Polska Miłe początki, lecz koniec...
Rynek inwestycyjny i finansowyHistorycznie największa liczba transakcji była zawsze przeprowadzana w czwartym kwartale, kiedy to inwestorzy koncentrowali się na finalizowaniu transakcji. Mimo że daje się wyczuć pozytywne nastroje, a polski rynek przyciąga coraz to nowych inwestorów, zamknięcie wszystkich transakcji zaplanowanych na ten rok może być trudne. Znaczny na to wpływ może mieć zniesienie bądź utrzymanie ograniczeń w przemieszczaniu się po Europie.
„Newcomerzy" wierzą w potencjał Polski
Połowa wolumenu inwestycji zrealizowanych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 roku należy do nowych graczy, którzy wcześniej nie inwestowali w Polsce. Dostrzegamy napływ kapitału zarówno z niedalekich krajów jak np. Czech, Francji czy Węgier, jak i z bardziej odległych regionów, m.in. Libanu, Singapuru czy Republiki Południowej Afryki. Warto zauważyć, że pomimo pandemii transakcje zamknięte przez „newcomerów” w samym tylko pierwszym półroczu 2020 roku stanowią 146 proc. całkowitego ich wyniku osiągniętego w roku 2019 – zwraca uwagę Avison Young.
1,75 miliarda EUR* = wolumen zrealizowanych w pierwszej połowie 2020 transakcji inwestycyjnych przypisywanych do nowych podmiotów na rynku („newcomerów”)
Sektor biurowy stabilnie
Sektor biurowy utrzymał swoją dynamikę. Całkowity wolumen inwestycyjny tego sektora osiągnięty w pierwszym półroczu to 1,4 mld euro, czyli nieco mniej niż w analogicznym okresie w roku 2019 (1,7 mld euro). Transakcje w pierwszych sześciu miesiącach tego roku miały miejsce zarówno na rynku warszawskim, jak i na głównych rynkach regionalnych. Dodatkowo została zrealizowana sprzedaż pakietu większościowego akcji GTC, której znaczna część aktywów stanowi portfel biurowy rozproszony po całej Polsce.
Nowe spojrzenie na handel
W pierwszej połowie roku zamknięto kilka transakcji w sektorze handlowym i zgodnie z przewidywaniami, większość z nich sfinalizowano w pierwszym kwartale. Eksperci Avison Young zwracają uwagę, że spośród transakcji, które zamykały się już po wybuchu pandemii, były to głównie obiekty typu convenience - wolnostojące, ze sklepem spożywczym jako głównym najemcą. Dodatkowo, znaczna część tych obiektów miała potencjał przebudowy lub rozbudowy.
Chociaż nie była to typowa transakcja inwestycyjna zakupu nieruchomości, warto zwrócić uwagę na przejęcie polskiej działalności Tesco przez duński Salling Group, właściciela marki Netto. Ta sfinalizowana w czerwcu transakcja będzie miała z pewnością znaczący wpływ na rynek inwestycyjny nieruchomości handlowych w Polsce.
Boom sektora magazynowego
1,7 mld euro zrealizowanych w pierwszym półroczu w sektorze magazynowym transakcji to wynik o 9 proc. większy niż wynik całego sektora osiągnięty w 2019 roku. Na ten wyjątkowy rezultat składają się głównie duże transakcje portfelowe lub przejęcia na poziomie korporacyjnym / udziałów w platformach inwestycyjnych, takie jak zbycie przez Goodman do GLP nieruchomości znajdujących się w regionie CEE czy też przeniesienie 46,5 proc. udziałów w platformie European Logistics Investments zarządzanej przez Griffin od Redefine Properties do Madison International Realty. Wydaje się, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do dodatkowego spotęgowania popytu na nieruchomości logistyczne znajdujące się w Polsce. Natomiast na drodze rosnącego wolumenu potencjalnie może stanąć ograniczona dostępność produktu dobrej jakości na rynku – zwraca uwagę Avison Young.
75 proc. wszystkich transakcji w sektorze w pierwszej połowie 2020 to inwestycje portfelowe bądź przejęcia na poziomie korporacyjnym
Co dalej?
Biorąc pod uwagę obecną sytuację trudno jest oszacować konkretny wolumen inwestycji, jaki może zostać zrealizowany w drugiej połowie roku. Polska jest jednak postrzegana jako jeden z krajów, który może wyjść z relatywnie niewielkimi stratami z globalnego zawirowania. Zachowanie wielu inwestorów zdaje się potwierdzać takie podejście. Doradcy Avison Young obserwują wśród nich pozytywny stosunek do inwestowania w Polsce, którą inwestorzy postrzegają jako kraj z nieruchomościami dobrej jakości, w które dalej chcą inwestować.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...