Polska Sektor handlowy się nie boi
Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
W analizowanym okresie na polskim rynku zadebiutowało i otworzyło swój pierwszy sklep stacjonarny pięć nowych marek. Ponadto, mimo niższej odwiedzalności centrów handlowych, obroty nominalne tej kategorii obiektów delikatnie wzrosły.
Podaż: 47 tys. mkw. nowej powierzchni
W I kwartale 2025 roku na polski rynek handlowy trafiło 47 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Jednocześnie nie odnotowano żadnego zamknięcia, a tym samym całkowite zasoby sektora handlowego w Polsce sięgnęły blisko 16,9 mln mkw. Warto jednocześnie podkreślić, że I kwartał jest zazwyczaj słabszy od pozostałych pod względem nowej podaży powierzchni. Spowodowane jest to faktem, że pod koniec roku obserwujemy wzmożoną aktywność, najwyższą odwiedzalność i najlepsze obroty, co motywuje deweloperów i właścicieli do otwarć nowych obiektów. Przypomnijmy, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku oddało się najwięcej powierzchni handlowej od niemal dekady – tłumaczy Ewa Derlatka-Chilewicz, head of Research Poland, Cushman & Wakefield.
Otwarcia w I kwartale obejmowały pięć nowych obiektów, a także trzy rozbudowy o łącznej powierzchni 5,8 tys. mkw. Najwięcej nowej powierzchni na rynek dostarczyły M Park Mrągowo (15,3 tys. mkw.) oraz Leroy Merlin w Tarnobrzegu (7,5 tys. mkw.). Pozostałe trzy parki handlowe to M Park Brzeziny, S1 Nowa Sól Północna 3 oraz Oto Park Żagań. Wszystkie wymienione powyżej nowe obiekty mają metraż poniżej 7 tys. mkw. i znajdują się w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców, gdzie deweloperzy znajdują jeszcze grunty z potencjałem pod lokalizację takich obiektów.
Aktywność deweloperów na koniec I kwartału wskazuje, że w budowie znajduje się najwięcej powierzchni od 2019 roku, co przełoży się na relatywnie wysoki poziom nowej podaży w tym roku. Natomiast w kolejnych latach, wraz z coraz większym nasyceniem naszego rynku, prognozujemy spowolnienie aktywności deweloperskiej – dodaje Ewa Derlatka Chilewicz.
Analizując format obiektów w budowie można zauważyć, że najwięcej powierzchni stanowią parki handlowe (76 proc.) i kolejno – centra handlowe (14 proc.), magazyny handlowe typu Castorama czy Obi (6 proc.), a także centra wyprzedażowe (4 proc.).
Popyt: pięć debiutów
Swoje pierwsze salony stacjonarne w Polsce otworzyły dwa biura podróży, które na lokalizację wybrały Warszawę: Join up! (Galeria Północna) oraz Sun&Fun (Promenada). W stolicy odbyła się także premiera nowej marki kosmetycznej Hdrey Laboratories, która ulokowała się w Widok Tower. Wroclavia powitała markę Guess Jeans, zaś Nowa Sukcesja w Łodzi – sklep z zabawkami Armağan Toys.
Sprzedaż detaliczna: ufność konsumencka na minusie
Podsumowanie stycznia zaskoczyło wysoką sprzedażą detaliczną ze wzrostem na poziomie 4,8 proc. r/r w cenach stałych. Był to najlepszy wynik od maja 2024 roku. Po styczniowym odbiciu w lutym nastąpiła korekta – spadek sprzedaży detalicznej wyniósł bowiem -0,5 proc. r/r. Jednym z czynników osłabiających lutowe wyniki był niekorzystny układ kalendarzowy, gdyż dodatkowy dzień w roku przestępnym 2024 podwyższył bazę porównawczą. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej w I kwartale 2025 oscylował w granicach -15 i był nieznacznie gorszy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Ujemna wartość oznacza przewagę konsumentów nastawionych pesymistycznie nad konsumentami z optymistycznym nastawieniem wobec sytuacji finansowej i wydatków – komentuje Ewelina Staruch, senior analyst, Cushman & Wakefield.
W styczniu odnotowano istotny, bo aż 13,6-procentowy wzrost sprzedaży w kategorii mebli, RTV i AGD w skali r/r – po serii kilku kwartałów z wyraźnymi spadkami, to pierwszy tak pozytywny sygnał w tym segmencie. Styczniowe ożywienie objęło także sektor odzieżowo-obuwniczy, który odnotował wzrost wartości sprzedaży o 8,8 proc. w ujęciu rocznym. Nieprzerwanie wysoką dynamiką charakteryzowała się sprzedaż farmaceutyków i kosmetyków – w tym przypadku wzrost wyniósł 12,8 proc. r/r. W lutym największe hamowanie dotyczyło kategorii pojazdów samochodowych i motocykli. Odnotowały one wzrost (5,1 proc. r/r), ale o wiele niższy niż dotychczas. Wzrosty zarejestrowano także ponownie w kategoriach: farmaceutyki i kosmetyki (7,4 proc. r/r), moda (6 proc. r/r) oraz meble (5,8 proc. r/r).
Niższa odwiedzalność, wyższe obroty
Średnia odwiedzalność centrów handlowych w styczniu 2025 roku wyniosła około 380 tys. klientów w przeliczeniu na jeden obiekt, z kolei w lutym – około 350 tys. osób. Porównując te dane rok do roku można zaobserwować, że odwiedzalność w styczniu wzrosła nieznacznie o 0,3 proc., zaś w lutym spadła aż o 6 proc.
Klienci średnio nieco rzadziej odwiedzali centra handlowe, ale za to wydawali w nich więcej. Obroty w I kwartale przekroczyły 900 zł netto na mkw. Nominalnie, uwzględniając inflację, obroty wzrosły o 3 proc. w styczniu i 2 proc. w lutym. Jak wynika z badania ankietowego Cushman & Wakefield, konsumenci preferują centra handlowe w przypadku zakupów odzieży i chęci skorzystania z oferty usługowej, zaś parki podczas dużych zakupów spożywczych, zakupu leków czy kosmetyków – dodaje Ewelina Staruch.
Wzrost logistyki na rynku mody zagrożony wojną celną
Wzrost logistyki na rynku mody zagrożony wojną celną
ID Logistics
Świat mody odchodzi od produkcji w Chinach. Na tym odwrocie zyskają głównie inne kraje zlokalizowane w Azji, dlatego region ten pozostanie centrum rynku logistycznego pracującego n ...
Rosnący rynek europejskiego e-commerce napędza polską logistykę
Rosnący rynek europejskiego e-commerce napędza polską logistykę
ID Logistics Polska
Europejski rynek e-commerce, według amerykańskiej Administracji Handlu Międzynarodowego, osiągnął w 2023 roku wartość przekraczającą 631 mld dolarów. Instytucja ta szacuje, że do 2 ...
Reforma planistyczna może zdezorganizować rynek gruntów inwestycyjnych
Reforma planistyczna może zdezorganizować rynek gruntów inwestycyjnych
Rodzinne Inwestycje
Pakiet zmian legislacyjnych dotyczących planowania przestrzennego oznacza dla rynku gruntów inwestycyjnych wiele zmiennych o charakterze cenotwórczym. Przed inwestorami stoją w zwi ...