Polska Kraków z niską nową podażą
Biura i projekty wielofunkcyjneZasoby biurowe na krakowskim rynku biurowym stanowią 14 proc. całkowitych zasobów biurowych kraju.
W większości analizowanych przez nas miast aktywność deweloperów widocznie wyhamowała. Ta tendencja nie ominęła również Krakowa, gdzie w I połowie roku ukończono jedynie dwa projekty o łącznej powierzchni 14 tys. mkw. Przy zachowaniu harmonogramów do końca roku rynek zasili kolejne 10,5 tys. mkw. Spodziewany roczny wynik będzie znacznie poniżej średniej pięcioletniej w wysokości 110 tys. mkw. – komentuje Dorota Lachowska, dyrektor działu badań rynku w Knight Franku.
W ocenie ekspertów Knight Franka w 2025 roku aktywność deweloperów również nie powróci do wcześniejszych wyników. Realizowane projekty powinny zasilić krakowski rynek biurowy o 32 tys. mkw.
Pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło 13-procentowy wzrost popytu na powierzchnie biurowe. W tym okresie najemcy podpisali umowy najmu na 93 tys. mkw. Był to najwyższy wynik wśród miast regionalnych i stanowił 33 proc. całkowitego wolumenu transakcji w tych miastach – dodaje Monika Sułdecka-Karaś, partner, dyrektor regionalna w Knight Franku.
Główny udział w strukturze najmu przypadł renegocjacjom, które odpowiadały za połowę wynajętej powierzchni. Nowe umowy również pozostały na wysokim poziomie i wyniosły 44 proc. Na ekspansje w dalszym ciągu decyduje się niewielu najemców, a udział rozszerzeń stanowił niecałe 5 proc.
Na koniec czerwca 2024 roku współczynnik pustostanów na krakowskim rynku biurowym nie zmienił się względem I kwartału i wyniósł 20,2 proc. Centralne lokalizacje charakteryzują się mniejszą dostępnością wolnej powierzchni, a wskaźnik pustostanów jest na poziomie 11,9 proc. (spadek z 12,6 proc. względem I kwartału). W pozostałych obszarach pustostany wzrosły, ale jak wskazuje Knight Frank niewielka powierzchnia w budowie może skutkować spadkiem współczynnika w przyszłości.
Czynsze wywoławcze w Krakowie na koniec I połowy 2024 roku pozostają na stabilnym poziomie, wahając się zazwyczaj od 10 do 16 euro/mkw. za miesiąc, przy czym w najbardziej prestiżowych budynkach mogą sięgać 18 euro/mkw. za miesiąc. Średnie koszty opłat eksploatacyjnych, po wzrostach w latach ubiegłych, w I połowie 2024 roku pozostały stabilne i wahały się zwykle od 16 do 29 zł/mkw. za miesiąc.
Czy najemcy oczekują zrównoważonych biur?
Czy najemcy oczekują zrównoważonych biur?
Knight Frank
Branża nieruchomości ma ogromny wpływ na środowisko. Budynki odpowiadają za około 40 proc. globalnego zużycia energii oraz 30 proc. emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym, dą ...
Co oznacza implementacja CSRD dla polskich przedsiębiorstw?
Co oznacza implementacja CSRD dla polskich przedsiębiorstw?
Wolf Theiss
Termin na implementację w Polsce dyrektywy CSRD minął 6 lipca tego roku. Projekt ustawy implementującej z kwietnia tego roku jest jednak dopiero na etapie uzgodnień i nie należy si ...
Polska na trzecim miejscu w Indeksie Nearshoringu 2024
Polska na trzecim miejscu w Indeksie Nearshoringu 2024
Savills
Indeks Nearshoringu 2024 opracowany przez Savillsa klasyfikuje 26 krajów na podstawie czynników, które mogą być istotne dla firm poszukujących nowych lokalizacji w celu skrócenia l ...