Rynek domów inteligentnych – co go napędza?
WydarzeniaWartość globalnej branży domów inteligentnych systematycznie rośnie. Aktualnie światowy rynek Smart Home wyceniany jest na ponad 16 mld dolarów. Jednak w opinii ekspertów portalu ekonomicznego Statista, w 2021 roku jego wartość będzie prawie pięciokrotnie wyższa. Jeszcze większą dynamikę wzrostów wykazuje rynek europejski, który w omawianym okresie ma wzrosnąć z nieco ponad 3 mld do prawie 26 mld dolarów.
Z czego będzie wynikał tak znaczący progres?
Pierwszą przyczyną jest rosnąca popularność urządzeń mobilnych, w tym w szczególności smartfonów. Według danych amerykańskiego portalu emarketer.com w 2016 roku, na całym świecie zarejestrowano 2 mld użytkowników smartfonów, a to właśnie smartfon staje się najpopularniejszą formą zarządzania domem inteligentnym. Urządzenie, które zawsze mamy przy sobie, pozwala z dowolnego miejsca na świecie, sterować naszymi oknami, drzwiami, roletami czy temperaturą w mieszkaniu. Wraz z rosnącą liczbą użytkowników smartfonów, producenci inteligentnych rozwiązań systematycznie zwiększają zasięg swojego działania i liczbę potencjalnych klientów.
Drugi czynnik napędzający rynek to zachodząca na nim zmiana pokoleniowa. Największe zainteresowanie nowoczesnymi technologiami wykazują dziś młodzi ludzie z tzw. pokolenia Z. To osoby urodzone w latach 1995-2010, którym nowoczesne technologie towarzyszyły niemal przez całe życie. – Na rynek wchodzi coraz więcej młodych, dynamicznych osób, dla których zamawianie jedzenia, rezerwacja hotelu czy monitorowanie stanu zdrowia za pomocą smartfona to standard. Czemu zatem w taki sam sposób nie mieliby uruchamiać alarmu, zarządzać oświetleniem, otwierać bramy czy włączać zraszaczy w ogrodzie? – mówi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający firmy Somfy w Polsce.
Trzeci czynnik, który w dłuższej perspektywie może okazać się kluczowy dla rozwoju branży rozwiązań inteligentnych to rosnące wymagania względem redukcji emisji CO2 i zużycia energii. Według BSRIA, organizacji zajmującej się doradztwem i badaniami dla branży konstrukcyjnej i budowlanej, 40 proc. całkowitej energii w Europie zużywane jest obecnie przez budynki. Sposobem na poprawę statystyk jest popularyzacja rozwiązań typu smart, które pozwalają szybko i skutecznie zmniejszyć zużycie energii. – Dzięki zastosowaniu inteligentnych systemów nasze rachunki za prąd i ogrzewanie mogą być mniejsze nawet o 20-30 proc. W skali roku przynosi to bardzo wymierne oszczędności – zapewnia Radosław Borkowski. Jego firma współpracujem.in. przy projekcie Kampus+. Jego ideą jest stworzenie największej w Europie dzielnicy innowacji. Projekt zakłada testowanie i ciągłe unowocześnianie innowacyjnych rozwiązań w rzeczywistym otoczeniu użytkownika, w każdym z obszarów jego życia: na uczelni, w pracy, w domu, w przestrzeni publicznej.
– Oświetlenie, brama wjazdowa i garażowa, markizy, pergole, ogrzewanie – trudno znaleźć dziś elementy wyposażenia naszego domu, których nie można zautomatyzować. Gdy połączymy je z inteligentnym systemem sterowania, szybko okaże się, że o większości rutynowych czynności będziemy mogli po prostu zapomnieć. Oszczędzimy czas, który będziemy mogli poświęcić np. rodzinie lub rozwijaniu swoich zainteresowań. To wartości, których nie da się zmonetyzować – mówi Radosław Borkowski.Dyrektor zarządzający Somfy w Polsce wskazuje ponadto, że system zarządzania domem inteligentnym to nie tylko oszczędność czasu i energii,, ale także gwarancja bezpieczeństwa. Dzięki wyposażeniu w funkcję alarmową TaHoma Premium kompleksowo zabezpiecza mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi. Wystarczy zintegrować ją z czujnikami ruchu i otwarcia, a w razie zagrożenia automatycznie włączy się dźwięk syreny. Urządzenie wyśle również na smartfona informację o potencjalnym włamaniu. Centrala współpracuje też z kamerami, dzięki którym w czasie rzeczywistym można obserwować, co aktualnie dzieje się na naszej posesji. TaHoma Premium pozwala zaprogramować wszystkie pomieszczenia w naszym domu, piętro po piętrze. Ponadto, dzięki zastosowaniu standardu io-homecontrol (innowacyjnego protokołu radiowego) użytkownik za każdym razem otrzymuje potwierdzenie wykonania zadania na swojego smartfona.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...