w Polsce obchodzi 10-lecie od inauguracyjnej transakcji w 2014 roku, zainicjowanej przez Fundusz Mieszkań na Wynajem w Poznaniu. Choć rynek PRS w Polsce wciąż znajduje się w początkowej fazie rozwoju w porównaniu do innych krajów w Europie Zachodniej, jest niezwykle dynamiczny. Zakładając, że wszystkie projekty, które mają zostać ukończone w 2024 roku, zostaną sfinalizowane zgodnie z planem, rynek doświadczy pięciokrotnego wzrostu w ciągu pięciu lat.

Jak wskazują eksperci Avison Young, rynki regionalne są obecnie odpowiedzialne za ponad połowę istniejących zasobów, a także inwestycji w budowie. Co więcej, zainteresowanie widać także w mniejszych ośrodkach, takich jak Lublin, gdzie obecnie niemal 400 mieszkań w formule PRS jest w trakcie budowy.

Avison Young wskazuje, że nieśmiały, umiarkowany optymizm był zauważalny w nastrojach na tegorocznych targach MIPIM. Dużo mówiło się o Polsce w kontekście stabilnego, silnego ekonomicznie rynku, zapewniającego dobre warunki do inwestowania w nieruchomości. W efekcie eksperci agencji spodziewają się w tym roku wejścia na polski rynek kolejnych nowych graczy.

Na podstawie naszych własnych projektów i rozmów z innymi uczestnikami rynku obserwujemy, że wiele nieruchomości z różnych sektorów znajduje się obecnie w fazie ofertowania, due diligence, a nawet finalizacji. Nie są to jednak projekty o dużej skali czy spektakularnym charakterze; niemniej jednak, wraz z poprawą warunków rynkowych, spodziewamy się pojawienia się takich projektów. Mimo to pozostajemy optymistami co do liczby transakcji i mamy nadzieję, że wolumen inwestycji w 2024 roku przekroczy ten z 2023 roku, sygnalizując wzrost w kolejnych latach. Niemniej jednak oczekuje się, że powrót do pełnej płynności obserwowanej w poprzednich latach zajmie trochę czasu – ocenia Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska.

Rynek oczekuje obecnie na potencjalny spadek stóp procentowych, spodziewany w II połowie roku. Oznaczałoby to powrót bardziej przystępnego finansowania i prawdopodobnie stymulowałoby zwiększoną aktywność inwestorów. Obecnie głównym problemem nie jest dostępność kapitału, ale jego koszt.

Dopóki stopy procentowe nie zaczną spadać, rynek nie będzie działał z pełną wydajnością. Jednak gdy stopy spadną, możemy spodziewać się gwałtownego wzrostu aktywności zakupowej. Dlatego też ci, którzy będą dobrze przygotowani, dokładnie przeanalizują rynek i zidentyfikują atrakcyjne aktywa, będą w stanie wykorzystać tę okazję. Bycie lepiej przygotowanym do szybkiego składania ofert i finalizowania transakcji będzie kluczowe dla uzyskania przewagi nad konkurencją – podsumowuje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi4Rent przy Parku Zachodnim

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Resi4Rent rozbudowuje swoją ofertę mieszkań w abonamencie we Wrocławiu. Dzięki najnowszej inwestycji – Resi4Rent Wrocław Park Zachodni - oferta firmy w mieście zwiększyła się o 20 proc.  

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MCP wybiera Newtona

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości wprowadzi się do należącego do GTC kompleksu Korona w Krakowie. MCP zajmie ponad 3 tys. mkw. w budynku Newton. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Instytut Głuchoniemych rozpoczyna modernizację

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawarł umowę na modernizację Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. Prace obejmą zarówno budynek przy placu Trzech Krzyży 4/6, jak i teren wokół niego. Inwestycja pozwoli zapewnić podopiecznym ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polska nasyca się powierzchnią handlową

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield „Trends Radar. Rynek nieruchomości od stabilizacji do optymizmu”, polski rynek zajął w 2024 roku drugie miejsce w Europie pod względem wielkości oddanej do użytku powierzchni handlowej i ustąpił miejsca jedynie Francji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przybyło biur we Wrocławiu

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Nowa podaż na rynku biurowym we Wrocławiu w pierwszych III kwartałach 2024 roku należała do najwyższej spośród głównych miast regionalnych - podaje Knight Frank.

