EN

Czy tylko z licencją?

Przepisy zobowiązujące pośredników w obrocie nieruchomościami do uzyskania licencji zawodowej niemal niepostrzeżenie weszły
w życie prawie cztery lata temu. Następnie zostały zapomniane. Jednak od początku tego roku pośrednictwo w obrocie nieruchomościami wymaga już posiadania licencji zawodowej
oraz przestrzegania innych przepisów ustawy
z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

Fakt wprowadzenia w Polsce obowiązku posiadania licencji nie powinien nikogo zaskoczyć - w końcu inwestorom należy zapewnić taką ochronę prawną, która pozwali zachować im dobre samopoczucie. Obrót nieruchomościami zwykle wiąże się z przepływem znacznych środków pieniężnych.
Dodatkowy problem stanowi fakt, iż niepewny stan prawny wielu nieruchomości wymaga szczególnej uwagi ze strony pośrednika, który powinien być w stanie przynajmniej wstępnie zidentyfikować potencjalne problemy i zaproponować konsultacje z prawnikiem. Wskazane jest zatem, aby usługi w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami były świadczone przez osoby posiadające niezbędną wiedzę i doświadczenie. Z drugiej strony, przeciwnicy licencjonowania działalności gospodarczej argumentują, iż wszelkie formy koncesjonowania, bez względu na charakter działalności, są z gruntu złe. Sprzeciwiają się bowiem zasadom wolnego rynku.
Co istotne, ustawa o gospodarce nieruchomościami (zwana w dalszej części tekstu ,ustawą") nie tylko wprowadza obowiązek uzyskania licencji zawodowej, ale określa również zakres czynności zawodowych pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz wszelkie konsekwencje wynikające z wykonywania tego zawodu.
Ustawa definiuje zatem, że pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na zawodowym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcie następujących umów: nabycia lub zbycia nieruchomości, nabycia lub zbycia wymienionych w ustawie ograniczonych praw rzeczowych, a także umów najmu i dzierżawy nieruchomości.
Czy oznacza to, że agencję pośrednictwa obrotu nieruchomościami może prowadzić tylko osoba posiadająca licencję zawodową i że wszystkie osoby zatrudnione w takiej agencji muszą być licencjonowanymi pośrednikami? Odpowiedź jest negatywna. Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy mogą zajmować się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, pod warunkiem, że samo pośrednictwo będzie wykonywane przez pośredników posiadających licencję. Licencjonowany pośrednik może być więc zatrudniony przez przedsiębiorcę na podstawie umowy o pracę lub świadczyć usługi w zakresie obrotu nieruchomościami na podstawie innych umów (np. umowy-zlecenia, albo umowy o dzieło). Pośrednik może też pracować osobiście lub przy pomocy innych osób działających pod jego nadzorem. Pośrednik ponosi jednak za czynności tych osób odpowiedzialność zawodową określoną w ustawie.
W praktyce, agencje pośrednictwa obrotu nieruchomości, mogą zatrudniać minimum jednego licencjonowanego pośrednika, a pozostali pracownicy agencji formalnie wykonują swoje czynności pod jego nadzorem.
W świetle ustawy, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest działalnością wykonywaną w ramach ,wolnego zawodu", co zobowiązuje pośrednika do przestrzegania i stosowania w swojej pracy obowiązujących przepisów prawa oraz standardów zawodowych. Pośrednik powinien także kierować się zasadami etyki zawodowej, a samo pośrednictwo wykonywać ze szczególną starannością. Osoba wykonująca zawód pośrednika jest ponadto zobowiązana do kierowania się zasadą ochrony interesów klienta oraz do stałego podnoszenia swoich umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Pośrednik nie przestrzegający powyższych obowiązków może być pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej, co może doprowadzić do zawieszenia licencji, albo nawet do jej pozbawienia. Ustawa przewiduje obowiązek ubezpieczenia się pośrednika od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem przez niego czynności zawodowych, jak również za szkody, które mogą wyniknąć z działania osób pracujących pod jego nadzorem. Takie same obowiązki odnośnie ubezpieczenia ustawa nakłada na przedsiębiorców prowadzących działalność w obrocie nieruchomościami.
Na koniec kilka słów na temat wymogów formalnych odnośnie uzyskania licencji zawodowej.
Licencje są przyznawane przez Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Mogą być nadane osobom fizycznym posiadającym pełną zdolność do czynności prawnych, niekaranym za przestępstwa, w tym przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze oraz za przestępstwa skarbowe i inne mające znaczenie ze względów zawodowych. Osoby takie powinny posiadać co najmniej średnie wykształcenie, ukończyć specjalny kurs kwalifikacyjny, odbyć praktykę zawodową w zakresie pośrednictwa nieruchomościami i zdać egzamin uprawniający do otrzymania licencji zawodowej.
Przepisy przejściowe zezwalają osobom, które wykonywały działalność w zakresie pośrednictwa obrotu nieruchomościami przed wejściem w życie ustawy (tj. przed 1 stycznia 1998 roku), na ubieganie się o zaliczenie tego okresu do praktyki zawodowej.
Osoby nie posiadające obywatelstwa polskiego, mogą otrzymać licencję zawodową, ale oprócz spełnienia wszystkich wymogów, o których mowa powyżej, muszą wykazać się również biegłą znajomością języka polskiego.
Ustawa może nie wywołałaby takiego poruszenia, gdyby nie wymóg biegłej znajomości języka polskiego. Jednak właśnie ów element językowy czyni ją nader atrakcyjną z punktu widzenia polskiego pośrednika. z

Agnieszka Lasota
Autorka jest radcą prawnym
w kancelarii prawniczej Salans Hertzfeld & Heilbronn
D. Oleszczuk

Kategorie