EN

Polska Magazyny na medal

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Rynek magazynowy okazał się odporny na pandemię, a e-commerce pozostawał głównym motorem napędowym rynku w 2020 roku – podają eksperci Cushman & Wakefield w podsumowaniu minionego roku.

Pozostałe wnioski z podsumowania to:

  • Każdego roku przybywa znacznie ponad 2 miliony mkw. nowej powierzchni magazynowej w Polsce.
  • Dominują główne rynki, ale zasięg geograficzny inwestycji ciągle się rozszerza.
  • Dywersyfikacja sieci logistycznej, wzrost znaczenia logistyki „ostatniej mili”.
  • Pandemia może stać się katalizatorem przyśpieszającym zjawisko tzw. nearshoringu.
  • Ekologia coraz silniej wchodzi do magazynów.

Pomimo turbulencji związanych z pandemią koronawirusa, rok 2020 stał pod znakiem dalszego dynamicznego rozwoju sektora magazynowego. Szczególnie cieszy wysoki popyt na powierzchnie, w jeszcze większej niż wcześniej mierze, napędzany rozwojem sektora e-commerce. Ten ostatni zyskał na znaczeniu ze względu na ograniczenia handlu stacjonarnego oraz nacisk na zwiększenie dystansu społecznego. Tym samym, szczególne okoliczności zewnętrzne wymusiły na firmy z różnych branż przemodelowanie kanałów sprzedaży, dynamiczny rozwój modelu sprzedaży wielokanałowej, wzrost znaczenia sprawnej i efektywnej logistyki. Te poważne zmiany, dokonywane pod ogromną presją czasu, przełożyły się na wysokie zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową. Rosnące wymagania konsumentów w zakresie szybkości i obsługi dostaw, przekładają się z kolei na rozwój outsourcingu usług logistycznych. Widać to w strukturze popytu na powierzchnie magazynowe, w którym największy udział, wynoszący przeszło 30 proc. wolumenu transakcji, posiadają najemcy z sektora operatorów logistycznych.

Coraz więcej firm logistycznych oferuje wyspecjalizowane usługi w zakresie obsługi dystrybucji e-commerce. To również operatorzy pozostają najaktywniejszą grupą generującą nowe zapytania o powierzchnię (potencjalny przyszłoroczny popyt). Na rynku wysoce aktywne były także duże sieci handlowe oferujące kategorie produktowe takie jak żywność i napoje, elektronikę i sprzęt AGD czy też meble/wyposażenie wnętrz. Pomimo poważnych wyzwań, związanych ze wstrzymanymi lub ograniczonymi procesami produkcyjnymi, ważnym źródłem popytu pozostaje także branża lekkiej produkcji i motoryzacyjna.

Warto podkreślić niezwykle wysoką dynamikę rozwoju rynku magazynowego – rok 2020 będzie czwartym z kolei, w którym na rynku przybędzie ponad 2 mln mkw. powierzchni magazynowej ze średnią z trzech poprzednich lat wynoszącą 2,45 mln mkw. Całkowite zasoby magazynowe przekroczyły w 2020 roku 20 mln mkw., kolejne milionowe granice będą pokonywane w 2021 r. Tylko w trakcie ostatnich pięciu lat wielkość sektora podwoiła się. To oznacza, że oferta produktowa na polskim rynku jest również bardzo atrakcyjna pod kątem struktury wiekowej i standardu oferowanej powierzchni magazynowej. To dodatkowy atut polskiego rynku, znajdujący uznanie zarówno wśród firm krajowych jak i zagranicznych.

