Polska Polska w magazynowej czołówce
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneW II kwartale 2024 roku wynajęto rekordowe 1,76 mln mkw. powierzchni przemysłowo-logistycznej, co oznacza, że Polska w tym okresie osiągnęła jeden z najlepszych wyników w Europie. Jak podkreślają autorzy raportu, wyniki te są tym bardziej imponujące, że aż 56 proc. całkowitego wolumenu transakcji stanowiły duże umowy, obejmujące powierzchnie od 20 tys. do 130 tys. mkw. W strukturze dominowały nowe umowy i ekspansje, które stanowiły łącznie 60 proc. wszystkich transakcji. I półrocze 2024 roku zakończyło się całkowitym popytem brutto na poziomie blisko 2,7 mln mkw., co w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku stanowi wzrost o 23 proc.
Największą transakcją kwartału było wynajęcie przez LPP 103 tys. m kw. w projekcie Bydgoszcz Białe Błota Logistics Centre, a także umowa z poufnym najemcą w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub, obejmująca 91 tys. m kw. Kolejną dużą transakcją było przedłużenie umowy na wynajem 72 tys. m kw. przez firmę LX Pantos w Prime Logistics Wrocław.
Deweloperzy w okresie od stycznia do czerwca dostarczyli 1,64 mln mkw. powierzchni i niewiele mniej zaplanowane jest do ukończenia w II półroczu roku. Na koniec czerwca 2024 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły 33,52 mln mkw. (9-procentowy wzrost w ujęciu rocznym). Biorąc pod uwagę wolumen powierzchni w budowie, polski rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych już wkrótce przekroczy próg 35 mln mkw. zasobów – prognozuje Martyna Kajka, dyrektor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland.
Na koniec II kwartału 2024 roku w budowie znajdowało się ponad 1,98 mln mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej. Biorąc pod uwagę największe obiekty w budowie, dominował Dolny Śląsk, gdzie realizowane są inwestycje takie jak P3 Wrocław budynek 1 i 3 o powierzchni odpowiednio 130 tys. mkw. oraz 92 tys. mkw., a także ECE Kąty Wrocławskie o powierzchni 79 tys. mkw.
Średni poziom wynajęcia projektów w budowie sięgnął prawie 55 proc., co oznacza jego wzrost o 3,6 p.p. w odniesieniu do poprzedniego kwartału.
Na koniec II kwartału 2024 roku zasoby powierzchni przemysłowo-logistycznej w strefie Kraków przekroczyły 1 mln mkw., co oznacza, że Polska ma już 10 stref magazynowych o takiej skali. Rynek magazynowy w stolicy Małopolski, mimo ciągłego dynamicznego rozwoju, boryka się z wieloma wyzwaniami, z których do najważniejszych można zaliczyć ograniczoną dostępność gruntów i ich duży stopień rozdrobnienia, a także konkurencję ze strony większego rynku Górnego Śląska.
W ciągu ostatnich pięciu lat zasoby powierzchni magazynowych w Krakowie i jego okolicach podwoiły się, a strefa ta od lat charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników pustostanów w Polsce, który na koniec II kwartału 2024 roku wyniósł 6,4 proc. (średnia krajowa to 8,3 proc.). W 2023 roku w regionie Małopolski podpisano umowy najmu łącznie na 232 tys. mkw., co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak w I połowie 2024 roku wynajęto jedynie 43 tys. mkw., co wynikało z niskiej dostępności wolnej powierzchni.
Rozwój tego rynku wspiera dobra infrastruktura komunikacyjna, dostępność terenów inwestycyjnych oraz wykwalifikowana kadra pracownicza. Ukończenie drogi S7 z pewnością wzmocni potencjał północnych obszarów regionu.
Na koniec II kwartału 2024 roku wskaźnik pustostanów osiągnął 8,3 proc., co stanowi wzrost o 0,1 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 1,5 p.p. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Najwyższą wartość niewynajętej powierzchni przemysłowo-logistycznej odnotowano w strefie Zachód (21,8 proc.), Warszawa I (12,3 proc.) oraz Polska Centralna (10,8 proc.). Najniższy poziom wskaźnika pustostanów odnotowano w strefach: Opole (2,6 proc.), Szczecin (4 proc.) i Wschód (5,2 proc.).
