Polska Koncepcja rozbudowy Portu Praskiego
Rynek mieszkaniowyW ramach koncepcji przewidziano ogólnodostępne bulwary i promenady spacerowe, mieszkania z widokiem na wodę, witryny handlowe w parterach oraz 13,3 tys. mkw. zieleni, w tym ponad 400 drzew. Prezentowana wizja zakłada także modernizację pobliskiej szkoły podstawowej oraz udostępnienie basenów portowych do celów rekreacyjnych.
Projekt Port Praski obejmuje łącznie ponad 36 ha terenu w ścisłym centrum miasta. Koncepcja inwestycji zakłada stworzenie zabudowy mieszkalnej, biurowej oraz licznych terenów zielonych zlokalizowanych bezpośrednio nad wodą. Dotychczas na poprzemysłowym terenie między nowym pieszo-rowerowym mostem nad Wisłą i stacją metra Stadion Narodowy powstała zabudowa od strony ul. Okrzei. W dziesięciu budynkach wielorodzinnych znajduje się tutaj łącznie ok. 900 mieszkań z usługami w parterach. Kolejny rozdział metamorfozy Portu Praskiego otworzy na miasto obecnie niedostępny teren na nabrzeżu oraz jednym z pirsów.
Inwestor podkreśla, że Port Praski nie jest wciąż objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Aby przekształcić to miejsce, za zgodą samorządu, zdecydował się na zastosowanie dla Doków specustawy mieszkaniowej. Przedstawiony projekt spełnia lokalne standardy urbanistyczne i uzyskał wstępną pozytywną opinię Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Koncepcję w klimacie nadrzecznej dzielnicy przygotowała pracownia APA Wojciechowski Architekci.
Założeniem projektantów była realizacja osiedla nad rzeką podobnego do europejskich dzielnic portowych Kopenhagi, Amsterdamu, Hamburga czy Oslo. Wysokość budynków od pięciu do siedmiu pięter zachowuje znajomą skalę zabudowy Starej Pragi i istniejącej części Portu Praskiego. Zaproponowano też jeden budynek o wysokości do 10 pięter otoczony z trzech stron wodą.
W pierwszym etapie planowanych jest 337 mieszkań na nabrzeżu od strony ul. Zamoyskiego. W drugiej kolejności powstałoby 935 mieszkań na jednym z portowych pirsów. Przyszli mieszkańcy będą mieli do dyspozycji lokale jedno-, dwu-, trzy- i czteropokojowe o zróżnicowanych metrażach. W parterach przewidziano lokale handlowo-usługowe.
Pomiędzy budynkami pojawi się bujna roślinność, w tym ponad 400 drzew, która zajmie aż 25 proc. terenu i odmieni betonową nawierzchnię nabrzeża. Inwestor i projektanci chcą też udostępnić baseny portowe do celów rekreacyjnych. Doki nie będą ogrodzone.
Port Praski mając na uwadze zmiany klimatu oraz ważną rolę, jaką pełni zieleń w mieście nie będzie ingerował zabudową w południowy pirs położony od strony Wybrzeża Szczecińskiego. Tzw. zielony pirs to miejsce obecnie zaniedbane i niedostępne. Dlatego inwestor proponuje poddanie go niezbędnym zabiegom rekultywacyjnym z minimalną ingerencją w istniejącą roślinność, uzupełniającym nasadzeniom drzew i krzewów oraz wytyczeniu nieutwardzonych ścieżek pieszych. Port Praski dołoży wszelkich starań, aby ten teren zachował swój naturalny charakter i pozostał dostępną dla każdego oazą przyrody w centrum Warszawy.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...