W strukturze geograficznej inwestycji wciąż dominują główne rynki regionalne, czyli tzw. „Wielka Piątka”, w skład której wchodzą Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna oraz Wrocław i Poznań. Rynki te utrzymały 80% udział w całkowitych zasobach nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce i uwzględniając plany ekspansji deweloperów, statystyka ta utrzyma się na podobnym poziomie w nadchodzącym roku. Jednocześnie na znaczeniu zyskują mniejsze rynki regionalne i w długoterminowej perspektywie będą one umacniać swoją pozycję. Trójmiasto, Kraków, Szczecin czy rejon Bydgoszczy-Torunia to tylko niektóre przykłady. Na znaczeniu zyskują także region Polski Zachodniej, przede wszystkim województwo lubuskie oraz też „ściana wschodnia” z miastami takimi jak Lublin, Rzeszów czy Białystok. Wpływ na to ma zarówno rozwój lokalnego rynku, nowe inwestycje w infrastrukturę transportową, potrzeba dywersyfikacji lokalizacji w krajowych łańcuchach logistycznych sektora e-commerce. Dodatkowym czynnikiem stymulującym rozwój rynku magazynowego w Polsce jest również dogodna lokalizacja naszego kraju, ułatwiająca dystrybucję na rynki zagraniczne (Europa Zachodnia, Skandynawia, region CEE, kraje bałtyckie, czy Europa Wschodnia). Co więcej, na mapie inwestycji deweloperskich każdego roku pojawiają się nowe punkty – w ostatnim czasie można wymienić chociażby takie jak Kutno, Legnicę, Gorzów Wielkopolski, Olsztyn czy Kalisz.

W bieżącym roku obserwowaliśmy pogłębiającą się dywersyfikację w zakresie lokalizacji jak również produktu magazynowego. Nadal powstają duże jednostki konsolidujące procesy magazynowe, najczęściej na potrzeby największych firm z sektora FMCG/sieci handlowych i globalnych platform e-commerce. Są one w coraz większej mierze uzupełniane przez sieć mniejszych magazynów, inwestycji typu cross-dock, czy małych jednostek typu Small Business Unit. Celem głównym jest optymalizacja łańcucha dystrybucji na odcinku tzw. „ostatniej mili”. Realizacja tego typu obiektów blisko konsumentów zarówno w dużych jak i średnich miastach, wpływa korzystnie na poziom kosztów i czas dostaw. Trend ten wspomagają inwestycje w sieć dróg ekspresowych, w tym obwodnic miejskich, które pozwalają na szybką obsługę rynków lokalnych. Podobny trend utrzyma się również w 2021 r. i skłoni deweloperów do poszukiwania nowych lokalizacji miejskich, również tych o charakterze brown field. Spodziewamy się także dalszej dywersyfikacji produktowej i być może nowości w ofercie magazynowej o charakterze retail-warehouse.

Sektor produkcyjny i motoryzacyjny, odczuwający największe problemy w początkowej fazie pandemii ze względu na zerwane łańcuchy dostaw czy też ograniczony popyt, w ostatnich miesiącach odnotowuje poprawę sytuacji. Polska, dzięki strategicznej lokalizacji w centralnej części kontynentu europejskiego i konkurencyjnemu rynkowi pracy, pozostanie w czołówce krajów rozpatrywanych jako preferowana lokalizacja w kontekście przenoszenia procesów biznesowych. Dotyczy to zarówno obiektów dystrybucyjnych, jak i produkcyjnych, zasilających rynki zagraniczne.

Jednym z najważniejszych trendów 2020 r. była popularyzacja i rozwój konceptu zielonych magazynów. Nowe magazyny i fabryki coraz wyraźniej wpisują się w trend rozwoju zrównoważonego budownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Zarówno najemcy, jak i właściciele obiektów magazynowych i przemysłowych coraz częściej dostrzegają pozytywne aspekty związane z procedurą weryfikacji ekologicznej, co najlepiej świadczy o zmieniających się realiach rynkowych. Zdecydowana większość nowych obiektów magazynowych ma dziś zielony certyfikat, przede wszystkich w systemie BREAM, często na poziomie very good. Dodatkowo, bardzo cieszy rosnąca świadomość i potrzeba wprowadzania eko rozwiązań w gronie najemców. Z uwagi na praktyczne podejście najemców, realizowane przez nią konkretne zielone rozwiązania, mają realne uzasadnienie ekonomiczne np. w postaci niższych kosztów mediów. Prócz ekonomii coraz częściej pojawia się argument w postaci wymogu ograniczenia śladu węglowego. Utwierdza nas to w przekonaniu, ze temat ekologii w magazynach zostanie z nami w kolejnych latach i będzie coraz intensywniej zgłębiany przez uczestników rynku. Może stać się również kolejnym elementem istotnie wpływającym, prócz kwestii lokalizacyjnych i komercyjnych, na wybór finalnego rozwiązania.