Rynek mieszkaniowy

Polska Błonia w Rumi

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl z grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży kolejny etap Osiedla przy Błoniach w Rumi Janowo. W trzech nowych budynkach powstanie łącznie około 170 mieszkań z planowanym terminem odbioru w IV kwartale 2026 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Biurowiec i hala dla Fey

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Dobiegła końca rozbudowa zakładu produkcyjnego firmy Fey, producenta łóżek i materaców. Generalnym wykonawcą inwestycji, która polegała na budowie biurowca oraz hali produkcyjnej, było WPIP Construction.

Rynek mieszkaniowy

Polska Towarowa22 kusi luksusem

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Budowa miastotwórczego projektu Towarowa22, realizowanego w Warszawie przez Archicom, Echo Investment i AFI Europe, nabiera tempa. Dobiega końca budowa biurowca Office Housa, rozpoczęła się również realizacja budynku apartamentowego M7.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska M Park Mrągowo skomercjalizowany

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

LCP Properties, inwestor i deweloper będący częścią międzynarodowej grupy M Core, we współpracy z Green Hills Investment zakończył komercjalizację M Parku w Mrągowie. Dzięki umowom z Half Price oraz Diverse projekt jest w 100 proc. wynajęty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Aura w Garwolinie

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Garwolinie został otwarty nowy park handlowy. Obiekt o powierzcni 11 tys. mkw. zrealizowała firma PKB Inwest Budowa. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cztery sklepy w czterech miastach

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W listopadzie RTV Euro AGD otworzy cztery nowe sklepy w czterech miastach: Wrocławiu, Mikołowie, Bydgoszczy i Szczecinie. Tym samym sieć posiadać będzie 341 salonów sprzedaży w 229 miastach w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kamienice i buk na Jesionowej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w nowej inwestycji Develii Jesionowa Vita we Wrzeszczu w Gdańsku. Deweloper wprowadził do sprzedaży 77 mieszkań w dwóch budynkach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska TK Maxx zajmie dwa tysiące metrów

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Ferio Konin zostanie otwarty sklep TK Maxx. Marka zajmie 2 tys. mkw. powierzchni w rozbudowywanej części centrum handlowego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przejmują klucze na Bernardyńskiej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Pierwsi właściciele mieszkań Bernardyńska 4 we Wrocławiu odebrali klucze do swoich mieszkań. Wkrótce uruchomione zostaną także pierwsze lokale usługowe znajdujące się w realizowanej przez Toscom inwestycji.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Parki i galerie handlowe mają się dobrze

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z danymi BNP Paribas Real Estate rynek nieruchomości handlowych w Polsce w III kwartale 2024 roku urósł o kolejne 116 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać w Stoczni

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka Stocznia Cesarska Development otrzymała pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych na terenie historycznej części terenów postoczniowych w Gdańsku. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. 

Technologie

Świat Ruukki sięga po stal z odzysku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruukki wprowadza na rynek produkty LowCarbon. Płyty warstwowe i okładziny elewacyjne wykonane ze stali SSAB Zero przeznaczone są dla zrównoważonego budownictwa.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Patrizia żegna się z Oval Office

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

ESG

Polska Chipsy napędzane słońcem

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

PepsiCo uruchomiło swoją największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 3,5 MWp w Świętem na Dolnym Śląsku. Instalacja będzie zasilać zlokalizowaną w tej miejscowości fabrykę PepsiCo.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Posejdon zatrzymuje Pomeranię

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fundusz Pomerania przedłużył umowę najmu i pozostaje na kolejne lata w biurowcu Posejdon w Szczecinie.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 20 listopada 2024

Patrizia żegna się z Oval Office

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

schedule 20 listopada 2024

Park w Sulechowie ma finansowanie

Panattoni uzyskało kredyt w wysokości 75 mln euro od Citibank (London Branch). Środki przeznaczone są na sfinansowanie inwestycji Panattoni Park Sulechów III.

schedule 18 listopada 2024

Czeski fundusz na dużych zakupach

Czeski Fundusz Mieszkaniowy (Fond Českého Bydlení) sfinalizował zakup dwóch budynków mieszkalnych zlokalizowanych w Berounie i Chomutovie. Transakcja powiększyła portfolio spółki o 313 wynajętych lokali.

schedule 18 listopada 2024

Zainwestują więcej w sektor mieszkaniowy

Europejscy inwestorzy planują znacząco zwiększyć swoje zaangażowanie w sektor mieszkaniowy – wynika z nowego raportu opublikowanego przez firmę doradczą Knight Frank.

schedule 14 listopada 2024

Pierwszy taki kredyt

Panattoni uzyskało pionierski zielony kredyt od Berlin Hyp o wartości ponad 74 mln euro. Uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na realizację centrum logistycznego w Bydgoszczy dla firmy e-commerce.

schedule 13 listopada 2024

Vantage ma 100 milionów euro na inwestycje w Polsce

Polskie spółki zależne Vantage Development uzyskały 100 mln euro pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Należący do TAG Immobilien deweloper i operator wykorzysta pozyskane środki na rozwój inwestycji PRS w Polsce.

schedule 06 listopada 2024

Immofinanz pożycza 180 milionów euro

Immofinanz podpisał umowę zielonej pożyczki w wysokości 180 mln euro z bankami Helaba, pbb Deutsche Pfandbriefbank i Berlin Hyp. Kredyt zastępuje wcześniejszą umowę, które wygasała w styczniu 2025 roku. Zabezpieczeniem jest biurowiec myhive Warsaw Spire.

schedule 06 listopada 2024

Warszawa awansuje w rankingu

Warszawa umacnia się na pozycji lidera Europy Środkowej, deklasując Pragę i Budapeszt – wynika z najnowszego raportu PwC i Urban Land Institute, "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025".

schedule 05 listopada 2024

Nowe przepisy i nowe definicje

Wraz z początkiem 2025 roku rynek czekają zmiany w podatku od nieruchomości. Oznacza to wiele zmian dla właścicieli i zarządców obiektów komercyjnych, w związku z czym eksperci Cushman & Wakefield rekomendują jak najszybsze rozpoczęcie audytów.

schedule 04 listopada 2024

Magazyn w Dunikowie ma finansowanie

Panattoni pozyskał finansowanie na realizację centrum dystrybucyjnego dla firmy z branży handlowej. Kredytu w wysokości 36,5 mln euro udzielił BNP Paribas.

schedule 04 listopada 2024

Zdecydowane ożywienie w inwestycjach

Wraz z 30 sfinalizowanymi transakcjami, III kwartał 2024 roku przyniósł wyraźne ożywienie na polskim rynku. Na koniec września wartość rynku inwestycyjnego osiągnęła 2,7 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 60 proc. rok do roku – podaje Avison Young.

schedule 31 października 2024

Warimpex wycofuje się z Rosji

Warimpex Finanz- und Beteiligungs sprzedał swój ostatni projekt w Rosji, Airportcity St. Petersburg. Tym samym firma nie jest już aktywna na rynku rosyjskim.

schedule 30 października 2024

Revetas sprzedaje na warszawskim Służewcu

Grupa Revetas sprzedała kompleks biurowy Trinity One w Warszawie na rzecz Longvilliers. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. 

schedule 30 października 2024

Śmiałe spojrzenie w przyszłość

Jak wynika z globalnego raportu “2025 Commercial Real Estate Outlook”, przygotowanego przez Deloitte, po dwóch latach niepewności sektor nieruchomości komercyjnych ponownie przejawia optymizm. 60 proc. menadżerów z branży przewiduje, że wzrost przychodów ich firm przekroczy 5 proc. rocznie.

schedule 30 października 2024

Refinansowanie pod Pruszkowem

Bank BNP Paribas udzielił MLP Group finansowania w łącznej wysokości 21,5 mln euro. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na refinansowanie budowy obiektu magazynowego o powierzchni 34,6 tys. m kw., w centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 29 października 2024

Stołeczny projekt PRS sprzedany

Cavare, spółka z grupy Cavatina, sprzedała platformie LifeSpot projekt przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Transakcja opiewa na niemal 59 mln zł.

schedule 28 października 2024

OUP porządkuje portfolio

One United Properties w ciągu ostatnich 18 miesięcy sprzedało nieruchomości o wartości 52,4 mln euro, m.in. budynki biurowe One Herăstrău Office i One North Gate 2. Łączna powierzchnia sprzedanych aktywów wynosi około 21 tys. mkw. 

schedule 28 października 2024

Prawie miliard w biurach

Jak podaje CBRE, wzrost aktywności inwestorów spowodował ożywienie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wartość inwestycji od początku tego roku sięgnęła 2,6 mld euro, co jest wynikiem o 25 proc. wyższym niż odnotowany w całym 2023.

schedule 28 października 2024

Orlen stawia na OZE

Należąca do grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 sfinalizowała z firmą EDP Renewables Polska zakup dwóch farm fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w województwie łódzkim.

schedule 25 października 2024

Arche będzie budować na wschodzie Polski

W październiku 2024 pokoje w nowo budowanym hotelu Arche w dzielnicy Czyżyny w Krakowie zostały wyprzedane inwestorom Arche w ofercie “off market” w ciągu tygodnia. Deweloper ma plany na kolejne obiekty, m.in. na wschodzie Polski.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia