Polska Skarbiec w remoncie
Rynek mieszkaniowyBudynek przy Placu Wolności 15 został wzniesiony w 1911 roku, dla niemieckiego Banku Wschodniego. Obiekt był przez cały czas swojego istnienia użytkowany (do kwietnia 2024 przez bank Santander), dzięki czemu poddawano go wielokrotnym remontom. Inwestorem jest Piotr Wit Voelkel, stojący na czele grupy kapitałowej Vox. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Tekktura, pod nadzorem i we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków.
W zabytkowej części inwestor oferować będzie 36 apartamentów o zróżnicowanej wysokości. Metraże mieszkań będą wahać się od 29 do 110 mkw. Gmach kamienicy zostanie też rozbudowany o nową część, która powstanie wokół zielonego patio. Zaprojektowano tu 20 wyposażonych w loggie apartamentów dwupokojowych o powierzchniach od 30 do 39 mkw. Ponadto szczytowa kondygnacja nowej części Skarbca mieścić będzie dwa penthouse'y.
Unikatowym apartamentem jest położony na I piętrze, ponad 230-metrowy lokal z widokiem na Plac Wolności, obejmujący zabytkową salę kominkową. To mieszkanie jako jedyne będzie zachowane w niezmienionym stanie, także w zakresie jego obecnego wnętrza. Znajdują się w nim historyczne zabudowy meblowe, balkon z balustradą nad głównym wejściem, sufitowe ornamenty, witraże okienne oraz kamienny, bogato zdobiony kominek – opowiada Agata Olszyńska, odpowiedzialna za sprzedaż i marketing inwestycji.
Nazwa projektu nawiązuje do historycznego skarbca mieszczącego się w podziemiach gmachu. Jego wnętrze zostanie przegłębione i dostosowane do nowej funkcji – znajdzie się tu pokój klubowy ze stołem bilardowym i strefą relaksu, a także prywatna sala kinowa dla mieszkańców. Inwestor zachowa m.in. zabytkowe wrota skarbca z metalowym pochwytem w kształcie okręgu.
W kamienicy zaplanowano także pięć lokali użytkowych. Powstaną one głównie wokół patio, a dotrzeć do nich będzie można poprzez główne wejście do budynku. W zabytkowej części również wyodrębniono lokal użytkowy, z niezależnym wejściem od strony ul. Nowowiejskiego, przeznaczony docelowo na działalność gastronomiczną.
Szczególną wagę przykładamy do komfortu akustycznego i termicznego przyszłych mieszkańców. Drewniana stolarka okienna zostanie odtworzona z zachowaniem historycznych podziałów, ale wykonana będzie w najnowszej technologii. Instalacje obejmą wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną i klimatyzację. W hali garażowej przewidzieliśmy miejsce do ładowania samochodów elektrycznych, a na dachu nowej części budynku instalację fotowoltaiczną – mówią architekci z pracowni Tekktura.
Aktualnie inwestor jest w trakcie pozyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Po dopełnieniu formalności administracyjnych i prawnych, ruszy budowa oraz sprzedaż apartamentów. Proces budowy zaplanowany jest na około dwa lata.
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...