EN

Europa Polska przyciąga atrakcyjnymi cenami

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Międzynarodowe zrzeszenie firm doradczych Gerald Eve przygotowało przewodnik po głównych rynkach magazynowo-produkcyjnych w Europie. Publikacja prezentuje średnie stawki czynszów oraz stopy kapitalizacji. Ponadto eksperci przygotowali zestawienie cen gruntów pod inwestycje magazynowe. Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem cen rynków w Europie.

Sektor magazynowo-produkcyjny w całej Europie korzysta z postępującego trendu związanego z rozwojem handlu w kanale e-commerce. Pandemia Covid-19 dodatkowo wzmocniła ten trend, tym samym zwiększając zapotrzebowanie na powierzchnię logistyczną.

Autorzy publikacji prezentują czynsze w 77 lokalizacjach przemysłowo-logistycznych w 20 krajach w Europie, z podziałem na obiekty big box, medium box i SBU (small business units) oraz stopy kapitalizacji na tych rynkach.

Silna odporność sektora na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną spowodowała wzmożone zainteresowanie ze strony inwestorów, którzy zaczęli wycofywać kapitał z gorzej prosperujących, dotkniętych pandemią segmentów nieruchomości takich jak centra handlowe, i lokować go w obiekty magazynowe i produkcyjne. Doprowadziło to do wzrostu cen transakcyjnych, a w konsekwencji do kompresji stóp kapitalizacji na wielu rynkach. Stopy kapitalizacji w logistyce pozostają najniższe w Wielkiej Brytanii, która jest uważana za najdojrzalszy i najbardziej płynny rynek nieruchomości komercyjnych w Europe. W Londynie wynoszą one 3,5-3,75 proc. (netto). Niskie są również stawki w Niemczech, które są uważane przez inwestorów za bezpieczny i stabilny rynek do lokowania kapitału. Tu stopy kapitalizacji w głównych miastach wynoszą między 4 a 4,5 proc. (netto). Najdroższa w skali Polski Warszawa notuje natomiast stopy kapitalizacji brutto na poziomie 5,5 proc. dla obiektów SBU i 6,25 proc. dla obiektów big box.

Z naszej analizy europejskich rynków przemysłowych wyłania się obraz sektora, który bez względu na kraj wyszedł z tegorocznego szoku gospodarczego spowodowanego pandemią Covid-19 obronną ręką. Wysoki popyt na powierzchnię logistyczną, napędzany dynamicznym rozwojem branży e-commerce, doprowadził do wzrostów stawek czynszów na wielu rynkach europejskich. Dobra kondycja sektora uczyniła z niego bezpieczną lokatę kapitału w oczach inwestorów. W rezultacie zaobserwowaliśmy wzrost cen transakcyjnych dla obiektów magazynowo-produkcyjnych i kompresję stóp kapitalizacji na wielu rynkach europejskich – komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca, Axi Immo. Firma jest członkiem zrzeszenia.

Średnie czynsze bazowe dla nowoczesnych obiektów big box na najważniejszych polskich rynkach są dość wyrównane i kształtują się na poziomie 3,3-3,5 euro za mkw. miesięcznie w Poznaniu, 3,2-3,6 euro w Polsce Centralnej i na Górnym Śląsku, 3,3-3,6 EUR na Dolnym Śląsku oraz 3,0-3,6 euro w okolicach Warszawy. Są to jedne z najniższych stawek w całej Europie. Co więcej, w zestawieniu przygotowanym we współpracy z Gerald Eve pięć głównych polskich rynków magazynowych stanowi jednocześnie pięć najtańszych ośrodków w Europie.

Dla porównania, czynsze u naszego zachodniego sąsiada Niemiec wynoszą 5,7-6,2 euro w najtańszym z analizowanych rynków – Kolonii i Dusseldorfie. Na najdroższym z niemieckich rynków – Monachium – czynsze dla A-klasowych obiektów big box sięgają natomiast 6,5-7 euro. Jeszcze większa przepaść cenowa dzieli Polskę od Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich. W najdroższym mieście w zestawieniu - Londynie - osiągalne czynsze dla wielkopowierzchniowych magazynów sięgają 11,3 euro. Na drugim miejscu plasuje się Oslo (10,4 euro), a na trzecim Helsinki (10 euro).

Sytuacja jest podobna jeśli chodzi o obiekty magazynowe typu SBU. Polskie rynki zajmują cztery pierwsze miejsca w zestawieniu pod kątem atrakcyjności czynszów bazowych dla najemcy. Warszawa odstaje jednak od reszty kraju – stawki dla magazynów miejskich w stolicy są znacznie wyższe, między 4,0 a 5,25 euro. W Warszawie obserwujemy dynamiczny rozwój sektora e-commerce, który przekłada się na wysokie zapotrzebowanie na obiekty logistyczne typu last mile. Tego typu obiekty wymagają lokalizacji jak najbliżej konsumenta, w pobliżu strategicznych arterii komunikacyjnych, gdzie dostępność gruntów jest ograniczona a konkurencja, również ze strony innych sektorów nieruchomości, jest wysoka, co powoduje presję cenową.

Warszawa jest jednak wciąż atrakcyjną cenowo lokalizacją miejską na tle innych rynków europejskich. Najemcy zainteresowani nowoczesnymi magazynami miejskimi w regionie Londynu muszą się liczyć z czynszami na poziomie 9,2-22,1 euro za mkw. za miesiąc. Stawki w obiektach SBU w głównych niemieckich miastach to 6,7-7,2 euro w Kolonii i Dusseldorfie, 7-7,5 euro we Frankfurcie, 7,2-7,7 euro w Berlinie i 7,5-8 euro w Monachium.

Atrakcyjne koszty najmu i gruntów, połączone z konkurencyjnymi cenami pracy i dobrej jakości infrastrukturą drogową od lat nieustannie przyciągają do naszego kraju inwestycje magazynowo-produkcyjne. Najemcy i inwestorzy często wybierają Polskę na swoje centra dystrybucyjne do obsługi całej Europy. Ponadto wysoki potencjał rozwoju rodzimego rynku, poparty świetnymi danymi makroekonomicznymi, połączony z niskimi kosztami prowadzenia działalności, zachęca nowych graczy do wejścia na rynek, a istniejących do dalszej ekspansji – podsumowuje Renata Osiecka.

Raport zawiera informacje o cenach transakcyjnych dla działek w kluczowych lokalizacjach logistycznych na 56 rynkach. Tu również Polska okazuje się atrakcyjna cenowo. Tylko Południowe Morawy w Czechach i wschodnia część Słowacji oferują działki w cenie niższej niż najtańszy z głównych polskich rynków – Poznań. Warszawa – miasto pozostawia w tyle resztę kraju pod względem cen gruntów inwestycyjnych. Osiągalne jest tu 1,5 mln euro za hektar, a nawet więcej w przypadku pojedynczych transakcji. Mimo to stolica Polski jest 5,5 razy tańsza niż aglomeracja londyńska i 2,7 razy tańsza niż Monachium.

Na tle Europy, Polska charakteryzuje się dość przejrzystymi procedurami administracyjnymi związanymi z budową nieruchomości logistycznych i magazynowych. Proces przygotowania działki objętej planem, w tym uzyskanie decyzji środowiskowej, decyzji o przyłączach i pozwolenia na budowę, zajmuje przeciętnie 12-18 miesięcy. Stanowi to przewagę konkurencyjną wobec rynków w Europie Zachodniej, gdzie uzyskanie pozwolenia na budowę wynosi często więcej niż 24 miesiące – dodaje Renata Osiecka.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zostają w Porto

schedule 27 listopada 2024
Opr./edited by MR

Międzynarodowa firma logistyczna Transporeon, należąca do grupy Trimble, przedłużyła umowę najmu w krakowskim budynku biurowym Porto Office A, w którym zajmuje przeszło 1,9 tys. mkw.

Nagrody Eurobuild Awards

Europa Środkowo-Wschodnia Wspaniali zwycięzcy Eurobuild Awards 2024!

schedule 26 listopada 2024
Eurobuild CEE

Uroczysta Gala przyniosła odpowiedź na pytanie – kto zwyciężył w 14. edycji konkursu Eurobuild Awards? Jury i goście zebrani w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie wybrali tegorocznych laureatów. Gratulujemy wszystkim zasłużonych wyróżnień!

Rynek mieszkaniowy

Polska Popatrzą na Gdańsk z góry

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Budowa kompleksu Odea Park w Gdańsku dobiega końca. Inwestycja powstaje na styku dzielnic Siedlce, Śródmieście i Aniołki, przy ul. Legnickiej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy ECE sprzedaje w Hamburgu

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Nabywcą niedawno ukończonej nieruchomości logistycznej, zrealizowanej przez ECE Work & Live, jest niemiecki inwestor reprezentowany przez Savills Investment Management. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Globalworth ma asa w rękawie

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Marka Ace of Space, nowa linia biznesowa Globalworth, oficjalnie rozpoczęła działalność w Polsce. Pierwsze biuro sieci zlokalizowane jest w krakowskim kompleksie Quattro Business Park.

Budownictwo

Polska Kamienica dla Konesera

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Kamienica przy ul. Smoleńsk 22 w Krakowie zostanie poddana rewitalizacji. Za projektem stoi spółka Koneser Group.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Poland Pekao zapewnia finansowanie Peakside Capital

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Bank Pekao wypłacił firmie Peakside Capital kolejną transzę kredytu. Środki zostaną przeznaczone na kontynuację przebudowy City Point Targówek. W 2022 roku Bank Pekao S.A. zawarł z inwestorem umowę kredytu portfelowego, zobowiązując się do udzielenia kredytu inwestycyjnego w wysokości ponad 82 mln euro oraz kredytu VAT przekraczającego 100 mln złotych.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska DB Schenker wybiera Hillwooda

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

DB Schenker wynajął ponad 17 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Hillwood Rawicz. To 16. magazynowa lokalizacja firmy w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska P3 zbuduje magazyn dla ochama

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

P3 Logistic Parks rozpoczął w parku P3 Poznań budowę magazynu o łącznej powierzchni blisko 27 tys. mkw. dla spółki ochama, europejskiej marki omni-channel należącej do chińskiego sprzedawcy detalicznego JD.com.

Rynek mieszkaniowy

Polska Z widokiem na jeziora

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Novdom uruchamia nową inwestycję mieszkaniową w Olsztynie. Osiedle Dwa Jeziora będzie powstawać w dwóch etapach, a pierwsi lokatorzy odbiorą klucze w 2027 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Coraz mniej dostępnych magazynów

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu CBRE, poszukujący powierzchni magazynowo-przemysłowej  na polskim rynku mają coraz bardziej ograniczony wybór. W budowie znajduje się 1,94 mln mkw., a więc o niemal jedną czwartą mniej niż w tym samym okresie rok temu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Interpneu przedłuża najem pod Poznaniem

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Interpneu Polska, dystrybutor opon i felg będący częścią sieci Pneuhage, przedłużyła na kolejny okres najem 6 tys. mkw. powierzchni w centrum logistycznym MLP Poznań. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Agfa zostaje w Oxygen Park

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Agfa-Gevaert Group przedłużyła najem powierzchni biurowej w kompleksie Oxygen Park. Firma związana jest z warszawskim budynkiem od 2014 roku, na mocy nowej umowy pozostanie w nim przez kolejne sześć lat. Siedziba polskiego oddziału Agfa zajmuje blisko 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej na 3. piętrze budynku B.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Warsaw Unit sprzedany!

