EN

Przepastna torba kangura

W ubiegłym roku wartość australijskich inwestycji w nieruchomości zagraniczne przekroczyła 12 mld dolarów. Inwestorzy z Antypodów docierają także do Europy, a ich udział w polskim rynku nieruchomości rośnie w oczach

Agencja DTZ opublikowała ostatnio raport dotyczący napływu kapitału australijskiego („Australian Capital Floks”), który stwierdza, iż w 2006 roku australijskie inwestycje w zagraniczne nieruchomości były dwukrotnie wyższe niż średnia roczna wartość z poprzednich pięciu lat. Według raportu wzrost ten spowodowany jest dobrą kondycją gospodarki australijskiej, brakiem możliwości inwestowania w kraju oraz rozwojem funduszy emerytalnych, na rzecz których wszyscy pracujący obywatele płacą obowiązkowe składki. Fundusze te w ostatnich latach koncentrowały się na rynku amerykańskim (90 procent inwestycji zagranicznych w roku 2003) oraz regionie Azji i Pacyfiku. Obecnie fundusze zaczynają interesować się Europą, gdzie w ubiegłym roku wydały 5,5 mld dolarów, czyli 46 proc. łącznych inwestycji.

 

Wzniosłe intencje

Inwestorzy z Australii zadebiutowali w Polsce w 2005 roku za sprawą firmy Babcock and Brown, która za 50 mln euro kupiła bydgoską Galerię Pomorską od TK Development. Jednak obecnie uwagę prasy branżowej przyciągają głównie dwie australijskie firmy – Opal Property Developments oraz Macquarie. Ta pierwsza spółka, specjalizująca się w renowacji starych budynków, prowadzi obecnie projekt rewitalizacji fabryki Scheiblera w Łodzi, stanowiący element projektu odbudowy historycznego kompleksu przemysłowego Księży Młyn. Inwestycja będzie obejmowała budowę 410 mieszkań do końca 2008 roku. Opal planuje także rewitalizację fabryki Modena w Poznaniu i adaptację obiektu na cele mieszkaniowe. Z właścicielem nieruchomości, spółką TUP, podpisano umowę wstępną o wartości 51 mln zł, na mocy której wpływy ze sprzedaży mieszkań dzielone będą w proporcji 65:35 między Opal a TUP. Spółka deweloperska, założona przez australijskie firmy Fobeca PTY i Meydan Group, planuje obecnie wejście na warszawską giełdę, dzięki czemu chce zdobyć 100 mln dolarów na kolejne inwestycje w Polsce.

 

Atak Maca

Macquarie to kolejny australijski inwestor pojawiający się w nagłówkach polskich gazet. Jest to grupa oddzielnych jednostek, w których większy lub mniejszy udział posiada Macquarie Bank, i w skład której wchodzi spółka Macquarie Global Property Advisors (MGPA), która w ubiegłym roku stała się właścicielem 50 proc. biurowca Rondo 1 w Warszawie, a obecnie prowadzi dwie inwestycje mieszkaniowe: Wilanów One w Warszawie oraz Angel Wings we Wrocławiu. Kolejnym członkiem grupy jest Macquarie CountryWide Trust, który w ostatnim czasie nabył portfel 5 polskich centrów handlowych za 232 mln euro od grupy Simon Ivanhoe. W ubiegłym roku Macquarie Goldman za 352 mln euro kupił Eurinpro – spółkę z siedzibą w Luksemburgu, dewelopera obiektów przemysłowych działającego także w Polsce. W kwietniu 2007 roku firma rozpoczęła budowę centrum logistycznego o powierzchni 23 tys. mkw. dla NYK Logistics w Łysomicach pod Toruniem.

 

Mieszanie w mieszkaniach

W kwietniu 2006 roku spółka MGPA poinformowała o nabyciu 50 proc. udziałów w warszawskim biurowcu Rondo 1. Transakcję tę przeprowadzono we współpracy z London & Regional Properties Limited, nabywcą pozostałych 50 proc. obiektu. Łączna wartość transakcji wyniosła 260 mln euro. Ten prestiżowy biurowiec otwarto zaledwie kilka miesięcy wcześniej, a od tego momentu już dwukrotnie stał się przedmiotem przejęć – najpierw przez CommerzLeasing und Immobilien (który kupił obiekt za 200 mln euro od dewelopera Hochtief Project Development), a następnie przez Hannover Leasing.

Kolejny ruch MGPA na polskim rynku był dość zaskakujący. W listopadzie 2006 firma ogłosiła utworzenie spółki joint venture do budowy osiedla mieszkaniowego Wilanów One w Warszawie wraz ze Star Enterprise i B.S.R. Europe (ta ostatnia sprzedała już swój udział AFI Europe). MGPA jest właścicielem 50 proc. projektu wartego ok. 400 mln euro, który po ukończeniu w 2012 roku dostarczy 2,5 tys. mieszkań stołecznemu rynkowi. Pierwsza faza projektu jest w całości sprzedana.

Zdaniem Daniela Harrisa, dyrektora MGPA odpowiedzialnego za zakupy w Europie Środkowowschodniej, powodem zmiany strategii firmy z zakupów obiektów biurowych na realizację projektów mieszkaniowych jest dostępność transakcji posiadających określoną wartość minimalną.
– Interesujemy się możliwościami zakupów o minimalnej wartości około 100-150 mln euro, a w przypadku biur trudno jest to osiągnąć – szczególnie poza stolicą, gdzie nie ma wielu obiektów formatu Ronda 1. W mniejszych miastach jest wiele możliwości zakupu biurowców o wartości 20-30 mln euro, jednak zawarcie mniejszej transakcji jest tak samo czasochłonne, jak w przypadku dużego „dealu”. Dlatego nie interesują nas zakupy obiektów tej skali. O wiele bardziej efektywne są duże transakcje – mówi Daniel Harris i dodaje, że obecnie inwestycje w polskim sektorze mieszkaniowym mają wyższą stopę zwrotu niż inwestycje w sektorze biurowym.

 

Na pokładzie Enterprise

MGPA kontynuuje współpracę ze Star Enterprise w ramach innego projektu joint venture (proporcje udziału to 70:30 odpowiednio dla MGPA i Star Enterprise) – budowy kompleksu mieszkaniowego Angel Wings przy ul. Traugutta i Walońskiej nad brzegiem rzeki Oławy we Wrocławiu. Kompleks będzie składał się z 6 budynków mieszczących łącznie 1,2 tys. mieszkań o wysokim standardzie (łącznie 94 tys. mkw.), 3-poziomowego garażu podziemnego dla 1,7 tys. pojazdów oraz 13 tys. mkw. powierzchni handlowej, rozrywkowej oraz biurowej. Na razie projekt nie ma jeszcze pozwolenia na budowę.

– Procedura przetargowa mająca wyłonić głównego wykonawcę powinna rozpocząć się we wrześniu – wyjawia Shachar Samuel, prezes Star Enterprise.

– Sam przetarg odbędzie się prawdopodobnie w połowie października, a ostateczną decyzję podejmiemy do końca listopada – dodaje przedstawiciel dewelopera.

Na 26 września zaplanowano konferencję prasową, zaś niedługo po niej rozpocznie się sprzedaż mieszkań.

– W ciągu nadchodzących 12-18 miesięcy MGPA planuje rozpocząć kolejne 5-6 projektów w Polsce – to nasz aktualny cel. Inwestycje te będą podobnej skali co Angel Wings – około 1,2-1,8 tys. mieszkań – a łączna wartość ich sprzedaży wyniesie około 1 mld euro – informuje Daniel Harris. Dodaje także, że choć firma na razie nie ma gotowych lokalizacji, bierze pod uwagę 6 największych miast w Polsce. – Lubimy zajmować się dużymi projektami, a one muszą mieścić się w dużych miastach – mówi Harris.

Shachar Samuel zdradza, że Star Enterprise, którego rolą jest zakup gruntu i zarządzanie projektami, zamierza zaproponować MGPA prawo pierwszeństwa do inwestowania w swoje projekty. Deweloper planuje obecnie realizację projektu w Krakowie. Kompleks przy ul. Koletek – nieopodal Wawelu – będzie składał się z 250 mieszkań o wysokim standardzie. Prace budowlane związane z projektem za ok. 30 mln euro (nie uwzględniając kosztu gruntu) mają rozpocząć się w marcu 2008 roku i potrwać około 16 miesięcy.

– Obecnie jesteśmy jedynymi właścicielami projektu, lecz prawdopodobnie zaproponujemy spółce MGPA uczestniczenie w nim – mówi Shachar Samuel.

 

Zwrot w inną stronę

Czy zatem spółka MGPA zrezygnowała z zakupów obiektów biurowych, by skupić się wyłącznie na realizacji projektów mieszkaniowych? – Chcielibyśmy budować i inwestować w obiekty handlowe w miastach trzeciorzędnej wielkości, posiadających od 100 do 200 tys. mieszkańców. Tam jeszcze nie ma inwestorów – zapowiada Daniel Harris.

Czas pokaże, jak potoczą się losy australijskich inwestorów, którzy już zaczęli działać w Polsce. Na pewno charakter ich aktywności będzie miał wpływ na decyzje innych graczy kwitnącego australijskiego sektora inwestycji nieruchomościowych.

Nathan North

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia