Polska W Gdańsku powstaje Off Miasto
Rynek mieszkaniowyOff Miasto to projekt deweloperski na dużą skalę, nowa dzielnica w sąsiedztwie Starego Miasta, przy Opływie Motławy. Jak deklaruje deweloper, będzie częścią metropolii, a nie tylko inwestycją mieszkalno-usługową. Równolegle z mieszkaniami inwestor zrealizuje przestrzenie miejskie – bulwary nad placem wodnym oraz tereny zielone. Projekt obejmie także przebudowę ul. Toruńskiej oraz budowę ul. Jana Ożdżyńskiego.
Off Miasto to projekt zacierający granice między fizycznością rozumianą jako architektura, urbanistyka a niematerialnym charakterem miejsca. Ducha tchną artyści, którzy wprowadzają twórczość już na etapie samego projektowania, współpracy przy kampanii i oczywiście inicjując programy kulturalno-społeczne - zapowiada Michał Ciomek, wiceprezes zarządu Invest Komfort.
Off Miasto zapewnia bliskość miejskich udogodnień z możliwością przełączenia się w tryb "off" i przebywania w otoczeniu natury. Modularna koncepcja architektoniczna inwestycji została wyłoniona w międzynarodowym konkursie.
Od początku pracowaliśmy nad stworzeniem nowej części miasta, nie tylko kompleksu mieszkalno-usługowego. Chcieliśmy maksymalnie otworzyć Off Miasto na Gdańsk i zespolić części mieszkalne oraz usługowe z pasem zieleni i placem wodnym, w ramach trendu włączania wody do miasta – opowiada Tomasz Janiszewski, główny architekt i autor koncepcji z biura projektowego BJK Architekci.
Docelowo, w ramach sześciu etapów kwartału Off Miasta, powstanie około 1 tys. mieszkań i kilkadziesiąt lokali usługowych. I etap zakłada budowę dwóch budynków oraz zewnętrznej, ogólnodostępnej przestrzeni rekreacyjnej przy nabrzeżu Starej Motławy. Mieszkańcy Gdańska zyskają amfiteatralny bulwar naprzeciw przystani Żabi Kruk, który przywróci dzielnicy niedostępny przez dziesięciolecia kwartał.
Kreatorką zieleni Off Miasta jest Dorota Rudawa z RS Architektura Krajobrazu.
Nasadzenia w przestrzeni dzielnicy będą gatunkami o bogatym kwitnieniu, różnych odcieniach i pokroju. Natura nie tylko otoczy Off Miasto, ale też je wypełni. Zastosowanie monokultur roślinnych ma za zadanie podkreślenie architektury oraz uwydatnienie rytmu nabrzeża, oddającego pierwszy plan wodzie – podkreśla Dorota Rudawa.
Wyniesione na poziom pierwszego piętra dziedzińce mieszkalne odseparowane zostaną od pasaży kaskadowymi nasadzeniami zimozielonych żywopłotów. Do wyłącznej dyspozycji mieszkańców zostaną oddane przestrzenie sprzyjające nawiązywaniu relacji z sąsiadami, architekturą i sztuką.
Głównym założeniem przy projektowaniu części wspólnych było stworzenie wnętrz o miejskim charakterze, spójnych z oryginalną architekturą i otoczeniem, przy jednoczesnym wzbogaceniu ich o elementy i wykończenia, których możemy dotknąć, poczuć i doświadczyć na wiele różnych sposobów – deklarują twórcy projektu, Jakub Piórkowski i Hanna Bialic z PB Studio oraz Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski ze studia Akurat.
Inwestor zaprosił też do współpracy Pawła Nolberta, artystę, który łączy tradycyjne techniki malarskie z cyfrowymi narzędziami.
Chciałbym, żeby sztuka stała się mostem łączącym różnorodność doświadczeń mieszkańców i ich sposób odkrywania świata – mówi Paweł Nolbert.
Oficjalna sprzedaż mieszkań rozpocznie się wkrótce. Zakończenie I etapu, w ramach którego powstaną dwa budynki, jest planowane na jesień 2026.
Invest Komfort to rodzinna firma deweloperska, wywodząca się z Trójmiasta. W ciągu 29 lat obecności na rynku oddała do użytku ponad 7 tys. lokali mieszkaniowych i usługowych.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...