EN

Tarcza do poprawki

Koronawirus
POLSKA Najważniejszym celem proponowanych przez rząd zmian powinno być zapewnienie firmom płynności finansowej i ochrona miejsc pracy, aby mogły one na bieżąco regulować swoje zobowiązania i nie pogłębiać kryzysu oraz nie eskalować go na inne branże – pisze BCC w oświadczeniu dotyczącym rządowego projektu Tarczy Antykryzysowej.
Wielu przedsiębiorców już nie ma środków na wypłatę wynagrodzeń i zobowiązania publiczno-prawne. Obecne, rządowe propozycje są lepsze niż w pierwotnej wersji projektów, przekazanych w sobotę, jednak wciąż dalece nieadekwatne do skali wyzwań i potrzeb. Należy uwzględnić szerszą perspektywę czasową trwania epidemii gospodarczej i już obecnie poszukiwać i planować rozwiązania na okres po pandemii. Już teraz widać, że konieczne mogą być kolejne wersje tarczy – 2.0, 3.0, 4.0 itd. – uważają eksperci BCC. Konieczne jest zwolnienie wszystkich firm ze składek ZUS przez 6 miesięcy, tak jak ze składek do KRUS, powszechnie i bez dodatkowych warunków, zostali zwolnieni rolnicy, co postuluje obecnie również Rzecznik MŚP. Także zwolnienie przedsiębiorców z podatków (CIT, PIT, w tym od nieruchomości – tu apel do samorządów; zniwelowanie VAT) w zależności od procenta utraconych dochodów, conajmniej w najbliższym kwartale – czytamy w przesłanym przez BCC dokumencie. – Trzeba uprościć procedury przyznawanej pomocy. Jest ona potrzebna natychmiast! Powinno się udzielać jej „na oświadczenie”. Czas na weryfikację zasadności skorzystania z niej przyjdzie po kryzysie – uważa Łukasz Bernatowicz, wiceprezes BCC, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego.
– Przy okazji ustawy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej widać bardzo wyraźnie, że rząd pada ofiarą własnych wcześniejszych zmian w systemie podatkowym. Liczba obowiązków raportowych w zakresie podatków w ostatnich latach wzrosła tak bardzo, że obecna ustawa nie objęła przesunięcia wszystkich terminów przewidzianych dla przedsiębiorców. Efekt jest taki, że część obowiązków przesunięto, a innych nie – połapanie się w gąszczu tych zmian jest bardzo utrudnione – dodaje Michał Borowski, ekspert podatkowy BCC.

W tarczy antykryzysowej znalazły się propozycje, o które BCC zabiegał m.in.: - Przesunięcie terminu składania zeznań CIT i wpłaty tego podatku dla wszystkich przedsiębiorców do końca maja 2020.
- Odliczenie straty roku bieżącego od dochodu uzyskanego w 2019 roku przez podatników CIT i PIT.
- Uproszczony do 1 strony wniosek o zawieszenie składek ZUS.
- Świadczenie dla osób na cywilnoprawnych i samozatrudnionych w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli ok 2 tys. zł netto.
- Przedłużenie ważności dokumentów pozwalających cudzoziemcom wykonywać pracę w Polsce. Wykonywanie pracy przez cudzoziemców będzie legalne na warunkach określonych w tychże dokumentach aż do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii.
- Przedłużenie terminu do opuszczenia terytorium Polski przez cudzoziemców zobowiązanych do powrotu, również do upływu 30 dnia po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

W odniesieniu do obecnych zapisów tarczy wciąż brakuje zapisów i konieczne jest:
- Wprowadzenie rozwiązań poprawiających płynność finansową firm: skrócenie terminów zwrotu VAT, uwolnienie środków z rachunków VAT (zblokowanych z uwagi na mechanizm split-payment), znaczne skrócenie terminu zastosowania tzw. ulgi na złe długi.
- Zawieszenie trwających i nierozpoczynanie nowych kontroli podatkowych.
- Blokowe, a nie wybiórcze, przesunięcie wszystkich terminów związanych z raportowaniem i płaceniem podatków. W obecnym projekcie część obowiązków przesunięto, a innych nie – połapanie się w gąszczu tych zmian jest bardzo utrudnione.
- Anulowanie danin publicznych wszystkim podmiotom dotkniętym kryzysem – nie tylko małych i mikro. Duże firmy mogą nie przetrwać. Mają 100 proc. kosztów i 10 proc. przychodów.
- Objęcie planem pomocy także średnich i dużych przedsiębiorców, których wedle obecnych zapisów tarczy wiążą limity pomocy de minimis. To tam będą ewentualnie największe straty i największe zwolnienia pracowników.
- Umożliwienie pracodawcom nakazanie wykorzystania zaległych i obecnych urlopów przez pracowników.
- Przejęcie przez państwo wypłaty wynagrodzeń w firmach, gdzie przychody spadły o więcej niż 30 proc. oraz finansowania pracownikom zasiłku chorobowego (obecnie finansują go przez 33 dni pracodawcy).
- Zdefiniowanie pracy zdalnej.
- Odbiurokratyzowanie przepisów dot. postojowego: trzeba deklarować i liczyć spadki przychodów, np. małe zakłady usługowe: fryzjerzy, kosmetyczki, małe sklepy, także spożywcze, które zaczęły działalność 3 lutego (poniedziałek, co jest logiczne, a nie w sobotę 1 lutego), nie skorzystają z postojowego! Po 1 kwietnia zawieszą działalność lub upadną. Postojowe i jego kryteria są najsłabszym elementem pakietu.
- Podejmowanie decyzji o przestoju ekonomicznym samodzielnie przez pracodawcę. Obecnie zaproponowane rozwiązanie zakłada, iż pracodawca bezwzględnie będzie musiał zawrzeć porozumienie ze stroną społeczną i nie będzie w stanie narzucić jego treści. Jest to rozwiązanie nieuwzględniające specyfiki konsultacji pracodawców i organizacji związkowych. Nawet w obliczu obecnej sytuacji istnieje bardzo duże ryzyko, iż związki zawodowe będą te negocjacje przedłużać a pracodawca pogrążony w trudnej sytuacji finansowej nie będzie mógł wówczas skorzystać z przestoju i obniżenia etatu na warunkach zawartych w „tarczy antykryzysowej”.
- Zrezygnowanie z wyborów przedstawicielstwa pracowników u pracodawców, u których nie funkcjonują organizacje związkowe. Nie jest to odpowiedni moment na takie ustalenia. Rozwiązanie to miałoby zastosowanie nawet do małych, rodzinnych firm co jest nieracjonalne.
- Usunięcie obowiązku wysyłania porozumienia do okręgowego inspektora pracy. Jest to kolejny formalizm, który zmusi jedynie PIP do prowadzenia kolejnej statystyki, bez realnego przełożenia na ochronę praw pracowników.
- Zniesienie odpowiedzialności przedsiębiorców za szkody powstałe w wyniku realizacji przez firmę decyzji lub poleceń władzy publicznej w trakcie walki z koronawirusem.
- Wprowadzenie analogicznych, jak dla jednostek samorządu terytorialnego, rządowych dotacji dla przedsiębiorców na czynną walkę z epidemią.
- Zniesienie reguły budżetowej, zwiększenie deficytu budżetowego w celu ratowania gospodarki, wzorem Niemiec, Francji, Włoch.
- Odblokowanie handlu w niedziele z obowiązkiem przestrzegania przez centra handlowe zaleceń służb sanitarnych.
- W branży turystycznej: voucher na 365 dni do decyzji turoperatora za niezrealizowane z powodu koronawirusa wakacje oraz przyjęcie działania ustawy pomocowej wstecz – od 21 lutego, ponieważ w tym czasie brakowało odpowiednich ustaw i firm działały w realiach luki prawnej.
- Rezygnacja z rocznych wakacji kredytowych i drastycznego ograniczenia pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego pod pozorem ochrony konsumentów, czego skutkiem będzie likwidacja pozabankowej części sektora finansowego oraz – równocześnie – ponad 30 tys. miejsc pracy.
- Wprowadzenie dodatkowych zapisów dotyczących przesłanek możliwości skorzystania z preferencyjnych rozwiązań przez przedsiębiorców prowadzących działalność w specyficznych branżach, których:
działalność charakteryzuje się dużymi różnicami obrotów w poszczególnych okresach, np. przedsiębiorców działających w branży deweloperskiej, którzy nie realizują jednocześnie wielu inwestycji (spółek celowych powoływanych dla realizacji pojedynczych inwestycji);
przychody wynikają z zawartych długoterminowych umów przedwstępnych lub zobowiązujących do wykonania świadczenia na rzecz konsumentów, jak np. umowy deweloperskie, których zawieranie zostało gwałtownie ograniczone w związku z epidemią (do zawarcia takiej umowy konieczne jest bowiem osobiste zapoznanie się konsumentów z ofertami dotyczącymi budowanych mieszkań, co nie może się odbyć bez ich osobistych wizyt w biurach sprzedaży deweloperów) .
- Umożliwienie odroczenia spłaty kredytów już zaciągniętych na realizację przedsięwzięć deweloperskich w przypadku wynikających z sytuacji epidemiologicznej trudności w terminowej spłacie kredytów i refinansowanie odsetek od takich kredytów ze środków Skarbu Państwa.
- Umożliwienie wojewodom wszczęcia postępowania pobytowego cudzoziemca bez konieczności jego osobistego stawiennictwa w urzędzie wojewódzkim – zmiana mogłaby polegać na uznaniu, że brak osobistego stawiennictwa cudzoziemca i okazania oryginału paszportu nie jest brakiem formalnym, a co za tym idzie, można go uzupełnić w toku postępowania, aż do dnia wydania decyzji przez wojewodę.
- Wprowadzenie możliwości elektronicznego składania wniosków pobytowych przez cudzoziemców.
- Zawieszenie konieczności przeprowadzania przez podmioty powierzające wykonywanie pracy cudzoziemcom testu rynku pracy i przedstawiania w sprawach o pobyt i pracę oraz o zezwolenia na pracę typ A informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy.
- Udostępnienie aptekom środków ochrony osobistej, niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa personelu medycznego.
- Wprowadzenie podstawy prawnej dla działań, których celem jest ograniczenie fizycznego kontaktu personelu aptecznego z pacjentami, bez uszczerbku dla dostępności produktów oraz świadczonych usług farmaceutycznych.
- Umożliwienie wytwarzania środków dezynfekujących w aptekach.
- Umożliwienie zakupów surowców do wytwarzania środków dezynfekujących.
- Zapewnienie ciągłości dostępu do leków i świadczeń zdrowotnych w Polsce.
- Umożliwienie odliczania kosztów ponoszonych na ochronę pracowników aptek.
- Wstrzymanie kontroli aptek.
- Gwarancje rządowe dla firm ubezpieczających należności handlowe z powodu wyczerpujących się limitów kredytów kupieckich aptek i hurtowni, co uniemożliwia im dalsze sprzedawanie leków.
- Zielona linia pomiędzy Min. Zdrowia i importerami leków oraz nacisk rządowy na inne kraje, żeby nie blokowały eksportu leków, które nie są niezbędne do leczenia infekcji COVID-19 ze względu na zatory w dostawach leków z zagranicy z powodu blokady eksportu.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Przejmą udziały w CPIPG

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

CPI Property Group podpisało z brytyjską firmą Sona Asset Management umowę przejęcia udziału mniejszościowego w spółce zależnej CPIPG, do której należy 11 nieruchomości biurowych i dwie handlowe w Polsce. Wartość transakcji to 250 mln euro. 

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i ładnie w Galerii Wiślanka

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Galeria Wiślanka w Żorach przebudowała strefę restauracyjną Wiślanka Food. Oferta gastronomiczna centrum zwiększyła się jednocześnie o trzy nowe lokale, serwujące kuchnię tajską, amerykańską i turecką.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pitbull powalczy u EPP

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Zarządzane przez EPP centra handlowe Wzorcownia we Włocławku, Galeria Solna w Inowrocławiu i Galeria Olimpia w Bełchatowie rozszerzają swoją ofertę o markę odzieży sportowej Pitbull.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska G City liczy nowych najemców

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Wrocławska Galeria Dominikańska z portfolio G City wzmocniła swoją ofertę restauracyjno-kawiarnianą otwierając lokal Wagożercy (powierzchnia około 240 mkw.), sklep Czas na Herbatę (około 40 mkw.) oraz dwa punkty gastronomiczne – Smaki Ukrainy i Cukiernię Creme.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi trzyma tempo

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Aldi uruchomił dwa nowe sklepy – w Nowej Soli i w Tychach. Dzięki temu łączna liczba placówek sieci w Polsce wyniesie 315. Najwięcej sklepów Aldi działa w woj. śląskim, gdzie po najnowszym otwarciu znajdują się już 72 placówki. 

Rynek mieszkaniowy

Słowacja Kupują w Downtown Yards

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

JTRE rozpoczęło przedsprzedaż mieszkań w projekcie Downtown Yards w Bratysławie. Budowa wielofunkcyjnego kompleksu już się rozpoczęła.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy W kosmos spod Monachium

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

VGP wybuduje nową siedzibę Isar Aerospace w w VGP Park Munich w Vaterstetten. Poza biurami, w lokalizacji położonej tuż przy obwodnicy Monachium, powstaną przestrzenie badawcze i rozwojowe oraz fabryka orbitalnych rakiet nośnych. Kompleks zajmie 40 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Finiszują na Bernardyńskiej

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Prace przy I etapie Bernardyńskiej 4, wrocławskiej inwestycji Toscom Development, zakończą się na początku III kwartału tego roku. Deweloper kończy też przebudowę ul. Bernardyńskiej.

Infrastruktura

Polska Chemikalia przybiły do Portu Szczecin

schedule 02 maja 2024
Opr./edited by MR

Pod koniec kwietnia do Nabrzeża Dąbrowieckiego w Porcie Szczecin zawinął pierwszy statek – Chemikaliowiec City Island. To oficjalne zakończenie jednego z etapów projektu inwestycyjnego, którego generalnym wykonawcą jest Doraco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy trzy

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Trzy nowe placówki sieci drogerii Hebe otwarto w Warszawie, Wałczu i Redzie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po raz trzeci w Bytomiu

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W parku handlowym S1 otwarto trzeci salon sieci RTV Euro AGD w Bytomiu. Sklep jest 332 placówką sieci w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona inwestycja Develii

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita powstanie na zielonych Maślicach w otoczeniu niskiej, willowej zabudowy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Czesi postawili na Shell & Core

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Według danych firmy Colliers, w Czechach coraz popularniejszy jest trend Shell & Core - strategia, w ramach której deweloperzy budują obiekty przemysłowe do etapu zapewniającego podstawowe konstrukcje i infrastrukturę, a następnie czekają na nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Duża przestrzeń dla małych majstrów

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Pasażu Górczewska w Warszawie powstanie sala zabaw należąca do sieci Klockownia. Atrakcje dla dzieci zajmą powierzchnię 1,1 tys. mkw. Otwarcie lokalu zaplanowano na 1 czerwca.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kawa dla konesera

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Centrum Praskim Koneser, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie, otwarto kawiarnię sieci Green Caffè Nero. W ofercie Konesera znajduje się kilkanaście konceptów gastronomicznych, a na kolejne miesiące zaplanowano następne otwarcia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy Rossman w Mikołowie

schedule 30 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć Rossmann podpisała umowę z DL Invest Group dotyczącą najmu kilkuset mkw. powierzchni w nowopowstającym parku handlowym DL Shopping Mikołów na Śląsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Tarnów puszcza oko

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Sieć optyczna Kodano otworzy salon w Galerii Tarnovia. Będzie to pierwszy w mieście, a 98. w Polsce sklep marki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Era parków wciąż trwa

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu Colliersa "Rynek handlowy w Polsce 2024", w I kwartale 2024 do użytku oddano sześć nowych projektów, a trzy obiekty rozbudowano, co stanowiło 78 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Balagan w Gdyni

schedule 29 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Galeria Klif w Gdyni zyskała nowego najemcę – polską markę Balagan, oferującą buty, torebki i akcesoria. W sklepie o powierzchni 94 mkw. klienci znajdą ręcznie szyte i lokalnie wytwarzane produkty, a także biżuterię.

Najnowsze w Koronawirus

schedule 24 marca 2022

Uśmiechy wracają do sklepów

Rząd znosi od 28 marca obowiązek noszenia maseczek, poza pewnymi wyjątkami. Nie będzie też wprowadzana izolacja chorych i kwarantanna.

schedule 23 lutego 2022

Rząd znosi obostrzenia

1 marca ma przestać obowiązywać większość obostrzeń covidowych - ogłosili podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

schedule 07 grudnia 2021

Zdalne nauczanie i mniejsze imprezy sylwestrowe

Rząd zdecydował się na wprowadzenie w okolicach świąt i Nowego Roku kolejnych obostrzeń. Wraca nauka zdalna w szkołach, a limity w gastronomii, kinach czy innych placówkach mają być obniżone do 30 proc.

schedule 01 grudnia 2021

Wracają obostrzenia

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na Covid-19 i pojawieniem się nowego wariantu wirusa, rząd zdecydował się na wprowadzenie od 1 grudnia dodatkowych obostrzeń dotyczących m.in. limitów osób w kościołach, kinach i teatrach, a także wydłużenia kwarantanny w niektórych przypadkach. Nowe zasady mają obowiązywać do 17 grudnia.

schedule 10 sierpnia 2021

CA Immo z certyfikatem Covid-19

CA Immo uzyskało dla wszystkich swoich biurowców w Bukareszcie międzynarodowy certyfikat przyznawany przez Safe Asset Group. Dokument potwierdza wprowadzenie w rumuńskich biurowcach odpowiednich środków i protokołów dotyczących zdrowia i higieny, w tym rozwiązań związanych z wirusem Covid-19.

schedule 29 lipca 2021

Hotelarze nie chcą lockdownu

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wystosowała apel do premiera, wicepremiera i ministra zdrowia o niewprowadzanie jesienią lockdownu, obejmującego hotele. Autorzy apelu powołują się m.in. na fakt, że branża hotelarska podlega wielu wymogom sanitarnym i regularnie jest kontrolowana, a korzystanie z hoteli ma marginalny wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

schedule 02 czerwca 2021

Kolejne luzowanie obostrzeń

W związku z normującą się sytuacją epidemiczną i dalszym spadkiem zachorowań rząd wprowadza kolejne etapu luzowania obostrzeń.

schedule 28 kwietnia 2021

Odetchniemy, zjemy w ogródku i zanocujemy

4 maja ma rozpocząć się luzowanie obostrzeń - ogłoszono podczas środowej konferencji, w której udział wzięli premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Na początek ruszają galerie handlowe, sklepy meblowe, muzea i hotele.

schedule 21 kwietnia 2021

Znów będzie beauty

Rząd znosi część obostrzeń w 11 województwach – w poniedziałek 26 kwietnia otwarte zostaną salony urody, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, zaś dzieci z klas 1-3 wrócą do hybrydowego trybu nauki.

schedule 14 kwietnia 2021

Dzieci w przedszkolu, majówka w domu

Podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 25 kwietnia bądź 3 maja. Wyjątek stanowią przedszkola i żłobki, które ruszą od najbliższego poniedziałku. Umożliwiono też uprawianie sportu na świeżym powietrzu.

schedule 07 kwietnia 2021

Dłużej bez fryzjera i hotelu

Rząd przedłużył zapowiadany wcześniej do 9 kwietnia twardy lockdown. Obostrzenia mają obowiązywać do 18 kwietnia, ogłosił podczas środowej konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

schedule 30 marca 2021

Urządzą centrum szczepień w biurowcu

Fundacja Globalworth udostępniła samorządowi Bukaresztu należącą do Globalworthu przestrzeń biurową. Lokal na parterze biurowca City Offices o powierzchni ponad 300 mkw. zostanie wykorzystany na potrzeby zorganizowania punktu szczepień.

schedule 25 marca 2021

Bałagan na głowie, dzieci w domu

Od najbliższej soboty będzie obowiązywał twardy lockdown – na dwa tygodnie zostaną zamknięte sklepy meblowe i budowlane, niektóre punkty usługowe, a także przedszkola i żłobki. Wprowadzone zostają też mniejsze limity klientów w działających sklepach i punktach usługowych.

schedule 17 marca 2021

W całym kraju bez galerii i hoteli

W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa surowsze obostrzenia zostają od 20 marca na trzy tygodnie rozszerzone na całą Polskę, poinformował na konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

schedule 11 marca 2021

Zamykają Mazowieckie i Lubuskie

Do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, objętych dodatkowymi obostrzeniami, od poniedziałku 15 marca dołączą mazowieckie i lubuskie. Jak tłumaczy minister zdrowia, ma to związek z dużym wzrostem zachorowań w tych regionach.

schedule 05 marca 2021

Bez noclegów i zakupów nad morzem

Ze względu na wzrost zachorowań na Covid-19 rząd zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń od 13 do 20 marca w woj. pomorskim. Do 20 marca przedłużone zostały też obostrzenia na Warmii i Mazurach.

schedule 24 lutego 2021

Mazury bez hoteli i galerii

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o utrzymaniu dotychczasowych obostrzeń. Wyjątkiem jest woj. warmińsko-mazurskie. Tam od soboty 27 lutego na dwa tygodnie znów zamknięte będą galerie handlowe, hotele, kina, muzea i baseny. Dzieci wracają do nauki zdalnej.

schedule 05 lutego 2021

Można nocować, szusować i obcować z kulturą (także fizyczną)

Od 12 lutego – w reżimie sanitarnym i warunkowo na dwa tygodnie – ruszą hotele. Działać też zaczną stoki narciarskie, kina, teatry i baseny – poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

schedule 28 stycznia 2021

Idziemy na zakupy i... do muzeum

Od 1 lutego w reżimie sanitarnym otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych, a także galerie sztuki i muzea. Rząd podjął również decyzję o zniesieniu "godzin dla seniora".

schedule 17 grudnia 2020

Bez kupowania, szusowania i nocowania

Podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i doradcy premiera ds. Codiv-19 Andrzeja Horbana ogłoszono kwarantannę narodową. Od 28 grudnia do 17 stycznia mają być zamknięte galerie handlowe, hotele i stoki narciarskie.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie