ULI o miastach przyszłości
Wydarzenia– Ludzie z pomysłami potrzebują kapitału, a ci z kapitałem – pomysłów – tymi słowami powitał gości moderator spotkania Martin Barry, architekt krajobrazu oraz założyciel i przewodniczący organizacji ReSite. – Jeśli współczesne miasta nas zawodzą, wspólnie możemy zaprojektować tak, że pokochamy je na nowo – dodał.
Półmetek cyklu Places + Spaces przyciągnął niemal stu inwestorów, architektów, urbanistów i przedstawicieli władz samorządowych, którzy tym razem dyskutowali o trendach w kształtowaniu przestrzeni publicznych w Polsce i na świecie. Wśród mówców był Andrew Phipps, prezes Intelligent Horizons, a wcześniej dyrektor wykonawczy na Wielką Brytanię i region EMEA w dziale badań rynkowych firmy CBRE. W swojej prezentacji skupił się na przedstawieniu głównych zmian demograficznych i technologicznych, które wpływają na kreowanie przestrzeni publicznych, a także związanej z nimi oferty handlowej. W szczególności zwrócił uwagę na konieczność zadbania o większą elastyczność w planowaniu funkcji nieruchomości.
– Najbliższe 10 lat przyniesie ogromne zmiany. Już teraz znaczna część naszego życia toczy się w sferze online, co sprzyja tworzeniu projektów wielofunkcyjnych, czerpiących z idei placemakingu. Większość produktów możemy kupić w internecie, ale doświadczenia i emocje to ta część naszej natury, którą wciąż wolimy przeżywać i dzielić się z innymi w realnym świecie. Dlatego handel coraz częściej przenika się z rozrywką, aby wyróżnić się w przestrzeni publicznej i przyciągnąć ludzi – powiedział Andrew Phipps.
Na tworzenie przestrzeni publicznych w miastach wpływają wyzwania o skali globalnej. Podczas seminarium opowiedział o nich Hugh Stewart, partner w międzynarodowej pracowni Foster + Partners. Miasta, których łączna powierzchnia zajmuje około 3 proc. całej kuli ziemskiej, odpowiadają za trzy czwarte emisji gazów cieplarnianych. To w miastach konsumowanych jest 75 proc. globalnych surowców i powstaje ponad połowa odpadów.
– Ograniczenie zużycia energii, troska o transport publiczny, umiejętne dogęszczanie centrów miast oraz dbałość o szeroko rozumiany dobrostan mieszkańców – to czynniki, które powinny być brane pod uwagę w pierwszej kolejności – podkreślił w swoim wystąpieniu Hugh Stewart.
W jego prezentacji nie zabrakło inspirujących przykładów – od koncepcji w pełni ekologicznego miasta Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, poprzez sposoby na ożywienie fragmentów miast dzięki uprzywilejowaniu pieszych i ograniczeniu ruchu samochodowego, po powody, dla których partery budynków biurowych powinny być udostępniane szerszemu gronu użytkowników, sprzyjając interakcjom pracowników biur, mieszkańców i turystów.
Lokalny punkt widzenia zaprezentowali uczestnicy panelu dyskusyjnego. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, podkreśliła, że kluczem do tworzenia przestrzeni publicznych jest przejrzystość przepisów prawnych, która w polskich warunkach często wpływa na ostateczny kształt i terminowość takich inwestycji. Perspektywę dewelopera wyraził Maciej Zajdel, dyrektor zarządzający i członek zarządu w firmie Kulczyk Silverstein Properties, która wraz z realizacją budynku Ethos dąży do ożywienia warszawskiego placu Trzech Krzyży. Z kolei Mark Kubaczka, partner w pracowni Artchitecture, przybliżył uczestnikom spotkania success story Bulwarów Wiślanych, które stały się jednym z ulubionych miejsc spotkań i spacerów warszawiaków i turystów.
– Przestrzenie publiczne współtworzą tożsamość miast, dlatego wymagają szczególnej troski. Tym bardziej cieszę się, że goście Places + Spaces mogli poznać wiele ciekawych przykładów takich miejsc. Placemaking to duża odpowiedzialność, ale też ogromna satysfakcja dla wszystkich stron zaangażowanych w proces, w którym kluczową rolę odgrywa myślenie o przyszłości oraz uwzględnienie trendów, które już dzisiaj wpływają na życie nas wszystkich – powiedział John Banka, przewodniczący Urban Land Institute w Polsce.
Cykl Places + Spaces objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Kolejne seminaria odbędą się 18 września (temat: "Tomorrow's urbanhoods") oraz 23 października ("Dreaming the new downtown").
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...