Polska Orlen wydaje ponad miliard na OZE
Rynek inwestycyjny i finansowyW pakiecie znalazły się dwie farmy fotowoltaiczne zlokalizowane w województwach lubuskim i wielkopolskim, o łącznej mocy 280 MWp oraz farma wiatrowa o mocy 26 MW, która znajduje się w woj. łódzkim.
Jak podkreśla Orlen, to jedna z największych transakcji na krajowym rynku OZE w ostatnich latach pod względem zainstalowanych mocy. Po sfinalizowaniu zakupu, moce wytwórcze grupy pochodzące z odnawialnych źródeł powiększą się niemal o 30 proc. Kupione przez koncern farmy będą produkować rocznie około 400 GWh energii, czyli tyle, ile zużywa prawie 182 tys. gospodarstw domowych.
Umowa, którą podpisaliśmy, pozwoli na zwiększenie naszego portfolio w OZE łącznie o ponad 300 MW. Nowe moce stanowią aż 1/3 tego, co Orlen zbudował w energetyce odnawialnej w ciągu ostatnich kilku lat. Chcemy być kluczowym graczem transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego uważnie analizujemy kolejne atrakcyjne projekty pojawiające się na rynku OZE, by w pełni wykorzystać wszystkie biznesowe szanse – komentuje Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlenu.
Pierwsza z zakupionych farm fotowoltaicznych znajduje się w miejscowości Chotków, w powiecie żagańskim, w woj. lubuskim. Została uruchomiona w styczniu tego roku. Na powierzchni 45 ha zamontowano ponad 61 tys. paneli fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi 40 MWp. Instalacja jest zaprojektowana w ten sposób, żeby redukować oddziaływanie na środowisko.
Druga farma zlokalizowana jest na zrekultywowanym terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w gminie Przykona, w woj. wielopolskim. W jej pobliżu grupa Orlen ma już instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy około 57 MW, a kolejne, których moc wyniesie około 68 MW, są w budowie. Przejmowana farma fotowoltaiczna ma moc 200 MWp i obecnie trwa jej rozbudowa o kolejne 40 MWp. Zakończenie prac jest planowane na koniec 2024 roku. Po oddaniu do użytku dodatkowych mocy będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce, a grupa Orlen zostanie jej jedynym właścicielem.
W ramach podpisanej umowy koncern przejmuje także lądową farmę wiatrową Warta, która powstała w 2023 roku w woj. łódzkim, na zachód od Sieradza. Moc farmy wynosi 26 MW i składa się na nią 13 turbin. Teren, na którym znajduje się farma, charakteryzuje się dużą intensywnością wiatru, gwarantującą wysoki stopień wykorzystania zainstalowanych mocy.
Ta transakcja jest już drugą, którą przeprowadziliśmy z Orlenem. Jako jeden z największych inwestorów zagranicznych w kraju, z ponad 1 GW mocy już rozwiniętych i zainstalowanych, które w kolejnych miesiącach będziemy zwiększać, w tym z pierwszym w kraju hybrydowym parkiem wiatrowo-słonecznym, nadal postrzegamy Polskę jako kluczowy rynek dla EDP – podkreśla Duarte Bello, dyrektor operacyjny EDP Renewables na Europę.
Do końca 2030 roku grupa Orlen chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Oprócz lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, koncern rozwija także morską energetykę wiatrową (inwestycja realizowana przez grupę wspólnie z kanadyjską firmą Northland Power włączy w 2026 roku do krajowego systemu energetycznego moc blisko 1,2 GW).
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...