Polska Orlen wydaje ponad miliard na OZE
Rynek inwestycyjny i finansowyW pakiecie znalazły się dwie farmy fotowoltaiczne zlokalizowane w województwach lubuskim i wielkopolskim, o łącznej mocy 280 MWp oraz farma wiatrowa o mocy 26 MW, która znajduje się w woj. łódzkim.
Jak podkreśla Orlen, to jedna z największych transakcji na krajowym rynku OZE w ostatnich latach pod względem zainstalowanych mocy. Po sfinalizowaniu zakupu, moce wytwórcze grupy pochodzące z odnawialnych źródeł powiększą się niemal o 30 proc. Kupione przez koncern farmy będą produkować rocznie około 400 GWh energii, czyli tyle, ile zużywa prawie 182 tys. gospodarstw domowych.
Umowa, którą podpisaliśmy, pozwoli na zwiększenie naszego portfolio w OZE łącznie o ponad 300 MW. Nowe moce stanowią aż 1/3 tego, co Orlen zbudował w energetyce odnawialnej w ciągu ostatnich kilku lat. Chcemy być kluczowym graczem transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego uważnie analizujemy kolejne atrakcyjne projekty pojawiające się na rynku OZE, by w pełni wykorzystać wszystkie biznesowe szanse – komentuje Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlenu.
Pierwsza z zakupionych farm fotowoltaicznych znajduje się w miejscowości Chotków, w powiecie żagańskim, w woj. lubuskim. Została uruchomiona w styczniu tego roku. Na powierzchni 45 ha zamontowano ponad 61 tys. paneli fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi 40 MWp. Instalacja jest zaprojektowana w ten sposób, żeby redukować oddziaływanie na środowisko.
Druga farma zlokalizowana jest na zrekultywowanym terenie dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w gminie Przykona, w woj. wielopolskim. W jej pobliżu grupa Orlen ma już instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy około 57 MW, a kolejne, których moc wyniesie około 68 MW, są w budowie. Przejmowana farma fotowoltaiczna ma moc 200 MWp i obecnie trwa jej rozbudowa o kolejne 40 MWp. Zakończenie prac jest planowane na koniec 2024 roku. Po oddaniu do użytku dodatkowych mocy będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce, a grupa Orlen zostanie jej jedynym właścicielem.
W ramach podpisanej umowy koncern przejmuje także lądową farmę wiatrową Warta, która powstała w 2023 roku w woj. łódzkim, na zachód od Sieradza. Moc farmy wynosi 26 MW i składa się na nią 13 turbin. Teren, na którym znajduje się farma, charakteryzuje się dużą intensywnością wiatru, gwarantującą wysoki stopień wykorzystania zainstalowanych mocy.
Ta transakcja jest już drugą, którą przeprowadziliśmy z Orlenem. Jako jeden z największych inwestorów zagranicznych w kraju, z ponad 1 GW mocy już rozwiniętych i zainstalowanych, które w kolejnych miesiącach będziemy zwiększać, w tym z pierwszym w kraju hybrydowym parkiem wiatrowo-słonecznym, nadal postrzegamy Polskę jako kluczowy rynek dla EDP – podkreśla Duarte Bello, dyrektor operacyjny EDP Renewables na Europę.
Do końca 2030 roku grupa Orlen chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Oprócz lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, koncern rozwija także morską energetykę wiatrową (inwestycja realizowana przez grupę wspólnie z kanadyjską firmą Northland Power włączy w 2026 roku do krajowego systemu energetycznego moc blisko 1,2 GW).
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...
AI na rynku nieruchomości: czy przełom jest bliski?
AI na rynku nieruchomości: czy przełom jest bliski?
PM Projekt
Rosnące zapotrzebowanie na efektywność energetyczną wymusza poszukiwanie rozwiązań, które są precyzyjnie dopasowane do potrzeb danej inwestycji. Rozwiązania AI znacząco w tym pomag ...