EN

Polska Spadki na początek roku

Biura i projekty wielofunkcyjne
Początek roku 2024 na wiodących rynkach regionalnych rozpoczął się zmniejszeniem zarówno popytu, jak i podaży – podaje JLL.

Na rynkach regionalnych pojawiło się łącznie około 31 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Rynek, po rekordowym roku 2023, dokonał swoistej kompensacji, w związku z czym I kwartał 2024 roku zanotował wyraźnie mniejszy popyt w ujęciu k-d-k.

Średnia długość umów najmu w nowych budynkach wynosi pięć-siedem lat, choć coraz częściej również 10 lat. W obiektach starszych, które są obecnie polem dużej aktywności renegocjacyjnej, dostępne są bardziej elastyczne warunki wynajmu – dla nowych umów trzy-pięć lat, a dla renegocjacji na dwa-pięć lat.

Miasta regionalne w Polsce, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku, odnotowały łączny współczynnik pustostanów w wysokości 17,8 proc., co oznacza wzrost o 0,3 p.p. k-d-k. Wskaźnik ten w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie, przede wszystkim w Łodzi (21,3 proc.), Katowicach (20,6 proc.) i Krakowie (20,2 proc.).

Czynsze za powierzchnie biurowe najlepszej jakości w głównych polskich miastach regionalnych nieznacznie wzrosły na początku 2024 roku, w ujęciu kwartał do kwartału, i znajdują się obecnie na poziomie od 11,5 do 17,5 euro/mkw. za miesiąc. Stagnacja w rozpoczynaniu nowych inwestycji deweloperskich, wraz z wysokim udziałem renegocjacji umów, wpływają na stabilizację cen.

I kwartał roku 2024 przyniósł obniżone zapotrzebowanie na powierzchnię biurową w polskich miastach regionalnych. Całkowity wolumen popytu wyniósł 139 tys. mkw., przy 47 proc. poziomie renegocjacji oraz braku podpisanych umów przednajmu. Porównując to do analogicznego okresu rok wcześniej, jego łączny wynik jest niższy o około 29 tys. mkw. Natomiast biorąc pod uwagę fakt, że IV kwartał 2023 roku był rekordowy (wynajęte około 210 tys. mkw.) można przyjąć, że takie obniżenie jest efektem wzmożonej aktywności z końcówki minionego roku. W ostatnim kwartale najwyższe wolumeny transakcji na powierzchnie biurowe miały miejsce w Krakowie (32 proc. całkowitego popytu), Wrocławiu (18 proc.) i Poznaniu (17 proc.) – wylicza Mateusz Polkowski, head of Research & Consultancy, JLL.

W regionach przoduje sektor IT.

Najemcami, którzy wynajęli najwięcej powierzchni na rynkach regionalnych w Polsce w I kwartale 2024 roku były firmy z sektora IT, które są odpowiedzialne za ponad 29 proc. popytu - to około 40 tys. mkw. wynajętej powierzchni, głównie w Krakowie i Trójmieście. Kolejnymi wiodącymi sektorami wśród najemców były produkcja (18 proc.) oraz usługi profesjonalne (8 proc.). Warto w tym miejscu wyróżnić nową umowę najmu na 10 tys. mkw. w Brain Parku C, zawartą przez Volvo, która stanowiła niemal 25 proc. całego popytu odnotowanego w Krakowie w opisywanym kwartale. Szeroko pojęty sektor BPO/SSC, według naszych szacunków, odpowiadał za ponad 60 proc. popytu – ocenia Dorota Gruchała, Head of Kraków Office, JLL.

Zasób nowoczesnej oferty biurowej w miastach regionalnych, choć w zwolnionym tempie, nadal wzrasta. Na koniec marca 2024 roku wyniósł 6,71 mln mkw. Niższa aktywność deweloperów na poziomie ponad 31 tys. mkw. oddanych do użytkowania nowych biur (w porównaniu do 68 tys. mkw. w I kwartale 2023 roku) jest efektem fazowania projektów inwestycyjnych. Biurowcami oddanymi do użytkowania w I kwartale 2024 roku były: Quorum Office Park A (18,2 tys. mkw., Wrocław) i Brain Park C (13 tys. mkw., Kraków).

Deweloperzy, prowadząc mniej projektów inwestycyjnych, chcą kompensować mniejsze zapotrzebowanie ze strony popytu, przez co decyzje o starcie nowych inwestycji są silnie uzależnione od pozyskania kluczowych najemców. Biorąc pod uwagę niepewną sytuację i nadpodaż powierzchni biurowej na rynkach regionalnych istnieje też duże prawdopodobieństwo, że część obiektów w budowie zostanie ukończona z opóźnieniem lub ich funkcja zostanie zmieniona. Od początku roku 2024 rozpoczęto budowę około 8 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, w ramach jednego kompleksu we Wrocławiu. Aktywność budowlana koncentruje się na rynkach w Poznaniu (49,5 tys. mkw. w budowie,), Katowicach (49 tys. mkw.) i Trójmieście (46 tys. mkw.). Według prognoz JLL, w perspektywie długoterminowej, rok 2024 rozpoczyna okres ograniczonej o około 70 proc. nowej podaży na rynkach regionalnych (do 110 tys. mkw. średniorocznie) w stosunku do średnich z lat 2016-2020.

Rynek inwestycji biurowych zakończył I kwartał 2024 roku z całkowitym wolumenem sprzedaży na poziomie około 100 mln euro. Jest to wynik zbliżony do analogicznego okresu ubiegłego roku. Podobnie jak w ostatnich kwartałach, prawie wszystkie transakcje biurowe dotyczyły rynku warszawskiego. Struktura kapitału zainwestowanego w biura pozostała zdominowana przez inwestorów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Największą transakcją biurową w I kwartale 2024 roku była sprzedaż Concept Tower przez CPI Property Group do czeskiego inwestora – Wood & Company Real Estate Fund. Przejmowany budynek, wybudowany w 2012 roku w biznesowej części Woli, jest obecnie w pełni skomercjalizowany. Równie istotną transakcją było nabycie dwóch budynków kompleksu Lipowy Office Park, które zostaną przekształcone na cele mieszkaniowe i zakwaterowanie dla studentów. Futureal, który kupił cały kompleks składający się z czterech budynków w 2023 roku, sprzedał na początku tego roku dwa z nich litewskiemu inwestorowi 1 Asset Management. Transakcja ta potwierdza globalny trend zmiany funkcji starszych i położonych poza centrum aktywów biurowych – zauważa Marcin Sulewski, head of Office Investment.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Francuzi budują na Pradze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Francuski deweloper Bouygues Immobilier Polska rozpoczyna realizację nowej inwestycji w warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Osiedle Neo Praga powstanie przy ul. Drwęckiej, niedaleko planowanej stacji metra Mińska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wprowadzają się do Famy Jeżyce

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Monday Development, poznański deweloper należący do grupy Unidevelopment, rozpoczął przekazywanie mieszkań w III etapie osiedla Fama Jeżyce. W dwóch siedmiopiętrowych budynkach powstało łącznie około 370 mieszkań oraz 12 lokali usługowych. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Wszystkie zalety Łodzi

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – taki obraz regionu rysuje nowy raport „Towards Łódź” przygotowany przez KPMG w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.

Rynek mieszkaniowy

Polska Miejskie wille przy plaży

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Atal rozpoczął budowę i sprzedaż inwestycji w nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w Stogach. Zawiślańska Wille Miejskie to 16 budynków z łącznie 64 lokalami.

Eurobuild FM

Polska Sebastian Sołtys o planach rozwoju LPP Logistics

schedule 19 czerwca 2024
Magda Rachwald

Najnowszy odcinek Eurobuild FM pachnie słonym wiatrem, jako że nagrywaliśmy go w Pruszczu Gdańskim, zwiedzając największy obiekt LPP Logistics. Ambitne plany, gigantyczny kapitał, nowe powierzchnie magazynowe i setki nowych salonów sprzedaży - szczegóły w najnowszej odsłonie podkastu.

Hotele

Polska Dobry Hotel planuje zagraniczną ekspansję

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Dobry Hotel wprowadza na rynek własną markę dla hoteli i obiektów. Działanie pod nową marką Destigo Hotels jest m.in. elementem planowanej ekspansji zagranicznej firmy. 

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Cushman bierze cały portfel

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Firma Cushman & Wakefield została wybrana na zarządcę trzech warszawskich budynków biurowych należących do Vig Fund. Tym samym zespół agencji będzie zarządzał całym portfelem funduszu w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tata pod dachem Woli

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Do warszawskiego budynku Wola Center wprowadził się nowy najemca – firma z branży IT, Tata Consultancy Services. Jednocześnie właściciel budynku, fundusz Hines European Value Fund, przedłużył umowę ze spółką FaktorOne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Skok temperatury w Boosterze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Nagel-Group, firma zajmująca się logistyką produktów spożywczych, wynajmie jeden z budynków należących do kompleksu Booster Zabrze. Najemca wprowadzi się do obiektu w II kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni buduje w Szczecinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Panattoni ruszyło z budową nowej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Panattoni Park Szczecin V przy ul. Lubczyńskiej będzie dysponować powierzchnią 30 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Szykują klucze w Neo Natolinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Real Management finalizuje budowę I etapu osiedla domów jednorodzinnych Neo Natolin. Przekazywanie lokali pierwszym mieszkańcom rozpocznie się w sierpniu. Inwestycja jest realizowana w warszawskim Wilanowie. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Multibox pod Wołominem

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W Nowych Lipinach pod Wołominem otwarto park handlowy Multibox. Nowy obiekt oferuje powierzchnię 1,3 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Chorwacja Studenac rośnie niedaleko stolicy

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Studenac, chorwacki detalista spożywczy, zbuduje nowe centrum dystrybucyjne w pobliżu Zagrzebia. Obiekt o powierzchni 36 tys. mkw. ma zostać otwarty w 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska WPIP rozbuduje dla WRI

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Wkopano kamień węgielny pod rozbudowę Chylonia Business Parku w Gdyni. W ramach nowej inwestycji WRI Investment powstanie hala magazynowo-usługowa o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ambitne plany LPP

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

LPP Logistics planuje 50 proc. wzrost powierzchni magazynowej do końca 2025 roku. Operator logistyczny przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł i wzrost powierzchni magazynowej do 700 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Młynówka się rozkręca

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Rusza budowa osiedla Młynówka w Jeleniej Górze. W ramach I fazy inwestycji Redkom Development i grupa Europlan zrealizują dwa pięciokondygnacyjne budynki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dwadzieścia lat minęło

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

JLL podsumowuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak zauważają eksperci, wejście Polski do UE stanowiło ważny czynnik rozwoju dla branży deweloperskiej, gdyż znacznie zwiększyło skalę napływu zagranicznego kapitału i know-how w tym sektorze.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Vittera wybrała Olivię

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W gdańskim kompleksie Olivia Centre swoją nową siedzibę otworzyła Viterra, firma z branży handlu roślinami. Spółka zajęła przestrzeń na najwyższym piętrze najnowszego budynku Olivii – Olivia Prime.

ESG

Polska Precertyfikacja dla Saskiego

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Butikowy biurowiec Nowy Saski Crescent z portfolio CA Immo uzyskał precertyfikację WELL. Stanowi to potwierdzenie, że budynek spełnia najwyższe standardy w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników, a także minimalnego wpływu obiektu na środowisko naturalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe jest bardzo zajęte

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate wynajęło w całości nieruchomość logistyczną położoną w niemieckim Duisburgu. Do obiektu wprowadzi się spółka TST.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 19 czerwca 2024

Tata pod dachem Woli

Do warszawskiego budynku Wola Center wprowadził się nowy najemca – firma z branży IT, Tata Consultancy Services. Jednocześnie właściciel budynku, fundusz Hines European Value Fund, przedłużył umowę ze spółką FaktorOne.

schedule 18 czerwca 2024

Vittera wybrała Olivię

W gdańskim kompleksie Olivia Centre swoją nową siedzibę otworzyła Viterra, firma z branży handlu roślinami. Spółka zajęła przestrzeń na najwyższym piętrze najnowszego budynku Olivii – Olivia Prime.

schedule 18 czerwca 2024

Finanse w America House

Do grona najemców America House dołączyły dwie firmy z sektora usług finansowych – VSR i Ebury. Łącznie spółki wynajęły 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 18 czerwca 2024

Infinity z biurami flex

The Shire – Beyond Coworking dołączył do grona najemców wrocławskiego biurowca Infinity. Sieć biur serwisowanych zajmie ponad 2 tys. mkw. powierzchni na trzecim piętrze budynku. Otwarcie przestrzeni coworkingowej zaplanowano na I kwartał 2025 roku.

schedule 17 czerwca 2024

Outsourcing IT w Infinity

Firma Natek Poland, dostawca usług IT i outsourcingu, otworzył nowe biuro w biurowcu Infinity we Wrocławiu. Wrocławska siedziba firmy zajmuje około 600 mkw.

schedule 14 czerwca 2024

Colossyan wybrał Academię

Colossyan, startup rozwijający platformę do generowania materiałów wideo opartą na sztucznej inteligencji, podpisał umowę najmu biura o powierzchni 1 tys. mkw. w Academia Offices w Budapeszcie.

schedule 13 czerwca 2024

Tetra Pak z widokiem na jezioro

Firma Tetra Pak wynajęła około 1,2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Lakeside na warszawskim Mokotowie.

schedule 13 czerwca 2024

Kolejna Panorama w Kościelnej Wsi

W Kościelnej Wsi koło Kalisza rozpocznie się wkrótce budowa nowego obiektu usługowo-handlowego Panorama Park II, również z powierzchniami biurowymi. Inwestorem projektu jest spółka FM Invest Bydłowscy, która podpisała umowę o generalne wykonawstwo z grupą Antczak.

schedule 12 czerwca 2024

Koreańczycy zostają na Powiślu

Centrum Kultury Koreańskiej zdecydowało się pozostać w należącym do Globalworth biurowcu Nordic Park w Warszawie. Instytucja zajmuje w budynku ponad 1,1 tys. mkw. powierzchni.

schedule 12 czerwca 2024

IWG otwiera się w Hanzie

International Workplace Group, globalna firma zajmująca się pracą hybrydową i właściciel takich marek jak Spaces i Regus, otworzy w szczecińskiej Hanza Tower nową przestrzeń coworkingową. To 30. lokalizacja sieci w Polsce.

schedule 11 czerwca 2024

W biurach liczy się prostota

Cushman & Wakefield opublikował raport "UX Office w Polsce. Biura przyjazne użytkownikom. Kwestie wpływające na użyteczność i odbiór środowiska pracy”. Z zebranych danych wynika, że 84 proc. pracowników odwiedza biura przynajmniej raz w tygodniu, a 61 proc. z nich działa wyłącznie stacjonarnie.

schedule 11 czerwca 2024

Modernizacja i rebranding w Pradze

Kompleks biurowo-handlowy Charles Square Center w centrum Pragi przejdzie modernizację. Zyskał też nową nazwę – Karlák Shopping Square. Właścicielem budynku jest KGAL.

schedule 11 czerwca 2024

Webcon wybiera Dot Park

Webcon wynajął około 1,6 tys. mkw. w krakowskim kompleksie Dot Park. Siedziba firmy będzie zlokalizowana na drugim piętrze budynku D. Webcon wprowadzi się do należącego do Golden Star Group parku biurowego w październiku tego roku.

schedule 10 czerwca 2024

Fort 7 i Lakeside II pod opieką JLL

JLL będzie odpowiedzialne za wynajem kolejnych projektów firmy Atenor w Polsce. Deweloper zdecydował się powierzyć agencji komercjalizację dwóch projektów - Lakeside II, czyli zmodernizowanego budynku UBC II, oraz Fortu 7.

schedule 07 czerwca 2024

Fern z restauracją na dachu

Restauracja Rooftop to pierwszy najemca wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center, zarządzanym przez OPG Property Professionals. 

schedule 06 czerwca 2024

Młodzi w domu, silversi w biurze

Według raportu JLL, różnice w podejściu do pracy z biura między baby boomersami i pokoleniem X a milenialsami i pokoleniem Z są bardzo widoczne.

schedule 06 czerwca 2024

Skyliner ma nowego najemcę

Warszawski biurowiec Skyliner należący do Karimpol Polska zostanie nową siedzibą firmy Process Solutions. Najemca zajmie około 1 tys. mkw. na trzecim piętrze i wprowadzi się do nowego biura na początku 2025 roku.

schedule 06 czerwca 2024

Biurowe Puzzle w Fabryce Norblina

Puzzle Office to nowy operator biur serwisowanych. W kompleksie obiektów Fabryki Norblina, Puzzle Office udostępni na wynajem blisko 3,9 tys. mkw. powierzchni klasy A.

schedule 05 czerwca 2024

Orlęta pod skrzydłami BNM

Biurowiec Centrum Orląt trafia pod skrzydła BNM - Real Estate Advisory. Firma jest odpowiedzialna za najem powierzchni w zmodernizowanym budynku.

schedule 05 czerwca 2024

Nowy lokator w Unity

Grupa Masterlease dołącza do grona najemców kompleksu Unity Centre. Firma zajmie 160 mkw. powierzchni na parterze biurowca Unity Tower, najwyższego budynku w Krakowie.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie