EN

Pamiętacie tę szaloną aukcję, którą podczas Gali Eurobuild Awards 2016 prowadzili Szymon Majewski i Robert Mielżyński? Oto efekty Waszej hojności

Wiatr w żaglach

Całkowity dochód z grudniowej aukcji zasilił konto Fundacji Iskierka, która od ponad 12 lat opiekuje się dziećmi z chorobą nowotworową i ich rodzinami. Za pozyskane środki Fundacja kupiła sprzęt dla oddziału onkologii dziecięcej zabrzańskiej kliniki, a podopieczni Fundacji pojechali na niezapomniany obóz żeglarski na Mazury.

Zacznijmy od wspomnienia z wakacji – załogi czterech jachtów spędziły niezapomniany tydzień na wodzie pod okiem doświadczonych żeglarzy. – Nasze dzieciaki wprost oszalały na punkcie sprzątania pokładu, wiązania lin czy przyrządzania posiłków – dzieli się wrażeniami jedna z mam. – Spanie na wodzie, wspólne gotowanie, poznawanie tajników żeglowania, wieczorne ogniska z nauką szant – wszystko to sprawiło, że nasze życie rodzinne, które od miesięcy czy lat jest podporządkowane chorobie dziecka, mogło choć na kilka dni wrócić do równowagi – dodała.

– Każdy dzień przynosił nowe wyzwania, a niezapomniany urok miały zarówno deszcz i wiatr, jak i gorące słoneczko – wspomina Iwona, mama Zuzi i Dawida. – Nawiązaliśmy wspaniałe nowe znajomości, które będziemy nadal utrzymywać, a kto wie – może znowu gdzieś razem pojedziemy!

– Rejs po jeziorach nauczył nas nowych rzeczy związanych z żeglarstwem oraz z radzeniem sobie z niecodziennymi sytuacjami, jakie spotykały nas na wodzie – zapewnia Ewelina, która spędziła rejs ze swoją mamą. – To był piękny tydzień, pełen emocji, wrażeń i niezapomnianych chwil – podkreśla.

Tygodniowy rejs po mazurskich jeziorach był czasem, który rodziny mogły spędzić razem, nieraz po długiej rozłące spowodowanej pobytem w szpitalu. Można było wymieniać się doświadczeniami z innymi rodzinami, które zmagają się z podobnymi problemami, a także skorzystać ze wsparcia. Wspólne wyjazdy pomagają również pokonywać stereotypy o aktywności osób chorych, a także wzmacniają w nich poczucie własnej wartości i motywują do walki z chorobą.

Także codzienność staje się bardziej przyjazna, gdy na szpitalnych ścianach pojawiają się radosne kolory, a w świetlicy można znaleźć ciekawą grę czy książkę. Fundacja Iskierka ma za sobą już osiem remontów oddziałów pediatrycznych w Polsce, obecnie kończy remont i doposażanie Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. Ze środków pozyskanych na aukcji Eurobuildu sfinansowano zakup maceratora, urządzenia do utylizacji naczyń i środków medycznych.

– Nieustannie pozyskujemy darczyńców, aby kupić sprzęt medyczny i leki czy wspierać badania naukowe dotyczące diagnostyki onkologicznej – mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji Iskierka. – Bardzo dziękujemy organizatorom aukcji oraz wszystkim darczyńcom za to ciepłe i dobre wsparcie.

Kategorie