Polska KUKE zostaje w Cedecie
Biura i projekty wielofunkcyjneSpółki z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, wspierającego przedsiębiorców i samorządy oraz promującego zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny w Polsce, były jednym z pierwszych najemców, którzy wprowadzili się do warszawskiego biurowca Cedet tuż po jego ponownym otwarciu w 2018 roku. Łącznie zajęły 9,5 tys. mkw., z czego 2,5 tys. mkw. przypada na ubezpieczyciela należności i inwestycji krajowych i zagranicznych KUKE oraz jego spółkę faktoringową KUKE Finance.
Proces renegocjacji wspierali eksperci firmy doradczej Colliers.
Obiekt, który łączy nowoczesne technologie z realizacją założeń zrównoważonego rozwoju, stanowi idealne rozwiązanie dla wymagających najemców, którzy priorytetowo traktują świadome prowadzenie biznesu oraz najwyższą jakość przestrzeni biurowej. A strategiczne położenie w samym sercu Warszawy dodatkowo wzmacnia jego rynkową przewagę. To sprawiło, że obaj najemcy zdecydowali się kontynuować swoją działalność pod dotychczasowym adresem – wyjaśnia Marcin Sabowicz, associate director w Dziale Powierzchni Biurowych w Colliersie.
Najemcy cenią sobie lokalizację, starania włożone w poprawę komfortu użytkowania oraz efektywność energetyczną budynku. Dbamy o utrzymanie wysokiej satysfakcji najemców, która ma kluczowe znaczenie dla długoterminowych wyników inwestycyjnych – dodaje Łukasz Pawikowski, head of Asset Management CEE & Nordics Manova Partners (czytaj też o wydzieleniu się Manova Partners z z Marquarie Group).
Udział w transakcji brały także kancelarie prawnicze - SKJB reprezentowała najemców, Greenberg Traurig właściciela.
Cedet, wcześniej znany jako Centralny Dom Towarowy (CDT), zbudowano przy ul. Kruczej na przełomie lat 40. i 50. XX wieku, jako pierwszy nowoczesny powojenny dom towarowy w Warszawie. W latach 70. ubiegłego wieku po zniszczeniach spowodowanych pożarem, obiekt odbudowano w uproszczonej formie. W 2018 roku Cedet przeszedł gruntowną rewitalizację, która przywróciła mu pierwotny wygląd zewnętrzny i wprowadziła nowy układ wnętrza i rozwiązania technologiczne dostosowane do współczesnych standardów zrównoważonego rozwoju. Już na etapie projektowym biurowiec otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Nowa odsłona obiektu składa się z dwóch części: frontowej, będącej rekonstrukcją oryginalnej bryły oraz dobudowanego skrzydła biurowego, połączonego z historyczną bryłą.
Aktualnie kompleks oferuje ponad 22 tys. mkw. powierzchni użytkowej, z czego 15 tys. mkw. przeznaczono na biura, a 7 tys. mkw. na przestrzeń handlową. Wśród najemców budynku znajdują się m.in.: WeWork, Smyk, Zdrofit oraz Biedronka.
Wyzwania i szanse dla sektora logistycznego w 2025 roku
Wyzwania i szanse dla sektora logistycznego w 2025 roku
ID Logistics Polska
Rok 2025 zapowiada się dla branży logistycznej jako okres wyzwań, ale i szans. Umiarkowany optymizm wśród polskich przedsiębiorców potwierdzają grudniowe dane z Miesięcznego Indeks ...
Branża retailowa zaczyna coraz bardziej napędzać wzrost najmu zwrotnego w Polsce
Branża retailowa zaczyna coraz bardziej napędzać wzrost najmu zwrotnego w Polsce
INWI
Firmy retailowe i FMCG coraz częściej korzystają z najmu zwrotnego nieruchomości. Uwalniają zamrożony w nich kapitał i inwestują go w innowacje, modernizację i ekspansję. Zwiększaj ...
Nowy rok, nowy podatek od nieruchomości: rewolucyjne zmiany wzbudzają duże emocje
Nowy rok, nowy podatek od nieruchomości: rewolucyjne zmiany wzbudzają duże emocje
Rödl & Partner
17 proc. w 2019, 18 proc. w 2020, 33 proc. w 2021 oraz 11,6 proc. w 2023 roku. To statystyka przedstawiająca, jaki procent spraw wpływających do Izby Finansowej Naczelnego Sądu Adm ...