W strukturze transakcji w II kwartale 2024 roku dominowały nowe umowy, które stanowiły 54 proc. całkowitego wolumenu wynajętej powierzchni magazynowej. Renegocjacje obejmowały 39 proc. udziałów, natomiast ekspansje pozostałe 7 proc. Najwyższą aktywnością najemców w okresie kwiecień-czerwiec cieszyły się strefy: Dolny Śląsk (popyt brutto 450 tys. mkw.), Warszawa II (268 tys. mkw.) oraz Górny Śląsk (250 tys. mkw.).
Polski rynek magazynowy przez bardzo długi czas był postrzegany w kategorii prostych, wielkopowierzchniowych hal przeznaczonych na potrzeby firm z sektora e-commerce, handlu czy logistyki. Obecnie sektor ten jest zdecydowanie bardziej zróżnicowany.
Aktualnie na rynku obserwujemy zarówno popyt na duże, jak i mniejsze przestrzenie klasy A, dostosowane do potrzeb działalności najemców. Stąd też w obecnych realiach sprawdza się koncept parków przemysłowo-logistycznych oferujący moduły o zróżnicowanych wielkościach, a także powierzchnie w standardzie produkcyjnym. Zarówno firmy deweloperskie, jak i najemcy coraz częściej dostrzegają także korzyści płynące z wdrożenia nowoczesnych i ekologicznych koncepcji, zapewniających najemcom bezpieczeństwo energetyczne – zaznacza Robert Pawłowski, dyrektor w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych BNP Paribas Real Estate Poland.
Jeszcze kilka lat temu czynnikami decydującymi o lokalizacji nowego magazynu była bliskość autostrady, jakość infrastruktury drogowej oraz przychylność samorządów. Jak wskazują eksperci BNP Paribas Real Estate Poland obecnie parki magazynowe powstają w miejscach, gdzie można pozyskać pracowników o wyższych kwalifikacjach, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym. Dla osób zainteresowanych pracą, jest ważna z kolei bliskość komunikacji miejskiej oraz dostępność ścieżek rowerowych. Właściciele i zarządcy magazynów robią wiele, aby poprawić komfort pracy, m.in. modernizując systemy ogrzewania, poprawiając komfort cieplny, instalując klimatyzację, nawilżacze powietrza, a także tworząc kantyny i strefy relaksu.
Autorzy raportu podkreślają, że sektor przemysłowo-logistyczny w Polsce aktywnie się rozwija, czego dowodem są ostatnie inwestycje. Przykładem jest Notino, które otwiera swój pierwszy magazyn w Polsce – nowoczesna hala magazynowa w Głuchowie będzie wysyłać zamówienia za granicę i do Polski. Z kolei Amazon zapowiada wielomiliardowe przedsięwzięcia i tysiące miejsc pracy na terenie Europy. Gigant e-commerce stawia na logistykę, infrastrukturę chmurową oraz badania i rozwój, a w Polsce zapowiada inwestycje w energetykę wiatrową. Zakończyła się także budowa największego magazynu City Logistics w Polsce – City Logistics Poznań III ma powierzchnię blisko 44 tys. m kw. i jest największym tego typu obiektem w Polsce służącym do obsługi tzw. ostatniej mili.
Elektryzujące stawki nie tylko dla elektryków
Elektryzujące stawki nie tylko dla elektryków
LeasingTeam Professional
W całej Polsce brakuje elektromonterów, projektantów i inżynierów budowlanych specjalizujących się w budownictwie energetycznym i inwestycjach związanych z OZE. Firmy z tej branży ...
Na Expo całkiem optymistycznie
Na Expo całkiem optymistycznie
Walter Herz
Na tegorocznych targach Expo Real w Monachium widoczny jest umiarkowany optymizm wśród inwestorów działających na rynku nieruchomości w Polsce. W trakcie spotkań i paneli szczególn ...
Czy najemcy oczekują zrównoważonych biur?
Czy najemcy oczekują zrównoważonych biur?
Knight Frank
Branża nieruchomości ma ogromny wpływ na środowisko. Budynki odpowiadają za około 40 proc. globalnego zużycia energii oraz 30 proc. emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym, dą ...