EN

Świat Zielone finansowanie dla zrównoważonego budownictwa

Rynek inwestycyjny i finansowy
W ciągu ostatnich lat zielone obligacje z narzędzia marketingowego wyewoluowały do jednego z najszybciej rozwijających się narzędzi inwestycyjnych. Ten trend jest widoczny także na rynku nieruchomości. Eksperci firmy Colliers przekonują, że będzie się nadal umacniał.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wyemitował pierwszą na świecie obligację klimatyczną (CAB) w 2007 roku. Według raportu Climate Bond Initiative (CBI) na koniec 2020 roku rynek tzw. zrównoważonego długu osiągnął wartość 1,7 mld dolarów. Rok 2020 był rekordowy pod względem wartości wyemitowanych instrumentów, które osiągnęły 700 mld dolarów, czyli prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. Podczas gdy zielone obligacje (Green Bonds) nadal pozostają aktywem dominującym, bardzo szybko wzrasta popularność inwestycji w emisje obligacji przeznaczonych na cele społeczne (Social Bonds) oraz szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju (Sustainability Bonds), osiągając wolumeny wyższe niż we wszystkich poprzednich latach łącznie.

Inwestycje w sektorze nieruchomości komercyjnych są motywowane z jednej strony przez rosnącą świadomość zagrożeń klimatycznych, z drugiej przez chęć ograniczania ryzyka inwestycyjnego. Coraz większą uwagę kieruje się w stronę budynków innowacyjnych, uwzględniających dbałość o środowisko naturalne i komfort pracowników. Nie bez znaczenia jest również rosnąca rola społecznej, środowiskowej i ekonomicznej odpowiedzialności (ESG) w firmach. ESG, rozumiane jako strategia biznesowa uwzględniająca w działalności operacyjnej organizacji aspekty środowiskowe i społeczne, ma coraz większy wpływ na decyzje dotyczące najmu powierzchni w budynkach. Przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju.

Od kilku lat obserwujemy na rynku zwiększony popyt na powierzchnie w budynkach certyfikowanych w standardach takich, jak BREEAM czy LEED. Odpowiedzialne podejście do biznesu zarówno ze strony najemców, jak i deweloperów nie jest dziś tylko zabiegiem wizerunkowym, a realną chęcią zrównoważonego rozwoju – mówi Mariusz Mroczek, dyrektor w dziale Corporate Finance w Colliers.

Zgodnie z ostatnim raportem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach 2021”, w zeszłym roku liczba certyfikowanych budynków wzrosła o 30 proc. (255 nowych certyfikacji). Posiadanie zielonych atestów może skutkować zwiększeniem zainteresowania ze strony najemców i inwestorów.

W Polsce działania zgodne z kryteriami ESG podejmują inwestorzy obecni we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych. Proces rozpoczął się głównie wśród inwestorów lokujących kapitał w budynki biurowe, ale obecnie równie mocno stawia na ten aspekt dynamicznie rozwijająca się logistyka.

Fundusze, które są właścicielami nieruchomości, coraz częściej publikują tzw. raporty niefinansowe, by pokazać wpływ swoich budynków na środowisko. Ten trend jest widoczny przede wszystkim wśród dużych graczy, obracających znaczącymi aktywami. Na razie jest mniej widoczny wśród rodzimych inwestorów, ale wszystko wskazuje na to, że niedługo stanie się normą także w Polsce.

Myślę, że w niedługim czasie zdecydowana większość firm będzie publikować raporty niefinansowe. To sprawi, że inwestorom znacznie łatwiej będzie porównywać inwestycje i ich wpływ na środowisko, co przełoży się na cenę rynkową nieruchomości. Na razie takich raportów na rynku nie ma jednak zbyt wiele. Jednym z naszych klientów jest fundusz nieruchomościowy, który zdecydował się na przygotowanie i publikację raportu środowiskowego. W swoim portfolio ma starsze budynki handlowe, które obecnie nie wymagają modernizacji. Firma uznała jednak, że pokazanie ich potencjału w kontekście niefinansowym będzie dużym plusem, zarówno dla wynajmujących, jak i ewentualnych inwestorów – mówi Mariusz Mroczek.

Banki i instytucje finansujące także wdrażają swoje strategie ESG. W kwietniu 2021 roku 43 banki z 23 krajów z aktywami powyżej 28,5 dolarów stały się członkami założycielami New Net-Zero Banking Alliance ONZ, zobowiązując się do dostosowania swoich portfeli kredytowych i inwestycyjnych do zerowej emisji netto CO2 do 2050 roku i wyznaczenia śródokresowych celów na 2030 rok. Działania banków są szczególnie widoczne na rynku Green Bonds – działają na nim zarówno jako emitenci, jak i inwestorzy.

Spośród komercyjnych banków działających w branży nieruchomości wyróżnia się niemiecki Berlin Hyp. Bank już od kilku lat emituje zielone obligacje, a w kwietniu 2021 roku jako pierwsza instytucja finansowa na świecie wyemitował Sustainability-Linked Bond (SLB), o wartości 500 mln euro. Jest to pierwszy instrument, który w sposób bezpośredni wiąże koszt pozyskanego długu z osiągnięciem przez emitenta celu w zakresie ESG, a konkretnie zmniejszenia śladu węglowego w portfelu kredytów o 40 proc. do roku 2030 w stosunku do roku 2020.

Od 2015, kiedy wyemitowaliśmy pierwszy Green Bond, wciąż jesteśmy największą instytucją komerycjną emitującą tego rodzaju obligacje. Zrównoważone instrumenty dłużne nieustająco cieszą się ogromnym zainteresowaniem nabywców. Jest to związane z wciąż rosnącą rolą zrównoważonej polityki wśród inwestorów instytucjonalnych, jak również z wymogami regulacyjnymi wprowadzanymi na poziomie Unii Europejskiej – mówi Justyna Kędzierska-Klukowska, dyrektor przedstawicielstwa Berlin Hyp w Warszawie.

Berlin Hyp jest bankiem hipotecznym, skoncentrowanym na finansowaniu nieruchomości komercyjnych. Jednym z celów strategii banku jest zwiększenie udziału budynków ekologicznych w portfelu kredytowym do jednej trzeciej do końca 2025 roku. Dla takich projektów bank oferuje korzystniejsze poziomy marż, przy czym kryteria kwalifikujące budynki jako „green building” uwzględniają faktyczne poziomy zapotrzebowania energetycznego, a nie tylko sam fakt otrzymania certyfikacji.

Na tle krajów Europy Zachodniej, polski rynek nieruchomości jest bardzo młody. Zdecydowana większość budynków, które zostały oddane do użytku w ostatnich latach, jest wyposażona w nowoczesne i energooszczędne rozwiązania techniczne. Dlatego w Polsce modernizacja już istniejących przestrzeni nie jest tematem przewodnim. Niemniej jednak, inwestorzy muszą być gotowi na to, że zmieni się to w perspektywie kilku czy kilkunastu lat, kiedy zainteresowanie tymi obiektami, a więc i ich wartość zaczną spadać.

Właściciele muszą zadbać o modernizację swoich budynków. Może się okazać, że budynki komercyjne niespełniające unijnych wymagań dotyczących np. energochłonności mogą znacząco stracić na wartości lub być zupełnie pomijane w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych przez kluczowych graczy na rynku – mówi Justyna Kędzierska-Klukowska.

Wymagania będą jedynie rosnąć. Przyjęty przez Unię Europejską plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki (tzw. Europejski Zielony Ład) ma do 2050 roku doprowadzić Unię do statusu obszaru neutralnego klimatycznie. Europejski Zielony Ład zawiera plan działań umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na gospodarkę obiegu zamkniętego oraz przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń. Jednym z jego elementów jest zapewnienie większej efektywności energetycznej budynków. W efekcie zaostrzania norm unijnych inwestorzy będą musieli inwestować w istniejące budynki, by były konkurencyjne na rynku.

Inwestowanie w zwiększanie efektywności energetycznej budynków ma wpływ na redukcję kosztów operacyjnych. Najemcy zwracają na to uwagę, zwłaszcza w sytuacjach takich jak pandemia, gdzie koszty mają duże znaczenie. Może wydarzyć się tak, że stare budynki, które nie spełniają pewnego minimalnego wymogu rynkowego, pozostaną puste - mówi Mariusz Mroczek.

Inwestorzy działający wyłącznie na rynku lokalnym nie zawsze dostrzegają potrzebę inwestowania w odpowiedzialność społeczną i środowiskową. Jednak wszyscy, którzy chcą wejść na arenę międzynarodową, muszą wziąć te aspekty pod uwagę, ponieważ będą z nich odpytywani. Wydaje się też, że coraz więcej graczy na rynku nieruchomości podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju nie tylko z konieczności, ale z wewnętrznego przekonania o wadze tych aspektów. To naprawdę istotny postęp - mówi Justyna Kędzierska-Klukowska.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rusza dziesiąty magazyn w Kokotowie

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Deweloper 7R oddał do użytkowania dziesiąty obiekt magazynowy w ramach 7R Park Kraków w Kokotowie. Na powierzchni ponad 33,3 tys. mkw. działalność będą prowadzić: ESA logistika, Styler, a także spółki Answear.com i BrandBQ, właściciel marki Medicine.

Materiał partnera

Polska Twój nowy flex, Twoi nowi najemcy

schedule 21 lipca 2021
Eurobuild CEE

Popyt na coworking nieustająco rośnie, bo w niepewnych czasach najemcy doceniają krótkie umowy i gotowe rozwiązania. Wielu właściciele powierzchni dostrzegło na tym rynku szansę dla siebie. I właśnie do nich skierowana jest usługa tworzenia, komercjalizacji i zarządzania elastycznymi biurami, którą oferuje firma Własne B.

Hotele

Polska Pierwszy Holiday Inn Resort w Polsce

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Grupa IHG Hotels & Resorts ogłosiła podpisanie umowy franczyzowej na Holiday Inn Resort Szklarska Poręba z firmą Akme Wiśniewski Szklarska Poręba. Otwarcie hotelu położonego w Dolinie Szczęścia planowane jest na rok 2022.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kraków z milionami na inwestycje

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Kraków podpisał umowę z PKO Bankiem Polskim na emisję obligacji w wysokości 620 mln złotych. Środki mają być przeznaczone m.in. na budowę linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej, skrzyżowania na ul. Opolskiej i przebudowy stacji kolejowej SKA Kraków-Swoszowice.

Style i wnętrza

Polska Loft i neony, czyli biuro dla branży farmaceutycznej

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Przy przeprowadzce do nowego biura w Warszawie firma z branży farmaceutycznej zaprosiła do współpracy Massive Design. Architekci stworzyli wyjątkową przestrzeń do pracy, przyjazną i funkcjonalną, odchodzącą od koncepcji biura nine-to-five.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Puro kupuje od Strabaga

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

W Warszawie powstanie kolejny hotel Puro. Polska marka z norwesko-polskim kapitałem kupiła od Strabag Real Estate nieruchomość przy ul. Canaletta 4 na warszawskim Śródmieściu. Nieruchomość została nabyta wraz z ostatecznym pozwoleniem na budowę.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Sprzedali Krakowskie Przedmieście

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Real Management sprzedał prywatnemu przedsiębiorcy z Lublina zabytkową kamienicę zlokalizowaną przy ul. Krakowskie Przedmieście 34 w Lublinie. Budynek, który był w portfolio spółki od 2012 roku, oferuje około 1 tys. 750 mkw. powierzchni biurowej i handlowej. Jest skomercjalizowany w 100 proc.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Debiuty, dyskonty i obroty w centrach handlowych

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Wysokie wyniki odwiedzalności większości centrów handlowych w maju, otwarcia sklepów marki Primark i mocny debiut HalfPrice - to zdaniem ekspertów BNP Paribas Real Estate jedne z najważniejszych wydarzeń w sektorze handlowym w II kwartale 2021 roku.

Style i wnętrza

Polska Spektakularny apartament na 50. piętrze

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Złota 44 wprowadziła do sprzedaży apartament pokazowy o powierzchni 480 mkw. Lokal z numerem 504 znajduje się na 50. piętrze wieżowca i zajmuje całą wschodnią ścianę budynku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Cavatina wystartowała na Głównym Rynku GPW

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Deweloper Cavatina Holding zadebiutował na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wartość oferty wyniosła 187,5 mln złotych. Pozyskane z emisji środki będą przeznaczone na dalszy rozwój działalności, zwłaszcza na zakup nieruchomości gruntowych we Wrocławiu i realizację inwestycji biurowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy House i większe Mohito

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Pod koniec sierpnia do Focus Mall po dłuższej nieobecności wraca salon House. Z kolei inna należąca do LPP marka, Mohito wraz z przedłużeniem umowy przeniesie się do dwukrotnie większego lokalu. Umowy zostały podpisane na pięć lat.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Środkowo-Wschodnia Inwestorzy ożywieni i wymagający

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł na koniec pierwszego półrocza 3,7 mld euro. Oznacza to wyniki o prawie 25 proc. niższy niż w analogicznym okresie w roku 2020. W II kwartale 2021 roku widać już było ożywienie inwestorów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Reorganizacja z HalfPrice

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Jesienią w Nowej Stacji w Pruszkowie zostanie otwarty salon HalfPrice. W centrum trwa obecnie reorganizacja - część najemców zmienia lokalizacje sklepów.

Infrastruktura

Polska Przebudują Rondo Dmowskiego

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Podpisano umowę na przebudowę ronda Dmowskiego. Za realizację odpowiadać będzie firma Balzola. Finalizacja prac planowana jest na przełomie 2021 i 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie 11 mln 42 tys. złotych brutto.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pierwsze magazyny od White Star Logistics

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

White Star Logistics uruchomiło realizację dwóch centrów logistycznych. Łączna powierzchnia nieruchomości zlokalizowanych na przedmieściach Nowego Konika i Raszyna wyniesie około 120 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Gorączka na rynku mieszkaniowym

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Ceny mieszkań rosną kolejny kwartał z rzędu, a wzrostom towarzyszy rekordowo wysokie zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Najnowsze informacje dotyczące rynku mieszkaniowego prezentuje Barometr Metrohouse i Gold Finance za II kwartał 2021 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Będzie kolejny FunShop Park w Rumunii

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Polski deweloper Scallier kupił park handlowy w Timişoarze od Oasis Retail & Development Consulting za nieujawnioną kwotę.

Rynek mieszkaniowy

Polska Marinus koło parku i przy plaży

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Develia rozpoczęła sprzedaż mieszkań w osiedlu Marinus w Gdańsku. W czterech budynkach powstanie w sumie 81 mieszkań i dwa lokale usługowe. Osiedle ma zostać oddane do użytku w II kwartale 2023 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Colliers komercjalizuje dla GTC

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Firma Colliers została wyłącznym doradcą odpowiedzialnym za komercjalizację kompleksu biurowego University Business Park w Łodzi.  Obiekt oferuje łącznie 40,4 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia,

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Elastyczność w cenie

schedule 22 lipca 2021
Opr./edited by MR

Zainteresowanie klientów elastycznymi biurami utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprawia, że takie przestrzenie nadal powstają. Najwięcej elastycznych biur w regionie CEE buduje się obecnie w Warszawie. Na drugim miejscu jest Wrocław, a podium zamyka Łódź. 

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 23 lipca 2021

Kraków z milionami na inwestycje

Kraków podpisał umowę z PKO Bankiem Polskim na emisję obligacji w wysokości 620 mln złotych. Środki mają być przeznaczone m.in. na budowę linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej, skrzyżowania na ul. Opolskiej i przebudowy stacji kolejowej SKA Kraków-Swoszowice.

schedule 23 lipca 2021

Puro kupuje od Strabaga

W Warszawie powstanie kolejny hotel Puro. Polska marka z norwesko-polskim kapitałem kupiła od Strabag Real Estate nieruchomość przy ul. Canaletta 4 na warszawskim Śródmieściu. Nieruchomość została nabyta wraz z ostatecznym pozwoleniem na budowę.

schedule 23 lipca 2021

Sprzedali Krakowskie Przedmieście

Real Management sprzedał prywatnemu przedsiębiorcy z Lublina zabytkową kamienicę zlokalizowaną przy ul. Krakowskie Przedmieście 34 w Lublinie. Budynek, który był w portfolio spółki od 2012 roku, oferuje około 1 tys. 750 mkw. powierzchni biurowej i handlowej. Jest skomercjalizowany w 100 proc.

schedule 23 lipca 2021

Cavatina wystartowała na Głównym Rynku GPW

Deweloper Cavatina Holding zadebiutował na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wartość oferty wyniosła 187,5 mln złotych. Pozyskane z emisji środki będą przeznaczone na dalszy rozwój działalności, zwłaszcza na zakup nieruchomości gruntowych we Wrocławiu i realizację inwestycji biurowych.

schedule 23 lipca 2021

Inwestorzy ożywieni i wymagający

Wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł na koniec pierwszego półrocza 3,7 mld euro. Oznacza to wyniki o prawie 25 proc. niższy niż w analogicznym okresie w roku 2020. W II kwartale 2021 roku widać już było ożywienie inwestorów.

schedule 22 lipca 2021

Będzie kolejny FunShop Park w Rumunii

Polski deweloper Scallier kupił park handlowy w Timişoarze od Oasis Retail & Development Consulting za nieujawnioną kwotę.

schedule 22 lipca 2021

Patria kupuje dwa parki handlowe

Patria kupiła dwa parki handlowe od czeskiego dewelopera KPD. Pierwszy znajduje się w Ovčárach na obrzeżach Kolína w środkowych Czechach, drugi w Mohelnicach w powiecie Ołomuniec na Morawach .

schedule 21 lipca 2021

Dużo transakcji, niższa wartość

Całkowity wolumen inwestycyjny na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w pierwszej połowie 2021 roku wyniósł 2 mld euro. Inwestorzy skupili się na przede wszystkim na obiektach magazynowych i handlowych typu convenience.

schedule 20 lipca 2021

Zielone finansowanie dla zrównoważonego budownictwa

W ciągu ostatnich lat zielone obligacje z narzędzia marketingowego wyewoluowały do jednego z najszybciej rozwijających się narzędzi inwestycyjnych. Ten trend jest widoczny także na rynku nieruchomości. Eksperci firmy Colliers przekonują, że będzie się nadal umacniał.

schedule 19 lipca 2021

Cordia ma miliony i plany na rozwój

Po przejęciu Polnordu i ekspansji do Trójmiasta Cordia wyemitowała swoje pierwsze obligacje na rynku Catalyst. 68,8 mln złotych pozyskanych w ramach emisji węgierski deweloper przeznaczy na przyspieszenie rozwoju działalności w Polsce.

schedule 15 lipca 2021

Inwestorzy coraz bardziej optymistyczni

70 proc. przedstawicieli funduszy private equity w Europie Środkowej spodziewa się poprawy sytuacji ekonomicznej - tak wynika z raportu przygotowanego przez Deloitte. Aż 59 proc. inwestorów chce skupić się na nowych inwestycjach.

schedule 15 lipca 2021

CBRE z milionami od Koreańczyków

CBRE Global Investors pozyskało dodatkowe 200 mln euro od południowokoreańskiego inwestora instytucjonalnego, South Korea's Public Officials Benefit Association (POBA). Kapitał zostanie wykorzystany do zbudowania zdywersyfikowanego portfela nieruchomości w Europie.

schedule 14 lipca 2021

Okam na zakupach na Woli

Okam kupił biurowiec przy ul. Redutowej 9 na warszawskiej Woli. Obiekt biurowy posiada przeszło 5,4 tys. mkw. i 12 kondygnacji, zaś powierzchnia terenu, na którym się znajduje, wynosi ponad 5,6 tys. mkw.

schedule 08 lipca 2021

Kolejna emisja obligacji Victoria Dom zakończona

Victoria Dom zakończyła prywatną emisję trzyletnich niezabezpieczonych obligacji korporacyjnych serii S2, z której pozyskała 25 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na finansowanie bieżących projektów oraz zakup gruntów pod nowe inwestycje mieszkaniowe.

schedule 06 lipca 2021

IC buduje własny portfel

International Campus (IC) nabył dwie nieruchomości z ponad 1,1 tys. mikroapartamentami na wynajem w Hamburgu i Freiburgu. Sprzedawcą obiektów działających pod marką The Fizz był Capital Bay, wartość transakcji wyniosła 230 mln euro.

schedule 02 lipca 2021

InPost przejmuje Mondial Relay

InPost, w porozumieniu z Otto Group, sfinalizował przejęcie Mondial Relay, francuskiej firmy dostarczającej przesyłki w formacie ‘poza domem’. Wartość transakcji wyniosła 513 mln euro.

schedule 01 lipca 2021

Prosta droga do centrów usług

Polska oferuje jeden z najbardziej atrakcyjnych w regionie pakietów zachęt dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W tym roku w programie grantów wprowadzono zmiany, które mogą dodatkowo wzmocnić apetyt inwestycyjny w tym obszarze.

schedule 01 lipca 2021

Inwestorzy wracają do hoteli

W 2020 roku wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku hotelowym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniósł zaledwie 370 mln euro. To wynik znacznie poniżej wstępnej prognozy w wysokości 1,8 mld euro. W 2021 roku inwestorzy w regionie znów są aktywni i sfinalizowali już transakcje o szacowanej wartości około 140 mln euro.

schedule 01 lipca 2021

Hines kupuje w Kolonii

Hines kupił od spółek Proximus Real Estate i Quantum Immobilien wielofunkcyjną inwestycję Friesen Quartier w Kolonii. Kompleks składa się z sześciu obiektów i ma łączną powierzchnię ponad 25 tys. mkw. Kwota transakcji nie została ujawniona. Aktywa wzmocnią fundusz Hines European Core Fund.

schedule 01 lipca 2021

Prospekt Cavatiny zatwierdzony przez KNF

KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Cavatina Holding. Prospekt został sporządzony w związku z ofertą publiczną akcji i planowanym debiutem na GPW. Transakcja będzie obejmować wyłącznie emisję nowych akcji.

Kategorie