EN

Atrium mocno wchodzi w PRS

Rynek inwestycyjny i finansowy
EUROPA Grupa Atrium przebudowuje portfel – w ciągu pięciu lat chce mieć 5 tys. mieszkań na wynajem, głównie w Warszawie.

W ciągu kolejnych pięciu lat Atrium planuje zbudować portfel składający się w 40 proc. z aktywów mieszkaniowych na wynajem w Warszawie i Pradze. – Dzisiejsze wyniki odzwierciedlają sukcesy realizowanej w ostatnich latach strategii repozycjonowania aktywów, zapewniając nam portfel szybko rozwijających się obiektów skoncentrowanych w Warszawie i Pradze. Wchodząc w nową dekadę i odpowiadając na trendy strukturalne napędzające nawyki konsumenckie będziemy realizować nowo wypracowaną strategię. Będzie ona bazowała na naszej eksperckiej wiedzy, będzie wykorzystywać jakość naszego obecnego portfela oraz, wobec rozpoczęcia dywersyfikacji aktywów w sektorze mieszkań na wynajem, ograniczy ryzyko potencjalnej zmienności przepływów pieniężnych. Dzięki temu nastąpi ewolucja kształtu naszego portfela, do którego planujemy pozyskać 5 tys. wysokiej klasy mieszkań na wynajem, głównie w Warszawie. Będą one dopełnieniem dla naszych wiodących destynacji usługowo-handlowych – komentuje Liad Barzilai, dyrektor generalny grupy Atrium. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być zakup projektu wieżowca z 900 lokalami na wynajem przy ul. Grzybowskiej w Warszawie.

Inwestor poinformował ponadto o wynikach osiągniętych w 2019 roku. Dochód netto grupy najmu wzrósł w 2019 roku porównaniu z poprzednim rokiem o 2,4 proc., z czego w Polsce 2 proc. a w Czechach 3 proc. (z wyjątkiem Rosji i aktywów przeznaczonych do sprzedaży). Wartość rynkowa 15 nieruchomości komercyjnych Atrium w Polsce wynosi 1,7 mld euro (w roku 2018 wartość 22 nieruchomości wyniosła 2 mld euro), co obecnie stanowi 65 proc. całego portfela 26 obiektów w Europie Środkowo-Wschodniej, wartego łącznie 2,6 mld euro. W 2019 roku dochód brutto z najmu z polskiego portfela wzrósł o ponad 7 proc., wynosząc 108 mln euro (101 mln w 2018 roku), zaś dochód netto z najmu o 6,2 proc., stanowiąc 102 mln euro (96 mln euro w 2018 roku).

W ubiegłym roku, w czerwcu grupa zakupiła centrum handlowe King Cross w Warszawie za 43 mln euro. A w lipcu sprzedała dwa centra handlowe (Atrium Koszalin i lubelskiego Atrium Felicity) za kwotę 298 mln euro, co przewyższyło ich wartość księgową o około 3 proc. W styczniu 2020 roku sfinalizowała także sprzedaż Atrium Duben w Ziliniena Słowacji za 37 mln euro, co odpowiada wartości księgowej nieruchomości. W grudniu 2019 roku grupa podpisała także umowę sprzedaży portfela pięciu kolejnych drugorzędnych aktywów w Polsce za kwotę 36 mln euro zbliżoną do ich wartości księgowej. Transakcja ma zakończyć się w pierwszej połowie 2020 roku. Ponadto w styczniu 2019 roku spółka sprzedała grunty o wartości 28 mln euro. Grupa poinformowała także, że jej program przebudowy firmy o wartości 400 mln euro (zrealizowany w zakresie 160 mln euro do 31 grudnia 2019 roku) jest realizowany zgodnie z planem i w kolejnych etapach – do końca 2023 roku – powinien powiększyć portfel o około 50 tys. mkw. powierzchni.

Do grupy Atrium należy 26 centrów i nieruchomości handlowych zlokalizowanych w czterech krajach, o łącznej wartości rynkowej 2,6 mld euro i całkowitej powierzchni najmu wynoszącej powyżej 809 tys. mkw. Spółka jest notowana na giełdzie w Wiedniu oraz Euronext Amsterdam, gdzie jest oznaczona symbolem ATRS.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Na wynajem w Nowym Centrum Łodzi

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Przy ul. Tuwima powstał pierwszy w Łodzi budynek z mieszkaniami na wynajem Vantage Rent. Za marką stoi wrocławska spółka Vantage Development, która planuje zrealizować w Łodzi jeszcze cztery inwestycje z taką samą funkcją.

Materiał partnera

Polska Nieruchomość komercyjna na sprzedaż w Bielsku-Białej

schedule 15 listopada 2022
Eurobuild CEE

mBank S.A. ogłasza pisemny nieograniczony przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Bielsku-Białej przy pl. Wolności 7 objętej księgą wieczystą BB1B/00070605/9. Działka zabudowana budynkiem o charakterze biurowo-usługowym o powierzchni ok. 1370 mkw. składającym się z trzech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Nieruchomość ma wewnętrzny dziedziniec z wjazdem od ul. Paderewskiego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Colliers znów jedzie do Trójmiasta

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Colliers przejął w zarządzanie kolejne obiekty należące do spółki joint venture funduszu Investika realitní fond i Bud Holdings – Łużycka Office Park i sąsiadujący z nim Łużycka Plus, zlokalizowane w Gdyni. Tym samym w Trójmieście pod opiekę firmy trafiło już sześć projektów biurowych.

Materiał partnera

Polska Kształtowanie przyszłości przestrzeni elastycznych

schedule 05 grudnia 2022
Eurobuild CEE

Eksperci Colliers dyskutują na temat sposobu, w jaki rozwój hybrydowego modelu pracy w dalszym ciągu wpływa na rynek nieruchomości, dając początek interesującym możliwościom dla podmiotów wynajmujących nieruchomości i partnerów franczyzowych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Pełniej w P180

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by AKL

Dystrybutor surowców chemicznych, dołącza do najemców warszawskiej inwestycji P180, zrealizowanej przez firmę Skanska. Nowy najemca urządzi się na około 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Retail parki jak grzyby po deszczu

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Liczne obiekty typu convenience oddawane są w coraz mniejszych miejscowościach na terenie całej Polski. W ciągu dziewięciu miesięcy roku na terenie całego kraju oddanych zostało przeszło 300 tys. mkw. powierzchni handlowych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Słoneczne Miasteczko vol. 13

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczęła przekazywanie nabywcom lokali w XIII etapie Słonecznego Miasteczka – osiedla, w ramach którego na przestrzeni dziesięciu lat firma wybudowała już blisko 1400 mieszkań.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pierwszy najemca w 7R City Flex Katowice I

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Firma JAS-FBG wybrała miejski magazyn 7R City Flex Katowice I. Operator logistyczny zajmie w nim ponad 6 tys. mkw. powierzchni. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na maj 2023 roku. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania tanieją, ale tylko trochę

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Polacy coraz częściej zadają sobie pytanie, czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości pozwoli im kupić mieszkanie taniej. Mimo słabnącego popytu, deweloperzy nie są jednak skorzy do upustów. Jak wynika z analizy CBRE, Łódź i Kraków to miasta, w których nie ma żadnych obniżek. W Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu można liczyć na kilka procent, a w Trójmieście – nawet na kilkanaście.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Klony, lipy i buki w parkach CTP

schedule 08 grudnia 2022
Opr./edited by MR

CTP planuje zasadzić w Polsce 1,2 tys. drzew do końca III kwartału 2023 roku. Nasadzenia będą prowadzone na terenach, na których firma realizuje parki logistyczno-przemysłowe. W sumie to dziesięć lokalizacji na największych rynkach magazynowych w kraju.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dobry lek na ból głowy

schedule 08 grudnia 2022
Eurobuild CEE

Sposób przechowywania produktów farmaceutycznych, odpowiedni podział stref magazynowych, zabezpieczenie łańcucha dostaw – to tylko kilka z kluczowych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania powierzchni magazynowej dla firmy farmaceutycznej. Logistyka farmaceutyczna to jeden z filarów sektora, a jej rozwój jest wyjątkowo intensywny.

Rynek mieszkaniowy

Polska Lokum Verde otwiera się dla mieszkańców

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Lokum Deweloper rozpoczyna przekazywanie mieszkań z I i II etapu osiedla Lokum Verde. Inwestycja powstała na wrocławskim Zakrzowie. Do użytku zostało oddanych około 250 lokali.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia 30 milionów dla DL Invest

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił finansowania typu mezzanine w wysokości 30 mln euro dla DL Invest Group, polskiego inwestora i dewelopera nieruchomości komercyjnych. Kredyt wesprze rozwój zrównoważonych projektów w polskim sektorze magazynowym

Wydarzenia

Polska Browary Warszawskie są najlepsze!

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Browary Warszawskie otrzymały nagrodę MAPIC Awards 2022 w kategorii Best Urban Regeneration. Tytuł najlepszej miejskiej rewitalizacji na świecie inwestycja zawdzięcza m.in. integracji projektu z miastem, zastosowanym rozwiązaniom ekologicznym i innowacjom.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowa Stara Cegielnia

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Totalbud zakończył realizację III etapu poznańskiej inwestycji Stara Cegielnia w dzielnicy Grunwald. Za projekt odpowiada Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich, a deweloperem inwestycji jest spółka Poznań Kartuska.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Posortują pocztę pod Warszawą

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Rusza budowa sortowni Poczty Polskiej w okolicy Radzymina. Kompleks budynków Warszawa II ma być gotowy pod koniec 2023 roku. Obiekt zostanie zrealizowany przez Panattoni.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Świat Inwestorzy czekają na stabilizację

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by MR

Globalna stabilizacja rynku nieruchomości zacznie się w połowie 2023 roku, ale jej tempo będzie zależeć od różnych, często nieprzewidywalnych czynników – oceniają eksperci firmy Colliers w swoim raporcie "2023 Global Investor Outlook".

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wspólnymi siłami z MVGM

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Firma MVGM podpisała z PineBridge Benson Elliot i Sharow Capital nową umowę, która rozszerza dotychczasową współpracę o komercjalizację powierzchni handlowo-usługowych, znajdujących się w pięciu budynkach biurowych należących do obu podmiotów. To pierwszy kontrakt dotyczący świadczenia usług wynajmu w sektorze biurowym, w którym MVGM zapowiada dalszy rozwój.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Antczak rośnie Magnicach

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Powierzchnia dwóch magazynów wybudowanych przez Grupę Antczak dla firmy GLP sięgnęła prawie 90 tys. mkw. Oba obiekty powstały w podwrocławskich Magnicach, na terenie parku logistycznego Wrocław V Logistics Centre.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Cztery miliony w budowie

schedule 07 grudnia 2022
Opr./edited by JC

Według raportu "Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I-III kw. 2022" , opublikowanego przez firmę Newmark Polska, na koniec III kwartału 2022 całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wyniosły prawie 27,4 mln mkw., co oznacza wzrost o 19,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. Nowa podaż od początku roku już przekroczyła 3,58 mln mkw. i była wyższa od odnotowanej w całym 2021 roku o 15,6 proc.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 07 grudnia 2022

30 milionów dla DL Invest

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił finansowania typu mezzanine w wysokości 30 mln euro dla DL Invest Group, polskiego inwestora i dewelopera nieruchomości komercyjnych. Kredyt wesprze rozwój zrównoważonych projektów w polskim sektorze magazynowym

schedule 07 grudnia 2022

Inwestorzy czekają na stabilizację

Globalna stabilizacja rynku nieruchomości zacznie się w połowie 2023 roku, ale jej tempo będzie zależeć od różnych, często nieprzewidywalnych czynników – oceniają eksperci firmy Colliers w swoim raporcie "2023 Global Investor Outlook".

schedule 07 grudnia 2022

AmRest żegna się z Rosją

AmRest sprzedaje swoje restauracje KFC w Rosji. Za 215 placówek rosyjski koncern Almira OOO ma zapłacić przynajmniej 100 mln euro. AmRest pracował nad sprzedażą rosyjskiej części swojego biznesu od dziewięciu miesięcy. 

schedule 06 grudnia 2022

50 milionów dla Resi4Rent

Resi4Rent pozyskał finansowanie na budowę portfela mieszkań w abonamencie. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił firmie pożyczki w wysokości 50 mln euro na nowe inwestycje na rynku najmu instytucjonalnego w miastach przyjmujących uchodźców z Ukrainy. To pierwsze finansowanie EBOR dla sektora PRS w Polsce.

schedule 06 grudnia 2022

Focus na Płock

Focus Estate Fund zakończył transakcję nabycia centrum handlowego Atrium Mosty w Płocku. To piąta inwestycja tego funduszu w polski sektor handlowy. Pozostałe cztery aktywa zlokalizowane są w Opolu, Sandomierzu, Zgorzelcu i Bartoszycach.

schedule 05 grudnia 2022

Praski raport Colliersa

Jak wynika z kwartalnego badania rynku przeprowadzonego przez firmę Colliers, pomimo pierwotnych założeń, wskaźnik pustostanów biurowych w Pradze spada i osiągnął poziom 8,1 proc., co stanowi 308 tys. mkw. niewynajętej powierzchni na koniec III kwartału 2022 roku. Zrealizowany popyt brutto na poziomie 137,7 tys. mkw. był najwyższym jak dotąd w 2022 roku.

schedule 05 grudnia 2022

Nowy rok z nowymi wyzwaniami

Firma Savills wstępnie podsumowała 2022 rok i nakreśliła prognozy najważniejszych trendów na kolejne miesiące dla rynku nieruchomości komercyjnych. Z analiz ekspertów wyłania się obraz rynku, który zmaga się z niepewnością i rosnącymi cenami, ale w dalszym ciągu oparty jest na silnych fundamentach, które pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość.

schedule 02 grudnia 2022

Ghelamco sprzedaje

Ghelamco sprzedało obiekt handlowo-usługowegy Plac Vogla na warszawskim Wilanowie. Nowym właścicielem została grupa LCP Properties, która w październiku tego roku nabyła od dewelopera także park handlowy Prochownia Łomianki.

schedule 02 grudnia 2022

Setki milionów dla MLP

MLP Group przeprowadziło publiczną ofertę akcji serii F w drodze subskrypcji prywatnej, skierowaną wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych i inwestorów nabywających akcje za nie mniej niż 100 tys. euro. Przy cenie emisyjnej akcji wynoszącej 70 zł całkowita wartość oferty zamknęła się kwotą 183,5 mln zł.

schedule 30 listopada 2022

Francuzi na zakupach w Budapeszcie

Groupama Gan REIM nabyła kompleks Green Court Office w Budapeszcie od belgijskiego dewelopera Codic Hungary i jego partnerów – Picton Group i Pesti Házak. Wartość transakcji wyniosła 77,1 mln euro.

schedule 30 listopada 2022

Verdion sprzedaje hub UPS

Brytyjska grupa inwestycyjna Verdion sprzedała hub logistyczny w miejscowości Tuchoměřice koło Pragi, wynajmowany przez firmę kurierską UPS. Kupującym jest czeska grupa inwestycyjna Safichem. Kwota transakcji nie została ujawniona.

schedule 29 listopada 2022

Warimpex poprawia wyniki

Warimpex w I półroczu 2022 roku osiągnął wynik finansowy netto w wysokości 13,4 mln euro. W porównaniu z zeszłym rokiem, spółka zanotowała wzrost przychodów z wynajmu obiektów biurowych o 52 proc. i przychodów z hoteli o 77 proc. 

schedule 29 listopada 2022

Cavatina podlicza zyski i planuje

Grupa Cavatina Holding osiągnęła w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku skonsolidowany zysk netto w wysokości 53,6 mln zł. W ostatnich miesiącach Cavatina sfinalizowała sprzedaż trzech budynków biurowych, których wartość wyniosła ponad 139 mln euro.

schedule 29 listopada 2022

Echo kupuje, wynajmuje, projektuje

Grupa Echo-Archicom podsumowała swoją dotychczasową działalność w 2022 roku. W badanym okresie odbyło się przekazanie klientom 1650 mieszkań na sprzedaż i wynajem, utrzymanie stuprocentowego poziomu najmu we wszystkich ukończonych budynkach Resi4Rent, a także wzrost obrotów Libero w Katowicach i Galerii Młociny w Warszawie.

schedule 25 listopada 2022

20 milionów w obligacjach od Develii

Zarząd Develii podjął uchwałę o rozpoczęciu emisji obligacji o wartości do 20 mln zł. Oprocentowanie obligacji zostało ustalone w oparciu o WIBOR 3M powiększony o marżę 4,1 proc.

schedule 23 listopada 2022

Dobry rok dla inwestycji

Całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych do końca III kwartału 2022 roku był na polskim rynku wyższy o 22 proc. niż w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku – podsumowuje firma doradcza Cushman & Wakefield.

schedule 23 listopada 2022

Popyt na luksus

Jak wynika z najnowszego globalnego rankingu Main Streets Across the World, sporządzonego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield, handel stacjonarny w najlepszych w swojej klasie lokalizacjach wychodzi z pandemii Covid-19 ze wzrostami czynszów. Marki luksusowe wykazują się odpornością, a w miastach zauważalny jest wzrost aktywności najemców.

schedule 22 listopada 2022

CA Immo opuszcza Rumunię

CA Immo sprzedaje siedem budynków biurowych w Bukareszcie. Łączna powierzchnia biurowców wynosi 165 tys. mkw. Sprzedaż oznacza całkowite wyjście firmy z rumuńskiego rynku.

schedule 22 listopada 2022

Sprzedaż i leasing zwrotny najatrakcyjniejsze

Pomimo spowolnienia na rynku nieruchomości komercyjnych, trudna sytuacja makroekonomiczna oraz zaostrzone warunki udzielania kredytów sprawiają, że nieruchomości stają się coraz bardziej atrakcyjnym sposobem pozyskiwania kapitału - wynika z nowych badań przeprowadzonych przez Colliers. Sprzedaż i leasing zwrotny postrzegane są jako jedne z najbardziej atrakcyjnych metod spieniężania aktywów nieruchomościowych.

schedule 16 listopada 2022

Syrena wskakuje do głębokiej wody

Syrena Real Estate kupiła budynek ze 116 mieszkaniami na wynajem zrealizowany na warszawskiej Woli przez Dantex.

Kategorie