EN

Polska Lokalność w sektorze usług dla biznesu

Rynek inwestycyjny i finansowy
Niepewność wywołana pandemią kieruje uwagę inwestorów na strategie oparte na nearshoringu. Beneficjentem tego trendu, podobnie jak dekadę temu, może być Polska.

Zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw wywołane przez Covid-19, skłoniły firmy do zweryfikowania swoich strategii outsourcingowych. Na fali ponownie jest nearshoring, a to kieruje uwagę wielu zachodnioeuropejskich inwestorów (choć nie tylko) na Polskę. Argumentami działającymi na korzyść rodzimego rynku są m.in. jeden z najatrakcyjniejszych w Europie systemów zachęt inwestycyjnych, rozwinięty rynek pracy, a także konkurencyjny i zróżnicowany rynek biurowy, wynika z najnowszego raportu JLL i HAYS Onshore, Nearshore, Offshore: Unsure?.

Według raportu Klimat inwestycyjny w Polsce, przygotowanego przez PAIH, Grant Thornton oraz HSBC w 2019 roku, aż 94 proc. międzynarodowych firm było zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu w Polsce i zrobiłoby to ponownie. Pandemia ten trend wzmocniła.

Z naszych obserwacji wynika, że firmy, które świadczyły usługi biznesowe z krajów oddalonych geograficznie, np. państw azjatyckich, mierzyły się z nieporównywalnie większymi zakłóceniami, aniżeli te, które wcześniej postawiły na tworzenie swoich europejskich hubów. To ponownie kieruje uwagę wielu zagranicznych firm na nearshoring oraz wzmacnia zainteresowanie Polską, która jest postrzegana jako bezpieczny przyczółek dla wielu strategicznych procesów biznesowych. W efekcie, podobnie jak po światowym kryzysie finansowym, możemy się spodziewać napływu nowych inwestycji outsourcingowych, czego w ostatnich miesiącach dowodzi rosnąca liczba potencjalnych inwestorów ze Skandynawii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Szwajcarii - komentuje Mateusz Bonca, dyrektor zarządzający JLL w Polsce.

Miniony rok, dla wielu firm stojący pod znakiem pracy zdalnej i dążenia do utrzymania ciągłości biznesowej, zamknął się wyjątkowo dobrym wynikiem pod względem przyrostu nowych inwestycji. Spośród bezpośrednich inwestycji zagranicznych obsługiwanych przez PAIH w 2020 roku, najwięcej, bo aż 44, dotyczyło sektora BSS.

Strategiczna lokalizacja Polski w samym sercu Europy, nowoczesna infrastruktura IT, zasobny rynek pracy oraz atrakcyjny system grantów to niewątpliwe atuty, które mogą przyciągnąć nowych inwestorów. W ubiegłym roku ponownie udowodniliśmy, że jesteśmy stabilną lokalizacją także pod względem gospodarczym, zdolną do zachowania ciągłości krytycznych procesów biznesowych. Mimo że spadki na światowych rynkach były nieuniknione, spadek PKB w Polsce w 2020 roku wyniósł jedynie 2,7 proc. i był jednym z najniższych wśród krajów UE, zwłaszcza w porównaniu z największymi gospodarkami w Europie - podkreśla Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor ds. Doradztwa Lokalizacyjnego i Programów Wsparcia dla Biznesu w regionie EMEA, JLL.

Co więcej, w rankingu Doing Business 2020, w którym ekonomiści Banku Światowego oceniają regulacje ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej, Polska uzyskała 76,4 pkt na 100, co przełożyło się na 40. lokatę wśród analizowanych 190 światowych gospodarek – to najlepszy wynik wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Co ważne, Polska znalazła się tuż za krajami Europy Zachodniej, takimi jak Niemcy i Francja, które uzyskały w rankingu odpowiednio 79,7 i 76,8 punktów.

