Polska Mało przednajmów w regionach
Biura i projekty wielofunkcyjneJak podają autorzy raportu „Market in minutes – Regional Office Market” wskaźnik pustostanów w regionach ustabilizował się na poziomie 17,3 proc., świadcząc o dążeniu popytu i podaży do równowagi.
Kraków utrzymuje pozycję regionalnego lidera z łączną podażą nowoczesnej powierzchni biurowej wynoszącą 1,82 mln mkw. Wrocław i Trójmiasto również przekraczają próg 1 mln mkw., z zasobami odpowiednio 1,37 mln mkw. i 1,07 mln mkw. W tych miastach koncentruje się też większość aktywności ze strony najemców.
Kraków, Wrocław i Trójmiasto przyciągają największą liczbę firm, oferując dostęp do wykwalifikowanych pracowników, rozbudowaną infrastrukturę i atrakcyjne warunki najmu – wyjaśnia Daniel Czarnecki, head of Landlord Representation, Office Agency, Savills Poland.
Największy wolumen nowej powierzchni powiększył zasoby we Wrocławiu (32,3 tys. mkw.), Trójmieście (19,5 tys. mkw.) i Krakowie (14,4 tys. mkw.). Na liście największych oddanych do użytku projektów znalazły się: Quorum Office Park A (Wrocław, 18,2 tys. mkw.), Waterfront faza II (Trójmiasto, dwa budynki o łącznej powierzchni 14,5 tys. mkw.), B10 (Wrocław, 14,1 tys. mkw.) i Brain Park C (Kraków, 13 tys. mkw.). Co istotne, aż 50 proc. powierzchni dostarczonej w tym roku wciąż czeka na swoich najemców.
Pod koniec września w regionach w budowie było 214,4 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Zgodnie z danymi Savillsa, najwięcej biur pnie się w górę w Poznaniu (55,4 tys. mkw.), na kolejnych miejscach plasują się w Katowice (46,2 tys. mkw.), Wrocław (41,6 tys. mkw.) i Kraków (37,1 tys. mkw.).
Bardzo niski poziom umów przednajmu ma wpływ na wydłużony proces komercjalizacji projektów w budowie, co w połączeniu z trudnościami w finansowaniu zmusiło niektórych deweloperów do wstrzymania rozpoczętych projektów. Obecnie status „wstrzymane” dotyczy około 107,4 tys. mkw., a do ich wznowienia oczekiwane jest podpisanie umowy przednajmu lub zapewnienie finansowania w nowej formie – mówi Daniel Czarnecki.
Autorzy raportu szacują, że w najbardziej optymistycznym scenariuszu, w latach 2025-2026 w miastach regionalnych planowane jest oddanie do użytku łącznie 382 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego około 141 tys. jest już w budowie.
W analizowanym okresie najemcy wynajęli łącznie około 509,3 tys. mkw. powierzchni biurowej, co stanowi spadek popytu o 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Najwięcej biur wynajęto w Krakowie (178,5 tys. mkw., wzrost o 47 proc. r-d-r), Wrocławiu (95,8 tys. mkw., spadek o 21 proc. r-d-r) i Trójmieście (92,8 tys. mkw., spadek o 27 proc. r-d-r). Dodatkowo, w Poznaniu popyt wyniósł 53,5 tys. mkw., w Łodzi 45,1 tys. mkw., a w Katowicach prawie 35 tys. mkw. W Lublinie i Szczecinie aktywność najmu wyniosła łącznie mniej niż 9 tys. mkw.
W III kwartale 2024 roku renegocjacje umów najmu stanowiły 53 proc. wszystkich transakcji, w porównaniu do 35 proc. w analogicznym okresie 2023 roku. Najemcy z sektora IT pozostają najbardziej aktywni, generując 26 proc. całkowitego popytu. W Krakowie aż 35 proc. nowych umów podpisali najemcy właśnie z tego sektora.
Firmy technologiczne szukają nowoczesnych i elastycznych przestrzeni, które wspierają hybrydowy model pracy i pozwalają na swobodne skalowanie zespołów – komentuje Jarosław Pilch, head of Tenant Representation, Office Agency, Savills Poland.
Raport Savillsa wskazuje, że wskaźniki pustostanów różnią się w zależności od miasta. Na koniec września najniższy poziom odnotowano w Szczecinie (6,8 proc.), a najwyższy w Łodzi (21,1 proc.). W Katowicach (20,5 proc.), Wrocławiu (19,7 proc.) i Krakowie (18,9 proc.) wskaźnik pustostanów utrzymuje się na poziomie około 20 proc. W Trójmieście, Poznaniu i Lublinie nie przekroczył on 13 proc. Średnia stopa pustostanów na rynkach regionalnych na koniec III kwartału wyniosła 17,3 proc., odnotowując drobną korektę w górę o 3 p.b. w porównaniu do 2023 roku.
Absorbcja powierzchni netto w okresie od I do III kwartału wyniosła 79,8 tys. mkw., co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Jedynie w dwóch miastach – Lublinie i Szczecinie – wskaźnik ten był ujemny i wyniósł odpowiednio -1,4 tys. mkw. i -2,1 tys. mkw. Najwyższe dodatnie wartości odnotowano w Krakowie (26,8 tys. mkw.), Trójmieście (23,6 tys. mkw.) i Poznaniu (14,6 tys. mkw.).
Pod koniec III kwartału czynsze bazowe w budynkach klasy A w miastach regionalnych wynosiły średnio od 12 do 17 euro/mkw. za miesiąc. Najwyższe stawki zarejestrowano w Poznaniu (17 euro/mkw. za miesiąc), Krakowie i Wrocławiu (do 16,50 euro). W Szczecinie czynsze sięgały 15,50 euro, a w Trójmieście, Katowicach i Łodzi odnotowały nieco niższe wartości (15 euro) – wylicza Jarosław Pilch.
Spośród ośmiu kluczowych rynków najtańsze biura były w Lublinie, gdzie za metr kwadratowy w najlepszych lokalizacjach trzeba było zapłacić do 14,25 euro. Oprócz czynszów najemcy muszą się liczyć z opłatami eksploatacyjnymi, których wysokość może sięgać 36 zł/mkw. za miesiąc.
Niski poziom nowych umów przednajmu (poniżej 10 proc. w większości miast regionalnych) i trudności w pozyskiwaniu finansowania wpływają na opóźnienia w realizacji części projektów biurowych. Jednakże, według ekspertów Savillsa, stabilny wskaźnik pustostanów i rosnąca aktywność najemców z sektora IT dają powody do ostrożnego optymizmu.
Oczekujemy, że rynek biurowy w regionach będzie stopniowo adaptował się do nowych realiów. Kluczowe będzie oferowanie przestrzeni pracy odpowiadających na potrzeby firm stosujących hybrydowy model pracy i zapewnienie elastycznych warunków najmu – podsumowuje Daniel Czarnecki.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...