EN

Polska Biura w dołku, ale chwilowo

Biura i projekty wielofunkcyjne
Jak może wyglądać biurowa Warszawa w perspektywie kolejnych 18 miesięcy? Eksperci Savillsa przeanalizowali dwa możliwe scenariusze. Oba zakładają krótkoterminowy spadek popytu i wzrost poziomu pustostanów, przy czym skala wpływu pandemii na rynek jest w nich różna. Oba prognozują również, że sektor ten zachowa swoją stabilną pozycję w dłuższej perspektywie.

Optymistyczny scenariusz zakłada, że w wyniku koronawirusa popyt ze strony najemców został jedynie wstrzymany na okres kilku miesięcy, po którym w drugiej połowie roku nastąpi intensywne odbicie. Prognozowana przez Savills ilość nowoczesnej powierzchni biurowej wynajętej w Warszawie zarówno w 2020 jak i 2021 roku byłaby wówczas najprawdopodobniej zbliżona do średniej dziesięcioletniej (ok. 710 tys. mkw. rocznie).

Za wariantem, w którym stolica Polski nie odczuje drastycznego spadku popytu na powierzchnię biurową, przemawia m.in. zwiększona liczba krótko i średnioterminowych renegocjacji umów najmu. W tym scenariuszu analitycy Savills przyjęli również, że ewentualne cięcia kadrowe, czy też utrzymanie w pewnym zakresie pracy zdalnej, nie doprowadzą do redukcji wynajmowanej powierzchni. Praca z domu miałaby charakter dobrowolny i tymczasowy, jak najczęściej miało to miejsce przed pandemią, lub zostałaby zrównoważona przez potrzebę zaimplementowania zasad dystansu społecznego w przestrzeni biurowej (np. poprzez mniejsze zagęszczenie stanowisk pracy czy powrót części firm do układu gabinetowego).

Jak wynika z raportu Savills, w przypadku korzystnego scenariusza poziom pustostanów w Warszawie wzrośnie nieznacznie, głównie za sprawą ukończenia bardzo dużej liczby nowych projektów deweloperskich. Do końca 2021 roku planowanych jest oddanie ponad 800 tys. mkw. nowej powierzchni. Obawy związane z tym, że w wyniku koronawirusa budowane obecnie wieżowce, które coraz liczniej zaczynają zdobić krajobraz Warszawy, będą świecić pustkami, wydają się nieuzasadnione – blisko 70 proc. nowobudowanej powierzchni biurowej w stolicy jest zabezpieczona umowami przednajmu lub listami intencyjnymi. O ile obecna sytuacja nie spowoduje u tych firm drastycznej redukcji pierwotnego zapotrzebowania na przestrzeń do pracy, Savills zakłada, że poziom wakatu w Warszawie wzrośnie z 7,5 proc. odnotowanych w pierwszym kwartale 2020 roku do zaledwie 10,3 proc. na koniec roku i 11,3 proc. w roku 2021, po czym spodziewany jest ponowny spadek stopy pustostanów.

Złoty okres polskiego rynku nieruchomości biurowych nie dobiegł końca w wyniku pandemii koronawirusa, ale jego dynamiczny rozwój został na pewien czas wstrzymany. Fundamenty, na których opiera się ten sektor, są silne i niezachwiane. Ostatnie miesiące obnażyły wiele wad pracy zdalnej, które będą powstrzymywać dużą część firmy przed zastosowaniem tego rozwiązania na szeroką skalę w momencie, kiedy nie będzie ono już konieczne ze względu na czynniki zdrowotne. Lockdown wywiera jednak bardzo negatywny wpływ na biznes, dlatego w krótkiej perspektywie, do czasu pełnego odbicia gospodarki, należy spodziewać się osłabienia popytu na powierzchnię biurową i wzrostu poziomu pustostanów. Warszawa, jako największy rynek biurowy w Polsce, z pewnością to odczuje – uważa Tomasz Buras, CEO firmy Savills Polska.

W tym roku po raz pierwszy od blisko 30 lat prognozowany jest ujemny wzrost gospodarczy dla Polski. Zdaniem autorów raportu, takie wyhamowanie koniunktury nie może pozostać bez wpływu na rynek nieruchomości. Z drugiej strony, zarówno według analiz Oxford Economics, Komisji Europejskiej jak i Banku Światowego, odbicie gospodarcze spodziewane jest już w 2021 roku. Prognozy dotyczące bezrobocia zakładają jego ponowny spadek w 2021 roku nawet, według Oxford Economics, do poziomu niższego, niż w roku 2019.

Pomimo dobrych prognoz długoterminowych dla gospodarki wiele firm musi reagować na obecną sytuację już teraz, co w krótkiej perspektywie może doprowadzić do ograniczenia popytu na powierzchnię biurową. Niezależnie od przewidywań dotyczących spadku bezrobocia w 2021 roku, jednym z najbardziej zasadnych pytań dotyczących długoterminowych prognoz dla rynku biurowego wydaje się kwestia tego, gdzie osoby te będą pracować. Nie mam wątpliwości, że home office w pewnym zakresie zostanie z nami na dłużej, ale będzie tylko jednym z elementów zmian związanych z potrzebą większej elastyczności środowiska pracy i moim zdaniem w żadnym wypadku nie będzie oznaczał całkowitego końca modelu pracy z biura – dodaje Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy Savillsa.

W pierwszych miesiącach po wprowadzeniu ograniczeń przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się koronawirusa większość najemców odraczała decyzje związane z najmem powierzchni biurowej. Taki stan nie mógł jednak trwać wiecznie i w miarę zbliżania się terminu końca obecnej umowy wiele firm, nie będąc pewna swoich planów na przyszłość, chciała uniknąć długoterminowych zobowiązań i postanowiła renegocjować krótkoterminowe przedłużenia. Jednocześnie byliśmy świadkami dążenia do optymalizacji kosztów, co w przypadku firm, które dokonały redukcji etatów, przełożyło się na chęć podnajmu części biura innym firmom.

W wyniku pandemii koronawirusa niektórzy najemcy w poszukiwaniu oszczędności mogą ponownie przychylniejszym okiem zacząć spoglądać w kierunku lokalizacji z atrakcyjniejszymi czynszami, np. na Służewcu. Osłabiony popyt w najbliższych miesiącach będzie oznaczał również wyzwanie dla właścicieli starszych biurowców. Nie muszą oni jednak stać na straconej pozycji, gdyż często to właśnie takie obiekty są w stanie zaoferować większą elastyczność, której obecnie oczekują najemcy – mówi Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego, Savills.

Część firm może również kierować się większą ostrożnością w kontekście przyszłych, długoterminowych umów najmu i nie zabezpieczać już tak chętnie powierzchni na ekspansję. Jeśli połączą to z ograniczeniem wynajmowanej powierzchni, w ramach przyjęcia modelu permanentnej pracy zdalnej dla części pracowników lub skierowania ich do biur coworkingowych, to oznaczałoby to alternatywny i mniej optymistyczny scenariusz dla rynku biurowego. Zgodnie z prognozami Savills, mogłoby to doprowadzić do wzrostu pustostanów w Warszawie do 12,4 proc. w roku 2021. Jeśli najemcy dodatkowo postanowią na trwałe zmniejszyć zatrudnienie, to poziom wakatów do końca 2021 roku może zwiększyć się do 16,6 proc.

Według analityków Savills, nawet mniej optymistyczne założenia nie muszą wcale oznaczać dystopijnej wizji rynku biurowego. Oba scenariusze zakładają krótkotrwałość obecnej tendencji, która jedynie wyhamuje tempo rozwoju rynku, a kolejne lata po 2021 roku powinny przynieść spadek poziomu pustostanów.

Pomocne w interpretacji obecnej sytuacji mogą być dane dotyczące wpływu minionego kryzysu finansowego na rynek nieruchomości. Od 2008 do 2009 roku poziom pustostanów w Warszawie urósł z 2,9 do 7,3 proc. Najwyższy prognozowany przez nas wzrost wakatów z 7,5 proc. w pierwszym kwartale 2020 roku do 16,6 proc. na koniec 2021 byłby zatem mniejszy, niż ten sprzed 12 lat – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektorka działu badań i analiz, Savills.

Za pewnego rodzaju symbol stabilności rynku oraz dowód na poparcie tezy, że biuro najprawdopodobniej zachowa swój status serca większości firm i nieodzownego elementu prowadzenia biznesu, można uznać najwyższą umowę najmu w historii warszawskiego rynku biurowego, pod którą ostateczne podpisy złożono już w trakcie pandemii – grupa PZU wynajęła 47 tys. mkw. w kompleksie Generation Park zlokalizowanym na warszawskiej Woli.

Obecnie rynek nieruchomości bardziej niż kiedykolwiek musi być otwarty na zmiany. Cześć z nich, która zaszła lub przyśpieszyła w wyniku pandemii, może zostać z nami na dłużej i na stałe odmienić krajobraz rynku biurowego. Z pewnością jednym z tych trendów będzie elastyczność. W kontekście prognoz ekonomicznych dotyczących odbicia gospodarki w przyszłym roku, podejmowanie pochopnych kroków odnośnie długofalowych strategii w oparciu o krótkoterminowe czynniki, może jednak okazać się kosztownym błędem. Duże, międzynarodowe fundusze w dalszym ciągu są zainteresowane inwestowaniem w nieruchomości biurowe. Pandemia w żaden sposób nie przekreśliła również największych atutów Warszawy w oczach korporacji. Większość z nich niedługo znowu będzie chciała się tu rozwijać i w dalszym ciągu będzie do tego potrzebowała znacznej ilości powierzchni biurowej – podsumowuje Tomasz Buras z Savillsa.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Panattoni Park Voerde zmienia właściciela

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży w Niemczech. Spółka Clarion Partners Europe nabyła centrum logistyczne w pobliżu Duisburga za 75 mln euro.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

ESG

Polska Niskoemisyjny cykl życia u MDC²

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Analiza cyklu życia przeprowadzona przez PM Services wykazała, że MDC² Park Łódź South redukuje ilość wbudowanego węgla o 49 proc. w porównaniu do średniej krajowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Intermarché lubi Zieloną Górę

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sieć supermarketów spożywczych Intermarché otworzyła drugi punkt sprzedaży w Zielonej Górze. Właścicielem sklepu jest Marcin Rusiniak. Sieć zapowiada kolejne otwarcie w mieście jeszcze w maju tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama jest Smart w Grójcu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła swój 103. sklep w Polsce. Placówka w kompaktowym koncepcie Smart mieści się w centrum handlowym Dekada, przy ul. Armii Krajowej w Grójcu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rzut oka na Supersam

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W katowickim Supersamie swój salon otworzy Kodano Optyk. W jego asortymencie klienci znajdą okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne oraz soczewki kontaktowe.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska House w Koronie

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców wrocławskiego centrum handlowego Korona dołączyła marka House. Oferta sieci skierowana jest głównie do młodzieży i obejmuje odzież, obuwie i akcesoria.

ESG

Polska Siłownia dla mózgu

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ingka Centres otwiera w zarządzanych przez siebie centrach nowe, interaktywne przestrzenie ‒ Umysłową Siłkę. Siłka oferuje różnorodne aktywności poprawiające sprawność umysłową, by efektywniej przetwarzać i zapamiętywać informacje.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowa mapa Krakowa

schedule 19 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie na koniec 2023 roku wynosiły 1,75 mln mkw., z czego 1,45 mln mkw. to budynki klasy A, 288 tys. mkw. budynków klasy B oraz 10 tys. mkw. budynków klasy C - wynika z raportu Brookfield Partners ,,Office Market Pulse”.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Biurowiec wśród zieleni

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Passerinvest oddała do użytku biurowiec Roztyly Plaza. Obiekt znajduje się w dzielnicy Praga 11, tuż obok stacji metra Roztyly C. To pierwszy nowo otwarty budynek biurowy w Pradze w 2024 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Więcej pustostanów we Wrocławiu

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu na koniec 2023 roku wynosiły 1,49 mln mkw., z czego 1,15 mln mkw. to budynki klasy A, 331 tys. mkw. – budynki klasy B, a 12 tys. mkw. to obiekty klasy C.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Estonia Fundusz z mniejszym portfelem

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

East Capital Real Estate sfinalizował sprzedaż dwóch nieruchomości z portfela funduszu East Capital Baltic Property - budynku produkcyjnego w Maardu i obiektu handlowego Jewe Mööblimaja w Jõhvi.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne miasto na Karuzeli

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Karuzela Świebodzin powitała pierwszych klientów. Na łącznej powierzchni 15 tys. mkw. znajduje się blisko 20 sklepów, w większości należących do sieci debiutujących w mieście.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Reymont w Przystani

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Archicom rozpoczyna sprzedaż I etapu inwestycji Przystań Reymonta. Osiedle powstaje blisko centrum Wrocławia, nad brzegiem Odry i z widokiem na tereny zielone.

ESG

Polska Kreo sięga po BREEAM Outstanding

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Kreo, krakowski projekt Ghelamco, uzyskał certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding. Biurowiec ma również precertyfikat WELL i Green Building Standard, jest także w procesie certyfikacji Smart Score, Wired Score oraz „Obiekt bez barier”.

Budownictwo

Polska Wmurowali kamień pod cyberpoligon

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Słodko w Manufakturze

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców w łódzkiej Manufakturze dołączyła sieć Candy Pop, oferująca słodycze, napoje i przekąski z całego świata. To czwarty w Polsce i pierwszy w łódzkim regionie sklep marki.

Grunty inwestycyjne

Niemcy Kupili działkę do pary

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate kupiło kolejną działkę w niemieckim Rüdenhausen. Hamburski deweloper planuje na tym terenie budowę centrum logistycznego o łącznej powierzchni około 19,2 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Mieszkania, biura i hotele

schedule 18 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

One United Properties przedstawiło swoją strategię na najbliższe lata. W planach do 2030 roku jest potrojenie oferty mieszkaniowej, rozwijanie działalności w sektorze komercyjnym i budowa hoteli w Bukareszcie we współpracy z globalnymi markami.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 19 kwietnia 2024

Biurowa mapa Krakowa

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie na koniec 2023 roku wynosiły 1,75 mln mkw., z czego 1,45 mln mkw. to budynki klasy A, 288 tys. mkw. budynków klasy B oraz 10 tys. mkw. budynków klasy C - wynika z raportu Brookfield Partners ,,Office Market Pulse”.

schedule 18 kwietnia 2024

Biurowiec wśród zieleni

Grupa Passerinvest oddała do użytku biurowiec Roztyly Plaza. Obiekt znajduje się w dzielnicy Praga 11, tuż obok stacji metra Roztyly C. To pierwszy nowo otwarty budynek biurowy w Pradze w 2024 roku.

schedule 18 kwietnia 2024

Więcej pustostanów we Wrocławiu

Według raportu firmy doradczej Brookfield Partners całkowite zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu na koniec 2023 roku wynosiły 1,49 mln mkw., z czego 1,15 mln mkw. to budynki klasy A, 331 tys. mkw. – budynki klasy B, a 12 tys. mkw. to obiekty klasy C.

schedule 17 kwietnia 2024

Pierwszy kwartał, cztery projekty

Na koniec marca 2024 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły niemal 6 mln 245 tys. mkw. - wynika z danych zebranych przez PINK.

schedule 16 kwietnia 2024

Wszystkie piętra The Bridge

Konstrukcja wieżowca The Bridge na warszawskiej Woli osiągnęła swoją ostateczną wysokość, czyli 174 m. Budowniczowie właśnie ukończyli ostatnią kondygnację techniczną. Trwają prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu oraz montaż elewacji.

schedule 16 kwietnia 2024

Nowy Rynek dla funduszy

Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych przenosi swoją poznańską siedzibę do realizowanego przez Skanskę kompleksu Nowy Rynek. Najemca zajmie blisko 900 mkw. powierzchni w budynku E.

schedule 15 kwietnia 2024

Fleksy w Cube Flex

W gdańskim kompleksie biurowym Cube Office Park na powierzchni 800 mkw. powstały nowe biura serwisowane Cube Flex. Połowa dostępnej przestrzeni została już wynajęta.

schedule 15 kwietnia 2024

Change jednak bez zmian

Change of Scandinavia, producent i dystrybutor bielizny i strojów kąpielowych, podjął decyzję o przedłużeniu umowy najmu niemal 800 mkw. w budynku Żeligowskiego II. Obiekt wchodzi w skład łódzkiego kompleksu biurowego Business House.

schedule 12 kwietnia 2024

Nowości w Offercie

Oferta handlowa kompleksu Off Piotrkowska Center poszerzyła się o cztery kolejne marki. Również do grona najemców biurowej części kompleksu dołączyła nowa firma.

schedule 12 kwietnia 2024

Sphinx wraca do Gliwic

W Gliwicach w kompleksie biurowo-handlowym DL Prime przy ul. Piwnej zaczęła działać restauracja Sphinx.

schedule 10 kwietnia 2024

Sikora ma miejsce w Dyrekcji

Pracownia Sikora Wnętrza została nowym najemcą w budynku Dyrekcja w Gdańsku. Historyczny obiekt jest teraz w pełni skomercjalizowany.

schedule 09 kwietnia 2024

Wielki biznes w Bułgarii

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w kompleksie biurowym Business Park Sofia podpisano nowe i odnowione umowy najmu na łączną powierzchnię 30 tys. mkw. 

schedule 09 kwietnia 2024

Cisza w Business Linku

Sieć Business Link otworzyła drugą lokalizację w stolicy, w biurowcu Studio B na warszawskiej Woli. Operator elastycznych biur premium udostępni przyszłym najemcom blisko 2,9 tys. mkw. powierzchni.

schedule 08 kwietnia 2024

Tertio Ponte już gotowy

We Włocławku oficjalnie otwarto budowany w ramach Programu Fabryka budynek Tertio Ponte. Pierwszy biurowiec klasy A w tym mieście oferuje około 5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 08 kwietnia 2024

Śródziemnomorskie i węgierskie pyszności

W kompleksie H2Offices w Budapeszcie otworzyła się restauracja Gourmenza. Lokal ma 690 mkw. powierzchni, dysponuje też tarasem o powierzchni 123 mkw.

schedule 08 kwietnia 2024

Rynek pozostaje płynny i elastyczny

Sektor biurowy w Bukareszcie wykazał w I kwartale 2024 pozytywne wahania pod względem całkowitej aktywności leasingowej, osiągając poziom o 71 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

schedule 05 kwietnia 2024

Kamień węgielny pod Boosterem

LemonTree we współpracy z Commercecon położyło kamień węgielny pod projektem Booster Zabrze – inwestycją mix use, która docelowo zaoferuje ponad 100 tys. mkw. powierzchni usługowej, logistycznej i biurowej, otoczonej terenami zielonymi dostępnymi zarówno dla najemców, jak i okolicznych mieszkańców.

schedule 03 kwietnia 2024

Hop do nowej siedziby

Do grona najemców biurowca Hop, należącego do portfolio Syrena Real Estate, dołączyła firma Atas. Dotychczasową umowę najmu przedłużyła również firma ERM.

schedule 03 kwietnia 2024

Przedszkolaki w The Park Kraków

Do grona najemców kompleksu The Park Kraków dołącza przedszkole Maple Bear. Sieć edukacyjna pod kanadyjskim szyldem zajmie ok. 650 mkw. powierzchni na parterze budynku B2. Placówka rozpocznie działalność 1 września.

schedule 03 kwietnia 2024

Business Link wprowadzi się do Nowego Rynku

Nowy Business Link powstanie w poznańskim kompleksie biurowym Nowy Rynek. Operator powierzchni biurowej premium kontynuuje tym samym ekspansję w biurowcach Skanska. Oddanie lokalizacji do użytku zaplanowano na listopad 2024 roku.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie