Polska Na ryzyko przyjdzie czas
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneEksperci spodziewają się, że stopniowe ożywienie wzrostu gospodarczego przyczyni się do poprawy nastrojów na rynku.
Choć prognozy na 2024 rok są pozytywne dla większości europejskich rynków, w wielu przypadkach nie przewiduje się rocznego wzrostu wyższego niż 1 proc. Znacznie lepsze prognozy dotyczą roku 2025. Consensus Forecast przewiduje, że Polska wyprzedzi wyniki innych gospodarek europejskich osiągając tempo wzrostu PKB na poziomie 2,9 proc. w 2024 i 3,7 proc. w 2025. Inflacja utrzymuje tendencję spadkową, choć nadal obecne jest ryzyko jej wzrostu. Wciąż istnieje podwyższona niepewność dotycząca przyszłości, co może mieć wpływ na procesy decyzyjne. Ogólna aktywność najemców obserwowana w Polsce pozostała umiarkowana. W I kwartale 2024 popyt osiągnął 923 tys. mkw. i był zbliżony do wyników z analogicznych okresów lat 2023, 2020 i 2019. Biorąc jednak pod uwagę wyjątkowe lata 2021 i 2022, rezultat ten był nadal 18 proc. poniżej pięcioletniej średniej dla pierwszych trzech miesięcy roku. W przeciwieństwie do wyników z poprzedniego kwartału i całego 2023 roku, I kwartał 2024 był napędzany nowym popytem, a odnowienia stanowiły zaledwie 26 proc. – podkreśla Maciej Kotowski, director, Research & Consultancy, JLL.
Pierwszy kwartał 2024 został zdominowany przez firmy sektora handlowego, które odpowiadały za 46 proc. nowego popytu (w tym jedna znacząca umowa dla e-commerce). Aktywny pozostał również sektor produkcyjny, z udziałem na poziomie 32 proc., natomiast operatorzy logistyczni odpowiadali za 22 proc. całkowitego popytu netto. Zarówno w Polsce, jak i w Europie obserwujemy pewne ożywienie branży e-commerce. W kolejnych kwartałach należy się spodziewać większej liczby transakcji zawieranych przez operatorów logistycznych – dodaje Tomasz Mika, head of Industrial Agency, JLL.
Wyniki z pierwszych trzech miesięcy 2024. nadal napędzane były aktywnością deweloperską z poprzednich kwartałów – rynek magazynowy w Polsce powiększył się o 993 tys. mkw. Mimo dostarczonej nowej podaży, widoczne jest pewne ochłodzenie. Nowa powierzchnia, w porównaniu z analogicznym okresem 2023, spadła o 35 proc. W marcu 2024 roku całkowite zasoby magazynowe w Polsce osiągnęły 33,9 mln mkw.
W analizowanym okresie wielkość wolumenu w budowie została ograniczona do 2,2 mln mkw., przy czym aktywność spekulacyjna spadła do około 1,1 mln mkw. Najwięcej powierzchni pozostaje w budowie we Wrocławiu (518 tys. mkw.), Warszawie (498,1 tys. mkw.) i Polsce Centralnej (342,7 tys. mkw.). Wysoki wskaźnik niewynajętej powierzchni na poziomie 7,8 proc. powstrzymuje deweloperów od rozpoczynania nowych inwestycji, a jak prognozuje JLL, w kolejnych kwartałach należy się spodziewać dalszego spadku aktywności budowlanej.
W I kwartale 2024 zawarto sześć transakcji, dzięki którym wolumen inwestycyjny na rynku magazynowym osiągnął około 138 mln euro. Znaczącą część tego wolumenu stanowił zakup przez Hillwood dwóch parków o łącznej powierzchni 82 tys. mkw., zlokalizowanych około 15 km od centrum Warszawy (Warsaw West Parks). Drugą największą transakcją było przeniesienie własności MDC2 Park Kraków South. Generali Real Estate nabyło kompleks o powierzchni najmu ponad 90 tys. mkw. do otwartego funduszu inwestycyjnego Generali Real Estate Logistics Fund. Równie istotny był także zakup Panattoni Park Wrocław West Gate, zlokalizowanego w pobliżu przyszłej fabryki półprzewodników Intela.
Rynek w dalszym ciągu odczuwa wpływ podwyższonego kosztu kapitału, co skutkuje ograniczeniem aktywności najbardziej agresywnych graczy. Na rynku dominują strategie „core+” oraz „value-add” a inwestorzy ograniczają ryzyko transakcyjne nadal skupiając się na małych i średnich projektach. W rezultacie, średnia wielkość transakcji, zarówno zamkniętych jak i oczekujących, jest obecnie zdecydowanie mniejsza w porównaniu ze średnią długoterminową. Inwestorzy zwracają również większą uwagę na jakość aktywów, co utrudnia sprzedaż produktu starszego lub niezgodnego z wymogami ESG – podsumowuje Sławomir Jędrzejewski, head of Industrial Investment.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...