Polska Dużo transakcji, niższa wartość
Rynek inwestycyjny i finansowyWolumen inwestycyjny jest niższy w porównaniu do poprzednich lat, ale liczba transakcji (62) stanowi powtórkę rekordu z pierwszej połowy ubiegłego roku, co potwierdza to wysoką płynność rynku. W ocenie ekspertów Avision Young to wynik strategii inwestorów, którzy koncentrują się na nieruchomościach bezpiecznych oraz tych o niższych wartościach.
Po mocnym otwarciu roku, w II kwartale widać było spadek aktywności inwestycyjnej w sektorze biurowym. W ostatnim półroczu inwestorzy, podchodząc ostrożnie do nieruchomości biurowych, decydowali się na zakup bezpiecznych obiektów typu „core” (Browary Warszawskie – Biura przy Willi, Spark B, Alchemia Neon, Le Palais) lub tych o niższej wartości, co zaowocowało wolumenem wynoszącym 800 mln euro, zrealizowanym w 17 transakcjach. W porównaniu do dominacji regionów w I kwartale tego roku, w dużej mierze za sprawą przejęcia portfela biurowego grupy Buma, w II kwartale prawie cały wolumen inwestycyjny przypadł na Warszawę.
Duży udział w wolumenie miały nieruchomości zlokalizowane na Mokotowie. Sprzedano cztery obiekty z tego obszaru – Neopark, Wołoska 24, Cybernetyki Office Center i Bokserska Office Center.
Niemal wszystkie nieruchomości biurowe w pierwszym półroczu zostały zakupione przez inwestorów Europejskich, których udział w wolumenie biurowym wyniósł 96 proc. – zwraca uwagę Radosław Pietrzak, research & data manager w Avison Young.
Zarówno w I, jak i II kwartale 2021 roku aktywność inwestorów na rynku magazynowym była wysoka. 900 milionów euro zainwestowane w nieruchomości magazynowe zapewniło sektorowi dominację na rynku inwestycyjnym w Polsce. Na wynik złożyły się 22 transakcje, co było najwyższym liczbą w pierwszej połowie roku w historii tego rynku. Avison Young zwraca również uwagę na wyraźną przewagę największych hubów (78 proc. w całkowitym wolumenie). Największe zainteresowanie budziła Polska Centralna i Górny Śląsk z udziałem niemal 40 proc. Co warte odnotowania, ponad 1/3 nieruchomości, będących przedmiotem transakcji w pierwszej połowie 2021 roku, przypadła na obiekty logistyki miejskiej.
Pomimo relatywnie niskiego wolumenu inwestycyjnego na rynku handlowym w pierwszej połowie 2021 roku, wynoszącego 300 milionów euro, została powtórzona rekordowa liczba 20 transakcji z 2020 roku. Było to rezultatem zakupów dużej liczby nieruchomości charakteryzującymi się niskimi wolumenami.
Podobnie jak w pierwszym kwartale, wiele transakcji przypadło na nieruchomości oportunistyczne, przede wszystkim obiekty Tesco, opuszczające polski rynek. Jednak to nieruchomości typu convenience zdominowały rynek handlowy w II kwartale.
Warty odnotowania jest fakt, że aż pięć z ośmiu transakcji obiektów typu convenience obejmowało nieruchomości znajdujące się w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców. To potwierdza atrakcyjność obiektów w małych miastach, charakteryzujących się centralną lokalizacją i tworzących zagłębia handlowe – komentuje Radosław Pietrzak.
W pierwszej połowie 2021 roku miały miejsce trzy przejęcia spółek mieszkaniowych – 66 proc. udziałów w Archicom przez Echo Investment, 77 proc. udziałów w Sento przez Dom Development oraz przejęcie Budimeksu Nieruchomości przez Cornerstone Partners/Crestyl Group. Z kolei na 40 proc. portfela Budimeksu Nieruchomości została podpisana umowa typu forward purchase z Heimstaden Bostad, który przeznaczy mieszkania na wynajem. Ponadto, ponad 1 tys. mieszkań w Warszawie w formie PRS zostanie sprzedanych NREP przez YIT, co pokazuje dalszy silny rozwój tego sektora.
Avison Young nie uwzględnia w kalkulacjach przejęć spółek oraz transakcji typu forward purchase, gdyż nie są to transakcje stricte istniejącymi budynkami. Aktywność inwestorów wskazuje jednak na fakt, iż jest to niezwykle dynamicznie rozwijający się sektor.
Pierwsze półrocze 2021 roku przyniosło stabilizację na rynku inwestycyjnym. Inwestorzy, oswojeni z nowymi warunkami rynkowymi, kontynuują swoje bezpieczne strategie. Zespół Avison Young spodziewa się, że w kolejnych miesiącach nieruchomości magazynowe oraz handlowe typu convenience, będą nadal przyciągały uwagę inwestorów, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoką aktywność deweloperów na tych rynkach. Możemy się również spodziewać kolejnych transakcji typu forward purchase w segmencie PRS, a także transakcji typu prime na rynku biurowym.
Podobnie jak w pierwszej połowie roku, następne miesiące powinny upłynąć raczej pod znakiem dużej płynności niż wysokich wolumenów. Wynik z poprzedniego roku może zostać powtórzony, zwłaszcza pod względem liczby transakcji.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...