Joanna Sinkiewicz
dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych
Cushman & Wakefield

Adrian Semaan
starszy konsultant ds. badań
Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych
Cushman & Wakefield

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Szczecin to brama do Europy

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Z oceną 8,9/10 Szczecin jest drugim najlepszym miastem do życia według rankingu BEAS. Autorami badania są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint.

Wydarzenia

Polska Wybierają Lidera Dostępności

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Ogłoszono 30 półfinalistów architektoniczno-urbanistycznego konkursu Lider Dostępności, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Eurobuild po raz kolejny należy do grona patronów wydarzenia.

Rynek mieszkaniowy

Polska NDI kończy nad Bałtykiem

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Budowa dwóch gdańskich inwestycji NDI Development dobiegła końca. Klucze do Jagiellońskiej 13 i Rezydencji Merwede już wkrótce trafią w ręce pierwszych właścicieli.

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi Capital buduje w Katowicach

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Resi Capital rozpoczyna realizację drugiej inwestycji mieszkaniowej w Katowicach. Deweloper zapowiedział start przedsprzedaży ponad 200 mieszkań w ramach projektu Katowicka Residence.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska W poszukiwaniu złotego środka

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Eksperci JLL przedstawiają raport „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej… Czyli jak Polacy wracają do biur?” Wynika z niego, że ostatnie cztery lata spowodowały znaczące zmiany w sposobie wykonywania obowiązków służbowych i podejściu do miejsca pracy.

ESG

Polska Park kieszonkowy przy dużym centrum

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W podpoznańskim Luboniu w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Factory powstaje park kieszonkowy. Na 2 tys. mkw. inwestor zaplanował strefę zieleni z małą architekturę. Otwarcie parku nastąpi w połowie lata tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Cordia wraca do Krakowa

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Cordia uruchomiła sprzedaż mieszkań w inwestycji Craft na krakowskim Zabłociu. W budynku znajdą się w sumie 94 lokale, w większości jedno- i dwupokojowe.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

World Na horyzoncie Bliski Wschód

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Panattoni rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej. Początkowe działania Panattoni skoncentrują się na trzech największych miastach kraju: Rijadzie, Dżuddzie i Dammanie. Ten ruch to ważny krok na drodze do rozwoju na kluczowych rynkach Bliskiego Wschodu i Azji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Handel kwitnie w biurowcach

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu „Retail @ Office”, przygotowanego przez ekspertów firmy Cushman & Wakefield, 64 proc. warszawskich biurowców oferuje przynajmniej jeden lokal usługowo-handlowy. Niska podaż nowej, typowo handlowej powierzchni w stolicy skłania usługodawców do szukania alternatywnych lokalizacji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Stopniowy powrót do równowagi

schedule 23 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Łodzi odbyła się konferencja “Miasta i Deweloperzy”, organizowana przez portal RynekPierwotny.pl oraz Urząd Miasta Łodzi. Uczestniczyli w niej eksperci, deweloperzy i prezydenci miast, którzy rozmawiali na temat kondycji polskiego rynku nieruchomości. Zdaniem prelegentów, rynek mieszkaniowy po okresie obowiązywania programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., wraca do równowagi popytowo-podażowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Redkom rusza z budową w Bielsku-Białej

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Redkom Development rozpoczął budowę parku handlowego w Bielsku-Białej. Nowy obiekt powstanie w miejscu hipermarketu Tesco, przy ul. Warszawskiej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przyjazny Projekt Góraszka

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Wielofunkcyjna inwestycja Projekt Góraszka, realizowana przez zespół Nhood Services Poland, otrzymała certyfikat BREEAM Communities. Dokument potwierdza, że planowana inwestycja pozytywnie wpłynie na środowisko i lokalną społeczność, realizując założenia zrównoważonego rozwoju. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biurowy Cluster na Siennej

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Cluster Offices, polski operator biur serwisowanych i przestrzeni coworkingowych, ogłosił plany otwarcia nowej lokalizacji przy ul. Siennej 75 w Warszawie. Przestrzeń ma być udostępniona w lipcu tego roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Podwójny BREEAM dla Acciony

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-City otrzymało certyfikat BREEAM Interim na poziomie Very Good. To kolejna po Blanco inwestycja firmy Acciona z takim wyróżnieniem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe The Shire w połowie wynajęte

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim biurowcu Warsaw Spire C została otwarta przestrzeń The Shire – Beyond Coworking. 40 proc. z 1,5 tys. mkw. powierzchni The Shire zostało wynajęte jeszcze przed otwarciem. 

Grunty inwestycyjne

Polska Rośnie bank ziemi CTP

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

CTP powiększyło polski bank ziemi o blisko pół miliona mkw. Firma zakupiła tereny inwestycyjne w czterech strategicznych lokalizacjach, dające możliwość wybudowania w krótkim terminie około 200 tys. mkw. powierzchni najmu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska REIT-y na warszawskiej giełdzie

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Na warszawskiej GPW zadebiutował polski fundusz inwestujący w REIT-y. Mount Globalnego Rynku Nieruchomości FIZ jest zarządzany przez Mount TFI.

ESG

Polska Czerwona wieża, zielony certyfikat

schedule 22 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Łódzki budynek Red Tower otrzymał certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Very Good. Biurowiec należący do Warimpexu oferuje 11,5 tys. mkw. powierzchni.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 23 kwietnia 2024

Automatyzacja i robotyzacja siłą napędową ESG

Aby nadążyć za wymaganiami zrównoważonego rozwoju branża logistyczna przechodzi przyspieszoną ewolucję, napędzaną innowacyjnymi technologiami – twierdzą analitycy ThinkCo w raporcie „Magazynowe ESG. Zrównoważony rozwój w branży logistycznej”, przygotowanym wspólnie ze spółką Accolade.

schedule 23 kwietnia 2024

Na horyzoncie Bliski Wschód

Panattoni rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej. Początkowe działania Panattoni skoncentrują się na trzech największych miastach kraju: Rijadzie, Dżuddzie i Dammanie. Ten ruch to ważny krok na drodze do rozwoju na kluczowych rynkach Bliskiego Wschodu i Azji.

schedule 22 kwietnia 2024

Panattoni jedzie na Śląsk

Panattoni rozpoczyna budowę nowego parku przemysłowego w Będzinie. Pierwsza faza inwestycji już ruszyła i zostanie ukończona we wrześniu – etap przewiduje realizację hali o powierzchni 27,5 tys. mkw. w formule spekulacyjnej.

schedule 18 kwietnia 2024

Wybudują spekulacyjnie pod Kolonią

Blackbrook w ramach joint venture z Trammel Crow Company zrealizuje spekulacyjny projekt logistyczny w Kerpen w rejonie Ren-Ruhra. Inwestycja będzie się składać z dwóch budynków o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

schedule 17 kwietnia 2024

Ożył magazynowy gigant na Targówku

Firmy Partners Group i Peakside Capital Advisors zakończyły budowę pierwszej hali magazynowej w parku City Point Targówek. Obiekt o powierzchni 7 tys. mkw., w całości wynajęty przez DPD Polska, wchodzi w skład parku, który dostarczy łącznie blisko 100 tys. mkw. powierzchni logistycznej i stanie się największym kompleksem logistyki miejskiej w granicach Warszawy.

schedule 17 kwietnia 2024

Między Łodzią a Grodziskiem

Harden Construction ukończył realizację dwóch obiektów o łącznej powierzchni ponad 40 tys. mkw. – City Logistics Łódź VI w Łodzi i Panattoni Park Grodzisk V w Grodzisku Mazowieckim.

schedule 16 kwietnia 2024

Hillwood debiutuje koło Poznania

Hillwood Polska rozpoczął realizację swojej pierwszej inwestycji na rynku poznańskim. W ramach projektu Hillwood Poznań – Czempiń firma buduje kompleks magazynowy o powierzchni blisko 130 tys. mkw.

schedule 16 kwietnia 2024

BTS dla Tajwańczyków

CTP podpisało umowę z Quanta Computer, tajwańską firmą produkującą komputery i sprzęt elektroniczny, na budowę zakładu produkcyjnego o powierzchni 22,5 tys. mkw. w CTParku Jülich w północno-zachodnich Niemczech.

schedule 16 kwietnia 2024

Fresenius zostaje w Poznaniu

Działająca w branży medycznej spółka Fresenius Medical Care renegocjowała umowę najmu 3,9 tys. mkw. magazynu i 120 mkw. biura w Prologis Parku Poznań.

schedule 16 kwietnia 2024

Park w Sulechowie gotowy

Panattoni ukończył ostatni etap Panattoni Park Sulechów III. Obiekt zrealizowany został dla firmy BestSecret, europejskiego klubu zakupowego online z ofertą modową w niższych cenach. Powierzchnia całego budynku sięga blisko 136 tys. mkw.

schedule 16 kwietnia 2024

Zadbano w Rzeszowie

Firma transportowa Zadbano została nowym najemcą w LCube Rzeszów Airport. Spółka zajęła 1,3 tys. mkw. powierzchni magazynowej w ukończonym w ubiegłym roku budynku nr 2.

schedule 15 kwietnia 2024

Operacje logistyczne w Kutnie

Firma Unig Logistic przedłużyła umowę najmu w centrum logistycznym Kutno Logistics Centre. Najemca będzie nadal korzystał z około 2,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

schedule 15 kwietnia 2024

Ikea zostaje z Segro

Segro przedłużyło umowę najmu ze skandynawską siecią Ikea w swoim parku w czeskich Hostivicach. Budynek służy jako Punkt Odbioru Zamówień dla klientów, którzy zakupili towary w pobliskim sklepie Ikea w Zličínie. 

schedule 12 kwietnia 2024

Allegro koło lotniska

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

schedule 11 kwietnia 2024

Zrównoważony projekt pod Warszawą

DSV – Global Transport and Logistics rozpoczyna realizację centrum logistycznego w Wypędach pod Warszawą. Na generalnego wykonawcę inwestycji operator wybrał firmę Atlas Ward.

schedule 10 kwietnia 2024

Midocean lubi Rudę

Panattoni ruszyło z budową Panattoni Park Ruda Śląska IV. Jednym z najemców obiektu jest firma Midocean, która wynajęła 20 tys. mkw. na potrzeby procesów magazynowych, z opcją rozszerzenia o kolejne 10 tys. mkw.

schedule 10 kwietnia 2024

Chcą zostać u MLP pod Bukaresztem

Marelvi, dystrybutor sprzętu elektronicznego i domowego w Rumunii przedłużył umowę najmu ponad 8,1 tys. m kw. powierzchni w parku logistycznym MLP Bucharest West. 

schedule 09 kwietnia 2024

Suus rozwija się na Podlasiu

Rohlig Suus Logistics uruchomił skład celny oraz magazyn czasowego składowania w oddziale w Choroszczy koło Białegostoku. Nowe rozwiązania, o sumarycznej powierzchni około 3 tys. mkw., są częścią otwartego w styczniu 2023 roku centrum logistycznego. 

schedule 09 kwietnia 2024

Marelli nie chce przeprowadzki

Firma Marelli Aftermarket zostanie na kolejnych pięć lat w centrum dystrybucji w Sosnowcu, zarządzanym przez firmę Ceva Logistics. Działający w branży automotive producent i dystrybutor części zamiennych zajmuje w obiekcie ponad 17,5 tys. mkw.

schedule 08 kwietnia 2024

DL Invest buduje i wynajmuje

DL Invest w I kwartale tego roku uzyskał pozwolenie na użytkowanie III i IV etapu DL Invest Psary o łącznej powierzchni magazynowej ponad 122 tys. mkw. Deweloper rozpoczął też budowę kolejnej hali w DL Invest Teresin.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie