EN

Polska Nieruchomości logistyczne mają wzięcie

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Do najważniejszych wyzwań w sektorze przemysłowym i logistycznym należą dostępność gruntów i nieruchomości w lokalizacjach spełniających oczekiwania zarówno deweloperów, jak i użytkowników końcowych, dostępność i niezawodność usług komunalnych, dostęp do infrastruktury transportowej, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz oferta zachęt inwestycyjnych – podaje raport „ExCEEding Borders: Industrial and Logistics Market in CEE 17”, opracowany przez Colliers International, kancelarię CMS i Randstad.

Rynki nieruchomości przemysłowych i logistycznych w regionie 17 krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE-171) są na różnych etapach dojrzałości zarówno pod względem wielkości, jak i tempa rozwoju. Łączna podaż nowoczesnych powierzchni przemysłowych i logistycznych w tym regionie wynosi ponad 50 mln mkw.

Polska jest nie tylko największym rynkiem ze wszystkich przeanalizowanych krajów, lecz także najpopularniejszym wśród najemców i deweloperów. W ostatnich pięciu latach łączna ilość dostępnej nowoczesnej powierzchni przemysłowej w Polsce podwoiła się do poziomu 19,6 mln mkw. na koniec pierwszej połowie 2020 roku. Do końca tego roku wartość ta prawdopodobnie przekroczy 20 mln mkw. Jeśli chodzi o powierzchnie w budowie, Polska zajmuje drugą pozycję w regionie EMEA, ex aequo z Holandią, tuż za Niemcami. Jest również jednym z czołowych rynków pod względem popytu – wyjaśnia Maciej Chmielewski, senior partner i dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

Stawki czynszów w regionie utrzymywały się na względnie stabilnym poziomie, przy czym wzrost odnotowano w najbardziej pożądanych lokalizacjach oraz tam, gdzie dostępność była ograniczona. Jak przewidują eksperci Colliers, trend ten będzie kontynuowany, zwłaszcza że popyt utrzymuje się, a koszty budowy w ostatnich kilku latach rosły. Typowe stawki czynszów w regionie wahają się od 2,9 do 5,5 euro za mkw. miesięcznie, przy czym warto zauważyć, że na rynkach będących na wczesnym etapie rozwoju stawki zaczynają się obecnie od 7 euro za mkw. miesięcznie. Z kolei stawki czynszów w Polsce wynoszą od 3,1 do 4,9 euro za mkw. miesięcznie, a najwyższe z nich można spotkać w Warszawie.

W raporcie Colliers znaleźć można też dane na temat cen gruntów (zakładając, że uzyskano pozwolenie na budowę) i kosztów budowy (dla standardowego magazynu). Typowe ceny gruntów w regionie wahają się od 10 do 80 euro za mkw. Jednakże z uwagi na ograniczoną dostępność gruntów w najbardziej pożądanych lokalizacjach, zwłaszcza w pobliżu centrów ekonomicznych/produkcyjnych, ceny mogą wzrosnąć nawet do 120-150 euro za mkw.

Typowy koszt budowy „standardowego” magazynu w regionie to 300-600 euro za mkw. Na niektórych rynkach odnotowano wyższe stawki, jednak w ujęciu ogólnym połączenie wzrostu opłat za materiałów i pracowników przełożyło się na wzrost kosztów budowy aż o 25 proc. lub więcej w ostatnich kilku latach.

Jednym z sektorów, który najbardziej odczuł skutki pandemii, jest sektor motoryzacyjny. W Europie Środkowo-Wschodniej działa ponad dziesięciu spośród największych na świecie producentów aut, jak również wszyscy najważniejsi dostawcy części oraz usług transportowych i logistycznych zatrudniający setki tysięcy osób. Stąd jakiekolwiek poważne zawirowania w tym sektorze mają znaczące konsekwencje dla całej gospodarki.

Przedsiębiorstwa z branży farmaceutycznej, spedycyjnej i handlu elektronicznego to również duzi gracze w tym regionie, z tym że w przeciwieństwie do branży motoryzacyjnej ich przyszłość rysuje się w jaśniejszych barwach. Gdy już zostanie wynaleziona szczepionka na COVID-19, trzeba będzie ją wyprodukować, przechowywać i dystrybuować w ogromnych ilościach. Można założyć, że realizacja przynajmniej części tego przedsięwzięcia przypadnie krajom Europy Środkowo-Wschodniej.

W ostatnim dziesięcioleciu sektory e-commerce i spedycji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej rozwijały się stabilnie. W branży logistycznej działają tutaj największe firmy, takie jak DHL, UPS czy FedEx. W najbliższych latach rozwój branży e-handlu, w tym coraz popularniejsze zakupy online produktów i usług, takich jak artykuły spożywcze, hobbystyczne, budowlane i ogrodowe, sprzęt sportowy, elektronika czy rozrywka, prawdopodobnie przełoży się na wzrost zapotrzebowania na powierzchnie przemysłowe i logistyczne.

W pierwszej połowie roku w Polsce zaobserwowaliśmy trend wzrostowy w aktywności najemców. Łączny wolumen transakcji wyniósł 2,48 mln mkw., co stanowi wzrost o 28,6 proc. w porównaniu do czerwca 2019 roku. W dużej mierze jest to wynik dwóch dużych umów najmu podpisanych w II kwartale tego roku przez firmę Amazon (łącznie około 273,3 tys. mkw.).

Większość z 17 krajów Europy Środkowo-Wschodniej zapewnia zachęty inwestycyjne dla sektora nieruchomości przemysłowo-logistycznych w różnym zakresie. Stosowane metody różnią się w poszczególnych krajach, lecz zwykle obejmują programy wsparcia, bezzwrotne dotacje/pomoc publiczną, obniżki/zwolnienia z podatku od osób prawnych, uproszczone regulacje, pomoc ze strony administracji publicznej itp. Zachęty te mają na celu m.in. wspieranie innowacji, zwiększanie aktywności ekonomicznej, tworzenie miejsc pracy oraz poprawę produktywności i konkurencyjności.

Niektóre kraje w regionie (Łotwa, Czarnogóra, Serbia i Słowenia) nie oferują zachęt dostosowanych konkretnie do potrzeb sektora przemysłowo-logistycznego, jednak przedsiębiorstwa w tych krajach mogą korzystać z istniejących zachęt prawnych o charakterze ogólnym. Raport przedstawia te zachęty w rozbiciu na poszczególne kraje, co ułatwia inwestorom wybór odpowiedniej lokalizacji dla swoich inwestycji czy działalności.

Polski rynek nieruchomości logistycznych cechuje się dużą dynamiką wzrostu i w naszej praktyce widzimy rosnące zainteresowanie inwestycjami w nowe obiekty oraz nabywaniem gotowej powierzchni magazynowej. W szczególności popyt ten wynika z rozwoju e-commerce, zapotrzebowania po stronie operatorów logistycznych, a także dążenia branży do skracania czasu dostaw, a co za tym idzie lokowania magazynów bliżej kraju pochodzenia konsumenta. Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 stanowi dodatkowy impuls do rozwoju sektora logistycznego, jednocześnie jednak w obecnej sytuacji niepewności w gospodarce wszelkie procesy inwestycyjne i transakcyjne wymagają jeszcze staranniejszego przygotowania i profesjonalnej obsługi na każdym z etapów” – podkreśla Anna Brzoza-Ostrowska, partner w kancelarii CMS, specjalizująca się w obsłudze klientów z sektora logistycznego.

Dla inwestorów zagranicznych szukających niższych kosztów pracy i dostępności wykwalifikowanej siły roboczej region Europy Środkowo-Wschodniej zawsze był jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji. Zainteresowanie to nie słabnie, zmieniły się tylko jego przyczyny.

Koszty to nadal ważny czynnik, ale inwestorzy doceniają też stabilne warunki rozwoju, których symbolem są tylko niewielkie wzrosty stopy bezrobocia w krajach regionu w następstwie wybuchu pandemii COVID-19. Ponadto dla nowych inwestorów kluczowe są również kwalifikacje pracowników. Pomimo niskiego bezrobocia na poziomie krajowym nadal występują obszary o wysokiej dostępności wykwalifikowanych pracowników gotowych do podjęcia pracy. Pionierzy, którzy zdecydują się zainwestować w tych lokalizacjach, mają szansę uzyskać coś wyjątkowego na rynku pracy, a mianowicie lojalną i zaangażowana kadrę. Niemniej w krótkim okresie przedsiębiorstwa skupiają się bardziej na odbudowaniu niż zwiększeniu poziomu zatrudnienia w obawie przed drugą falą COVID-19. W konsekwencji przewidujemy, że zatrudnienie pracowników tymczasowych zyska na popularności. Pandemia zmieniła również sposób postrzegania potencjalnych pracodawców przez pracowników. W najbliższej przyszłości przewidujemy, że pewność zatrudnienia i stabilność finansowa firmy będą – obok wynagrodzenia i świadczeń pozapłacowych – ważnymi czynnikami decydującymi o wyborze oferty pracy – komentuje Paweł Kopeć, szef działu rozwiązań dla przedsiębiorstw w firmie Randstad.

Ostatnie nowości

Wydarzenia

Polska Piotr Kroenke (1950-2024)

schedule 15 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Z żalem informujemy, że zmarł Piotr Kroenke, wieloletni dyrektor generalny GTC, współtwórca wielu sukcesów firmy, m.in. jej flagowych projektów handlowych i biurowych, z Galerią Mokotów i Galerią Północną na czele.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Operacje logistyczne w Kutnie

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Firma Unig Logistic przedłużyła umowę najmu w centrum logistycznym Kutno Logistics Centre. Najemca będzie nadal korzystał z około 2,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przedłużają współpracę z CPIPG

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W I kwartale 2024 roku dział leasingu handlowego firmy CPI Property Group Poland wynajął łącznie 9,2 tys. mkw. powierzchni w polskich obiektach należących do spółki. W puli podpisanych kontraktów dominowały umowy przedłużenia współpracy.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dyskusja o F.S.O. Parku

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Rusza dialog dotyczący I etapu planowanej przez Okam inwestycji F.S.O. Park. Ta faza projektu obejmuje 13,5 ha, a jego realizacja może rozpocząć się w 2025 roku. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Cordia wita się z Mokotowem

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Cordia rozpoczyna realizację nowego projektu w Warszawie. Inwestycja Hi Mokotów! powstanie przy ul. Bokserskiej między Mokotowem a Ursynowem i zaoferuje 224 mieszkania.

ESG

Polska Zielony certyfikat dla BIK

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Magazyn BIK Park Sosnowiec II pomyślnie przeszedł proces oceny w systemie BREEAM In-Use, uzyskując certyfikat na poziomie Very Good.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Ikea zostaje z Segro

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Segro przedłużyło umowę najmu ze skandynawską siecią Ikea w swoim parku w czeskich Hostivicach. Budynek służy jako Punkt Odbioru Zamówień dla klientów, którzy zakupili towary w pobliskim sklepie Ikea w Zličínie. 

Architektura i urbanistyka

Polska Folklor w standardzie pasywnym

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Zatemperują Ołówek i Kredkę

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Dwa wrocławskie akademiki przy pl. Grunwaldzkim – Kredka i Ołówek – zostaną poddane modernizacji. Wykonawcą prac będzie firma Berger Bau.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Fleksy w Cube Flex

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W gdańskim kompleksie biurowym Cube Office Park na powierzchni 800 mkw. powstały nowe biura serwisowane Cube Flex. Połowa dostępnej przestrzeni została już wynajęta.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Change jednak bez zmian

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Change of Scandinavia, producent i dystrybutor bielizny i strojów kąpielowych, podjął decyzję o przedłużeniu umowy najmu niemal 800 mkw. w budynku Żeligowskiego II. Obiekt wchodzi w skład łódzkiego kompleksu biurowego Business House.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ochnik rośnie w Sosnowcu

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Marka Ochnik powiększyła swoją przestrzeń handlową w centrum Designer Outlet Sosnowiec. Nowy salon sieci zajmuje teraz czterokrotnie większą powierzchnię.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Rumunia Rumunia czeka na kolejne nowe marki

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Do końca 2024 roku zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Rumunii przekroczą 4,5 mln mkw. – oceniają eksperci CBRE. Po uwzględnieniu projektów w budowie do końca roku powierzchnia handlowa powinna się zwiększyć o około 186 tys. mkw.

Style i wnętrza

Polska Less waste w Oliwie

schedule 15 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Biuro grupy Bayer, jednego z najstarszych rezydentów Olivia Centre, przeszło metamorfozę. Przestrzeń przeszła rearanżację w duchu less waste. Za projekt aranżacji odpowiada pracownia Design Anatomy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rituals po raz pierwszy w parku handlowym

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Marka Rituals jesienią tego roku zadebiutuje w nowym formacie w San Parku Mysiadło pod Warszawą. Będzie to pierwszy lokal Rituals w Polsce otwarty w parku handlowym.

Wydarzenia

Polska Zmieniaj świat z ULI

schedule 12 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Urban Land Institute (ULI) Poland zaprasza na konferencję „Game Changers in the Real Estate World”, która odbędzie się w dniach 17–18 kwietnia 2024 roku w hotelu Raffles Europejski w Warszawie. "Eurobuild" objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwsza taka drogeria dm

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W podwrocławskich Dobrzykowicach przy ul. Wrzosowe Łąki 1 otwarto kolejną drogerię dm. Jest to 27 sklep sieci w Polsce i zarazem pierwszy zrealizowany zgodnie z najnowszym konceptem marki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Żerniki Na Novo po raz drugi

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Atal realizuje II etap wrocławskiej inwestycji Żerniki Na Novo. W ramach tej fazy projektu deweloper odda około 380 mieszkań i dziewięć lokali usługowych. Osiedle powstaje przy Alei Architektów jako część unikalnego konceptu urbanistycznego WuWA2.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Relokacje z rozbudową w tle

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Designer Outlet Gdańsk dwie polskie marki, Lancerto i Ryłko, zmieniły lokalizacje i wprowadziły się do większych lokali. Zmodernizowano też salon Pierre Cardin.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 15 kwietnia 2024

Operacje logistyczne w Kutnie

Firma Unig Logistic przedłużyła umowę najmu w centrum logistycznym Kutno Logistics Centre. Najemca będzie nadal korzystał z około 2,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

schedule 15 kwietnia 2024

Ikea zostaje z Segro

Segro przedłużyło umowę najmu ze skandynawską siecią Ikea w swoim parku w czeskich Hostivicach. Budynek służy jako Punkt Odbioru Zamówień dla klientów, którzy zakupili towary w pobliskim sklepie Ikea w Zličínie. 

schedule 12 kwietnia 2024

Allegro koło lotniska

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

schedule 11 kwietnia 2024

Zrównoważony projekt pod Warszawą

DSV – Global Transport and Logistics rozpoczyna realizację centrum logistycznego w Wypędach pod Warszawą. Na generalnego wykonawcę inwestycji operator wybrał firmę Atlas Ward.

schedule 10 kwietnia 2024

Midocean lubi Rudę

Panattoni ruszyło z budową Panattoni Park Ruda Śląska IV. Jednym z najemców obiektu jest firma Midocean, która wynajęła 20 tys. mkw. na potrzeby procesów magazynowych, z opcją rozszerzenia o kolejne 10 tys. mkw.

schedule 10 kwietnia 2024

Chcą zostać u MLP pod Bukaresztem

Marelvi, dystrybutor sprzętu elektronicznego i domowego w Rumunii przedłużył umowę najmu ponad 8,1 tys. m kw. powierzchni w parku logistycznym MLP Bucharest West. 

schedule 09 kwietnia 2024

Suus rozwija się na Podlasiu

Rohlig Suus Logistics uruchomił skład celny oraz magazyn czasowego składowania w oddziale w Choroszczy koło Białegostoku. Nowe rozwiązania, o sumarycznej powierzchni około 3 tys. mkw., są częścią otwartego w styczniu 2023 roku centrum logistycznego. 

schedule 09 kwietnia 2024

Marelli nie chce przeprowadzki

Firma Marelli Aftermarket zostanie na kolejnych pięć lat w centrum dystrybucji w Sosnowcu, zarządzanym przez firmę Ceva Logistics. Działający w branży automotive producent i dystrybutor części zamiennych zajmuje w obiekcie ponad 17,5 tys. mkw.

schedule 08 kwietnia 2024

DL Invest buduje i wynajmuje

DL Invest w I kwartale tego roku uzyskał pozwolenie na użytkowanie III i IV etapu DL Invest Psary o łącznej powierzchni magazynowej ponad 122 tys. mkw. Deweloper rozpoczął też budowę kolejnej hali w DL Invest Teresin.

schedule 08 kwietnia 2024

Hermes pod niemiecką granicą

Panattoni zakończyło budowę centrum logistycznego dla firmy Hermes Fulfilment. To pierwsza przeznaczona dla tej firmy inwestycja w Polsce.

schedule 08 kwietnia 2024

P3 podlicza i buduje

Wartość portfela P3 wzrosła w 2023 roku o 8,1 proc. do 9 mld euro w wyniku przejęć i realizacji nowych projektów, które zrekompensowały przeprowadzone sprzedaże i aktualizacje wyceny. Deweloper ma obecnie w budowie około 20 projektów o łącznej powierzchni około 740 tys. mkw. GLA.

schedule 04 kwietnia 2024

Dla producenta systemów aluminiowych

Aluron, producent systemów aluminiowych, rozbudowuje swoją siedzibę i zakład produkcyjny w Zawierciu. Generalnym wykonawcą inwestycji jest WPIP Construction.

schedule 04 kwietnia 2024

Po raz siódmy dla K-Flex

Panattoni realizuje kolejny projekt BTS dla K-Flex, producenta elastycznych materiałów izolacyjnych i akustycznych. Siódmy budynek w ramach kompleksu produkcyjno-magazynowego w Uniejowie będzie miał powierzchnię 20 tys. mkw. i zostanie ukończony w czerwcu tego roku.

schedule 04 kwietnia 2024

Przedłużają w MLP Bucharest West

Firma Maracana, działająca w branży transportu, magazynowania, logistyki i dystrybucji, przedłużyła umowę najmu 5 tys. mkw. w parku logistycznym MLP Bucharest West. 

schedule 03 kwietnia 2024

Elektronika w CTParku

Etron Technology zajmie 3,6 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej w CTParku Oradea Cargo Terminal. Azjatycka firma EMS obsługuje m.in. klientów z sektorów medycyny, motoryzacji i nowej energii, dostarczając im komponentów PCBA.

schedule 02 kwietnia 2024

Hillwood zbuduje pod Warszawą

Hillwood Polska wybuduje pod Grodziskiem Mazowieckim dwie hale magazynowe o powierzchni prawie 88 tys. mkw. Nowoczesny park logistyczny powstanie w Chlebni, w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2.

schedule 29 marca 2024

Redan wyskakuje z ciuchów

Redan opublikował wyniki finansowe za ubiegły rok. Firma potwierdziła również, że wycofuje się z handlu odzieżą, by skoncentrować się na świadczeniu usług logistycznych. Pod koniec ubiegłego roku spółka sprzedała prawa do marek Top Secret i DryWash.

schedule 27 marca 2024

Malezyjski debiut w Polsce

Malezyjski właściciel sklepów z asortymentem dla domu, MR D.I.Y., wchodzi na polski rynek. Firma wynajęła prawie 5 tys. mkw. w parku logistycznym Hillwood Zgierz I. gdzie stworzy swoje pierwsze centrum logistyczne w Europie Środkowej.

schedule 27 marca 2024

Pierwszy projekt w Czechach

Grupa 7R uzyskała pozwolenie na budowę magazynu w Czechach. To pierwszy zagraniczny projekt firmy, która od 15 lat rozwija się w Polsce. Wartość inwestycji wyniesie ponad 30 mln euro.

schedule 27 marca 2024

Wynajęli w Saksonii

Firma Slam Deutschland, związana z polską spółką Slam Poland, wynajęła około 10 tys. mkw. powierzchni magazynowo-użytkowej w miejscowości Oschatz w niemieckiej Saksonii. 

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie