Polska Kielecki spodek wylądował
InfrastrukturaPowierzchnia użytkowa dworca wynosi prawie 3,6 tys. mkw. Obiekt został gruntownie zmodernizowany i dostosowany do najwyższych standardów obsługi podróżnych. Wartość inwestycji wyniosła blisko 69 mln zł. Węzeł transportowy obsłuży przewoźników komunikacji miejskiej, busów, autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych. Obiekt posłuży również jako centrum spotkań i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Zachowanie oryginalnego wyglądu dworca było głównym zadaniem generalnego wykonawcy, który był odpowiedzialny za odnowienie gmachu. Budimex zadbał o detale historyczne – napis „dworzec” oraz kilka elementów świetlików dachowych zostało odwzorowanych i umieszczonych w ich pierwotnym miejscu. Oryginalne elementy przekazano do muzeum „Polska na Kołach” w Busku-Zdroju.
W ramach projektu zrealizowano także wyburzenia, przebudowę systemu informacji dla pasażera i przebudowę istniejących peronów. W całym obiekcie zostało ułożonych ponad 105 km kabli i przewodów oraz około 2,7 tys. sztuk opraw oświetleniowych, które mają sterowanie zależne od potrzeb obsługi pasażera, pory dnia czy natężenia ruchu pasażerskiego – mówi Grzegorz Tomporowski, kierownik budowy CK w Kielcach. – Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań są wbudowane w elewacje przyciemniające szyby elektrochromowe, każda o powierzchni około 9 mkw. Sprowadzono je ze Stanów Zjednoczonych, a ich oprogramowanie pochodzi od szwajcarskiej firmy – dodaje Grzegorz Tomporowski.
W ramach prac wykończeniowych zamontowano elementy dekoracyjne na zadaszeniach wszystkich poziomów dworca autobusowego, podłogi oraz obiekty małej architektury wewnątrz dworca i na placu przed budynkiem.
W gmachu nowego dworca zostały wyeliminowane bariery i utworzono przestrzenie przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Obiekt wyposażono m.in. w podjazdy dla wózków, windy, prezentację informacji pasażerskiej za pomocą przekazu graficznego, dźwiękowego oraz dotykowego. Wszystkie te udogodnienia mają za zadanie pobudzić mobilność osób z niepełnosprawnościami i osób z ograniczoną zdolnością ruchową w takim stopniu, aby chciały one korzystać z infrastruktury komunikacyjnej w takim samym stopniu, jak to robią osoby w pełni sprawne – tłumaczy Barbara Damian, dyrektor ZTM Kielce.
Na terenie Centrum Komunikacyjnego powstała również multimedialna biblioteka, tzw. Strefa VR, która została wyposażona w 9 stanowisk z odpowiednio skonfigurowanymi urządzeniami, m.in. konsolami do gier – z atrakcji mogą skorzystać wszyscy pasażerowie dworca. Oprócz tego podróżujący mogą skorzystać z mediateki, która jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...