Polska Inwestorzy wracają do aktywności
Rynek inwestycyjny i finansowyW II kwartale tego roku łączna wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce wyniosła ponad 1,3 mld euro i była najwyższą kwartalną wartością od ponad roku. Największy udział w strukturze transakcji przypadł sektorowi biurowemu – 46 proc.
Całkowity wolumen transakcji w I połowie 2024 roku wyniósł 1,8 mld euro i był 80 proc. większy od analogicznego okresu w roku poprzednim.
Większą aktywność inwestorów można zauważyć również w innych krajach regionu. Wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce, Czechach i Rumunii w I połowie roku osiągnął blisko 3 mld euro, co na tym etapie oznacza 75 proc. całkowitej wartości odnotowanej w całym 2023 roku.
Widoczna obecnie poprawa nastrojów na rynku inwestycyjnym jest związana z silną kondycją polskiego rynku nieruchomości oraz pozytywnymi wskaźnikami makroekonomicznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych przez banki centralne. Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe w czerwcu, a kilka dni temu na podobny krok zdecydował się Bank Anglii. Oczekuje się, że amerykański Fed zacznie redukcję stóp procentowych jeszcze w tym roku, co powinno dalej poprawić nastroje na rynku inwestycyjnym i zwiększyć płynność w drugiej połowie 2024 roku – komentuje Dorota Lachowska, dyrektor działu badań rynku w Knight Franku.
Sprzyjające warunki i stabilizująca się sytuacja makroekonomiczna w Polsce zachęcają inwestorów instytucjonalnych do powrotu.
W I połowie 2024 roku dominowali jeszcze inwestorzy oportunistyczni, którzy nie alokują dużej ilości kapitału. Znaczący udział miały również transakcje z udziałem polskiego kapitału, które w I połowie roku miały ponad 10-procentowy udział w całkowitym wolumenie – wyjaśnia Michał Grabara, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w Knight Franku.
Rekordowo wysoki wynik osiągnął napływ kapitału z regionu CEE, którego udział w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku wyniósł 30 proc., ale na ten rezultat wpływ miała jedna transakcja – nabycie przez czeski Star Capital Finance sześciu centrów handlowych za 285 mln euro.
W wyniku tej transakcji udział sektora handlowego w całkowitym wolumenie wzrósł do niespotykanego od 2018 roku poziomu, wynoszącego 30 proc.
Rosnącym zainteresowaniem cieszą się również projekty biurowe, których udział w całkowitym wolumenie wzrósł w I półroczu, wynosząc 46 proc. Podobnie jak w przypadku obiektów handlowych, również w sektorze biurowym za rosnącym zainteresowaniem stoi duża transakcja, a mianowicie nabycie 49 proc. udziałów portfela CPI przez brytyjską firmę Sona Asset Management. Warto dodać, że obserwujemy większą aktywność inwestorów aktywami biurowymi na rynkach regionalnych. W Poznaniu domknięto pierwszą od kilku miesięcy transakcję typu prime w biurach, tj. sprzedaż przez Skanskę inwestycji Nowy Rynek E za 79,3 mln euro – dodaje Michał Grabara.
Wzrost udziału sektora handlowego i biurowego w wolumenie inwestycyjnym oznacza spadek po stronie sektora magazynowego. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii osiągnął on wynik poniżej 20 proc. Zainteresowanie inwestorów tym segmentem rynku jest w dalszym ciągu wysokie i odzwierciedla silny potencjał wzrostu polskiego rynku w kontekście europejskim.
Stabilne perspektywy ma sektor mieszkań na wynajem. W I połowie 2024 roku wolumen inwestycyjny w tym segmencie wyniósł niemal 130 mln euro, dając 7-procentowy udział w całkowitym wolumenie inwestycyjnym.
Stopy zwrotu po okresie wzrostu w poprzednich latach w dwóch pierwszych kwartałach 2024 roku pozostają w miarę stabilne, a jednak w dalszym ciągu liczba transakcji najlepszymi obiektami jest bardzo ograniczona, a prezentowane stopy zwrotu opierają się na sentymencie uczestników rynku. Tym niemniej, jak wskazują eksperci Knight Franka, wraz z polepszeniem nastrojów na rynku w następnych kwartałach oczekiwany jest trend spadkowy.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...