Polska Przeszkody na zielonej ścieżce

ESG
Jak wskazują eksperci Cushman & Wakefield, zwiększanie efektywności energetycznej oraz liczenie i obniżanie śladu węglowego budynków w całym cyklu ich życia pozostają kluczowymi zadaniami rynku nieruchomości w obszarze ESG. 

W 2025 roku na istotności zyskiwać będą także kwestie związane z Taksonomią UE, takie jak np. zapobieganie wykorzystaniu substancji niebezpiecznych w budownictwie, a także gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ) czy redukcją ilości i zarządzaniem odpadami.

Efektywność, efektywność i technologia

Jak pokazał najnowszy raport Cushman & Wakefield „Trends Radar. Rynek nieruchomości od stabilizacji do optymizmu”, podnoszenie efektywności energetycznej budynków jest wskazywane jako priorytet w każdym z segmentów rynku.

Chęć ograniczania emisji i zużywania zasobów idzie w parze z poszukiwaniem oszczędności kosztowych – dlatego właściciele, zarządcy i deweloperzy będą koncentrować się na nowych rozwiązaniach technologicznych, które w przypadku ich nieruchomości przyniosą największą, pozytywną zmianę. Rozwój inteligentnych systemów zarządzania budynkami, Internet Rzeczy (IoT), AI czy łączność́ 5G umożliwiają̨ bardziej efektywne i zrównoważone korzystanie, i zarządzanie energią w budynkach – mówi Katarzyna Lipka, dyrektorka Działu Doradztwa Strategicznego i ESG w Cushman & Wakefield w Polsce.

Dobór rozwiązań zależy m.in. od sektora, wieku budynku (czy chodzi o nowy czy o modernizację), ale także lokalizacji. I tak, np. w biurach technologie mają służyć nie tylko oszczędności energii, ale też i tworzeniu zdrowego środowiska pracy. W sektorze przemysłu i logistyki, mocniej dochodzi do głosu także potrzeba zarządzania ryzykiem zmiany klimatu.

W przypadku nieruchomości handlowych borykamy się z wysokim, w porównaniu do innych typów obiektów, zapotrzebowaniem na energię pierwotną, co pokazują porównania przygotowane w ramach ESG Index wykonanym przez Deepki dla 2024 roku. Jest ono o 48 proc. wyższe niż̇ w przypadku powierzchni biurowych. Naszym celem długoterminowym jest zatem znaczące zwiększenie efektywności energetycznej tych budynków – wyjaśnia Agnieszka Bobela-Musiał, regional shopping center director, Cushman & Wakefield.

Perspektywa całego cyklu życia budynku

Zgodnie z zapisami Dyrektywy EPBD, szacowanie śladu węglowego w całym cyklu życia budynków stanie się obowiązkiem dla wszystkich nowych obiektów o powierzchni użytkowej większej niż 1 tys. mkw. od 2028 roku, a dla pozostałych nowych budynków od 2030 roku, wprowadzając do powszechnego zastosowania, obok charakterystyki energetycznej, kolejny parametr umożliwiający ocenę inwestycji budowlanych.

W perspektywie najbliższych 18 miesięcy państwa członkowskie są zobowiązane do wprowadzenia zapisów Dyrektywy EPBD do swojego porządku prawnego, co będzie również wiązało się z ich doszczegółowieniem. Oczekujemy na przykład na decyzje poszczególnych krajów członkowskich UE odnoszące się do tego, czy paszporty renowacji, które mają pojawić się w 2026 roku, będą obowiązkowe czy dobrowolne. Założenie jest takie, że powinny one zawierać opis technologii działań renowacyjnych oraz szacowane oszczędności energii i zmniejszenie operacyjnych emisji gazów cieplarnianych, zachęcając tym samym do transformacji budynków w obiekty zeroemisyjne. Jeżeli będą one obowiązkowe – przygotowanie do nich skonsumuje w dużym stopniu uwagę podmiotów rynkowych – podkreśla Katarzyna Lipka.

Po pierwsze: nie szkodzić

Cushman & Wakefield zwraca też uwagę na fakt, że działania dotyczące zrównoważonej zmiany muszą za priorytet brać także ochronę zdrowia użytkowników budynków. Drogowskazem jest tu m.in. Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2021/2139, które uwzględnia szereg wymogów określających, co w praktyce oznacza zawarte w Taksonomii UE „niewyrządzanie znaczącej szkody” (DNSH).

Jednym z trudniejszych aspektów związanych z zapewnieniem, że dany obiekt nie wyrządza szkody jego użytkownikom i środowisku, jest zapobieganie wykorzystaniu niebezpiecznych substancji. W materiałach budowlanych i wykończeniowych oraz w meblach znajduje się ich jeszcze wiele, a rynek nie do końca jest przygotowany na dostarczanie dokumentacji potwierdzającej zgodność z Taksonomią. Istnieje ogromna potrzeba tworzenia baz danych z parametrami środowiskowymi materiałów budowlanych i wykończeniowych, takich jak francuski INIES, by ułatwić jednostkom dostęp do informacji i umożliwić sprawne wykazanie zgodności z wytycznymi Taksonomii UE. Firmy stopniowo muszą także dostosować swój system raportowania do wymogów Taksonomii – tłumaczy Julia Faltus-James, ESG services manager w Cushman & Wakefield.

Eksperci Cushman & Wakefield zwracają uwagę na długoterminowe korzyści, jakie płynąć będą z dostosowania nieruchomości do wytycznych Taksonomii.

Osiągnięcie zgodności z Taksonomią to duży wysiłek dla całego sektora, a firmy nie widzą jeszcze krótkoterminowych korzyści wynikających z tej nieobowiązkowej zmiany. Warto jednak myśleć o tym, że zgodność z normami zrównoważonego budynku może w przyszłości przełożyć się na lepsze wyceny w przypadku jego sprzedaży, a adaptacja do zmian klimatycznych może też na przykład pomóc w obniżeniu przyszłych kosztów ubezpieczenia – podkreśla Julia Faltus-James.

Wyzwania GOZ

Wdrożenie modelu biznesowego nastawionego na minimalizację zużycia zasobów i generowania odpadów jest dobrą drogą do budowania niskoemisyjnej, ale i konkurencyjnej gospodarki. Kluczowym aspektem dla przechodzenia rynku nieruchomości do gospodarki o obiegu zamkniętym jest uregulowanie wykorzystania materiałów z recyklingu.

Mamy już wdrożone myślenie o projektowaniu budynków z uwzględnieniem łatwej ich rozbiórki, a także promowane są modułowe rozwiązania konstrukcyjne pozwalające na zmianę funkcji obiektów w celu przedłużenia użyteczności nowo projektowanych obiektów. Jendak wciąż brakuje nam ram do tego, aby faktycznie móc traktować budynek jako bank materiałów (Buildings as Material Banks, BAMB) – tłumaczy Katarzyna Lipka.

Zarządzanie odpadami staje się jednym z filarów zrównoważonej transformacji branży nieruchomości. Wdrażane strategie obejmują nie tylko minimalizację ilości generowanych odpadów, ale także innowacyjne podejścia do ich ponownego wykorzystania. Jednym z przykładów jest rosnąca liczba inwestycji, w których odpady budowlane poddawane są recyklingowi czy wykorzystywane ponownie na miejscu. Firmy deweloperskie i zarządcze coraz częściej implementują systemy cyfrowe do monitorowania gospodarki odpadami, co pozwala na optymalizację procesów i redukcję kosztów. Trend ten wpisuje się w długofalową transformację sektora w kierunku większej efektywności ekologicznej, zmniejszając jego wpływ na środowisko i pomagając zwiększyć konkurencyjność podmiotów chcących działać zgodnie z zasadami GOZ.

ESG okiem inwestora

Inwestycje w zrównoważone nieruchomości przynoszą coraz więcej korzyści, takich jak wzrost wartości aktywów, poprawa wizerunku oraz większa odporność na zmiany rynkowe. W związku z tym inwestorzy coraz częściej wymagają od nieruchomości spełnienia wysokich standardów ESG.

Z naszych obserwacji wynika, że procesy due diligence stają się coraz bardziej szczegółowe i obejmują szeroki zakres czynników, takich jak efektywność energetyczna, dekarbonizacja, zgodność i gotowość na zmieniające się wymogi regulacyjne oraz aspekty społeczne i środowiskowe. Takie podejście jest również w dużej mierze spowodowane presją ze strony najemców czy banków oraz możiwością uzyskania wymiernych oszczędności na kosztach eksploatacyjnych. Dostosowanie obiektu do wymogów ESG lub brak działań w tym zakresie sprzyja dalszej polaryzacji produktów inwestycyjnych – niektórzy inwestorzy poszukują produktów prime, gdzie to „prime” dotyczy także poziomu zrównoważenia budynku, a inni są zainteresowani wysokim zwrotem z inwestycji o charakterze oportunistycznym – zauważa Marcin Kocerba, partner w Dziale Capital Markets w Cushman & Wakefield w Polsce.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska San Park uzupełnia ofertę

schedule 05 lutego 2025
Opr./edited by MR

W ostatnich tygodniach do najemców San Parku Piaseczno w Mysiadle dołączyły nowe marki: Worldbox, Viet Point, Emre’s Barbershop, Blumi Beauty Lounge czy Eco Pralnia Fast & Clean. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Włoskie smaki w Office House

schedule 05 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

W wielofunkcyjnym projekcie Towarowa22, realizowanym na warszawskiej Woli w ramach współpracy Echo Investment, AFI Europe Poland i Archicom, zostanie otwarta włoska restauracja Splendido.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska EFL wybiera B4B

schedule 05 lutego 2025
Opr./edited by JC

Europejski Fundusz Leasingowy przenosi swój krakowski oddział do kompleksu Bonarka 4 Business. Spółka należąca do Crédit Agricole zajmie 450 mkw. powierzchni biurowej w budynku D.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Po raz pierwszy w Wielkopolsce

schedule 05 lutego 2025
Opr./edited by MR

CTP Polska nabyło działkę inwestycyjną pod Poznaniem. Wybuduje tam park biznesowy o powierzchni ponad 50 tys. mkw.

ESG

Polska Przeszkody na zielonej ścieżce

schedule 05 lutego 2025
Opr./edited by JC

Jak wskazują eksperci Cushman & Wakefield, zwiększanie efektywności energetycznej oraz liczenie i obniżanie śladu węglowego budynków w całym cyklu ich życia pozostają kluczowymi zadaniami rynku nieruchomości w obszarze ESG. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Promatic wybiera Wolę

schedule 05 lutego 2025
Opr./edited by JC

Tworząca rozwiązania technologiczne firma Promatic podpisała długoterminową umowę najmu powierzchni biurowej w warszawskim Wola Center. Spółka zajmie 1,2 tys. mkw. na szóstym piętrze obiektu.

Hotele

Polska Warszawskie Nobu na mapie luksusu

schedule 05 lutego 2025
Opr./edited by MR

Nobu Warsaw jako pierwszy hotel w Polsce dołącza do powiązanej z Hiltonem sieci Small Luxury Hotels of the World.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Victoria's Secret rusza do Posnanii

schedule 05 lutego 2025
Opr./edited by MR

Victoria’s Secret na początku marca otworzy nowy sklep w Poznaniu. Nowy sklep marki zlokalizowany będzie w Posnanii, na poziomie zero.

Style i wnętrza

Polska Przyjazny styl industrialny

schedule 05 lutego 2025
Opr./edited by MR

Firma audytorska i doradcza EY do zaprojektowania swojej siedziby we Wrocławiu zaprosiła Massive Design, pracownię sprawdzoną przy projektowaniu biur hybrydowych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Elwar dołącza do Eximius Park 

schedule 04 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców krakowskiego kompleksu Eximius Park dołączyła firma Elwar, specjalizująca się w projektowaniu oraz  realizacji sieci elektroenergetycznych średnich oraz wysokich napięć. Nowe biuro mieści się w budynku 200 i zajmuje 400 mkw.

ESG

Polska Syrena przechodzi na zieloną energię

schedule 04 lutego 2025
Opr./edited by JC

Syrena Real Estate podpisała umowę typu cPPA ze spółką Polenergia Sprzedaż. Czteroletnia współpraca obejmuje dostawę zielonej energii pochodzącej z farm wiatrowych należących do Grupy Polenergia: FW Dębsk i FF Strzelino oraz usługę bilansowania energii z rynku.

Rynek mieszkaniowy

Europa Rośnie apetyt na luksus

schedule 04 lutego 2025
Opr./edited by JC

Jak podaje Walter Herz, nieruchomości premium nadal skutecznie chronią kapitał i przynoszą wysoki zysk. Celem zamożnych nabywców coraz częściej jest Europa, a wyceny domów i mieszkań w tym segmencie stale rosną.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Oponeo bierze jeszcze więcej

schedule 04 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

Spółka Oponeo, specjalizująca się w dystrybucji artykułów motoryzacyjnych, przedłużyła umowę najmu w parku logistycznym w Zelgoszczy zrealizowanym przez Hillwood Polska. Firma zdecydowała się również na wynajęcie dodatkowej powierzchni, blisko 33 tys. mkw. w nowej części kompleksu, która zostanie przekazana w III kwartale 2025 roku.

ESG

Polska Podium wchodzi na podium

schedule 04 lutego 2025
Opr./edited by JC

Podium Park w Krakowie, kompleks należący do portfela Globalworth, otrzymał certyfikat BREEAM In-Use v6 Outstanding. Obiekt składa się z dwóch budynków o łącznej powierzchni ponad 37,7 tys. mkw. GLA.

Rynek mieszkaniowy

Niemcy Apartament na wysokim poziomie

schedule 04 lutego 2025
Opr./edited by JC

ECE rozszerza ofertę Gesundbrunnen Center w Berlinie o funkcję mieszkaniową. 162 apartamenty na wynajem krótko- i długoterminowy zlokalizowane będą w segmencie zbudowanym na dachu centrum handlowego.

ESG

Polska Proptech w trybie eko

schedule 04 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

W warszawskim biurowcu Vibe wdrożono innowacyjny system monitorowania odpadów Inbin, aby połączyć dane o zapełnieniu kontenerów z optymalizacją harmonogramu ich odbioru. Rozwiązanie to wspiera zrównoważony rozwój i realizację strategii ESG właściciela budynku i jego najemców.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 150 mln zł z emisji zielonych obligacji

schedule 04 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

7R zakończył pierwszą fazę emisji zielonych obligacji. To pierwszy krok w ramach programu obligacyjnego o wartości 100 mln euro. Początkowo firma planowała pozyskać 100 mln zł, jednak duże zainteresowanie inwestorów pozwoliło zwiększyć tę kwotę do 150 mln zł.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Getinge stawia na Enterprise Park

schedule 04 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

Getinge, dostawca innowacyjnych rozwiązań medycznych, dołączył do grona najemców krakowskiego kompleksu biurowego Enterprise Park. Firma wynajęła  ponad 1,9 tys. mkw. powierzchni biurowej na trzecim piętrze budynku D. Najemca wprowadzi się do nowej siedziby w marcu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa GTC sprzedaje nie tylko w Polsce

schedule 04 lutego 2025
Opr./edited by JC

GTC sfinalizowało sprzedaż działki o wartości 55 mln euro w warszawskim Wilanowie oraz budynku biurowego Matrix C w Zagrzebiu. Chorwacki obiekt został sprzedany za 27 mln euro.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia NRF w Rumunii

schedule 04 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

MLP Group zawarło umowę najmu z firmą NRF, dostawcą części samochodowych oraz przemysłowych rozwiązań chłodniczych. Najemca będzie korzystał łącznie z 20,1 tys. mkw. powierzchni magazynowych i biurowych w ramach centrum logistycznego MLP Bucharest West . Przekazanie gotowego obiektu planowane jest na listopad 2025 roku.   

Najnowsze w ESG

schedule 05 lutego 2025

Przeszkody na zielonej ścieżce

Jak wskazują eksperci Cushman & Wakefield, zwiększanie efektywności energetycznej oraz liczenie i obniżanie śladu węglowego budynków w całym cyklu ich życia pozostają kluczowymi zadaniami rynku nieruchomości w obszarze ESG. 

schedule 04 lutego 2025

Syrena przechodzi na zieloną energię

Syrena Real Estate podpisała umowę typu cPPA ze spółką Polenergia Sprzedaż. Czteroletnia współpraca obejmuje dostawę zielonej energii pochodzącej z farm wiatrowych należących do Grupy Polenergia: FW Dębsk i FF Strzelino oraz usługę bilansowania energii z rynku.

schedule 04 lutego 2025

Podium wchodzi na podium

Podium Park w Krakowie, kompleks należący do portfela Globalworth, otrzymał certyfikat BREEAM In-Use v6 Outstanding. Obiekt składa się z dwóch budynków o łącznej powierzchni ponad 37,7 tys. mkw. GLA.

schedule 04 lutego 2025

Proptech w trybie eko

W warszawskim biurowcu Vibe wdrożono innowacyjny system monitorowania odpadów Inbin, aby połączyć dane o zapełnieniu kontenerów z optymalizacją harmonogramu ich odbioru. Rozwiązanie to wspiera zrównoważony rozwój i realizację strategii ESG właściciela budynku i jego najemców.

schedule 03 lutego 2025

Raportowanie ESG staje się standardem

Jak wynika z globalnego raportu KPMG „The move to mandatory reporting. Survey of Sustainability Reporting 2024", 96 proc. spośród 250 największych firm na świecie prowadzi raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju, a 82 proc. integruje dane ESG z raportami rocznymi.

schedule 23 stycznia 2025

BREEAM Communities Interim w Katowicach

Nowy Wełnowiec, wielofunkcyjna, zielona dzielnica Katowic realizowana na obszarze liczącym 30 ha przez Grupę Capital Park, otrzymała międzynarodowy certyfikat BREEAM Communities Interim. To pierwszy w Polsce tak duży projekt typu mixed-use, który z sukcesem przeszedł proces precertyfikacji.

schedule 23 stycznia 2025

Trzy certyfikaty w City Point Targówek

Pierwsza hala magazynowa kompleksu City Point Targówek, wybudowana dla DPD Polska, została wyróżniona certyfikatami dla budownictwa zrównoważonego BREEAM Excellent oraz LEED Gold, a także ratingiem WELL Health & Safety,

schedule 21 stycznia 2025

Emka jest Excellent

Centrum handlowe Emka Koszalin, należące do portfolio LCP Properties przeszło proces certyfikacji BREEAM, uzyskując ocenę na poziomie Excellent w kategoriach Asset Performance i Management Performance.

schedule 21 stycznia 2025

Leroy Merlin potrzebuje słońca

Ruszyła produkcja zielonej energii dla sieci sklepów Leroy Merlin Polska. Umowa ze spółką Better Energy została zawarta na 10 lat i dotyczy dostaw energii z farmy fotowoltaicznej w Chełmnie.

schedule 21 stycznia 2025

Forteca z zielonymi papierami

Hala C projektu magazynowego Fortress Logistics Park Bydgoszcz uzyskała BREEAM New Construction na poziomie Excellent. Obiekt liczy sobie ponad 6,4 tys. mkw. powierzchni.

schedule 20 stycznia 2025

NoVa Park dostaje dużo punktów

Centrum handlowe NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim uzyskało certyfikację BREEAM In-Use na poziomie Excellent w kategoriach Building management i Asset Performance. 

schedule 17 stycznia 2025

Kobiety robią kariery w nieruchomościach

Kobiety są w składzie co szóstej rady nadzorczej i zarządu giełdowych spółek nieruchomościowych – wynika z raportu „Women in the boardroom”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. 

schedule 10 stycznia 2025

Vorwerk stawia na dobrostan

Wrocławska centrala firmy Vorwerk Polska otrzymała certyfikat WELL. Biuro znajduje się w kompleksie West4Hub, przy ul. Na Ostatnim Groszu.

schedule 03 stycznia 2025

Warszawa w zielonej czołówce

Warszawa zajęła piąte miejsce w prestiżowym rankingu „The Greenest Cities in Europe 2025”. Stolica Polski wyprzedziła Amsterdam, Wiedeń czy Oslo. Warszawa, obok Sztokholmu i Kopenhagi, jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Zwycięzcą rankingu został słoweński Maribor.

schedule 20 grudnia 2024

Dom z Serca

Dobiegła końca budowa kolejnego „Domu z Serca”. Budynek powstał w ramach inicjatywy grupy Budimex, która od lat ma na celu pomoc potrzebującym rodzinom w stworzeniu bezpiecznego miejsca do życia. 

schedule 19 grudnia 2024

Shire w Mordorze

Można już korzystać z nowego terenu zieleni przy ul. Suwak. Na niezagospodarowanym dotychczas obszarze między biurowcami, hotelami, blokami i linią kolejową powstał park linearny o powierzchni 20 tys. mkw.

schedule 13 grudnia 2024

Well, well, well...  biuro Colliersa precertyfikowane

Nowa siedziba firmy Colliers, zlokalizowana w powstającym budynku The Form, uzyskała tytuł WELL Precertified. Oznacza to, że już na etapie budowy zastosowane rozwiązania i materiały zostały pozytywnie ocenione przez weryfikatorów International WELL Building Institute.

schedule 12 grudnia 2024

Vibe z certyfikatem

Biurowiec Vibe, zrealizowany przez Ghelamco w biznesowym centrum Warszawy, uzyskał certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding. W ramach akredytacji oceniono m.in. jakość budynku, jego przyjazność dla środowiska naturalnego oraz komfort przebywających w nim ludzi.

schedule 11 grudnia 2024

MDC² Park Gliwice jest Outstanding

MDC² Park Gliwice uzyskał jedną z najwyższych w Polsce ocen certyfikacji - BREEAM Outstanding New Construction. Z wynikiem 92,6 proc. znajduje się w pierwszej dziesiątce certyfikowanych budynków przemysłowych w Europie.

schedule 10 grudnia 2024

Hale w Łubnej są Excellent

Dwa budynki zrealizowane w ramach I fazy parku magazynowo-produkcyjnego Good Point V w Łubnej – inwestycji spółki Real Management – otrzymały finalny certyfikat BREEAM International New Construction V6 na poziomie Excellent. 

Czytaj wersję flipbook

Wydanie 1 (295) styczeń 2025

Ostatnie komentarze

Kategorie

Twoje zamówienie

Twoje dane
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Bezpiecze płatności zapewnia

Nie przegap najnowszego wydania