W 2019 roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wyniósł 13,9 mld dolarów, co oznacza, że całkowite zasoby inwestycji wzrosły o 26 proc. w porównaniu do 2010 roku (wg UNCTAD). Czołowe miejsce naszego kraju potwierdza również EY Europe's Attractiveness Survey, zgodnie z którym w 2020 roku Polska zajęła pierwsze miejsce w regionie oraz siódme w Europie pod względem liczby napływających inwestycji zagranicznych. Co ważne, prognozy dotyczące prawdopodobieństwa realizacji inwestycji mówią o utrzymaniu planowanych przez międzynarodowe firmy projektów na poziomie nawet do 80 proc. To znacznie więcej niż średni wskaźnik realizacji inwestycji w całej Europie, który wynosi 65 proc.

Niezmiennie, od ponad dekady, kluczowym argumentem dla lokowania przez międzynarodowe firmy operacji w Polsce, jest dobrze rozwinięty rynek pracy. Decyzje w dużej mierze opierają się zarówno na dostępności kandydatów o określonych umiejętnościach, jak i potencjale rozwojowym danego regionu.

Polska jest postrzegana przez inwestorów jako dojrzała i zdywersyfikowana lokalizacja biznesowa, oferująca szeroki dostęp do wykwalifikowanych pracowników. W efekcie, zagraniczne firmy coraz częściej decydują się na przenoszenie do Polski stanowisk wyższego szczebla, aby wspierać realizację coraz bardziej zaawansowanych procesów i funkcji, a to umożliwia tworzenie w naszym kraju kluczowych centrów decyzyjnych. Co więcej, Polska przyciąga uwagę nie tylko organizacji z sektora IT, nowoczesnych technologii czy finansów. W ostatnim czasie branża farmaceutyczna i urządzeń medycznych coraz częściej postrzega nasz kraj jako lokalizację o dużym potencjale do rozwoju sektora badań klinicznych - informuje Łukasz Grzeszczyk, executive director – Client Relations, Hays.

Należy zaznaczyć, że o projekty inwestycyjne w sektorze usług dla biznesu Polska konkuruje przede wszystkim z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej, ale coraz częściej także z Portugalią, Hiszpanią i Francją.

Obniżone progi wejścia, uproszczona ocena jakościowa projektów inwestycyjnych oraz wyższy poziom wsparcia w wybranych lokalizacjach to główne zmiany w rządowym programie grantów, które wpisują się w trendy kształtujące sektor nowoczesnych usług dla biznesu.

Spodziewany wzrost zatrudnienia w obecnych w Polsce centrach i rosnące zainteresowanie ze strony nowych zagranicznych inwestorów mogą zostać dodatkowo wzmocnione dzięki uatrakcyjnieniu dostępnych instrumentów wsparcia inwestycji.

Wcześniej wymogiem otrzymania wsparcia finansowego przez centrum usług biznesowych, było utworzenie 250 miejsc pracy i zainwestowanie 1,5 mln zł. Aktualnie, duży inwestor realizujący pierwszą inwestycję bądź ekspansję na polskim rynku może zadeklarować zatrudnienie 100 pracowników i poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 1 mln zł w ciągu maksymalnie pięciu lat. Od oceny jakościowej projektu zależy natomiast, jak wysokie będzie wsparcie - komentuje Rafał Szajewski, dyrektor ds. Doradztwa Lokalizacyjnego i Programów Wsparcia dla Biznesu w regionie EMEA, JLL.

Co istotne, Polska jest jednym z krajów UE, który oferuje najwyższy możliwy poziom wsparcia dla nowych inwestycji, od 10 proc. w Warszawie do nawet 50 proc. w czterech województwach Polski Wschodniej.

Na tle innych krajów CEE przewagą sektora biurowego w Polsce jest jego zróżnicowanie. Polska oferuje aż dziewięć głównych destynacji biurowych, w tym Warszawę, która została sklasyfikowana na 11. miejscu wśród najbardziej konkurencyjnych lokalizacji na świecie pod względem kosztów najmu obiektów klasy premium. Jak wynika z danych JLL, całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu kluczowych rynkach w kraju wynoszą już prawie 12 mln mkw. W puli tej 6 mln mkw. przypada na Warszawę, a 5,8 mln mkw. na miasta regionalne. To sprawia, że polski rynek oferuje szereg ciekawych opcji najmu większych modułów (powyżej 1500 mkw.), zarówno w istniejących, jak i powstających obiektach.

Obecnie w budowie znajduje się ponad 1,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, w tym aż 800 tys. mkw. w głównych ośrodkach poza Warszawą. Dzięki tak bogatej podaży firmy z sektora usług dla biznesu, które rozwijają swoją działalność w Polsce, mają dostęp do atrakcyjnych biur w lokalizacjach, gdzie znajdują się poszukiwani przez nie pracownicy. Co więcej, są to nieruchomości najwyższej klasy, w których zastosowano rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także poprawiające komfort przyszłych użytkowników. A to ważne aspekty dla inwestorów w związku z coraz bardziej świadomym podejściem - szczególnie młodszych pokoleń pracowników - do kwestii środowiskowych, znajdującym odbicie w strategiach działania zarówno globalnych, jak i lokalnych pracodawców - podkreśla Jakub Sylwestrowicz, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL.

Rozwija się również rynek powierzchni elastycznych, które mogą stanowić atrakcyjną propozycję dopełnienia portfela powierzchni wynajmowanej przez firmy z segmentu BSS.

Polska ma wszystkie argumenty, aby potwierdzić swoją mocną pozycję wśród głównych lokalizacji dla sektora usług dla biznesu na świecie. Jednak to dziś, bardziej niż przed dekadą, wygrywamy innowacyjnością, wysoką jakością i specjalizacją procesów realizowanych w polskich centrach. Aby dobrze wykorzystać tę szansę, należy zadbać o efektywne wykorzystanie zachęt inwestycyjnych i grantów, a także pracować nad utrzymaniem atrakcyjności krajowego rynku pracy. Ponadto, zrównoważone inwestycje na rynku biurowym to obszar, który w najbliższej przyszłości będzie zyskiwał na znaczeniu, szczególnie w zakresie przyjaznego dla środowiska procesu budowy, a także ekologicznych rozwiązań, wdrażanych z myślą o przyszłych użytkownikach biurowców - podsumowuje Mateusz Bonca.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Magazyny rekordowe i rozwojowe

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Popyt na magazyny wzrósł w ostatnich miesiącach o jedną czwartą. Największym zainteresowaniem najemców cieszy się Wielkopolska i Mazowsze. W budowie pozostaje aż 2,5 mln mkw. powierzchni magazynowych. Sytuację w segmencie magazynowym podsumowują eksperci Walter Herz.

Materiał partnera

Polska Skracanie łańcuchów dostaw a inwestycje zagraniczne

schedule 14 czerwca 2021
Eurobuild CEE

Ubiegłoroczne wydarzenia związane z pandemią uwypukliły niebezpieczeństwa związane z funkcjonowaniem długich łańcuchów dostaw oraz były impulsem do wznowienia dyskusji o ich skracaniu oraz wyborze lokalizacji przedsiębiorstw. W efekcie w skali globalnej zmianom podlegają kierunki inwestycji zagranicznych. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Powstają kolejne Spary

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Kolejne trzy supermarkety działają pod marką Spar – Eurospar we Wrocławiu i Eurospar w Legionowie powstały w wyniku rebrandingu sklepów Piotr i Paweł. Spar w Przysiekach to nowy sklep w sieci, prowadzony przez niezależnego partnera detalicznego.

Wydarzenia

POLAND Powrót do biznesu

schedule 21 czerwca 2021
Eurobuild Conferences

Czas, w którym została zorganizowana 12. odsłona Konferencji Polski Rynek Biurowy – Trendy i Prognozy, zapisze się w naszej pamięci jako okres pełen wydarzeń, które odbywają się wyłącznie w formule online. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni naszym gościom, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w tym wirtualnym spotkaniu, że wygospodarowali dla nas czas i byli chętni podzielić się swoją ekspercką wiedzą.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pięć konceptów w Atrium

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Klienci galerii handlowej Atrium Reduta mogą już korzystać z oferty nowego food courtu Przystanek Smaku i sąsiadującej z nim bezpłatnej strefy zabaw dla dzieci. W nowo otwartej przestrzeni restauracyjnej do dyspozycji gości jest pięć konceptów gastronomicznych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Doradcy przy Grzybowskiej 

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Krajowa Izba Doradców Podatkowych zakupiła od firmy Asbud lokal biurowy o powierzchni ponad 385 mkw. zlokalizowany w inwestycji przy ul. Grzybowskiej 85 w centrum Warszawy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Missisippi i Missouri nad Wełtawą

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

CA Immo zakończyło budowę biurowców Mississippi House i Missouri Park w kompleksie River City Prague w czeskiej Pradze. Ich budowa kosztowała w sumie około 65 mln euro.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dobre punkty od Real Management

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Spółka inwestycyjno-deweloperska Real Management jednoczy swoje nieruchomości magazynowe pod marką GoodPoint. Zapowiada też realizację projektów magazynowych i technologicznych o łącznej powierzchni 350 tys. mkw.

Infrastruktura

Polska Radymno z odnowionym dworcem

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Dworzec w Radymnie na Podkarpaciu został otwarty dla podróżnych. Modernizacja obiektu jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i była dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Holbox idzie do Gliwic

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma Holbox, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji ekspozytorów, zdecydowała się przenieść działalność operacyjną do GLP Gliwice Logistics Centre. Najemca będzie użytkował powierzchnię produkcyjno-magazynową i biurowo-socjalną o łącznym metrażu około 9,6 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi rozpędza się w Wielkopolsce

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Aldi otwiera swój pierwszy sklep w Pleszewie, przy ul. Sienkiewicza 43A. W lokalizacji dawniej działał market Tesco. Nowy Aldi jest 174 sklepem sieci w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Robią miejsce pod Lakeside

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Spółka Atenor rozpoczęła rozbiórkę budynku biurowego University Business Center I przy ul. Szturmowej 2 w Warszawie. Na jego miejscu powstanie Lakeside, biurowiec klasy A, który zapewni swoim przyszłym najemcom powierzchnię około 24 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Neonowa Dzielnica Mieszkaniowa

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Dom Development rozpoczął przekazania kluczy w ramach I etapu Dzielnicy Mieszkaniowej Metro Zachód. W dwóch pięciopiętrowych budynkach powstało 128 mieszkań i sześć lokali usługowych. Na jednym z nich pojawił się neon z napisem Hello.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ma być niedrogo, ale nie "po babci"

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Firma Cushman & Wakefield przeanalizowała wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Najemcy na dłużej w P3 Błonie

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Deweloper P3 podpisał kolejne przedłużenia umów z dotychczasowymi najemcami podwarszawskiego parku. Na dłużej w Błoniu zdecydowały się zostać firmy Katcon i Edu-Książka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Fabryka Norblina na finiszu

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

Fabryka Norblina rewitalizowana przez grupę Capital Park na warszawskiej Woli wkroczyła w finalną fazę prac przed otwarciem. Uruchomienie pierwszych funkcji projektu nastąpi na początku września, a kolejne będą udostępniane odwiedzającym w następnych miesiącach.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Brama Oławska na surowo

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Zakończył się etap budowy wrocławskiego biurowca Brama Oławska w stanie surowym. Inwestorem jest Tower Inwestycje (spółka z grupy PZU), a wykonawcą firma Warbud. Komercjalizacją obiektu zajmuje się firma CBRE. Zakończenie całej inwestycji jest planowanie na II kwartał 2022 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Mrówka rośnie w Zamościu

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by MR

E.Leclerc rozpoczął kolejny etap modernizacji centrum handlowego przy ul. Wyszyńskiego w Zamościu. Istniejący obiekt zostanie powiększony o ponad 6 tys. mkw. GLA., na których powstanie sklep i zewnętrzny ogród sieci PSB Mrówka.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przy Jagiellońskiej dla biznesu

schedule 21 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Do budynku DL Jagiellońska w Częstochowie wprowadziła się grupa Euvic, dostawca rozwiązań IT dla biznesu. Budynek, należący do DL Invest Group, oferuje 8,8 tys. mkw. powierzchni użytkowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Empik debiutuje w Augustowie

schedule 18 czerwca 2021
Opr./edited by AKL

Empik otworzył w Augustowie 284. salon sieci w Polsce. Do końca roku Empik zamierza uruchomić jeszcze około 25 sklepów pod główną marką oraz 10 lokalizacji Papiernik by Empik.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 18 czerwca 2021

Robyg zakończył emisję obligacji

Grupa Robyg zakończyła emisję obligacji o wartości 150 mln zł. Przydzielono wszystkie 150 tys. obligacji serii PD o wartości nominalnej 1 tys. zł każda.

schedule 17 czerwca 2021

Skanska sprzedaje, S Immo kupuje

Skanska sfinalizowała sprzedaż budynków Campus 6.2 i 6.3 w Bukareszcie na rzecz S Immo. Kwota transakcji wynosząca 97 mln euro jest rekordowa dla firmy Skanska na rynku rumuńskim.

schedule 17 czerwca 2021

Pół miliarda euro w parę godzin

Globe Trade Centre wyemitowało po raz pierwszy niezabezpieczone "zielone obligacje" o wartości 500 mln euro. Emisja spotkała się z dużym zainteresowaniem, czego efektem była nadsubskrypcja z portfelem zamówień o wartości ponad 1,4 mld euro.

schedule 17 czerwca 2021

Generali kupuje w centrum Warszawy

Generali Real Estate sfinalizowało przejęcie budynku biurowego Le Palais w Warszawie za nieujawnioną sumę, sprzedającym (w imieniu swoich klientów instytucjonalnych) był fundusz Patrizia. Osiem lat temu obiekt zmienił właściciela za ponad 30 mln euro.

schedule 15 czerwca 2021

Przybywa nowoczesnych centrów usług

Tylko w 2020 roku, w czasie pandemii, w Polsce działalność rozpoczęły 74 nowe centra usług, które stworzyły 4,8 tys. nowych miejsc pracy. Najwięcej przybyło ich w Trójmieście, Warszawie i Poznaniu. 

schedule 15 czerwca 2021

Karwińska galeria w nowych rękach

Bluehouse sprzedało centrum handlowe Korso Karviná na Morawach Północnych, kupującym jest firma Conseq Investment Management. To pierwsza w tym roku transakcja dotycząca centrum handlowego na rynku czeskim.

schedule 14 czerwca 2021

Jest taka Spravia

Spravia – tak będzie się nazywać spółka, która powstanie z Budimeksu Nieruchomości. Właścicielami 100 proc. udziałów spółki deweloperskiej Budimeksu są polski fundusz inwestycyjny Cornerstone Partners oraz czeska grupa deweloperska Crestyl.

schedule 14 czerwca 2021

Chińczycy kupują w Budapeszcie

Biurowiec BC 140 w Budapeszcie został sprzedany przez niemiecki fundusz DWS spółce Resolution Property. Faktycznym nabywcą budynku jest portugalska firma ubezpieczeniowa Fidelidade, której większościowym udziałowcem jest chińska spółka inwestycyjna Fosun.

schedule 14 czerwca 2021

Park w Choceniu przejęty

Fidurock stał się 100-procentowym właścicielem kompleksu Retail Park Choceň w regionie Pardubic (Czechy Wschodnie) poprzez przejęcie 50 proc. udziałów lokalnego partnera deweloperskiego projektu, firmy PH Project.

schedule 11 czerwca 2021

Lokalność w sektorze usług dla biznesu

Niepewność wywołana pandemią kieruje uwagę inwestorów na strategie oparte na nearshoringu. Beneficjentem tego trendu, podobnie jak dekadę temu, może być Polska.

schedule 09 czerwca 2021

Heimstaden bierze Magnum

Heimstaden Bostad kupuje holenderski portfel mieszkaniowy Magnum. Transakcja obejmuje 12 kompleksów mieszkaniowych z około 670 lokalami.

schedule 04 czerwca 2021

Samsung inwestuje w Savillsa

Savills Investment Management ogłosił zawarcie strategicznej umowy inwestycyjnej z firmą ubezpieczeniową Samsung Life i jego spółką zależną Samsung SRA.

schedule 04 czerwca 2021

Explora w czeskim portfelu

Czeski fundusz nieruchomości Trigea kupił biurowiec Explora Business Centre w praskiej dzielnicy Nové Butovice, sprzedający była Golden Star Group. Wartości transakcji nie podano, jednak może to być jedna z największych w tym roku akwizycji na czeskim rynku nieruchomości.

schedule 01 czerwca 2021

Erbud przejmuje niemiecką spółkę

Grupa Erbud sfinalizowała zakup niemieckiej spółki Bilfinger Rohrleitungsbau GmbH, wchodzącej w skład koncernu Bilfinger. Spółka świadczy usługi serwisowe dla przemysłu chemicznego i petrochemicznego w całej Europie.

schedule 01 czerwca 2021

Łotewskie centrum handlowe zmienia właściciela

Zamknięty fundusz inwestycyjny Lords LB Baltic Fund III sprzedał centrum handlowe Valdeka w Jelgavie na Łotwie. Strony zgodziły się nie ujawniać informacji o cenie i o firmie, która nabyła nieruchomość. W transakcji pośredniczyła firma doradcza Newsec.

schedule 01 czerwca 2021

J.W. Construction z lepszym kwartałem

Po I kwartale 2021 roku grupa J.W. Construction osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 103,8 mln zł, wobec 45,6 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 128 proc. Zysk brutto ze sprzedaży osiągnął poziom 14,6 mln zł (wobec 11,6 mln zł; wzrost o 26 proc.). Spółka odnotowała zysk netto w wysokości 0,4 mln zł (wobec straty netto na poziomie 4,5 mln zł w I kwartale 2020 roku).

schedule 31 maja 2021

Wikana z rekordowym początkiem roku

Wikana rozpoczęła 2021 rok z rekordowymi wynikami finansowymi. Grupa rozpoznała w I kwartale 2021 roku 64 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 29,2 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny dewelopera wzrósł rok do roku o ponad 190 proc., do 20,8 mln zł, a wynik netto zwiększył się z 5,5 mln zł w I kwartale 2020 roku do 15,2 mln zł w minionym kwartale. Był to najlepszy I kwartał roku w dotychczasowej historii grupy.

schedule 31 maja 2021

MLP Group zwiększa obroty

MLP Group opublikowało skonsolidowane wyniki finansowe za I kwartał 2021 roku. W tym okresie grupa osiągnęła przychody w wysokości 49,9 mln zł (+17 proc. rok do roku). Wartość kapitałów własnych (aktywów netto) wzrosła przez pierwsze trzy miesiące roku o 2 proc. do poziomu 1,23 mld zł, a wartość nieruchomości inwestycyjnych brutto zwiększyła się o 6 proc. do 2,48 mld zł. Zysk netto wyniósł 16,1 mln zł wobec 112,6 mln zł w ubiegłym roku.

schedule 31 maja 2021

Murapol optymalizuje finansowanie

Murapol zrestrukturyzował dotychczasowe zadłużenie i pozyskał na korzystnych warunkach nowy kredyt od mBanku i Banku Pekao w wysokości 350 mln zł.

schedule 28 maja 2021

Aupark z refinansowaniem za 229,5 mln euro

Firma Wood & Company pozyskała kredyt w wysokości 229,5 mln euro na refinansowanie zakupu centrum handlowego Aupark w Bratysławie. Przejmowanie udziałów w nieruchomości odbędzie się etapami i potrwa do 2024 roku.

Kategorie