EN

Europa Środkowo-Wschodnia Zrównoważone i odpowiedzialne GTC

Społeczna odpowiedzialność biznesu
Globe Trade Centre przedstawiło swój pierwszy raport ESG, podsumowując działalność na sześciu rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Raport za 2020 rok potwierdza zaangażowanie GTC w zrównoważony rozwój, odpowiedzialne budownictwo i zarządzanie nieruchomościami, a także współpracę ze społecznościami lokalnymi oraz dialog z interesariuszami.

GTC jest pierwszym deweloperem komercyjnym, który przedstawił raport ESG na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Deweloper od lat skupia się na tworzeniu obiektów przyjaznych środowisku i społecznościom lokalnym na wszystkich rynkach, na których jest obecny. Opublikowany raport podsumowuje ćwierćwiecze obecności GTC w branży, a także szczegółowo informuje o wszystkich inwestycjach dewelopera oraz ich wpływie na środowisko.

Raport ESG za 2020 rok odzwierciedla nasze podejście i pokazuje bogatą historię firmy w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy informować o naszym wpływie na najbliższe otoczenie w transparentny sposób. W związku z tym, mam przyjemność zaprezentować pierwszy w historii GTC raport ESG, który przygotowaliśmy z myślą o potrzebach naszych kluczowych interesariuszy – skomentował Yovav Carmi, prezes zarządu GTC.

Raport gromadzi dane dotyczące działalności GTC na sześciu rynkach Europy – na Węgrzech oraz w Polsce, Serbii, Chorwacji, Bułgarii i Rumunii. Szczególną uwagę poświęca wyzwaniom wywołanym przez pandemię Covid-19, jako że 2020 rok wystawił na próbę relacje deweloperów z najemcami. Skoncentrowane na zabezpieczeniu interesów najemców podejście „tenant-first” umożliwiło utrzymanie kluczowych wskaźników na satysfakcjonującym poziomie. Pod koniec 2020 roku, deweloper mógł też pochwalić się wysokim wskaźnikiem wynajmu powierzchni biurowej. GTC utrzymało wysoki poziom najmu w centrach handlowych, zachęcając najemców detalicznych do otwierania nowych sklepów. Co więcej, po raz pierwszy w historii grupy dwa podmioty: Globe Trade Centre i GTC Real Estate Development Hungary Zrt, otrzymały rating inwestycyjny na poziomie BBB-/z perspektywą stabilną.

GTC znacząco zmniejszyło wpływ środowiskowy swojej działalności. W porównaniu do 2019 roku, grupa obniżyła zużycie energii elektrycznej o 10 proc. (193 tys. 195 MWh) i ograniczyła zużycie wody o 36 proc. (325 tys. 353 metrów sześciennych). Deweloper zredukował również emisję CO2 do 108 tys. 069 tCO2e. Ponadto, w 91 proc. nieruchomości podlegających kontroli operacyjnej grupy GTC zrealizowano programy zaangażowania społecznego i projekty rozwojowe. W różnych projektach CSR, firma wsparła łącznie 145 organizacji oraz instytucji publicznych i niepublicznych.

Podejmujemy działania ograniczające niekorzystne dla środowiska zmiany na wszystkich poziomach - strategicznym, finansowym oraz rozwojowym. W 2020 roku opracowaliśmy i wdrożyliśmy „Green Bond Framework", dokument przedstawiający wytyczne z zakresu emisji zielonych obligacji przez spółki wchodzące w skład naszej grupy. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na finansowanie lub refinansowanie istniejących i przyszłych projektów, promujących zrównoważone rozwiązania oraz wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Dużym sukcesem okazała się również pierwsza emisja dziesięcioletnich obligacji na łączną kwotę 110 mln euro, którą zrealizowaliśmy w grudniu 2020 roku na Węgrzech. Obligacje zostały wyemitowane w ramach „Green Bond Framework” i ocenione przez agencję Scope Rating na poziomie inwestycyjnym – komentuje Ariel Ferstman, dyrektor finansowy i członek zarządu GTC.

GTC systematycznie zwiększa też wartość certyfikowanych aktywów GTC. W ubiegłym roku biurowce Matrix A i Matrix B w Zagrzebiu otrzymały certyfikaty LEED na najwyższym możliwym poziomie Platinum. Grupa obecnie ubiega się o certyfikaty dla wszystkich budynków w budowie oraz dla ukończonych projektów, które znajdują się w Europie Środkowo-Wschodniej.

Grupa GTC zarządza 48 budynkami i oferuje swoim klientom 752,5 tys. mkw. powierzchni komercyjnej. 84 proc. nieruchomości GTC, o łącznej wartości 1,6 mld euro, posiada certyfikaty środowiskowe LEED i BREEAM.

Ostatnie nowości

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Nowocześnie dla kultury w Łodzi

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

W tym roku zakończy się budowa Mediateki, czyli filii Biblioteki Miejskiej. W ramach inwestycji powstają też pracownie artystyczne i pomieszczenia na warsztaty i szkolenia. Zakończenie prac zaplanowano w IV kwartale 2021 roku.

Wydarzenia

Rynek deweloperów biurowych na naszej konferencji

schedule 11 czerwca 2021

12. Konferencja „Polski Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy.” zbliża się wielkimi krokami! Już w najbliższy czwartek o godz. 9:30 otworzy ją panel poświęcony rynkowi deweloperskiemu powierzchni biurowych oraz rewolucji, która dokonała się na nim podczas pandemii.

Materiał partnera

Polska Pół wieku trendsettingu

schedule 18 maja 2021
Eurobuild CEE

Po 20 latach budowania pozycji wiodącego gracza na polskim rynku producentów drzwi i ponad 6 tys. zrealizowanych projektów w prestiżowych inwestycjach mieszkaniowych, biurowych oraz użyteczności publicznej – wciąż mamy apetyt na więcej! – deklaruje w wywiadzie dla „Eurobuildu” Anna Gałązka, CFO Dierre Polska

Technologie

Polska Superfolia nad Łazarskim

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Zakończono montaż dachu z superfolii ETFE nad Rynkiem Łazarskim w Poznaniu. Konstrukcja jest już gotowa, a stolica Wielkopolski może się tym samym pochwalić jednym z największych dachów z tego typu folii na świecie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska JLL skomercjalizuje nad jeziorem

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma JLL została wybrana na agenta wyłącznego odpowiadającego za proces wynajmu warszawskiego budynku biurowego Lakeside. Inwestycja należy do belgijskiej firmy Atenor.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Cushman doradza Atrium 2

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma doradcza Cushman & Wakefield została doradcą ds. wynajmu warszawskiego biurowca Atrium 2. Obiekt należy do portfela niemieckiego funduszu Hansainvest Hanseatische Investment, reprezentowanego w Polsce przez firmę zarządzającą aktywami MFC Real Estate.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe Miasto Polesie po raz kolejny

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Deweloper Atal uruchomił sprzedaż kolejnej części realizowanego w Łodzi wieloetapowego osiedla Nowe Miasto Polesie. Rozpoczęła się budowa dwóch budynków ze 140 mieszkaniami i 40 lokalami usługowymi. Ceny za mkw. zaczynają się od 6 100 zł brutto.

Infrastruktura

Polska Najkorzystniej dla Bobrowników i Słupska

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

GDDKiA wybrała ofertę w przetargu na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S6 między obwodnicą Słupska a Bobrownikami. Z pięciu ofert, które wpłynęły w postępowaniu przetargowym na wyłonienie wykonawcy, za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm NDI (lider), NDI Sopot oraz Limited Liability Partnership „Todini Central Asia” (partnerzy).

Architektura i urbanistyka

Polska Będą edukować przy lesie Młocińskim

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Warszawa pozyskała prawie 10 mln zł dofinansowania dla projektu budowy Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim. Dotacja pochodzi ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Centrum powstanie przy ul. Papirusów 1/3.

Architektura i urbanistyka

Polska Konkurs na nową Chmielną rozstrzygnięty

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie ulicy Chmielnej położonej w centrum stolicy. To kolejny projekt w ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy. Jury konkursowe za najlepszą uznało pracę autorstwa RS Architektura Krajobrazu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Lokalność w sektorze usług dla biznesu

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Niepewność wywołana pandemią kieruje uwagę inwestorów na strategie oparte na nearshoringu. Beneficjentem tego trendu, podobnie jak dekadę temu, może być Polska.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska MultiBox z nowym najemcą

schedule 11 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma Mallson Polska pozyskała do Parku Handlowego MultiBox w Tczewie kolejnego sieciowego najemcę – sieć Dealz, będącą częścią Pepco Group. To debiut tej marki w mieście. Sklep zajmie 410 mkw. powierzchni najmu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ciężarówki przywiozą pół miliarda zł

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by TC

Firma Man Truck & Bus rozbuduje swój zakład produkujący samochody ciężarowe w Niepołomicach, w sprawie inwestycji za 95 mln euro (około 450 mln zł) podpisano list intencyjny. Po ukończeniu prac będzie to największy zakład tej firmy na świecie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Trzecia Jutrzenka w budowie

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Rusza budowa dwóch budynków w ramach II etap Miasteczka Jutrzenki. Inwestycję w warszawskiej dzielnicy Włochy realizuje Aurec Home. W II etapie Miasteczka sprzedano już 100 ze 140 dostępnych lokali.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ciech z centrum usług wspólnych w Bydgoszczy

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Grupa Ciech uruchamia centrum usług wspólnych w Bydgoszczy. Spółka Ciech Services zajmie biuro w budynku Arkada Business Park. Nowa inwestycja jest realizowana we współpracy z miastem Bydgoszcz i Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Z youtuberem na gokarty

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Na dachu Galerii Bronowice działa tor kartingowy - Illegal Karting by Budda. Miejsce powstało we współpracy z youtuberem Buddą, czyli Kamilem Labuddą. Tor zajął 3 tys. mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe restauracje w biurowcach Globalworth

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Grupa Nutri Mind, świadcząca usługi gastronomiczne, uruchomi kolejne restauracje w następnych obiektach, należących do Globalworth.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trzy razy Netto 3.0 na Mazowszu

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Netto otworzyło kolejne sklepy w miejscu marketów Tesco: w Błoniu, Józefowie i Warszawie. Wszystkie działają w formacie Netto 3.0.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ammega rozgości się w .Ktw I

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma specjalizująca się w dziedzinie przenoszenia napędu, systemów transportowych i dystrybucji materiałów płynnych - grupa Ammega - uruchomi swoje pierwsze na świecie Centrum Usług Biznesowych w .Ktw I. Nowy najemca zajmie elastyczną powierzchnię biurową o powierzchni około 700 mkw. na czwartym piętrze katowickiego kompleksu, należącego do firmy TDJ Estate.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Prologis szyje na miarę w Poznaniu

schedule 10 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Arvato Supply Chain Solutions w Polsce otworzy kolejne centrum realizacji zamówień. W Prologis Park Poznań III powstanie szyty na miarę budynek przeznaczony do obsługi zamówień jednej z międzynarodowych marek odzieżowych.

Najnowsze w Społeczna odpowiedzialność biznesu

schedule 09 czerwca 2021

Lubelskie Vivo! stawia na zrównoważony rozwój

Vivo! Lublin wprowadziło nową strategię zrównoważonego rozwoju, którą zamierza realizować w najbliższych miesiącach.

schedule 04 czerwca 2021

Drzewka tlenowe od Robyga

Z okazji Dnia Środowiska ponad 100 sadzonek drzewek tlenowych trafi do klientów firmy Robyg. Specjalne drzewko Oxytree, które będzie przekazywane w biurach sprzedaży, produkuje 10 razy więcej tlenu niż rodzime gatunki drzew liściastych, zmniejszając ilość dwutlenku węgla i dostarczając w zamian potrzebny nam do życia tlen.

schedule 01 czerwca 2021

Zrównoważone i odpowiedzialne GTC

Globe Trade Centre przedstawiło swój pierwszy raport ESG, podsumowując działalność na sześciu rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Raport za 2020 rok potwierdza zaangażowanie GTC w zrównoważony rozwój, odpowiedzialne budownictwo i zarządzanie nieruchomościami, a także współpracę ze społecznościami lokalnymi oraz dialog z interesariuszami.

schedule 31 maja 2021

Poczytaj przy magazynie

W parkach Prologis pojawiły się pierwsze Book Boxy – plenerowe biblioteczki Prologis. Od teraz pracownicy klientów w Warszawie, Wrocławiu i na Śląsku mogą nie tylko wygodnie wypożyczać książki, ale także udostępnić innym pozycje ze swoich domowych zbiorów.

schedule 28 maja 2021

Specjaliści od płonących wieżowców

Dwie warszawskie jednostki straży pożarnej zyskały sprzęt do gaszenia wieżowców. Specjalistyczne i innowacyjne zestawy gaśnicze zaprojektowali i wykonali sami strażacy. Projekt sfinansowała firma Ghelamco. 

schedule 28 maja 2021

Zielony cement, czyli strategia Lafarge

Lafarge w Polsce prezentuje strategię zrównoważonego rozwoju do roku 2030. W planach jest m.in. ponaddwukrotne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w porównaniu z 1990 rokiem, 100 proc. zielonej energii, bezpieczne przetwarzanie 2,2 mln ton odpadów i retencja wody w zakładach produkcyjnych.

schedule 27 maja 2021

Ogród dla dzikich pszczół na EQ2

Na dachu biurowca EQ2 przy ul. Wschowskiej 8 w Warszawie grupa Waryński tworzy pierwszą w Polsce hodowlę pszczół murarek. Projekt jest realizowany we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.

schedule 24 maja 2021

Recykling modowy we Wroclavii

We Wroclavii rusza charytatywna zbiórka odzieży, którą centrum organizuje wraz z inicjatywą Ubrania do Oddania. Za każdy kilogram zebranej i ponownie wprowadzonej do obiegu odzieży organizatorzy przekażą darowiznę dla Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

schedule 21 maja 2021

Ukwieciło się pod Aldim

Aldi w trosce o pszczoły posadziła przy swoich sklepach łąki kwietne o łącznej powierzchni prawie 500 mkw, a w czerwcu wraz z Klubem Gaja postawi pasiekę edukacyjną, obejmującą trzy ule, które pomieszczą około 180 tys. pszczół.

schedule 20 maja 2021

Miód z cementowni

Lafarge na terenie zakładów w Małogoszczu i Kujawach założył osiem pasiek, które będą domem nawet dla 100 tys. pszczół. Owady skorzystają z kwietnej łąki przy Cementowni Kujawy oraz z roślinności lasów wokół Cementowni Małogoszcz. Lafarge czeka na pierwsze zbiory miodu już w tym roku.

schedule 20 maja 2021

Chcą bić rekord Guinnessa dla pszczół

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskim Związku Firm Deweloperskich podejmą próbę pobicia rekordu Guinnessa, której finał odbędzie się 22 maja na Płycie Desantu 3. Dywizji Piechoty w Warszawie – powstanie tu największe siedliska dla owadów na świecie.

schedule 17 maja 2021

Stocznia będzie zbierać Plony

"Plody. ogród miejski" zakłada stworzenie na około 300 mkw. plenerowego centrum wymiany wiedzy ekologicznej na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

schedule 11 maja 2021

Cisza w centrach EPP

Aby wyjść naprzeciw potrzebom klientów o wysokiej wrażliwości na bodźce takie jak światło czy dźwięki klientów, EPP na stałe wprowadza w swoich centrach handlowych „Godziny ciszy”. Akcja startuje od 11 maja.

schedule 06 maja 2021

DL Invest stawia pasieki

Wystartował pilotażowy program wprowadzania uli na tereny inwestycji magazynowo-logistycznych, prowadzonych przez DL Invest Group. W pierwszej kolejności pięć uli pojawiło się przy inwestycji DL Invest Park Psary. W kolejnych miesiącach pojawią się następne pasieki przy magazynach oraz na dachach nowych budynków biurowych.

schedule 05 maja 2021

Jeże i jerzyki w CH Focus

Galeria CH Focus w Bydgoszczy zamontowała budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów i małych ssaków. Akcja zbiega się z wypadającym 20 maja Światowym Dniem Pszczół.

schedule 28 kwietnia 2021

Pasieka w Fabryce Porcelany

Na terenie kompleksu Fabryki Porcelany w Katowicach powstała złożona z pięciu uli pasieka, w której zamieszkało ponad 120 tys. pszczół. To efekt współpracy Fundacji Giesche z Pasieką Świtała, która od 40 lat zajmuje się pszczelarstwem.

schedule 23 kwietnia 2021

Sadzą drzewa w Krakowie

W zabytkowej części Krakowa posadzono dziś klon czerwony o symbolicznym imieniu "Elżbieta". Dorosłe drzewo o obwodzie przekraczaj±cym 40 cm wzbogaciło przestrzeń historycznego centrum miasta.

schedule 21 kwietnia 2021

Mammografia pod dachem Homeparku

Fundusz Pradera European Retail Parks, właściciel parków handlowych Homepark organizuje badania mammograficzne we wszystkich posiadanych przez siebie centrach handlowych. Badania będą odbywały się w wybrane weekendy przez całą wiosnę.

schedule 21 kwietnia 2021

Wiślanka na pomoc kobietom

Galeria Wiślanka w Żorach rusza z akcją Jaskółka. Działania podjęte z inicjatywy dyrekcji centrum handlowego mają wesprzeć kobiety dotknięte ubóstwem menstruacyjnym.

schedule 02 kwietnia 2021

Kolejne "Serce dla Powstańców"

Podczas finału wielkanocnej odsłony akcji „Serce dla Powstańców”, ponad stu bohaterów Warszawy otrzymało paczki z żywnością. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Związek Powstańców Warszawskich i Polski Związek Firm Deweloperskich, a finansowo wsparło ją wiele przedsiębiorstw.

Kategorie