POLSKA Magazyny w Polsce Centralnej mają potencjał
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneRegion Polski Centralnej, położony na skrzyżowaniu dwóch kluczowych autostrad kraju, to jeden z największych rynków powierzchni magazynowych w Polsce. Tutejsze lokalizacje logistyczne mają dużo zalet, a sam region nadal ma potencjał na rozwój – mówi Katarzyna Misztal, junior negotiator, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Cushman & Wakefield.
Region Polski Centralnej obejmuje między innymi Łódź wraz z okolicznymi lokalizacjami|: Konstantynowem Łódzkim, Pabianicami, gminą Nowosolna, Strykowem oraz Piotrkowem Trybunalskim. Tylko w okresie ostatnich pięciu lat jego zasoby zwiększyły się o ponad 2 mln mkw., w tym około 730 tys. mkw. w samej Łodzi i okolicach, co oznacza trzykrotny wzrost wielkości tego rynku.
Atutem Polski Centralnej jest jego centralne położenie geograficzne oraz bardzo dobra infrastruktura drogowa. Zlokalizowane tutak obiekty mają dostęp do autostrad A1 i A2, a także do drogi ekspresowej S8, łączącej aglomeracje: wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką.
Główne ośrodki i dzielnice przemysłowo-magazynowe w Łodzi i okolicach znajdują się głównie w bliskiej odległości do tras szybkiego ruchu. Przez wiele lat największym skupiskiem magazynów był Stryków, głównie ze względu na krzyżujące się tu autostrady A1 i A2. Z kolei w przypadku łódzkiego Widzewa potencjał do budowy nowych obiektów magazynowych gwarantowała również duża liczba wolnych terenów inwestycyjnych oraz otwartość miasta na współpracę z deweloperami.
Dziś główne ośrodki nowoczesnych magazynów na łódzkim Widzewie skumulowane są w rejonie ul. Ofiar Terroryzmu 11 Września, ul Tomaszowskiej / Jędrzejowskiej, ul. Niciarnianej, ul. Zakładowej oraz ul. Transmisyjnej. Swoje parki magazynowe zdecydowali się ulokować tu tacy deweloperzy jak Panattoni, Prologis, Segro, MLP, 7R, Logicor czy City Link.
Patrząc na mapę dostępnych i planowanych terenów inwestycyjnych w aglomeracji łódzkiej, trzeba zwrócić uwagę na coraz mocniej rozwijający się obszar zachodnio-południowy, czyli okolice Konstantynowa Łódzkiego czy Ksawerowa - zwraca uwagę Katarzyna Misztal.
Potencjał rozwoju regionu Polski Centralnej wzrasta wraz z budową drogi ekspresowej S14, czyli tzw. zachodniej obwodnicy Łodzi, oraz obwodnicy Pabianic. W przyszłości trasa połączy autostradę A2 (węzeł Emilianów) z drogą ekspresową S8 (węzeł Róża), biegnąc na południe po zachodniej stronie Łodzi, Zgierza i Pabianic. Łączna długość tej trasy to około 41 km. W całości przebiegać będzie w województwie łódzkim, na obszarze gmin Zgierz, Aleksandrów, Konstantynów i Pabianice oraz trzech dzielnic Łodzi (Górnej, Polesia i Bałut). Nowy fragment drogi ekspresowej S14, którego zakończenie budowy planowane jest na 2023 rok, domknie krąg dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi.
Wraz z planowanymi i realizowanymi inwestycjami drogowymi rośnie zainteresowanie inwestorów zakupem i realizacją projektów magazynowych w tej okolicy. W rejonie Ksawerowa czy w pobliżu Konstantynowa Łódzkiego przygotowane zostały tereny inwestycyjne o łącznej wielkości około 400 ha. Widać również dużą aktywność deweloperów, powstają nowe projekty magazynowe, np. Panattoni Park Łodź West w miejscowości Niesięcin czy 7R Park Łódź West II przy ulicy Maratońskiej w Łodzi. Zachodnio-południowa strona aglomeracji łódzkiej staje się zatem świetną alternatywą, odciążającą tym samym mocno eksploatowany obecnie Widzew.
Cushman & Wakefield jest firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Firma zatrudnia około 50 tys. pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2020 roku jej przychody wyniosły 7,8 mld dolarów.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...