Jesienne przebudzenie
Sprzedaż Mokotów Business Park (287 mln dol.), Warsaw Trade Tower (150 mln euro), zakup centrum handlowego Wola Park (140 mln euro) oraz portfela nieruchomości Simon Ivanhoe (232 mln euro) to tylko kilka największych transakacji na polskim rynku nieruchomości jakie sfinalizowano od ostatnich targów Expo Real.
Czasem warto spojrzeć na rynek oczyma stałego bywalca monachijskiej imprezy
Kolejna edycja – w tym roku już 10. – Międzynarodowych Targów Nieruchomości Inwestycyjnych Expo Real w Monachium jest dobrym pretekstem, by przyjrzeć się transakcjom inwestycyjnym i inwestorom aktywnym w kraju nad Wisłą. Nudą nie wiało, choć ubiegłoroczny optymizm zamienił się w chłodny realizm.
W lutym tego roku Michał Ćwikliński z firmy King Sturge oceniał, że rynek inwestycji wciąż rośnie:
– Choć trudno przewidzieć, czy w tym roku wartość transakcji inwestycyjnych będzie wyższa niż w 2006 roku, to ja osobiście uważam, że tak się stanie – twierdził nasz rozmówca.
Jednak już pół roku później inny ekspert, Radosław Wawrzyniak z firmy CB Richard Ellis, mówił:
– W pierwszym kwartale 2007 roku wystąpił znaczący spadek liczby zawieranych umów. Zjawisko to było dość przygnębiające, bo sugeruje, że w dalszej części roku aktywność również będzie bardzo niska.
Magnes biur
Największa transakcją w segmencie powierzchni biurowych była sprzedaż przez Globe Trade Centre funduszowi Heitman warszawskiego kompleksu biurowego Mokotów Business Park. GTC za swoją flagową inwestycję o łącznej powierzchni 107 tys. mkw. otrzymało 287 mln dolarów.
Na dość spore zakupy wybrał się także ING Real Estate, który do portfela funduszu ING Property Fund Central and Eastern Europe dołożył kilka nieruchomości przejętych od belgijskiego dewelopera Ghelamco. Transakcja dotyczyła warszawskiego budynku biurowego Prosta Office Centre (o powierzchni 20,5 tys. mkw.) oraz dwóch biurowców mokotowskiego kompleksu Trinity II (24 tys. mkw.). Kwota transakcji opiewała na 167 mln euro. W rankingu najbardziej uzależnionych od zakupów silną pozycję zajmuje także austriacki Akron Group. Kupił on za 150 mln euro od Apollo-Ridy budynek biurowy Warsaw Trade Tower. Spółka nie zadowoliła się tylko jednym zakupem, dlatego też nabyła za 60 mln euro budynek Europleksu zlokalizowany przy ulicy Puławskiej należący wcześniej do Kinomaksu.
Fundusz inwestycyjny AXA Immoselect (zarządzany przez AXA Investments Managers Deutschland) postanowił od razu silnie zaznaczyć swoją obecność nad Wisłą. Pionierskim zakupem było przejęcie od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Investkreditu 49 proc. udziałów w portfelu warszawskich nieruchomości. Za 149 mln euro fundusz stał się współwłaścicielem biurowców – Saski Point, Saski Crescent, Warsaw Towers, Sienna Center oraz Bitwy Warszawskiej Office Center.
– Dokonywane przez nas zakupy wynikają z atrakcyjności danej transakcji. Polska jest jedną z naszych lokalizacji docelowych, które określamy także jako rynki „klasy 1”. Klasyfikujemy je według 3 lub 4 klas w zależności od tego, jak bardzo są dojrzałe oraz jakie ryzyko na nich występuje – deklarował John Verpeleti, szef AXA REIM Central Europe KFT, na łamach „Eurobuild Poland” w styczniu tego roku.
Inny niemiecki fundusz DEGI (Deutschland Gesellschaft für Immobilienfonds) przejął od Sachsenfonds i LHI Leasing warszawski biurowiec Focus Filtrowa oddany do użytku w 2000 roku. Kwota transakcji wynosiła około 122 mln euro.
Ostrożni zyskują
W lipcu tego roku Michael Atwell, partner w agencji Cushman & Wakefield, mówił o silnej pozycji inwestorów prowadzących konserwatywną politykę. – Fundusze niemieckie wciąż inwestują w wysokiej jakości aktywa o niższym ryzyku i nadal spodziewają się niewielkiego spadku stóp kapitalizacji. Za przykład tego typu działań można uznać inwestycję niemieckiej firmy Deka Immobilien, która nabyła dwa budynki Kredyt Banku położone przy ul. Giełdowej oraz Kasprzaka w Warszawie. Wartość transakcji wyniosła 40 mln euro.
Immoeast również postawił na kupno dwóch budynków, a właściwie jeden to projekt biurowca. Do portfela trafiło Rondo (20 tys. mkw.) – inwestycja, która stanie obok Ronda Jazdy Polskiej. Projekt został przejęty od Pirelii Pekao Real Estate. Drugi zakupiony biurowiec to zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich budynek Passat (15 tys. mkw.) zbudowany przez Karimpol. Łączna wartość zakupów to 36 mln euro.
Swoich łódzkich biurowców pozbyło się Echo Investment. Firma Catalyst Capital odkupiła od kieleckiej spółki budynki Centrum Biznesu za ok. 12 mln euro zlokalizowane przy al. Piłsudskiego oraz budynek Orion za ok.13 mln euro. Również w Krakowie doszło do zmian. C.I.T. Group przejęło od ZEI fund (zarządzanego przez Invesco Real Estate) Centrum Biurowe Euromarket (13 tys.mkw.), znajdujące się przy skrzyżowaniu ulic Radzikowskiego i Jasnogórskiej. Wartość transakcji wyniosła 32 mln euro.
Zuzanna Wiak