Przygotują na zmiany klimatu
Zielone budownictwoMinisterstwo podpisało w tej sprawie umowę z konsorcjum składające się z firmy Arcadis Polska, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Konsorcjum ma przygotuje plany do adaptacji do zmian klimatu dla 44 miast w Polsce.
Celem projektu jest rozpoznanie i analiza wyzwań związanych z adaptacją do zmian klimatu w poszczególnych miastach, zaplanowanie działań na szczeblu lokalnym, wraz ze wskazaniem źródeł ich finansowania, oraz zwiększanie świadomości potrzeb adaptacji.
Każde miasto zostanie poddane indywidualnej ocenie, która określi jego podatność na zmiany klimatu, następnie na tej podstawie zostaną wskazane opcje adaptacji do zmian klimatu konieczne do wdrożenia na terenie danego miasta. Okres realizacji projektu wynosi dwa lata od podpisania umowy, zaś jego wartość to 30 mln zł.
Miasta, które zostaną objęte analizą, są zamieszkane przez 30 proc. ludności Polski oraz generują około 50 proc. PKB. Dlatego dla gospodarki kraju bardzo ważne jest ich zabezpieczenie przed negatywnymi zjawiskami związanymi ze zmianami klimatu, takimi jak deszcze nawalne, powodzie, podtopienia, fale upałów, susze, huragany, osunięcia ziemi czy osuwiska. Jak przekonuje ministerstwo projekt przyczynić się ma do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców. Ma być również wsparciem dla władz lokalnych w pozyskiwaniu środków finansowych na działania inwestycyjne. Miejskie Plany Adaptacji to pierwszy w Europie projekt adaptacji do zmian klimatu organizowany na taką skalę. Inicjatywa jest finansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków budżetu państwa.
Lista miast biorących udział w projekcie:Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców:
- Białystok
- Bielsko-Biała
- Bydgoszcz
- Bytom
- Chorzów
- Częstochowa
- Dąbrowa Górnicza
- Elbląg
- Gdańsk
- Gdynia
- Gliwice
- Gorzów Wielkopolski
- Kalisz
- Katowice
- Kielce
- Kraków
- Legnica
- Lublin
- Łódź
- Olsztyn
- Opole
- Płock
- Poznań
- Radom
- Ruda Śląska
- Rybnik
- Rzeszów
- Sosnowiec
- Szczecin
- Tarnów
- Toruń
- Tychy
- Wałbrzych
- Włocławek
- Wrocław
- Zabrze
- Zielona Góra
Miasta powyżej 90 tys. mieszkańców
- Grudziądz
- Jaworzno
- Słupsk
Miasta konurbacji górnośląskiej i aglomeracji trójmiejskiej poniżej 90 tys. mieszkańców związanych funkcjonalnie z miastami o liczbie mieszkańców pow. 100 tys.
- Mysłowice
- Siemianowice Śląskie
- Czeladź
- Sopot
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...