Polska Prawie 3/4 zgarnęły magazyny
Rynek inwestycyjny i finansowyWartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości magazynowych w trzecim kwartale 2020 roku, według wstępnych analiz Savillsa, wyniosła około 740 mln euro, co stanowi zdecydowaną większość całkowitej wartości w tym okresie. Firma zaznacza, że udział sektora magazynowego może ulec zwiększeniu po finalnym podsumowaniu danych za trzeci kwartał.
Jednocześnie jest to już teraz najlepszy wynik sektora magazynowego w ujęciu rocznym. Dotychczas najwyższą wartość na tym rynku odnotowano w 2018 roku, kiedy wyniosła ona 1,8 mld euro. Wartość transakcji, których przedmiotem były obiekty logistyczne, od początku 2020 roku osiągnęła już poziom blisko 1,9 mld euro, co stanowi około połowę całego kapitału zainwestowanego na rynku nieruchomości w tym okresie. Od początku 2020 roku do końca trzeciego kwartału magazyny odnotowały jednocześnie blisko 200 proc. wzrost wartości transakcji inwestycyjnych w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Aktywność inwestorów w 2020 roku wyraźnie pokazuje dominację sektora magazynowego. Już teraz wiemy, że ten rok jest rekordowy dla magazynów, które nigdy wcześniej nie odnotowały tak wysokiego wyniku i również na koniec roku mogą pozostać liderem spośród wszystkich segmentów rynku nieruchomości komercyjnych pod względem wartości transakcji inwestycyjnych. Magazyny stały się klasą aktywów pierwszego wyboru wśród inwestorów, co przełożyło się na znaczny wzrost popytu inwestycyjnego, a ten z kolei przyczynił się do kompresji stóp kapitalizacji w przypadku najbardziej pożądanych aktywów – mówi Tomasz Buras, CEO Savillsa w Polsce.
Całkowita wartość inwestycyjna odnotowana w trzecim kwartale dla wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych (1,05 mld euro) oznacza spadek o około 12 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i o około 43 proc. w relacji do trzeciego kwartału w roku ubiegłym. Wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych od początku 2020 roku do końca trzeciego kwartału szacowana jest na poziomie około 3,98 mld euro, czyli o około 14 pkt. proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Według analityków Savillsa, spowolnienie aktywności inwestorów w trzecim kwartale jest efektem pandemii Covid-19. Na wynik w drugim kwartale złożyły się w przeważającej części transakcje rozpoczęte jeszcze w 2019 roku lub na początku 2020. Relatywnie niska wartość w trzecim kwartale jest efektem ograniczenia aktywności uczestników rynku podczas lockdownu i wywołanego pandemią spowolnienia gospodarczego, mającego bezpośredni wpływ na spadek nastrojów inwestorów.
Sektor biurowy uplasował się na drugim miejscu z wartością transakcji w trzecim kwartale wynoszącą około 210 mln euro i 1,54 mld euro w okresie od początku roku. Aktywność inwestorów w segmencie nieruchomości handlowych pozostaje na niskim poziomie. W trzecim kwartale w sektorze tym zainwestowano zaledwie około 90 mln euro, a od stycznia jedynie 535 mln euro, co stanowi tylko 13 proc. całkowitej wartości transakcji i odzwierciedla spadek o 43 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.
Prognozujemy, że tradycyjnie ostatni kwartał roku będzie kluczowy dla całorocznego wolumenu transakcji inwestycyjnych. Szacujemy, że na koniec roku wartość transakcji może przekroczyć 6 mld euro, co przełoży się na spadek o 20-25% rok do roku. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to jednak trzeci najwyższy wynik w historii rynku inwestycyjnego w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce, pomimo wyzwań związanych z Covid-19 – podsumowuje Tomasz Buras z Savillsa.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...