Centra handlowe lubią dzieci
Powierzchnie handlowe i rozrywkoweFirmy zbadały wybrane centra handlowe w ośmiu największych ośrodkach miejskich Polski pod kątem ich przyjazności dla rodzin z dziećmi. Badanie objęło 62 obiekty o łącznej powierzchni najmu blisko 3,2 mln mkw. Analizie poddano obiekty handlowe o wielkości ponad 20 tys. mkw., posiadające minimum 60 lokali, wyłączając te znajdujące się w rozbudowie lub gruntownej modernizacji. Badanie składało się z dwóch elementów – inspekcji dokonanej przez ekspertów Colliers International i PRCH oraz anonimowych ankiet przeprowadzonych przez IQS wśród posiadających dzieci mieszkańców wybranych ośrodków miejskich. Wyniki badań zostały opublikowane 1 czerwca podczas międzynarodowych Targów ReDI w Warszawie.
Inspekcja ekspertów objęła charakterystykę ogólną obiektu, ofertę handlowo-usługowo-rozrywkową oraz udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Za pomocą ankiety internetowej zbadano natomiast opinie rodziców na temat centrów handlowych przyjaznych rodzinom z dziećmi.
Warszawa
W ramach przeprowadzonego badania ocenie poddano piętnaście centrów handlowych, zlokalizowanych w aglomeracji warszawskiej, o łącznej powierzchni ponad 800 tys. mkw. Z badania ankietowego wynika, że warszawskie centra handlowe spełniają oczekiwania rodziców z dziećmi w 81 proc. Najwyższe oceny zdobyły: Arkadia, Blue City oraz Galeria Mokotów. Zdaniem respondentów, w stołecznych centrach handlowych nadal brakuje profesjonalnych opiekunów-animatorów dla dzieci i większych, lepiej wyposażonych placów zabaw. W większości warszawskich centrów handlowych rodzicom przeszkadza także zbyt głośna muzyka.
Trójmiasto
W Trójmieście przyjęte kryteria wyboru spełniało osiem centrów o łącznej powierzchni ok. 515 tys. mkw. Według opinii klientów-rodziców najlepiej wypadły: park handlowy Matarnia w Gdańsku, centrum handlowe Riviera w Gdyni oraz Galeria Bałtycka w Gdańsku. Centra handlowe w Trójmieście w 84 proc. spełniają oczekiwania rodziców z dziećmi. Najbardziej zauważalnymi obszarami do poprawy w trójmiejskich obiektach są nie zawsze czyste i przystosowane toalety oraz brak odpowiednio wyposażonych pokoi rodzinnych.
Kraków
Eksperci zbadali tu siedem największych centrów handlowych o łącznej powierzchni blisko 380 tys. mkw. Zdecydowana większość z nich jest dobrze przystosowana do potrzeb rodzin z dziećmi. Za najbardziej przyjazną dzieciom galerię w Krakowie respondenci uznali Bonarka City Centre, następnie M1 i Galerię Bronowice. Krakowskie centra handlowe spełniają oczekiwania klientów z dziećmi średnio w 84 proc.
Łódź
W Łodzi badaniu poddano siedem centrów handlowych o łącznej powierzchni około 410 tys. mkw. W opinii respondentów jedynie dwa centra handlowe wyróżniają się przyjaznością dla rodziców z dziećmi: Manufaktura oraz Port Łódź – ten drugi wygrywa wśród rodziców dzieci najmłodszych. Pozostałe centra handlowe uplasowały się daleko za nimi w przeprowadzonym badaniu, jednak ogólny poziom satysfakcji ankietowanych wyniósł 87 proc. i był najwyższych wśród badanych miast. Oczekiwania rodziców w Łodzi koncentrują się wokół oferty rozrywkowej dla dzieci, bezpieczeństwa i przystosowanych dla małych dzieci rozwiązań (toalety, pokoje do karmienia itp.).
Wrocław
W stolicy województwa dolnośląskiego eksperci odwiedzili aż dziesięć obiektów o łącznej powierzchni ponad 520 tys. mkw., zlokalizowanych zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Centra handlowe we Wrocławiu spełniają oczekiwania rodziców w 81proc. Najbardziej przyjazne dzieciom centra, zdaniem respondentów, to: Magnolia Park, Aleja Bielany i Pasaż Grunwaldzki. Mieszkańcy Wrocławia oczekują, że centra handlowe będą przede wszystkim bezpieczne, zapewnią dzieciom rozrywkę na wysokim poziomie oraz specjalne udogodnienia dla rodziców z małymi dzieci.
Poznań
Eksperci poddali analizie osiem obiektów o łącznej powierzchni około 340 tys. mkw. Większość odwiedzonych centrów wyposażona została w podstawowe udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi, m.in. pokoje rodzinne, parki zabaw oraz przystosowane strefy gastronomiczne. Pozwoliło to spełnić oczekiwania rodziców w 81 proc. Jakość wspominanej infrastruktury oraz jej dostępność jest jednak w dość dużym stopniu zróżnicowana w zależności od obiektu. Zdaniem respondentów, centra najbardziej przyjazne dzieciom to: Galeria Malta, Poznań City Center i King Cross Marcelin.
Szczecin
Eksperci odwiedzili tu cztery centra handlowe o łącznej powierzchni około 143 tys. mkw. Według respondentów najbardziej przyjazne rodzinom z dziećmi centra w mieście to Galaxy oraz Kaskada. Pozostałe obiekty pozostają daleko w tyle. Ogólny poziom satysfakcji ankietowanych jest jednak dość wysoki – 83 proc. Do ideału brakuje dużych, świetnie wyposażonych placów zabaw, które umożliwiałyby łączenie zakupów z pomysłem na spędzenia wolnego czasu z dziećmi.
Katowice
W Katowicach eksperci odwiedzili trzy centra handlowe o łącznej powierzchni około 180 tys. mkw., obsługujące zarówno mieszkańców miasta jak i całej aglomeracji. Za najbardziej przyjazne centra handlowe dla rodziców z dziećmi respondenci uznali kolejno: Silesia City Center, Galerię Katowicką i 3 Stawy. Generalnie katowickie centra handlowe ocenione zostały przez respondentów dość wysoko, gdyż spełniają oczekiwania rodziców na 82,5 proc. Brakujące 17,5 proc. to przede wszystkim lepiej wyposażone i większe place zabaw.
– Właściciele i zarządcy centrów handlowych stale pracują nad tym aby ich obiekty były atrakcyjne dla klientów i nadążały za ich oczekiwaniami i potrzebami. Centra handlowe już dawno przestały być miejscem gdzie robimy tylko zakupy, ponieważ spędzamy w nich coraz więcej czasu. Nie dziwi zatem fakt, że galerie zmieniają się i starają zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki dla wszystkich swoich klientów. Szczególną i zarazem chyba najbardziej wymagającą grupą są rodziny z dziećmi. Specjalne pokoje do karmienia i przewijania, strefy zabaw, animacje dla dzieci stają się powoli standardem na rynku, co cieszy, choć jak pokazują nasze badania w opinii rodziców jest jeszcze kilka elementów, które należy poprawić – mówi Radosław Knap, dyrektor generalny, Polska Rada Centrów Handlowych. – Ogólna ocena odwiedzonych centrów handlowych pod kątem ich przyjazności rodzinom z dziećmi jest pozytywna. Właściciele i zarządcy obiektów myślą o swoich najmłodszych klientach i starają się wprowadzać rozwiązania wychodzące naprzeciw potrzebom dzieci. Wśród rozwiązań są zarówno inwestycje kapitałochłonne, jak i te możliwe do przeprowadzenia praktycznie bez ponoszenia nakładów finansowych, dzięki pozyskaniu współpracy innych firm i instytucji. Niezależnie jednak, czy jest to duża czy mała inwestycja, zawsze warto dobrze przemyśleć wdrażanie danego rozwiązania i dopasować je do realnych potrzeb lokalnej społeczności – dodaje Katarzyna Michnikowska, starszy analityk, dział doradztwa i badań rynku Colliers International. – Przy okazji badania mieliśmy okazję przekonać się, czy, i na ile centra handlowe mogą być postrzegane jako miejsca niezbyt odpowiednie do spędzania czasu z dzieckiem – i z rodziną w ogóle. Przeprowadzone przez nas badanie, pokazało, jak ważne jest dla rodziców korzystających z galerii handlowych zapewnienie ich dzieciom naprawdę atrakcyjnej rozrywki, możliwości zjedzenia wspólnego, dobrego posiłku z rodziną, pójścia razem np. do kina. Możliwość przebywania na świeżym powietrzu – zapewnienie zewnętrznego placu zabaw, ogród, fontanna, lokalizacja w pobliżu parku to bardzo istotne elementy, które mogą wpływać pozytywnie na postrzeganie centrum handlowego przez rodziny z dziećmi – twierdzi Agnieszka Kowalewska, project manager, IQS.
Najwyżej ocenione centra handlowe przyciągają rodziny różnorodną strefą restauracyjną, kinami, rodzinnymi centrami rozrywki, szkołami tańca dla dzieci czy modułami sportowo-rekreacyjnymi. W niektórych obiektach organizowane są zajęcia teatralne, edukacyjne i artystyczne, a w innych działają świetlice, biblioteki, czytelnie lub szkoły językowe. Centra, które dysponują zewnętrznymi terenami, zagospodarowują je na place zabaw, boiska sportowe lub boiska do gier.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...