CEE & kraje bałtyckie Polskie marki na podium
Powierzchnie handlowe i rozrywkoweTe wyniki dają Polsce trzecią pozycję pod względem aktywności w tym obszarze. Pierwszą zajmują czeskie sieci, a drugą litewskie. Wśród marek pochodzących z Polski, które rozwinęły swoją działalność za granicą, szczególnie wyróżniają się segmenty dyskontów, odzieży i obuwia. Silna pozycja polskiej mody w regionie wynika głównie z ekspansji marek z Grupy LPP, do której należą Reserved, Sinsay, Mohito, House i Cropp. Budując solidną pozycję w regionie, grupa należy do grona kluczowych graczy europejskiej branży odzieżowej. Odnotować należy także rozwój takich marek jak HalfPrice czy 4F, które posiadają już kilkadziesiąt sklepów poza Polską.
Na uwagę zasługuje także silna pozycja sektora obuwniczego i artykułów skórzanych – to głównie zasługa działalności CCC oraz e-obuwie, brandów należących do jednej grupy. W regionie popularne są też produkty marek Wittchen czy Wojas, a we wrześniu pierwszy salon na Słowacji otworzył Ochnik. Polskie marki konsekwentnie pracują nad zwiększaniem swojej dostępności w analizowanych krajach. Ekspansję prowadzą również marki z branży spożywczej, artykułów dziecięcych i dla matek (Cocodrillo), a także kosmetyczne, takie jak Inglot czy Ziaja.
Podczas gdy wcześniejsza ekspansja sektora spożywczego w regionie napędzana była głównie przez marki z Europy Zachodniej, obecnie polskie sieci zaczynają podążać tą samą ścieżką. Biedronka zadebiutowała niedawno na rynku słowackim, z kolei Żabka, rozpoczęła swoją działalność w Rumunii pod nazwą Froo. Dla Biedronki wejście na Słowację oznacza rozszerzenie grupy potencjalnych konsumentów o 2,12 mln gospodarstw domowych. Właściciele marek handlowych, które rozwinęły się już na rynku polskim, poszukują możliwości ekspansji zagranicą. Naturalnym kierunkiem jest CEE i kraje bałtyckie. Marki korzystają ze zbliżonego środowiska gospodarczego, dziedzictwa kulturowego, wspólnych preferencji konsumenckich, gustów i stylów mody, a w wybranych krajachrównież z podobieństw językowych – tłumaczy Wojciech Wojtowicz, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliersie.
Polskie firmy coraz częściej wchodzą też na europejskie rynki niszowe, charakteryzujące się bardziej długoterminowym potencjałem. Dlatego poza sektorem detalicznym warto zwrócić uwagę też na zagraniczny rozwój polskich marek z branży fitness, napędzany zarówno konsolidacją, jak i ekspansją. Przykładem jest tu ruch wykonany przez Benefit Systems, właściciela programu MultiSport, który dynamicznie rozwija swoją działalność w regionie, m.in. przejmując w Bułgarii kluby fitness działające pod marką „Flais”. Ekspansja lokalnych przedsiębiorstw na sąsiednie rynki staje się coraz bardziej powszechnym krokiem także u naszych sąsiadów. Na polskim rynku działa łącznie ponad 2,4 tys. sklepów należących do 22 marek pochodzących z regionu CEE i krajów bałtyckich.
Ekspansja zagranicznych marek do Polski widoczna jest przede wszystkim w sektorze spożywczym oraz zdrowia i urody. Aż 75 proc. wszystkich marek z regionu obecnych na polskim rynku reprezentuje jedną z tych dwóch kategorii. Polska, z populacją liczącą niemal 38 mln osób i rosnącą siłą nabywczą, obecnie na poziomie ponad 10 tys. euro na osobę rocznie, stanowi dość atrakcyjny rynek dla międzynarodowych firm, które dostrzegają w nim rosnący popyt, szczególnie na produkty z branży FMCG – tłumaczy Alicja Tucholska-Kuran, senior associate w Dziale Powierzchni Handlowych w Colliersie.
Pod względem ekspansji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wyróżnia się przede wszystkim rynek czeski, z którego aż 43 marki prowadzą w regionie ponad 5,2 tys. sklepów. Szeroki zakres działalności eksportowej wykazuje również Litwa z 32 lokalnymi markami działającymi w regionie CEE i krajach bałtyckich – głównie w Polsce i na Łotwie. Reprezentują one szeroką gamę sektorów – od mody, przez gastronomię, po DIY. Zdecydowanym liderem litewskiej ekspansji jest jednak sektor spożywczy, na czele z Grupą Maxima, która pod marką Stokrotka posiada w Polsce niemal tysiąc sklepów.
Najmniej aktywnych marek poza granicami kraju posiada Słowacja. Tamtejsze firmy były dotychczas stosunkowo ostrożne w rozszerzaniu swoich sieci detalicznych na rynki międzynarodowe. Tymczasem marki z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej poczyniły na słowackim rynku znaczące postępy. Czesi, traktując często Słowację jako pierwszy etap swojej ekspansji międzynarodowej, mogą pochwalić się tam ponad 1,7 tys. placówkami, głównie w sektorze opieki zdrowotnej i farmaceutycznym. Tuż za nimi plasują się marki z Polski, z ponad 350 sklepami na terenie Słowacji, głównie w segmencie mody.
Autorzy raportu przeprowadzili analizę wybranych największych marek pochodzących z regionu CEE-6 oraz krajów bałtyckich, które dokonały ekspansji. Są to marki, które powstały w jednym z tych krajów i tam rozpoczęły swoją ekspansję. Do badań Colliersa włączono tylko sklepy monobrandowe, działające pod daną marką.
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...