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Ghelamco sprzedało wieżowiec Warsaw Unit przy rondzie Daszyńskiego. Budynek kupiła szwedzka spółka nieruchomościowa Eastnine AB notowana na sztokholmskiej giełdzie. To największa transakcja na rynku biurowym, jaką w tym roku zawarto w Europie.  

ESG

Polska Zrównoważony Big Gorzów

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Big Gorzów, wspólny projekt Acteeum i Equilis, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Park handlowy został otwarty w sierpniu tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Deweloperzy uzupełniają ofertę

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Dane za III kwartał 2024 roku pokazały spowolnienie dynamiki wzrostu na polskim rynku mieszkaniowym. Jak wskazują eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield, wysokie stopy procentowe oraz ograniczona dostępność kredytów hipotecznych istotnie ograniczają popyt.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe centrum Gdyni

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Vastint ukończył realizację II etapu inwestycji Gdynia Waterfront. Nowoczesny kompleks wielofunkcyjny powstaje w sercu miasta, tuż obok Skweru Kościuszki. Docelowo oferować będzie 75,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Budują w Sudetach

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka 4Estates rozpoczęła budowę Apartamentów Sudetia w Jeleniej Górze. Przy Rynku, przy ul. Poznańskiej, deweloper docelowo wybuduje około 130 mieszkań w dwóch budynkach.

ESG

Polska Kamienna wstępnie certyfikowana

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Inwestycja Kamienna 28 otrzymała certyfikat BREEAM Interim na poziomie "Good". Projekt Acciony obejmuje m.in. rewitalizację XIX-wiecznego młyna olejowego na Dolnym Mieście w Gdańsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska/Hiszpania Grecka kuchnia rusza do Polski przez Rumunię

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rumuńska sieć restauracji Spartan planuje wejście na polski rynek. Sieć będzie korzystać ze wsparcia zespołu Nhood, który pomoże marce także w ekspansji w Hiszpanii.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 26 listopada 2024

DB Schenker wybiera Hillwooda

DB Schenker wynajął ponad 17 tys. mkw. powierzchni w kompleksie Hillwood Rawicz. To 16. magazynowa lokalizacja firmy w Polsce.

schedule 26 listopada 2024

P3 zbuduje magazyn dla ochama

P3 Logistic Parks rozpoczął w parku P3 Poznań budowę magazynu o łącznej powierzchni blisko 27 tys. mkw. dla spółki ochama, europejskiej marki omni-channel należącej do chińskiego sprzedawcy detalicznego JD.com.

schedule 26 listopada 2024

Coraz mniej dostępnych magazynów

Jak wynika z raportu CBRE, poszukujący powierzchni magazynowo-przemysłowej  na polskim rynku mają coraz bardziej ograniczony wybór. W budowie znajduje się 1,94 mln mkw., a więc o niemal jedną czwartą mniej niż w tym samym okresie rok temu.

schedule 26 listopada 2024

Interpneu przedłuża najem pod Poznaniem

Firma Interpneu Polska, dystrybutor opon i felg będący częścią sieci Pneuhage, przedłużyła na kolejny okres najem 6 tys. mkw. powierzchni w centrum logistycznym MLP Poznań. 

schedule 25 listopada 2024

Kartony pod Timisoarą

VGP Park Timișoara ma nowego najemcę, firmę Rondocarton. Dostawca rozwiązań w zakresie opakowań kartonowych i z tektury falistej zajął około 4,6 tys. mkw.

schedule 25 listopada 2024

Polska kluczowym graczem

Zgodnie z raportem Savillsa „Warehouse and Industrial market in Poland” rynek magazynowy i przemysłowy w Polsce wciąż wykazuje silny potencjał rozwojowy, mimo wyzwań globalnych i lokalnych.

schedule 25 listopada 2024

Na drugim miejscu w Europie

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, wolumen podpisanych od stycznia do września 2024 roku umów najmu na rynku magazynowym plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie.

