EN

Chiny wracają do życia, czas na resztę świata

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
ŚWIAT W Chinach coraz więcej osób wraca do pracy, pojawiają się pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego, wzrasta też aktywność naszych klientów i całej branży – podaje Prologis w trzeciej części raportu "Rynek nieruchomości logistycznych w obliczu epidemii Covid-19". Opracowany przez Prologis w USA wskaźnik działalności przemysłowej, za pomocą którego firma analizuje aktywność klientów w tym kraju, wskazuje co prawda na spowolnienie, jednak nie jest ono tak wyraźne, jak podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 roku.
W dwóch poprzednich raportach Prologis dotyczących wpływu pandemii na rynek zidentyfikowano potencjalne czynniki, które mogą pomóc złagodzić kryzys na rynku nieruchomości logistycznych. Z najnowszego badania wynika, że wykorzystanie powierzchni magazynowych pozostaje na wysokim, średnio 84-procentowym poziomie. Jest to wartość tylko nieznacznie poniżej 85-87-procentowego wyniku z ostatnich czterech lat. Nowe dane wskazują zatem na utrzymującą się ograniczoną elastyczność rynku nieruchomości pod kątem podaży. Jako, że Chiny zaczynają wychodzić z kryzysu, analitycy Prologisu zidentyfikowali cztery kluczowe czynniki, które w nadchodzących miesiącach mogą mieć zastosowanie do sytuacji w USA i w Europie:
1. Kontynuowanie działalności. Przez cały okres trwania epidemii działalność logistyczna była kontynuowana z wyjątkiem przypadków, w których rząd nakazał ścisłą kwarantannę. W czynnych budynkach klienci Prologis prowadzili szereg działań, które miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz podejmowali środki zaradcze. Częściej zdarzały się opóźnienia w budowie nieruchomości logistycznych, a wznowienie inwestycji zajmowało więcej czasu niż zwykle.
2. Ponowne upowszechnienie handlu elektronicznego. Największą odporność na trudną sytuację zanotowali klienci nastawieni na konsumenta końcowego oraz dystrybucję miejską, ze szczególnym uwzględnieniem handlu elektronicznego. Dostawy, nawet w obliczu niedoboru pracowników, były kontynuowane bez poważnych zakłóceń. Podobnie jak dzieje się to w USA i Europie, wiele segmentów online osiągnęło dobre wyniki – najwyższe odnotowano w branży artykułów spożywczych i sprzedaży detalicznej. Na niższym poziomie pozostaje z kolei aktywność w branży motoryzacyjnej.
3. Podpisane umowy najmu. Kwarantanna i ograniczenia w możliwości odbywania podróży zmniejszyły liczbę spotkań i prezentacji wolnych powierzchni w najgorszym momencie epidemii. Jednak aktywność w tym zakresie została utrzymana, aczkolwiek przebiegała w wolniejszym tempie. W lutym i marcu Prologis zawarł w Chinach ponad pół tuzina umów najmu obejmujących łącznie 182 tys. mkw. powierzchni – są to zarówno nowo podpisane kontrakty, jak i przedłużenia obecnych.
4. Ożywienie gospodarcze. W styczniu i lutym nastąpiła zdecydowana poprawa w chińskiej gospodarce. W Chinach zaczyna być widoczne ożywienie gospodarcze – fabryki są ponownie otwierane, a życie w miastach wraca powoli do normy (oczywiście z zachowaniem rozsądnych środków ostrożności). Jednocześnie rynek zachowuje czujność na wypadek drugiej fali zarażeń koronawirusem, ponieważ dalsza niestabilność gospodarcza mogłaby w najbliższym czasie obniżyć popyt w sektorze nieruchomości logistycznych.
Rynek nieruchomości logistycznych w USA i Europie doświadczy najprawdopodobniej osłabienia aktywności – piszą eksperci Prologisu. Wskaźniki gospodarcze w USA i Europie wskazują obecnie na gwałtowne spowolnienie aktywności, co jest zgodne z sytuacją, która miała miejsce w Chinach. Jest to szczególnie widoczne w USA, gdzie liczba wniosków o przyznanie statusu bezrobotnego osiągnęła właśnie
najwyższy poziom w historii. Z kolei wskaźniki PMI w sektorze usług w USA i Europie są niższe niż kiedykolwiek, a stworzony przez Prologis wskaźnik działalności przemysłowej IBI również spadł w marcu z 60,0 do 41,7 pkt. Obecne poziomy nie są jednak niższe niż te osiągnięte w czasie światowego kryzysu finansowego, gdy w listopadzie 2008 r. wskaźnik spadł aż do 31,1. Taka niestabilność oznacza jednak recesję oraz wskazuje, że popyt na usługi logistyczne może się zatrzymać lub odwrócić w drugiej połowie 2020 roku, a nawet wcześniej, powodując zagrożenie, jeśli chodzi o wskaźnik pustostanów oraz wzrost stawek czynszu na rynku. Obecną sytuację od światowego kryzysu finansowego odróżniają też wyjątkowo niskie wskaźniki pustostanów w tym cyklu. W USA wynoszą one 4,6 proc., a w Europie – poniżej 4 proc., co jest wartością znacznie niższą niż średni 7-procentowy poziom przeważający w latach 2007–2008.
W ramach badania Prologis koncentruje się również na wpływie pandemii na działalność operacyjną. Z danych wynika, że obecnie jedynie 22 proc. ankietowanych zgłasza gwałtowny spadek poziomów aktywności z powodu braku produktów do dystrybucji lub zamknięcia ze względów bezpieczeństwa – przy czym obie przyczyny prawdopodobnie będą przejściowe. Z kolei 38 proc. respondentów zgłasza albo brak zmian w aktywności, albo jej wzrost. Pozostali badani wskazują na umiarkowane spowolnienie i podejmują w tym celu odpowiednie środki ostrożności
Jak podkreślono w poprzednim raporcie, nowe strukturalne przyczyny wzrostu, takie jak wyższe poziomy zapasów oraz upowszechnienie handlu elektronicznego, można połączyć z czterema trendami, które mogą łagodzić skutki pogorszenia koniunktury gospodarczej w logistyce:
1. szybka dynamika i wyjątkowo niskie wskaźniki pustostanów na rynku;
2. zróżnicowany popyt ze względu na koronawirusa i wzrosty w niektórych sektorach, np. w handlu elektronicznym, artykułach spożywczych, branży remontowej oraz spowolnienie w innych, takich jak motoryzacja;
3. uzupełnienie zapasów napływających z Chin;
4. spowolnienie nowych inwestycji. Najnowsze analizy Prologisu wskazują ograniczoną elastyczność rynku nieruchomości pod kątem podaży. Poziomy wykorzystania powierzchni
magazynowej wciąż pozostają wysokie i wynoszą 84,5 proc. Analitycy firmy oczekują, że najbliższy okres upłynie pod znakiem obniżonej
aktywności w gospodarce oraz ograniczonej dostępności kapitału, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw. W tej sytuacji
pomóc mogą odpowiednie zachęty podatkowe. Popyt na rynku nieruchomości logistycznych, poziomy zajętości oraz wzrost stawek
czynszów mogą jednak napotkać na trudności. W dłuższej perspektywie branża nieruchomości logistycznych jest w dobrej sytuacji. Biorąc pod uwagę cały sektor nieruchomości, ostateczne wyniki będą zależały od sposobu, w jaki klienci dostosują się do obecnej sytuacji – chodzi na przykład o wprowadzenie pracy zdalnej przez najemców biur zamiast pracy w swoich siedzibach. Dynamika na rynku nieruchomości logistycznych sprawia, że pojawiają się nowe czynniki strukturalne, które odegrają rolę w perspektywie średnio- i długoterminowej, mianowicie (i) wyższe poziomy zapasów dla zachowania ciągłości działania oraz (ii) upowszechnienie handlu elektronicznego wynikające ze wzrostów w obszarze nowej kategorii konsumentów (osoby starsze), jak i kategorii produktów (artykuły spożywcze).

Ostatnie nowości

Wydarzenia

POLSKA Wystartuj spod Ambasadora

schedule 14 lipca 2020
Eurobuild Conferences

Zgodnie z tegorocznym planem przejazd „Garnitury na rowery” wystartuje z warszawskiego Służewca. Pierwszym punktem startowym jest biurowiec Ambasador Office Building należący do firmy Hines i zlokalizowany przy ul. Domaniewskiej 34a.

Artykuł sponsorowany

Polska PGNiG sprzedaje biurowiec

schedule 06 lipca 2020

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg ustny na sprzedaż łódzkiego budynku biurowego przy ul. Uniwersyteckiej 2/4, cena wywoławcza netto wynosi 19,14 mln zł.

Zielone budownictwo

Czechy Drewniany biurowiec od Skanski

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Skanska rozpoczyna w Pradze realizację pierwszego neutralnego dla klimatu biurowca w regionie CEE, prace budowlane ruszą w 2023 roku.

Wydarzenia

POLSKA Odmrażamy turnieje sportowe

schedule 09 lipca 2020
Eurobuild Conferences

Czy w tym roku odbędzie się doroczny turniej golfa i tenisa Eurobuildu? Nie tylko wielbicieli tych sportów z pewnością ucieszy wiadomość, że –zgodnie z tendencją panującą w gospodarce – Eurobuild odmraża swoje wydarzenia sportowe! Oba turnieje przenieśliśmy na początek września, a rejestracja już ruszyła. Nie zwlekajcie z zapisami – liczba uczestników jest jak zwykle ograniczona!

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Ze skarbca wieje chłodem

schedule 14 lipca 2020
Eurobuild CEE

Trzęsienia ziemi nie było: Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Jednak RPP opublikowała projekcje ekonomiczne NBP, które nie napawają optymizmem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Centrum danych wybiera Ursus

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Do grona najemców Diamond Business Parku Ursus dołączyła – nieujawniona z nazwy – międzynarodowa firma specjalizująca się w usługach data center. Najemca zajmie łącznie ponad 7,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej. 

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Retail daje dzieciom siłę

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

By złagodzić skutki pandemii wśród najmłodszych, centra handlowe należące do Ingka Centres, a także Ikea oraz polski oddział Ikano Banku przekazały Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" pomoc o łącznej wartości 175 tys. zł.

Rynek mieszkaniowy

Ekskluzywne żeglowanie z Mateuszem Kusznierewiczem

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Dekpol Deweloper poinformował o stanie realizacji osiedla Sol Marina w Gdańsku Sobieszewie, ambasadorem inwestycji został Mateusz Kusznierewicz.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Logistyk może na odległość

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Firma Sennder zajmie ponad 1,2 tys. mkw. we wrocławskim Centrum Południe, transakcja najmu została przeprowadzona w okresie lockdownu , a więc całkowicie zdalnie. Przeprowadzkę zaplanowano na koniec stycznia 2021 roku.

Zasoby ludzkie

Kompetencje zawsze w cenie

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Plany zatrudnienia nowych pracowników w roku 2020 zadeklarowało 47 proc. firm, a 60 proc. organizacji przewiduje, że wyniki sprzed pandemii ponownie zacznie osiągać w perspektywie 12 miesięcy – wynika z badania przeprowadzonego przez firmy Hays Poland i Deloitte.

Technologie

Polska Zweryfikują najemcę szybko i legalnie

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Polsko-brytyjski startup fintechowy simpl.rent rozpoczyna współpracę z Mzuri. Simpl.rent to pierwsza w Polsce platforma online weryfikująca tożsamość oraz historię i wiarygodność finansową potencjalnych najemców przed podpisaniem umowy. Serwis jest dedykowany agencjom nieruchomości i użytkownikom indywidualnym.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Smocza Skóra pod wiechą

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Zakończyły się prace nad żelbetową konstrukcją Warsaw Unit, powstający w centrum stolicy wieżowiec Ghelamco ma już blisko 200 metrów wysokości (dokładnie: 196,4 m).

Infrastruktura

Jeszcze więcej energii spod Torunia

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Spółka Energa Operator rozpoczęła budowę magazynu energii w Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie), w pobliżu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu Smart Grid wartego 240 mln zł i współfinansowanego przez Unię Europejską.

Zielone budownictwo

Polska Textorial Park znów certyfikowany

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Budynki należące do kompleksu biurowego Textorial Park w Łodzi ponownie otrzymały certyfikaty ekologiczne BRREEAM In-Use na poziomie dobrym i bardzo dobrym.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wrocław dobry dla Resi4Rent

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Firma Resi4Rent poinformowała, że prawie rok po oddaniu do użytkowaniu pierwszych budynków wrocławskiego projektu przy ul. Rychtalskiej są one wynajęte w 95 proc., a wprowadzony do oferty w kwietniu kompleks przy ul. Mieszczańskiej – w 50 proc.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ekologiczna Jutrzenka zalśni we Włochach

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Aurec Home wprowadził do sprzedaży 163 mieszkania w ramach pierwszego etapu Miasteczka Jutrzenki w warszawskich Włochach, planowany termin oddania ich do użytkowania to drugi kwartał 2022 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pierwsza odsłona Bohemy gotowa

schedule 14 lipca 2020
Opr./edited by TC

Okam uzyskał pozwolenie na użytkowanie pierwszego etapu części mieszkaniowej warszawskiego projektu Bohema – Stara Praga, 303 lokale zrealizowane przy ul. Szwedzkiej 20 zostały wyprzedane.

Infrastruktura

Polska Rataje jak nowe

schedule 13 lipca 2020
Opr./edited by TC

Aldesa zakończyła pierwszy etap przebudowy dworca autobusowego Rataje w Poznaniu, autobusy wróciły na odremontowane perony. Wkrótce ruszają prace nad kompleksową przebudową całego ronda Rataje. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Zieleń warta miliony

schedule 13 lipca 2020
Opr./edited by TC

Wstępne dane o transakcjach na rynku inwestycyjnym w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku mówią o ponad 2,8 mld euro, co stanowi 3-procentowy wzrost licząc rok do roku. Aż 718 mln euro z tej kwity popłynęło w stronę "zielonych" biurowców – podaje Knight Frank w raporcie „Future of Cities. Zrównoważone Inwestycje”.

Technologie

Świat Lafarge drukuje w 3D, oczywiście w betonie

schedule 13 lipca 2020
Opr./edited by TC

Technologia LafargeHolcim wykorzystuje specjalnie zaprojektowany beton w druku 3D do konstrukcji wież turbin wiatrowych nawet 2,5 raza wyższych niż obecnie stosowane. Docelowo konstrukcje mogą sięgać 150-200 m wysokości i osiągać wydajność o 1/3 większą od turbin standardowych.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 13 lipca 2020

Ploh rośnie w Broniszach

Firma Ploh działająca na rynku automatów vendingowych zdecydowała się przedłużyć obecny kontrakt na wynajem powierzchni magazynowej i powiększyć część biurową w obiekcie Ożarów I Logistics Centre. Siedziba firmy ma obecnie 1,7 tys. mkw.

schedule 13 lipca 2020

DHL i DL Invest budują na Śląsku

DHL Supply Chain Polska oraz DL Invest Group zawarły umowę współpracy dotyczącą wspólnej realizacji centrum logistycznego DL Invest Park Psary. Bezpośrednio przy drodze krajowej nr 86 w Psarach w woj. śląskim powstaną budynki magazynowe o powierzchni całkowitej ponad 200 tys. mkw.

schedule 09 lipca 2020

Więcej miejsca na buty

Deichmann wynajął dodatkowe 7 tys. mkw. powierzchni magazynowej w centrum Prologis Park Wrocław. Potentat obuwniczy zajmie teraz łącznie 20 tys. mkw.

schedule 08 lipca 2020

Poczta w nowej sortowni

Poczta Polska zakończyła przeprowadzkę do nowej sortowni w Niepołomicach. Nowa hala to 17 tys. mkw. oraz docelowo 1,7 tys. mkw. powierzchni socjalno-biurowej, 20 doków kurierskich i ponad 20 doków dla samochodów pow. 3,5 t.

schedule 07 lipca 2020

Magazyny z niższymi stopami kapitalizacji

Według firmy doradczej Savills, średnie stopy kapitalizacji na rynku najbardziej atrakcyjnych nieruchomości magazynowych i centrów handlowych w Europie kontynentalnej po raz pierwszy w historii osiągnęły zbliżoną wartość. Przyczynił się do tego dynamiczny wzrost popytu na powierzchnie logistyczne w wyniku rosnącego wolumenu obrotów w sektorze e-commerce.

schedule 03 lipca 2020

Kawałek morza na lądzie

DB Schenker otworzył w Sosnowcu magazyn CFS (Container Freight Station), który umożliwi konsolidację i dekonsolidację kontenerów drobnicowych. Operator logistyczny uruchomił cztery linie oceaniczne z chińskich portów w Szanghaju, Ningbo, Hongkongu i Shenzhen.

schedule 02 lipca 2020

Wielkie pakowanie w Kowalach

Grupa Dot2Dot, producent opakowań z tektury litej, wprowadzi się do kompleksu 7R Park Gdańsk II, najemca ulokuje w Kowalach linię produkcyjną, magazyn oraz biuro.

schedule 01 lipca 2020

Panattoni z Zarysem

Panattoni wybuduje kolejny park magazynowo-produkcyjny na Śląsku – Panattoni Park Zabrze II. Inwestycja o powierzchni 44 tys. mkw. ma już pierwszego najemcę.

schedule 01 lipca 2020

Naprawdę duża Pepsi w Mszczonowie

Rozpoczął działalność najnowszy magazyn firmy PepsiCo, mieszczący się na terenie parku P3 Mszczonów – to największe centrum dystrybucyjne koncernu w Polsce i jednocześnie największy tego typu obiekt oddany do użytku w pierwszym kwartale 2020 roku na rynku magazynowo-logistycznym.

schedule 01 lipca 2020

Prologis przyciąga na południu

Ponad 55 tys. mkw. powierzchni zajmie ośmiu najemców w dolnośląskich obiektach Prologisu, portfolio dewelopera w rejonie Wrocławia obejmuje cztery parki logistyczne o łącznej powierzchni ponad pół miliona mkw.

schedule 01 lipca 2020

7R wierzy w Podkarpacie

Firma 7R sfinalizowała zakup działki inwestycyjnej w Trzebownisku koło Rzeszowa od Gardner Aerospace. Nieruchomość o powierzchni prawie 26,5 tys. mkw. leży w Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Europark Mielec" i ma pozwolenie na budowę.

schedule 30 czerwca 2020

BHP pod dachem 7R

Firma 7R realizuje dla szwedzkiej spółki Hultafors Group magazyn BTS w Goleniowie, obiekt ma być gotowy w 2021 roku.

schedule 29 czerwca 2020

Gorzowski kompleks Accolade prawie gotowy

Accolade kończy budowę pierwszego etapu parku przemysłowego w Gorzowie Wielkopolskim o łącznej wartości 47 mln euro. Inwestycja będzie przebiegać w czterech etapach, pierwszy z nich (19 tys. mkw.) będzie gotowy w lipcu. Docelowo park zaoferuje ponad 70 tys. mkw. 

schedule 26 czerwca 2020

Trzy tysiące na skóry i tkaniny

Firma Elastron wynajęła blisko 3 tys. mkw. w inwestycji magazynowej S5 Wrocław North Gate należącej do Panattoni, w procesie negocjowania warunków umowy najemcy doradzali eksperci JLL.

schedule 25 czerwca 2020

Olbrzym od Panattoniego gotowy

Panattoni zakończyło realizację największego obiektu magazynowego w rejonie Warszawy – A2 Warsaw Park. Budynek o powierzchni blisko 104 tys. mkw. powstał w Adamowie, przy węźle Grodzisk Mazowiecki autostrady A2.

schedule 25 czerwca 2020

21 tysięcy wzięli w Warszawie

Międzynarodowa firma świadcząca usługi data center wynajęła 21 tys. mkw. w kompleksie Gate One Business Park. Umowa została podpisana na 15 lat, nazwa firmy nie została ujawniona.

schedule 25 czerwca 2020

Mogą przenieść produkcję do Polski

Polska może skorzystać z rosnącego znaczenia nearshoringu, czyli lokowania inwestycji w państwach bliższych rynkom zbytu – twierdzi Savills.

schedule 23 czerwca 2020

Omnipack rozwija się w Nadarzynie

Polski startup Omnipack świadczący tzw. usługi fulfillment dla sektora e-commerce uruchomił nowe centrum logistyczne w Segro Logistics Park Warsaw w Nadarzynie pod Warszawą. Celem firmy jest zagraniczna ekspansja.

schedule 23 czerwca 2020

E-handel potrzebuje więcej miejsca niż sklepy

Wskaźnik penetracji handlu elektronicznego w Stanach Zjednoczonych wzrósł z 15 proc. pod koniec 2019 roku do ponad 25 proc. w kwietniu 2020 roku. Oznacza to, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy dokonała się zmiana, która naszym zdaniem przewidziana była na kilka lat – podaje Prologis.

schedule 23 czerwca 2020

Logistyka urośnie w poznańskim parku

Firma Ekol Poland wynajęła w kompleksie Panattoni Park Poznań VII ponad 23,5 tys. mkw. powierzchni. Najemca będzie prowadzić w obiekcie usługi logistyczne dla producenta odzieży outdoorowej, firmy Regatta.

Kategorie