schedule 22 listopada 2024

Fortis chce budować centra danych w Zabrzu

Fortis Hub, spółka z grupy Fortis, przygotowuje projekt komercyjny, którego realizację planuje w rejonie ulic Hagera i Tarnogórskiej w Zabrzu. Zasadniczą częścią nowej inwestycji mają być nieruchomości przewidziane pod data centers oraz magazyny energii.

schedule 22 listopada 2024

Wzrost i regionalne różnice

Rynek polskich powierzchni magazynowych w III kwartale 2024 roku wykazał dalszy wzrost, kontynuując trend z poprzednich kwartałów - w swoim raporcie oceniają eksperci grupy Redd.

schedule 22 listopada 2024

7R i EQT Exeter spekulacyjnie pod Pragą

7R i EQT Exeter wybudują park logistyczny niedaleko Pragi. Inwestcja o powierzchni 56 tys. mkw. będzie się składać z dwóch budynków zlokalizowanych przy autostradzie D8 obsługującej rejon Wielkiej Pragi.

schedule 22 listopada 2024

Stabilizacja i transakcje portfelowe

Polski rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku zachował stabilność – oceniają w swojej analizie eksperci Axi Immo.

schedule 21 listopada 2024

Biurowiec i hala dla Fey

Dobiegła końca rozbudowa zakładu produkcyjnego firmy Fey, producenta łóżek i materaców. Generalnym wykonawcą inwestycji, która polegała na budowie biurowca oraz hali produkcyjnej, było WPIP Construction.

schedule 20 listopada 2024

Renegocjacje istotną częścią rynku

Według analizy rynku nieruchomości przemysłowych w Czechach przeprowadzonej przez Savills, renegocjacje umów lub przedłużenia starszych umów najmu w istniejących obiektach stały się istotną częścią rynku nieruchomości magazynowych i produkcyjnych.

schedule 19 listopada 2024

Lynka jest wierna

Spółka Lynka, europejski dostawca odzieży zdobionej, przedłużyła umowę najmu 9 tys. mkw. w Panattoni Park Kraków IV. Najemca korzysta w obiekcie z powierzchni magazynowo-produkcyjnej, biurowej i socjalnej.

schedule 18 listopada 2024

Polska logistyka rośnie w siłę

Raport Savillsa „Polska Express: All aboard the Polish Logistics freight train” wskazuje na Polskę jako rosnącą potęgę logistyczną, szczególnie w kontekście bieżących przemian geopolitycznych i ekonomicznych.

schedule 15 listopada 2024

Point of View zostaje w Łubnej

Firma Point of View zdecydowała się na przedłużenie umowy najmu w obiekcie Mapletree Kalwaria. Wynajęta powierzchnia obejmuje niemal 8 tys. mkw., z czego ponad 7,5 tys. mkw. stanowi przestrzeń magazynowa, a 440 mkw. biurowo-socjalna. 

schedule 15 listopada 2024

Po raz ósmy we Wrocławiu

Sieć RTV Euro AGD otworzyła kolejną placówkę w stolicy Dolnego Śląska. Ósmy salon powstał w centrum handlowym Galeria Dominikańska.

schedule 15 listopada 2024

Automotive pod Lipskiem

Spółka Mobis Parts Europe, europejski oddział koreańskiego dostawcy Hyundai Mobis, podpisała umowę najmu około 23,7 tys. mkw. w projekcie firm Garbe i Bremer w Bitterfeld-Wolfen. Park magazynowy jest położony około 30 km od Lipska. 

schedule 15 listopada 2024

Polski e-commerce wyprzedza prognozy

Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu Cushman & Wakefield „Quo vadis e-commerce”, jedną z najbardziej obiecujących lokalizacji do prowadzenia operacji e-commerce jest region CEE.

schedule 14 listopada 2024

Loop Mysłowice jest gotowy i zajęty

Inwestycja magazynowa Loop Mysłowice by LemonTree została oddana do użytku. Nieruchomość jest w pełni wynajęta.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia